Rośliny na skalniaki wieloletnie

Ilustracja rośliny na skalniaki wieloletnie

Rośliny na skalniaki wieloletnie to byliny, które sprawdzają się w specyficznych warunkach ogrodów skalnych. Muszą mieć niewielki system korzeniowy i nie wymagać intensywnego podlewania. Są to przede wszystkim rośliny okrywowe i ekspansywne, które szybko zajmą szczeliny i miejsca między skałami. Wiele z nich to gatunki kwitnące, które przemieniają błyskawicznie skalniak w piękną, kolorową aranżację. Rośliny górskie, które są wykorzystywane w ogrodach skalnych, nie mają dużych wymagań, a za odrobinę pielęgnacji odwdzięczają się obfitym kwitnieniem i szybkim rozwojem.

Filtry0

Rośliny na skalniaki wieloletnie

Rośliny na skalniaki wieloletnie - pozostałe

Rośliny na skalniaki wieloletnie - jakie rośliny ozdobne posadzić na skalniaku

Rośliny na skalniaki wieloletnie to podstawa przy planowaniu aranżacji ogrodu skalnego. Byliny zostają na wiele lat, zdobiąc i wyznaczając miejsca, gdzie sadzi się rośliny jednoroczne. Gatunków kwitnących i ozdobnych z liści jest bardzo wiele i bez problemu można znaleźć coś, co sprawdzi się w ogrodzie. Wystarczy odrobina wysiłku, by stworzyć naprawdę niezwykłą, wielobarwną aranżację.

Jakie rośliny na skalniaki wieloletnie wybrać?

Rośliny na skalniaki to naprawdę wyjątkowe gatunki. Muszą być przystosowane do nietypowych warunków, które panują w ogrodzie skalnym. Powinny być odporne na suszę i lubić światło oraz być przystosowane do rośnięcia w małych szczelinach lub w niskich misach skalnych. Dlatego najlepiej sprawdzą się rośliny, które naturalnie rosną właśnie na terenach górskich lub w innych ubogich miejscach. Do tego warto wybierać te gatunki, które tolerują wzrost na zboczu.

Kwiaty i rośliny zielone na skalniaki oczywiście można sadzić w ogrodzie, ale nie wszystkie ogrodowe gatunki sprawdzą się na skalniaku. Najpopularniejsze byliny to te, które są najmniej wymagające. Warto zastanowić się nad ich zestawianiem. Powinny być tak dobrane by w ogrodzie cały czas coś kwitło i by ciągle był maksymalnie ozdobny. Dobrze rozmieszczone rośliny sprawią, że skalniak naprawdę nabierze alpejskiego charakteru. To może być najciekawszy zakątek w całym ogrodzie, trzeba tylko stworzyć naprawdę szczegółowy plan. Najlepiej przed zasadzeniem roślin poustawiać je w doniczkach w odpowiednich miejscach i sprawdzić, jak ze sobą współgrają.

Kwitnące rośliny na skalniak

Większość roślin idealnych na skalniak to wieloletnie gatunki kwitnące. Są lubiane i popularne, ponieważ ich kolorowe kwiaty stanowią dodatkową ozdobę. Idealnie nadają się także do ogrodu, jednak to właśnie na skalniaku najpiękniej odkrywają swoje wdzięki.

Lista gatunków kwitnących do ogrodu skalnego jest bardzo długa, my przedstawiamy najciekawsze gatunki:

  • Żagwin ogrodowy – roślina kobiercowata, bardzo niska i płożąca o niezwykłych, fioletowych kwiatach, drobnych ale bardzo obfitych. Kwitnie od kwietnia do końca czerwca i świetnie sprawdzi się jako wisząca kaskada ze szczytu skalniaka.
  • Rozchodniki – ogromna liczba gatunków o ciekawych, igiełkowatych liściach i wspaniałych, dużych kwiatach w licznych kolorach. Szczególnie pięknie wygląda rozchodnikowiec okazały, który ma naprawdę duże kwiatostany i tym przyciąga spojrzenia.
  • Gipsówka wiechowata – wygląda jak chmurka złożona z jasnoniebieskich liści i drobnych (nie mają nawet centymetra) białych kwiatuszków. Jest to roślina o luźnym pokroju, płożąca lub lekko wzniesiona, bardzo atrakcyjna.
  • Ciemierniki – to popularne i niezwykle atrakcyjne kwiaty. Roślina jest niewysoka, tworzy wzniesione, niezbyt długie łodygi, na szczycie których pojawiają się duże pojedyncze kwiaty. Są białe, czerwone lub ciemnofioletowe. Co ciekawe, ciemierniki zakwitają w nietypowym momencie, kiedy wszystkie inne rośliny są w uśpieniu – zimą lub na przedwiośniu.
  • Barwinek pospolity – to burza drobnych, podłużnych listków i niebieskich, niezbyt dużych pojedynczych kwiatów. Barwinki są cenione jako rośliny okrywowe. Te wieloletnie kwiaty są bardzo trwałe i dość ekspansywne, szybko wypełnią wszystkie przestrzenie między roślinami.
  • Klarkia wdzięczna to także drobna roślina. Nie jest zbyt popularna i naprawdę nie wiadomo dlaczego – jest naprawdę piękna. Ma różowe, duże kwiaty, które wyrastają latem z kątów liści. Kwitnie do końca sierpnia.
  • Hiacynt – to najlepszy dowód, że rośliny cebulowe także sprawdzają się na rabatach. Hiacynty zdobią dużymi kwiatostanami złożonymi z wielu drobnych kwiatów, które mają niezwykły zapach. Kwitną bardzo wczesną wiosną i szybko obumierają, ale dla ich różowych, białych i fioletowych kwiatostanów naprawdę warto.

Ozdobne rośliny na skalniaki wieloletnie

Na skalniakach nie może zabraknąć także roślin ozdobnych z liści. Wieloletnie gatunki o dekoracyjnych liściach to jednak nie jest duży zbiór. Zwłaszcza, jeśli chce się wybrać coś naprawdę ładnego. Na zacienione skalniaki można sadzić funkie ogrodowe, ale trudno stworzyć ładny ogród skalny w takich warunkach.

W słońcu o wiele lepiej sprawdzi się czyściec wełnisty. To roślina o szaroniebieskim kolorze, ma około 40 cm. Wytwarza miękkie i pokryte włoskami liście i drobne, purpurowe kwiaty, które nie mają większego znaczenia dekoracyjnego. Czyściec uprawia się głównie ze względu na kolor i nietypową fakturę liści. To ciekawy aspekt kolorystyczny każdej rabaty.

Rojniki ogrodowe to kolejna propozycja, która zasługuje na uwagę. To sukulenty, które wyglądają bardzo egzotycznie. Mają około 5 cm wysokości (do 15 osiągają w czasie kwitnienia) i są dość ekspansywne. Ich trójkątne liście układają się w charakterystyczną różyczkę i niewielkie kwiaty. Niektóre odmiany są szczególnie dekoracyjne ze względu na przebarwienia i prążki w fioletowym, różowym lub bordowym kolorze. Rojniki lubią rozwijać się między kamieniami. Można zasadzić je także na pierwszym planie – będą najlepszą ozdobą.

Krzewy i drzewka na skalniak

Rośliny na skalniaki wieloletnie to także krzewy i drzewa, zarówno liściaste, jak i iglaste. Oczywiście wykorzystuje się tylko karłowate odmiany, by nie zacieniać innych roślin. Najbardziej charakterystyczne są jałowce i kosodrzewiny. Są niskie i krępe, dlatego świetnie się sprawdzają. Można także posadzić niewielkie cisy lub cyprysiki – także nie mają dużych wymagań i warunki skalne im odpowiadają.

Roślin liściastych odpowiednich na skalniak jest mniej. Sadzi się najczęściej krzewy ogrodowe, takie jak tawuły, trzmieliny i dzikie róże. Dobrze sprawdza się także berberys, zwłaszcza ze względu na swoje dekoracyjne liście przebarwiające się na czerwono i drobne owoce przypominające jagódki.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto