Rośliny okrywowe do cienia
-
Podagrycznik pospolitybyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Na skutek wyjątkowej łatwości rozmnażania się za pomocą kłączy i rozłogów, podagrycznik pospolity jest ulubionym wrogiem ogrodników. Niemniej jednak ta rodzimego pochodzenia bylina posiada również dobre strony — kulinarne i lecznicze. W ocienionych miejscach ogrodu może znaleźć zastosowanie jako bardzo skuteczna roślina okrywowa.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Runianka japońskakrzewinki krzewinki ogrodowe krzewinki ozdobne
Runianka japońska jest zimozieloną krzewinką o skórzastych, połyskliwych liściach i gronach białych, drobnych kwiatów. Jest mrozoodporna, doskonale nadaje się do roli rośliny okrywowej pod drzewami i w innych ocienionych miejscach, podobnie jak bluszcz i barwinek.
krzewinka Trudność uprawy: łatwa -
Barwinek pospolitykrzewinki krzewinki ogrodowe krzewinki ozdobne
Już w połowie kwietnia pojawiają się na tle ciemnej zieleni liści barwinka pospolitego jego piękne niebieskie kwiaty. Zimozielona krzewinka chętnie okrywa ziemię pod drzewami i w innych cienistych miejscach w ogrodzie. Barwinkowy dywan tworzy efektowne tło dla roślin o barwnych liściach.
krzewinka Trudność uprawy: łatwa -
Tojeść rozesłanabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Tojeść rozesłana jest płożącą się byliną o okrągłych liściach i gwiazdkowatych, złotych kwiatach. Nazwa rodzajowa odnosi się do Lysimachosa, starożytnego dowódcy Aleksandra Wielkiego, który według legendy był pierwszym odkrywcą tej rośliny. Epitet gatunkowy pochodzi natomiast od łacińskiego słowa "nummus" = moneta, co wskazuje na podobny do małych monet kształt liści rośliny.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Bluszcz pospolitypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Bluszcz jest zimozielonym pnączem, które przy pomocy korzeni przybyszowych bez trudu wspina się po drzewach i murach, a także ukorzenia pędy na ziemi. Bluszcz zwyczajny i jego odmiany znajdują różnorodne zastosowanie w ogrodzie — tworzą efektowną zasłonę dla fasad i powierzchni ziemi.
pnącze Trudność uprawy: łatwa
Rośliny okrywowe do cienia - pozostałe
-
Szczawik zajęczybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Szczawik zajęczy jest przyjemną rośliną okrywową, która nawet w zacienionych zakątkach ogrodu potrafi zaprezentować swoje subtelne kwiatki. Jest rodzimym gatunkiem i często można go spotkać w cienistych lasach liściastych, iglastych i mieszanych. Liście szczawiku zajęczego są jadalne i można je wykorzystać do zup, sosów i sałatek.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Niecierpek Wallerabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Impatiens walleriana jest byliną ze wschodniej, tropikalnej Afryki, gdzie rośnie w cienistych i wilgotnych miejscach. Nazwa gatunkowa nadana na cześć misjonarza Horacego Waller'a jest często dosyć nieszczęśliwie tłumaczona jako "niecierpek walleriana". Roślina jest traktowana w naszych warunkach przeważnie jako jednoroczna, chociaż może być też przezimowana w pomieszczeniu.
bylina -
Brunnera wielkolistnabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Ze swoimi kwiatami w kolorze nieba i sercowatymi liśćmi, brunnera wielkolistna jest w ogrodzie idealną rośliną okrywową. Nazwa rodzajowa upamiętnia szwajcarskiego przyrodnika Samuela Brunner'a. Forma kwiatów przypomina o pokrewieństwie brunnery z niezapominajką. Kaukaska niezapominajka trafiła do europejskich ogrodów na początku XIX wieku.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Jasnota plamistabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Jasnota plamista jest rodzimego pochodzenia byliną z podziemnymi rozłogami. Od niemal identycznej jasnoty białej różni się kolorem kwiatów. W przeciwieństwie do podobnej jasnoty purpurowej warga kwiatu tego gatunku jest charakterystycznie plamista - stąd epitet gatunkowy. Jest rośliną miododajną.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Długosz królewskibyliny bylina z kłączem liściowa
Długosz królewski jest rodzimą paprocią, chociaż rzadko spotykaną w naturze. Rośnie na bagnistych łąkach i torfowiskach, czasem w wilgotnych lasach. Należy do najpiękniejszych i najwyższych krajowych paproci. Stanowi szczególną ozdobę cienistych i podmokłych ogrodowych zakątków.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Przywarka japońskapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Przywarka japońska jest pochodzącym z Japonii pnączem leśnym, które rosnąc bez podpory, może stać się oryginalną rośliną okrywową. Nieco dziwna nazwa gatunkowa hydrangeoides, oznaczająca „jak hortensja", została nadana roślinie, która po raz pierwszy została opisana jako należąca do rodzaju Schizophragma.
pnącze Trudność uprawy: łatwa
-
Barwinek większypółkrzewy półkrzewy liściaste roślina ozdobna
Podstawy pędów barwinka większego drewnieją, podczas gdy górne części pozostają zielne, dlatego roślina jest zaliczana do półkrzewów. Podobnie jak jego mniejszy krewniak, ten gatunek również doskonale nadaje się do tworzenia w ogrodzie zielonych dywanów. Ze względu na mniejszą mrozoodporność, barwinek większy wymaga okrywania na zimę, a na wschodzie kraju może wymarzać.
półkrzew Trudność uprawy: łatwa -
Bluszcz irlandzkipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Bluszcz irlandzki jest zimozielonym pnączem i podobnie jak bluszcz pospolity wspina się na duże wysokości - drzewa, skały i budynki - przy pomocy korzeni przybyszowych. Doskonale nadaje się do obsadzania cienistych i półcienistych miejsc w ogrodzie, jednak do kwitnienia potrzebuje dostępu do słońca. W naszych warunkach nie jest całkowicie odporny na mróz.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Kopytnik pospolitybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Kopytnik pospolity jest rodzimego pochodzenia byliną kłączową, spotykaną w wilgotnych i cienistych lasach. Polska nazwa rodzajowa odnosi się do nerkowatego kształtu liści, przypominającego odcisk końskiego kopyta. Znosi nawet silne ocienienia i doskonale nadaje się do okrywania powierzchni ogrodowej pod drzewami.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Turzyca japońska 'Ice Dance'byliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Turzyca japońska 'Ice Dance' jest odmianą o dekoracyjnych, zimozielonych liściach o białych, dobrze widocznych brzegach. Tworzy gęste kępy, a ich dodatkową ozdobą są kłosowate kwiatostany osadzone na długich pędach. Doskonale nadaje się do obsadzania miejsc pod drzewami oraz do ogrodów wodnych i bagiennych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zanokcica języcznikbyliny bylina z kłączem liściowa
Zanokcica języcznik jest paprocią rodzimego pochodzenia o zimotrwałych liściach. Efektowną ozdobę stanowią ciemnozielone, błyszczące, językowate liście, które wyjątkowo jak na paproć, nie są podzielone. Poza formą botaniczną w uprawie istnieją odmiany zanokcicy o odmiennie ukształtowanych liściach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Golteria rozesłanakrzewinki krzewinki ogrodowe krzewinki ozdobne
Golteria rozesłana jest wiecznie zieloną, niską krzewinką o płożącym pokroju. Jej błyszczące, ciemnozielone liście i jaskrawoczerwone owoce, wyglądają szczególnie efektownie w okresie zimy. Zaletą golterii rozesłanej jest również dobry wzrost na stanowisku zarówno słonecznym, jak i ocienionym.
krzewinka Trudność uprawy: łatwa -
Tawułka japońskabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Rosnąca w górskich wąwozach w Japonii tawułka jest jedną z najbardziej popularnych bylin ogrodowych. Ozdobę tawułki japońskiej stanowią pierzaste, ciemnozielone liście oraz wcześnie rozwijające się stożkowate wiechy białych kwiatów. Doskonale nadaje się do miejsc trwale wilgotnych oraz zacienionych. W uprawie można spotkać wiele odmian o kwiatach w odcieniach różu i czerwieni.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Ułudka wiosennabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Ułudka wiosenna jest niską byliną rozłogową o kwiatach podobnych do niezapominajek, ale większych. Pochodzi z górskich lasów południowej Europy. Doskonale nadaje się do naszych ogrodów jako roślina okrywowa w miejscach półzacienionych albo element bylinowych kompozycji na rabacie.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kosmatka olbrzymiabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Kosmatka olbrzymia jest delikatną byliną, zadomowioną w naszych górskich lasach. Długie, połyskujące liście zachowują zieleń również zimą. Doskonale sprawdza się w roli rośliny ozdobnej w ogrodach skalnych i nad oczkami wodnymi.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Tiarella sercolistnabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Tiarella sercolistna jest północnoamerykańską byliną spokrewnioną z popularną u nas żurawką. Ozdobę stanowią jasnozielone, czerwieniejące jesienią liście oraz puszyste, stożkowate, białe kwiatostany. Doskonale nadaje się do ocienionych zakątków ogrodu i do sadzenia pod koronami drzew.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pragnia syberyjskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pragnia syberyjska jest płożącą byliną, która wyglądem przypomina poziomkę i pięciornika - ma trójlistkowe liście i charakterystyczne dla rodziny różowatych kwiaty w żółtym kolorze. Łudząco podobne do poziomek owoce nie są wprawdzie trujące, ale też nie nadają się do spożycia. Nazwa botaniczna upamiętnia austriackiego botanika Franza von Waldstein.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Turzyca palmowabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Pochodząca z mokrych łąk i mokradeł leśnych Ameryki Północnej turzyca palmowa wyróżnia się oryginalnym pokrojem, odmiennym od wyglądu roślin tego rodzaju botanicznego. Trawiastozielone liście są ustawione na wysokich pędach prawie prostopadle, co przypomina pokrój palmy. Dobrze rośnie na glebie wilgotnej w miejscu częściowo ocienionym.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Żurawka krwistabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Żurawka krwista jest jednym z wielu gatunków tego rodzaju botanicznego, uprawianych w ogrodach zarówno skalnych, jak i w zacienionych miejscach pod drzewami. Jest popularną byliną, która w odróżnieniu od innych żurawek ma bardziej dekoracyjne kwiaty niż liście. Przez długi czas rozwija drobne, szkarłatne kwiaty zebrane w wiechowate kwiatostany.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Niecierpek pospolityrośliny jednoroczne rośliny kwiatowe ogrodowe
Niecierpek pospolity jest jedynym przedstawicielem rodzaju Impatiens, który pierwotnie występuje na terenie naszego kraju i nie jest neofitem, jak jego krewni. Nazwa rodzajowa oraz gatunkowa nawiązują do zjawiska gwałtownego pękania owoców niecierpka przy najmniejszym dotknięciu i oznaczają po łacinie "niecierpliwy, drażliwy" oraz "nie dotykaj mnie".
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Bluszcz kolchidzkipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Bluszcz kolchidzki jest zdrewniałym pnączem pochodzącym z Kaukazu i Azji Mniejszej, gdzie w wilgotnych lasach wspina się po drzewach. W ogrodzie może być rośliną okrywową w miejscach mocno zacienionych. W odróżnieniu od rodzimego bluszczu ten gatunek woli gleby lekko kwaśne.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Kokoryczka wielokwiatowabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Kokoryczka wielokwiatowa jest rodzimego pochodzenia byliną kłączową, która doskonale nadaje się do roli rośliny okrywowej w cienistych zakątkach ogrodu. Białe, rurkowate kwiaty są zebrane po 2-4 w gronach, podczas gdy podobna do niej kokoryczka wonna ma kwiaty zwykle pojedynczo w kątach liści. Posadzona w słońcu musi mieć stale wilgotne podłoże.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Jasnota różowarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Jasnota różowa jest rodzimego pochodzenia rośliną jednoroczną, spotykaną na terenie całego kraju. Sercowatookrągłe górne liście są siedzące i obejmują łodygę, co wyjaśnia botaniczną nazwę gatunkową: amplexus = "obejmujący" i caulis = "łodyga". Różowofioletowe kwiaty jasnoty wnoszą do ogrodu element naturalnej przyrody.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Żurawka amerykańskabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Żurawka amerykańska jest północnoamerykańską byliną o dekoracyjnych liściach. Dzięki odporności na mróz stanowi efektowną ozdobę ogrodu przez cały sezon. W maju i czerwcu rozwija drobne, białe kwiaty zebrane w zwiewne, wiechowate kwiatostany. Żurawka amerykańska jest też jednym z gatunków rodzicielskich licznych mieszańców i kultywarów.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Paprotka zwyczajnabyliny bylina z kłączem liściowa
Paprotka zwyczajna jest gatunkiem zimozielonej paproci rodzimego pochodzenia. Rozrasta się za pomocą pełzających kłączy. Jest jedną z nielicznych krajowych roślin, która bywa czasem przygodnym epifitem, to znaczy potrafi wyrosnąć na drzewie pod warunkiem, że zbierze się tam pewna ilość materii organicznej.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kosmatka śnieżnabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Pochodząca z gór środkowej i południowej Europy kosmatka śnieżna jest byliną podobną do trawy. W ogrodzie nadaje się do obsadzenia zacienionych miejsc pod drzewami lub krzewami. Latem tworzy białe wiechy kwiatów.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Rośliny okrywowe do cienia - rośliny płożące do zacienionego miejsca w ogrodzie
Rośliny okrywowe do cienia mają różny zakres tolerancji słońca. Niektóre można sadzić w miejscach częściowo odwiedzanych przez promienie słoneczne, inne poradzą sobie w naprawdę ciemnym zakątku ogrodu. Oto przegląd roślin zadarniających do posadzenia w zacienionym miejscu.
Rośliny zadarniające do półcienia
Wiele roślin radzi sobie zarówno w słońcu jak i w półcieniu. Nadają się one szczególnie dobrze do sadzenia w miejscach gdzie słońce wędruje w ciągu dnia lub w cyklu rocznym. Oto kilka popularnych roślin, które można posadzić w słońcu i w zacienionym miejscu:
- Trzmielina Fortune’a – większość odmian tej rośliny jest przeznaczonych na słońce i do półcienia. Tylko nieliczne to typowe rośliny okrywowe do cienia. Nie powinniśmy się jednak stresować. Trzmielina dobrze poradzi sobie na skalniaku i w cieniu drzew. Dodatkowo są to rośliny zimozielone.
- Irga płożąca – to piękne rośliny ogrodowe, które poradzą sobie w słońcu i w półcieniu. Irga lepiej kwitnie i owoce ładniej się wybarwiają w słońcu. Mimo to jej drobne liście będą wyglądać równie pięknie na stanowisku półcienistym. Jej zaletą są poza tym małe wymagania glebowe i odporność na susze (młodsze okazy powinno się jednak podlewać).
- Tawuła japońska – jest raczej przeznaczona do stanowisk słonecznych, ale radzi sobie w półcieniu. Jest całkowicie mrozoodporna, dobrze znosi trudne warunki. Jako rośliny okrywowe wybiera się niskie odmiany np. „Crispa”, „Japanese Dwarf”, „Albiflora”, „Little Princess”.
- Konwalia majowa – jest piękną, kwitnącą i pachnącą rośliną okrywową. Jeżeli chcemy zapewnić sobie obfite kwitnienie na wiosnę, to powinna być sadzona w półcieniu. W głębokim cieniu poradzą sobie liście, ale nie będzie tak dekoracyjna, zwłaszcza wiosną.
Do półcienia nadają się liczne byliny i krzewinki ogrodowe. Czasami są to zaadaptowane do ogrodu rośliny dzikie, nawet tzw. chwasty. Tutaj wymieniliśmy tylko jedne z najpopularniejszych.
Rośliny okrywowe do cienia
Rośliny płożące do cienia muszą być bardzo odporne na małą ilość światła. Zwykle łączy się to z inną cechą – potrzebą większej ilości wilgoci. Typowymi roślinami do cienia są funkie. Niskie odmiany np.funkia lancetolistna, doskonale zastępują rośliny płożące w ich zadarniającej roli. Niestety nie są to rośliny całoroczne i wymagają dość żyznego podłoża. Z roślin płożących warto postawić na:
- Cisy – są one najchętniej wybieranymi roślinami iglastymi do cienia. W przeciwieństwie do wielu bylin są całoroczne i tworzą gęstą, zieloną pokrywę, o zróżnicowanej strukturze. Płożące cisy nie nadają się jednak jako zamienniki trawnika, bo są zbyt wysokie. Najpopularniejszą odmianą płożącą jest cis pospolity „Repandens”.
- Barwinek pospolity – ma wszystko czego potrzeba roślinie okrywowej. Jest wytrzymały na deptanie, mrozoodporny, zimozielony i na dodatek kwitnie na wiosnę. Chętnie wykorzystywany w przestrzeni miejskiej ze względu na niewielkie wymagania pielęgnacyjne. Sprawdzi się nawet w mocno zacienionych miejscach.
- Winobluszcz – nadaje się na każde stanowisko, chociaż w głębokim cieniu nie wybarwia się na piękny, czerwony kolor. Mimo wszystko jest dobrą rośliną okrywową, zwłaszcza do trudniej dostępnych miejsc. Sadzi się go zwykle jako samotną roślinę. Szybko rośnie i jest ekspansywny, dlatego trzeba przemyśleć gdzie go umieścić, żeby nie zabrał terenu innym roślinom. Na szczęście dobrze znosi przycinanie.
Alternatywą dla popularnych roślin okrywowych może być mech leśny. Tworzy miękkie, zielone dywany. Zamiast mchu, który wymaga specjalnego środowiska, można zastosować karmnik ościsty, sprzedawany też jako Irish Moss. Ten ostatni jest tak naprawdę byliną z rodziny goździkowatych.
Rośliny płożące do cienia są bardzo dobrym sposobem na zapełnienie tych miejsc w ogrodzie, gdzie nie wyrosną bardziej światłolubne kwiaty czy krzewy ozdobne. Nie tylko wypełniają przestrzeń, ale są ozdobą i dobrą alternatywą dla trawy.