Rośliny odporne na suszę

Ilustracja rośliny odporne na suszę

Rośliny odporne na suszą nazywamy kserofitami lub gatunkami kserotermicznymi. W naszym klimacie mamy spory wybór roślin, które nie wymagają podlewania zbyt często. Rośliny te wykształciły systemy gromadzenia wody, tak aby mogły dobrze znosić okresowe susze. Mają cebule, grube, skórzaste liście lub drobne listki, system korzeniowy głęboki lub płytki lecz rozległy. W naszym klimacie również mamy do dyspozycji różne gatunki roślin jak drzewa, krzewy, byliny, które mają małe wymagania co do wilgotności. Przykładem są rojniki, rozchodniki, juka ogrodowa, gipsówka czy tamaryszek lub jałowce. Byliny na suche stanowisko to na przykład bodziszek lub ubiorek wiecznie zielony.

Filtry0

Rośliny odporne na suszę

Rośliny odporne na suszę - pozostałe

Rośliny odporne na suszę - spis roślin niewymagających podlewania

Co robić jeśli mamy w ogrodzie miejsce nasłonecznione, które szybko wysycha? Nie mamy czasu podlewać ogrodu lub  bywamy na działce tylko w weekend. Co robić, aby rośliny nie uschły. Odpowiedzią są rośliny ogrodowe odporne na suszę i lubiące słońce. Nie znaczy to, że ogród lub działka będzie ubogi w piękne kwiaty i kolory. Wśród roślin odpornych na suszę znajdziemy drzewa, krzewy, byliny i piękne kwiaty, które upiększą suchy zakątek lub skalniak.

Ogrodowe rośliny odporne na suszę

W Polsce klimat jest bardzo różny, czasem padają deszcze, czasem długo trwa susza. Ale nie jest to główny powód dlaczego szukamy roślin, które nie wymagają podlewania zbyt często. Rośliny dobrze znoszące suszę dobrze nadają się na cmentarz, gdzie nie bywamy zbyt często, jak również na rzadziej odwiedzane działki. Rośliny odporne na suszę stanowią rozwiązanie dla osób zapracowanych, które również pragną mieć piękny ogród bez konieczności codziennego podlewania. Gatunki dobrze znoszące suszą są również rozwiązaniem do ogrodu na słabej, suchej glebie oraz do ogrodu nasłonecznionego z łatwo nagrzewającą się, przepuszczalną glebą, która szybko wysycha.

Nasłoneczniony ogród o ubogiej i szybko wysychającej glebie można nawodnić stosując systemy nawadniające oraz różne zabiegi ogrodnicze. Dzięki temu można uprawiać gatunki roślin mające duże wymagania co do wilgotności. Jednak jest to rozwiązanie kosztowne. Prócz kosztu samej instalacji systemu nawadniającego, dochodzą koszty znacznego zużycia wody. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest dobór roślin, które znoszą stanowisko słoneczne i ubogie gleby. 

Jak wybrać rośliny odporne na suszę, do suchego, nasłonecznionego ogrodu. Dobrze jest wybierać rośliny stosowane w zieleni miejskiej, które są tak dobierane, aby zminimalizować konieczność podlewania. Warto zrezygnować z roślin, które mają duże zapotrzebowanie na wodę, gdyż w czasie twojej nieobecności na działce będą usychać. Dobrze jest unikać roślin o dużych, szerokich liściach, które powodują utratę wody w czasie suszy i więdnięcie. Zamiast nich warto nastawić się na rośliny o małych, drobnych liściach, które mają mniejsze zapotrzebowanie na wodę.

Drzewa i krzewy, które nie wymagają podlewania zbyt często

Drzewa, które dobrze znoszą suszę to:

Krzewy i krzewinki nie wymagające podlewania:

Rośliny ogrodowe lubiące słońce - świetne rozwiązanie na skalniak

Stanowisko słoneczne sprawia, że gleba, szczególnie jeśli jest lekka i przepuszczalna, szybko wysycha. W takim miejscu warto posadzić rośliny lubiące słońce i mające małe wymagania co do gleby i wilgotności. Idealnym rozwiązaniem jest urokliwy skalniak.

Na skalniak dobrze nadają się rośliny z południa Europy, szczególnie że łagodne zimy sprzyjają roślinom, które nie są mrozoodporne. Dobrym wyborem do suchego ogrodu są rośliny preriowe. Zawsze jednak lepszym rozwiązaniem są rośliny lokalne.

Byliny lubiące słońce i odporne na suszą, które nadają się na skalniak to na przykład:

 • ubiorek wiecznie zielony,
 • bodziszek,
 • goździk kropkowany,
 • ukwap,
 • jukka nitkowata,
 • gipsówka,
 • jeżówka,
 • czyściec wełnisty,
 • rojniki,
 • rozchodniki,
 • krwawnik (pospolity i wiązówkowaty),
 • wiesiołek,
 • miłek wiosenny,
 • smagliczka nadmorska,
 • kostrzewa sina.

Warto pamiętać, że nawet rośliny wytrzymałe na susze, nie mogą żyć całkowicie bez wody i muszą być podlewane, choć znacznie rzadziej. Do suchego ogrodu starannie wybieraj iglaki, gdyż nie wszystkie z nich mają małe wymagania co do wilgotności.

Załóż kontoużytkownika
 • Komentuj pod własnym nickiem
 • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto