Rośliny na żywopłot zimozielony

Ilustracja rośliny na żywopłot zimozielony

Rośliny na żywopłot zimozielony – krzewy nadające się do formowania, które zachowują żywe liście/igły na zimę. Krzewy zimozielone mogą być iglaste lub liściaste. Najczęściej na zimozielone żywopłoty wybiera się te pierwsze. Z drzew iglastych, występujących w naszym klimacie, tylko modrzew europejski zrzuca igły na zimę. W przypadku krzewów liściastych najczęściej wybiera się konkretne zimozielone gatunki i odmiany np. bukszpan wiecznie zielony, irga błyszcząca czy ostrokrzew kolczasty. Zimozielone krzewy mają często dodatkowe walory jako roślina ozdobna, dzięki dekoracyjnym owocom.

Filtry0

Rośliny na żywopłot zimozielony

Rośliny na żywopłot zimozielony - pozostałe

Rośliny na żywopłot zimozielony - jakie krzewy zimozielone wybrać przed dom?

Całoroczny żywopłot to nie tylko ochrona przed ciekawskimi przechodniami, ale lepsza bariera dla zanieczyszczonego powietrza. Poza tym jest to łatwa w pielęgnacji ozdoba ogrodu. Jakie krzewy zimozielone na żywopłot można sadzić w naszym klimacie?

Całoroczny żywopłot z krzewów iglastych

Nie trudno znaleźć iglaste rośliny na żywopłot zimozielony. W Polsce tylko modrzew europejski zrzuca igły na zimę. Krzewy iglaste nie tylko zachowują zielony kolor (i to w wielu odcieniach), ale prawie wszystkie gatunki mają przynajmniej jedną odmianę o pokroju kolumnowym. Oto kilka przykładów roślin iglastych na całoroczny żywopłot przed domem:

  1. Tuje (żywotniki) – nie bez powodu są tak popularne w polskich ogrodach. To krzewy łatwe w uprawie, dobrze znoszące zanieczyszczenie powietrza i rozrastające się w piękne, żywe ogrodzenie, nawet bez przycinania. Łuski żywotników nabierają jesienią nieco rdzawego koloru, ale dominującym kolorem jest zieleń. Na żywopłot najczęściej wybiera się odmiany kolumnowe żywotnika zachodniego.
  2. Cyprysiki – szczególnie przydatne są odmiany kolumnowe i stożkowe cyprysika Lawsona. Ich zaletą jest szeroka paleta barw – od złocisto-zielonej do srebrzystej. Na niski żywopłot można wybrać odmiany o pokroju kulistym lub szerokostożkowe odmiany karłowe np. Cyprysik tępołuskowy „Nana”. Na żywopłoty raczej odradzamy cyprysiki nutgajskie, bo mają mało zwarty, raczej strzelisty pokrój.
  3. Cis – jest bardzo wdzięcznym materiałem na żywopłoty, zarówno regularne jak i krzaczaste. Najczęściej wybiera się zwarte odmiany cisu pospolitego („Fastigiata”, „Fastigiata Aurea”), ale na żywopłot nadadzą się też niektóre kultywary cisu pośredniego.
  4. Sosna – najczęściej na żywopłoty jest wybierana sosna pospolita, czarna lub bośniacka. Sosna górska (kosodrzewina) nadaje się na bardziej rozrośnięte zielone ogrodzenia, niskie, o nieregularnym kształcie. Stanowi barierę, chociaż nie będzie w pełni zasłaniała ogrodzonej przestrzeni.
  5. Świerk – te drzewa iglaste doskonale nadają się na żywopłoty. Nie tylko mają gęsty pokrój i dobrze znoszą trudne warunki atmosferyczne. Są też atrakcyjne ze względu na ubarwienie igieł. Najbardziej popularne są srebrzyste świerki kłujące.
  6. Jałowiec – podobnie jak tuja jest odporny, dobrze rośnie, ma gęsty pokrój i nie potrzebuje zbyt dużo zabiegów. Istnieje wiele kolumnowych i zwartych odmian jałowców, np.: jałowiec pospolity „Hibernica”.

Na zimozielone żywopłoty nadaje się właściwie każdy krzew iglasty, poza modrzewiem. Trzeba tylko dobrać odpowiednią odmianę. Zanim wybierzemy ulubiony krzew na żywopłot warto zwrócić uwagę na przewidywane tempo rośnięcia i wysokość docelową. Wysokie krzewy kolumnowe np. niektóre świerki czy tuje nie nadają się do sadzenia tuż przed domem, bo będą zasłaniały widok z okna.

Zimozielone żywopłoty liściaste

Krzewy liściaste znacznie rzadziej zachowują liście na zimę. Nawet te, na których gałęziach do wiosny utrzymują się owoce. Zwykle do wyboru zimozielonej rośliny liściastej nie wystarczy znajomość odpowiedniego rodzaju roślin, ale też gatunków i specyficznych odmian. Jakie krzewy zimozielone na żywopłot liściasty?

  1. Bukszpan wiecznie zielony – to najbardziej znane rośliny na żywopłot zimozielony. Chętnie wybierane do ogrodów w stylu francuskim i holenderskim, ponieważ dają się łatwo formować. Drobne, gęsto rosnące liście mają intensywnie zielony kolor, odcień zależy od odmiany.
  2. Irga – jest krzewem o intensywnie zielonych liściach i drobnych, czerwonych owocach. Łatwo poddaje się formowaniu. Szczególnie popularne są odmiany irgi błyszczącej.
  3. Ostrokrzew kolczasty – ten krzew nie powinien być zanadto przycinany na bryłę. Bardziej nadaje się na krzaczaste żywopłoty. Jego liście i owoce są wystarczającą ozdobą. Nadaje się do sadzenia w cieniu. Jest rośliną dwupienną, tylko żeńskie osobniki rodzą charakterystyczne owoce. Na żywopłoty nadaje się też dobrze ostrokrzew Meservy.
  4. Trzmielina Fortune’a – podobnie jak ostrokrzew nadaje się na nieregularne, „zaroślowe” żywopłoty. Ma piękne listki, z jaśniejszą obwódką (np. złotą u odmiany „Emerald Gold”). Jest krzewem niskim, dorasta do 60 cm. Można ją jednak potraktować jako roślinę pnącą np. podkładając drabinkę lub puszczając tuż przy płocie. Wtedy pędy sięgają wyżej.
  5. Ognik szkarłatny – dekoracyjny krzew o podłużnych, niewielkich liściach i gęsto rosnących, kulistych owocach. Kolor owoców ma rozpiętość od jasnopomarańczowego po intensywnie czerwony. W maju intensywnie kwitnie (zwłaszcza na stanowiskach słonecznych). Ognik ma pokrój krzaczasty, pędy opadające (u niektórych odmian wyraźnie wzniesione). Może przywodzić na myśl rokitnik, ale nie jest z nim spokrewniony. Dorasta do ok. 3-4 m, ale są dostępne też niższe odmiany.

Nietypowe rośliny na żywopłot zimozielony

Kiedy mowa o żywopłocie z pewnością pomyślimy o bukszpanie, żywotniku czy cisie. Są jednak rośliny, które niekoniecznie przychodzą do głowy. Nowoczesne ogrody coraz częściej obsadza się trawami ozdobnymi. Wymagają one mało zabiegów pielęgnacyjnych i nadają przestrzeni nieco egzotyczny wygląd. Jeżeli chcemy, żeby nasz żywopłot wyglądał egzotycznie, to możemy go obsadzić mrozoodpornymi odmianami bambusa. Bambus, który w Azji wschodniej jest rośliną wielofunkcyjną, coraz częściej trafia i do nas w postaci sadzonek i produktów. Ma zalety trawy – szybko rośnie i łatwo odrasta po przycinaniu. Jednocześnie spełnia pewne funkcje podobne do krzewów, ponieważ jest dość wysoki i ma drewniejące pędy. Najpopularniejszym bambusem na żywopłot jest fargesja. To kępowy gatunek tej rośliny, o dużych, gęsto rosnących liściach. Dzięki temu możemy liczyć na szybkie i dokładne przesłonięcie wybranej przestrzeni. Żywopłoty z bambusa zwykle sadzi się w pojemnikach.

Zupełnie inny, ale na swój sposób niezwykły jest głogownik, zwłaszcza odmiana „Red Robin” – krzew o zielonych i czerwonych, skórzastych liściach. Przez cały rok część liści ma kolor od miedzianego po intensywnie karminowy, spodnie liście pozostają częściowo zielone, co tworzy ciekawą mozaikę.

***

Jak widać istnieje wiele roślin, które mogą tworzyć wiecznie zielony żywopłot. Zależnie od gatunku będzie miał on różny kształt i zastosowanie.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto