Rośliny okrywowe kwitnące
-
Wilec ziemniaczanybyliny bylina z bulwą bylina warzywna
Batat albo słodki ziemniak, noszący botaniczną nazwę wilec ziemniaczany, nie jest spokrewniony ani z ziemniakami, ani z topinamburem. Znany od tysięcy lat jest dzisiaj uprawiany na wszystkich cieplejszych obszarach. Istnieją też odmiany ozdobne o dekoracyjnych liściach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Floks szydlastybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Floks szydlasty jest długowieczną, płożącą się byliną, która występuje w wielu odmianach hodowlanych. Już wczesną wiosną tworzy w ogrodzie gęste dywany kwiatów. Doskonale nadaje się do ogrodów skalnych, gdzie obok smagliczki, gęsiówki i ubiorka stanowi podstawowy składnik wiosennych kompozycji. Floks szydlasty jest też rośliną okrywową i może zastąpić powierzchnię trawnika.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Podagrycznik pospolitybyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Na skutek wyjątkowej łatwości rozmnażania się za pomocą kłączy i rozłogów, podagrycznik pospolity jest ulubionym wrogiem ogrodników. Niemniej jednak ta rodzimego pochodzenia bylina posiada również dobre strony — kulinarne i lecznicze. W ocienionych miejscach ogrodu może znaleźć zastosowanie jako bardzo skuteczna roślina okrywowa.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Runianka japońskakrzewinki krzewinki ogrodowe krzewinki ozdobne
Runianka japońska jest zimozieloną krzewinką o skórzastych, połyskliwych liściach i gronach białych, drobnych kwiatów. Jest mrozoodporna, doskonale nadaje się do roli rośliny okrywowej pod drzewami i w innych ocienionych miejscach, podobnie jak bluszcz i barwinek.
krzewinka Trudność uprawy: łatwa -
Barwinek pospolitykrzewinki krzewinki ogrodowe krzewinki ozdobne
Już w połowie kwietnia pojawiają się na tle ciemnej zieleni liści barwinka pospolitego jego piękne niebieskie kwiaty. Zimozielona krzewinka chętnie okrywa ziemię pod drzewami i w innych cienistych miejscach w ogrodzie. Barwinkowy dywan tworzy efektowne tło dla roślin o barwnych liściach.
krzewinka Trudność uprawy: łatwa
Rośliny okrywowe kwitnące - pozostałe
-
Rozchodnikowiec okazałybyliny sukulent roślina ozdobna
Rozchodnikowiec okazały przez ponad sto lat był zaliczany do rodzaju botanicznego Sedum (rozchodnik). Według najnowszych badań zakwalifikowano go do nowego, liczącego ponad 30 gatunków, rodzaju Hylotelephium. Jest to sukulent liściowy, ale zimujące w ziemi korzenie i kłącza, z których każdej wiosny się odradza, są odporne na mróz. Ozdobę stanowią zarówno późno rozwijające się kwiaty, jak i liście.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Tojeść rozesłanabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Tojeść rozesłana jest płożącą się byliną o okrągłych liściach i gwiazdkowatych, złotych kwiatach. Nazwa rodzajowa odnosi się do Lysimachosa, starożytnego dowódcy Aleksandra Wielkiego, który według legendy był pierwszym odkrywcą tej rośliny. Epitet gatunkowy pochodzi natomiast od łacińskiego słowa "nummus" = moneta, co wskazuje na podobny do małych monet kształt liści rośliny.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Rdest ptasirośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Rdest ptasi jest rodzimym gatunkiem, który doskonale przystosował się do lokalnych warunków i bez trudu wygrywa konkurencję z roślinami obcego pochodzenia. Chociaż z rabat kwiatowych i trawników bywa usuwany, to jednak warto docenić subtelną urodę rdestu ptasiego oraz jego właściwości lecznicze.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Dwurogowiec srebrzystyrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Przyciągająca wzrok dichondra srebrzysta bywa nazywana srebrnym deszczem, ponieważ jej długie, zwisające pędy wyglądają jak srebrny wodospad. Jej ojczyzną są subtropikalne rejony obu Ameryk, gdzie rośnie jako bylina. W naszych warunkach jest zwykle uprawiana z rozsady przed jeden sezon.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Macierzanka piaskowakrzewinki krzewinki ogrodowe krzewinki ozdobne
Macierzanka piaskowa jest bardzo niską krzewinką rodzimego pochodzenia. W naturze spotyka się ją w widnych lasach sosnowych i na wrzosowiskach. Jest nie tylko efektowną rośliną okrywową, ale też aromatycznym ziołem i przyprawą.
krzewinka Trudność uprawy: łatwa -
Bluszczyk kurdybanekbyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Bluszczyk kurdybanek jest rodzimą byliną o różnorodnym zastosowaniu. Jest rośliną ozdobną, leczniczą, przyprawową i miododajną. Epitet gatunkowy zawdzięcza podobieństwu liści do specjalnie garbowanej skóry — kurdybanu. Może być uprawiany w gruncie albo w pojemnikach.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Słonecznica wąskolistnabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Spokrewniona z goździkami słonecznica wąskolistna jest rodzimym przedstawicielem swojego rodzaju botanicznego. Liczne, płożące się pędy byliny tworzą luźną darń. Białe albo różowe kwiaty stanowią ozdobę ogrodu przez całe lato.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Ubiorek wieczniezielonykrzewinki krzewinki ogrodowe krzewinki ozdobne
Ubiorek wieczniezielony jest niską krzewinką, która wiosną tworzy w ogrodzie gęste, białe dywany kwiatów. Doskonale nadaje się na słoneczne stanowiska ogrodów skalnych, ale może być również rośliną okrywową albo składnikiem rabatowych kompozycji.
krzewinka Trudność uprawy: łatwa -
Przywrotnik miękkibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Przywrotnik miękki jest atrakcyjną byliną o ozdobnych liściach. W ogrodach cieszy się dużą popularnością jako roślina okrywowa. Kwiaty są wprawdzie drobne, ale rozwijają się licznie i tworzą żółtozieloną mgiełkę nad warstwą liści. Nadaje się również jako efektowne tło dla kolorowych bylin.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Przetacznik ożankowybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Przetacznik ożankowy jest rodzimą byliną, której subtelne, błękitne kwiaty pojawiają się wiosną w ogrodzie i na łące jako jedne z pierwszych. Czasem bywa mylony z niezapominajką, do której jest nieco podobny. Liście i kwiaty przetacznika ożankowego mają łagodny smak i nadają się jako dodatek do potraw. Ziele tej byliny było kiedyś cenione również ze względu na właściwości lecznicze.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Smagliczka nadmorskarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Jednoroczna smagliczka nadmorska jest niską rośliną tworzącą gęste poduszki obsypane drobnymi kwiatkami. Przeważnie białe, a czasami różowe albo fioletowe kwiaty smagliczki, roztaczają delikatny, miodowy zapach. Oprócz formy botanicznej, w ogrodach spotyka się liczne kultywary smagliczki nadmorskiej o różnych kolorach kwiatów.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Szczawik zajęczybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Szczawik zajęczy jest przyjemną rośliną okrywową, która nawet w zacienionych zakątkach ogrodu potrafi zaprezentować swoje subtelne kwiatki. Jest rodzimym gatunkiem i często można go spotkać w cienistych lasach liściastych, iglastych i mieszanych. Liście szczawiku zajęczego są jadalne i można je wykorzystać do zup, sosów i sałatek.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Tykwa pospolitarośliny jednoroczne ogrodowa kwiatowa i użytkowa
Tykwa pospolita jest jedną z najstarszych roślin uprawnych, a do tego wszechstronnie utalentowaną. Miąższ młodych owoców jest jadalny, zdrewniała skorupa służy do wyrobu naczyń, instrumentów muzycznych oraz fajek, a liście, nasiona i owoce są w medycynie ludowej lekarstwem. W ogrodzie może być też jednoroczną rośliną okrywową i dekoracyjną.
roślina jednoroczna -
Żagwin ogrodowybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Żagwin ogrodowy nie jest gatunkiem botanicznym, ale zbiorową nazwą mieszańców pochodzących od żagwina zwyczajnego (Aubrieta deltoidea). Nazwa rodzajowa upamiętnia francuskiego malarza i botanika Claude Aubriet'a. Jest efektowną byliną, tworzącą w ogrodzie barwne kobierce.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Ziarnopłon wiosennybyliny bylina z bulwą ozdobna
Ziarnopłon wiosenny jest ciekawą byliną, która już wczesną wiosną prezentuje swoje złote, podobne do zawilców kwiaty. Z części korzeni tworzą się wrzecionowate bulwki. Również w kątach liści powstają po kwitnieniu bulwkowate rozmnóżki. Jako roślina ozdobna ziarnopłon wiosenny jest uprawiany w formie botanicznej oraz w szeregu odmian hodowlanych.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Brunnera wielkolistnabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Ze swoimi kwiatami w kolorze nieba i sercowatymi liśćmi, brunnera wielkolistna jest w ogrodzie idealną rośliną okrywową. Nazwa rodzajowa upamiętnia szwajcarskiego przyrodnika Samuela Brunner'a. Forma kwiatów przypomina o pokrewieństwie brunnery z niezapominajką. Kaukaska niezapominajka trafiła do europejskich ogrodów na początku XIX wieku.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kocanki włochaterośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Kocanki włochate rosną w swojej południowoafrykańskiej ojczyźnie jako krzewinki albo półkrzewy. Ze względu na brak odporności na mróz, w naszych warunkach są zwykle uprawiane jako rośliny jednoroczne. Oprócz formy botanicznej o srebrzyście owłosionych liściach spotyka się kultywary różniące się wielkością i kolorem liści.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Przetacznik perskirośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Przetacznik perski jest gatunkiem kaukaskiego pochodzenia, który sprowadzony 200 lat temu do ogrodu botanicznego w Niemczech, zdziczał i rozprzestrzenił się szybko w całej Europie. Chociaż jest często spotykany zwłaszcza na polach uprawnych, to ze swoimi delikatnymi, niebieskimi kwiatami może pełnić również rolę ogrodowej dekoracji.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Wiciokrzew japońskipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Wiciokrzew japoński jest pnączem z Dalekiego Wschodu o cienkich pędach i częściowo zimozielonych liściach. Białe, mocno aromatyczne kwiaty, z czasem stają się żółte. Późną jesienią ozdobę stanowią ciemnofioletowe owoce. Bez podpór może pełnić rolę rośliny okrywowej.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Bergenia sercowatabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pochodząca z gór Ałtaju bergenia sercowata jest byliną o dużych liściach, które są odporne na mróz. Wiosenną ozdobę tworzą masywne kwiatostany z licznymi fioletoworóżowymi kwiatami. Nazwa rodzajowa rośliny upamiętnia niemieckiego botanika Karla von Bergen'a. Bergenia sercowata jest uprawiana w ogrodach od końca XVIII wieku.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Irga Dammerakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Irga Dammera jest zimozielonym krzewem pochodzącym ze środkowych Chin. Nazwa gatunkowa upamiętnia niemieckiego botanika Carla Dammera. Należy do najniższych irg, tworzy ścielące się po ziemi kobierce, które zachowują atrakcyjny wygląd przez cały rok.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Przywarka japońskapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Przywarka japońska jest pochodzącym z Japonii pnączem leśnym, które rosnąc bez podpory, może stać się oryginalną rośliną okrywową. Nieco dziwna nazwa gatunkowa hydrangeoides, oznaczająca „jak hortensja", została nadana roślinie, która po raz pierwszy została opisana jako należąca do rodzaju Schizophragma.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Rogownica kutnerowatabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
W maju i czerwcu wygląda rogownica kutnerowata niczym biała chmura w ogrodzie. Pokryta srebrzystymi włoskami roślina wygląda atrakcyjnie również poza sezonem kwitnienia. Tworzy szerokie i gęste poduszkowate kępy.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Portulaka pospolitarośliny jednoroczne warzywna warzywa liściowe
Liście i wierzchołki młodych pędów portulaki pospolitej mają orzechowo-kwaskowy smak, zawierają dużo witamin i zdrowych kwasów tłuszczowych. Jest interesującym dodatkiem do sałatek, twarogu i innych potraw. O właściwościach leczniczych portulaki pospolitej wspomina już słynna Hildegarda z Bingen, jedenastowieczna frankońska uzdrowicielka.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa
-
Rozchodnik kaukaskibyliny sukulent roślina ozdobna
Rozchodnik kaukaski jest sukulentową byliną sprowadzoną przez ogrodników w XIX wieku do Europy. Doskonale znosi nasze warunki klimatyczne i czasem występuje nawet w naturalnym środowisku jako zbieg z ogrodu. Rozwija płożące i ukorzeniające się pędy płonne oraz wzniesione pędy kwiatowe. Efektowne podbaldachy kwiatów wabią na rabaty roje pszczół.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Barwinek większypółkrzewy półkrzewy liściaste roślina ozdobna
Podstawy pędów barwinka większego drewnieją, podczas gdy górne części pozostają zielne, dlatego roślina jest zaliczana do półkrzewów. Podobnie jak jego mniejszy krewniak, ten gatunek również doskonale nadaje się do tworzenia w ogrodzie zielonych dywanów. Ze względu na mniejszą mrozoodporność, barwinek większy wymaga okrywania na zimę, a na wschodzie kraju może wymarzać.
półkrzew Trudność uprawy: łatwa -
Kopytnik pospolitybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Kopytnik pospolity jest rodzimego pochodzenia byliną kłączową, spotykaną w wilgotnych i cienistych lasach. Polska nazwa rodzajowa odnosi się do nerkowatego kształtu liści, przypominającego odcisk końskiego kopyta. Znosi nawet silne ocienienia i doskonale nadaje się do okrywania powierzchni ogrodowej pod drzewami.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Dławisz okrągłolistnypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Dławisz okrągłolistny jest ozdobnym pnączem z tropikalnej Azji, sprowadzonym do Polski pod koniec XIX wieku. Główną dekorację stanowią jaskrawoczerwone osnówki nasion w pękających żółtawych torebkach. Silnie rosnące pnącze jest w stanie całkowicie pokryć koronę małego drzewa i zdusić je, do czego nawiązuje nazwa rodzajowa.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Macierzanka zwyczajnapółkrzewy półkrzewy liściaste roślina ozdobna
Macierzanka zwyczajna tworzy w ogrodzie pachnące dywany kwiatów. Ten rodzimego pochodzenia półkrzew nie tylko stanowi efektowną ozdobę, ale znajduje również zastosowanie jako roślina przyprawowa i lecznicza. Macierzanka zwyczajna jest nieco wyższa od macierzanki piaskowej i ma łodygi wyraźnie czterokanciaste, w odróżnieniu od okrągłych łodyg swojej kuzynki.
półkrzew Trudność uprawy: łatwa -
Rozchodnik ościstybyliny sukulent roślina ozdobna
Rozchodnik ościsty jest byliną sukulentową łatwą w uprawie, znajdującą różnorodne zastosowanie w ogrodzie. Występuje naturalnie w całej Europie (z wyjątkiem Wysp Brytyjskich), również w Polsce, i jest przystosowany do naszych warunków zimowych. We Francji jest używany również w kuchni jako przyprawa.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Żurawina błotnakrzewinki krzewinki ogrodowe krzewinki owocowe
Żurawina błotna jest zimozieloną krzewinką rodzimego pochodzenia, bliską krewną borówki czarnej i brusznicy. Jadalne owoce uzyskują najlepszy smak po przemrożeniu. W ogrodowej uprawie potrzebuje torfowej, kwaśnej gleby i dostatku wilgoci.
krzewinka Trudność uprawy: średnia -
Mięta czekoladowabyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Mięta czekoladowa jest odmianą mięty pieprzowej o oryginalnym zapachu czekolady z miętowym nadzieniem. Liście dodane do herbaty, kawy, mięsa, sosu albo deseru stanowią interesujące uzupełnienie smaku. Mięta czekoladowa może być również efektowną rośliną dekoracyjną w ogrodzie.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Żagwin zwyczajnybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Żagwin zwyczajny jest byliną pochodzącą ze wschodnich obszarów śródziemnomorskich. Tworzy niskie, gęste dywany liści, które w czasie kwitnienia całkowicie pokrywają się kwiatami w intensywnych odcieniach niebieskich i różowofioletowych. Najlepiej rośnie i kwitnie w pełnym słońcu.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Rośliny okrywowe kwitnące - popularne rośliny płożące do Twojego ogrodu
Rośliny zadarniające zwykle dobiera się ze względu na dekoracyjne liście lub igły. Jednak wiele z nich to również rośliny płożące kwitnące. Warto wykorzystać ten fakt w planowaniu zadarnienia danego odcina ogrodu. Z kwitnących roślin okrywowych można stworzyć prawdziwie oszałamiające kwietne dywany. Będą one nie tylko dobrze wyglądać, ale rozsiewać piękny zapach.
Rośliny okrywowe kwitnące w różnych porach roku
Rośliny okrywowe kwitnące spełniają kilka ważnych funkcji w ogrodzie. Oprócz okrycia wybranego kawałka ziemi czy wypełnienia przestrzeni między skałami ogródka skalnego same w sobie są ozdobą. Można je też wykorzystać do tworzenia kompozycji np. kwiecistych wodospadów i kolorowych dywanów między ścieżkami. Oto popularne kwiaty płożące do ogrodu, które kwitną w wybranym sezonie:
- Ubiorek wiecznie zielony – chociaż jest zielony przez cały rok, to kwitnie tylko od kwietnia do maja. Kwiaty są białe lub różowe, zebrane w gęste wiechy. Pokrój rośliny poduszkowy. Dzięki temu tworzy się gęsty, biały lub biało-różowy dywan, który przez resztę roku jest zielony. Lubi stanowiska nasłonecznione, glebę przepuszczalną, lekko gliniastą. Nie wymaga nawożenia. Po przekwitnieniu należy jednak usunąć kwiaty.
- Dąbrówka rozłogowa – jej okresem kwitnienia jest maj. Przez resztę roku zachwyca gęstym ulistnieniem. Niektóre odmiany kwitną na niebiesko, inne na fioletowo, a odmiana „Alba” na biało. Kwiatostany groniaste, pojawiają się na szczycie łodygi (podobnie jak u jasnoty).
Większość roślin płożących kwitnie wiosną. Oprócz wyżej wymienionych są to np. ułudka wiosenna, bergenia sercowata czy barwinek pospolity, ale niektóre zakwitają dopiero na początku lata.
- Bodziszek – kwitnie od czerwca do sierpnia. Ma duże, fioletowe kwiaty. Dorasta do 70 cm, więc jest nieco wyższą rośliną okrywową. Tolerancyjny na umiarkowaną suszę. Nadaje się do słońca i do cienia. Istnieją różne gatunki bodziszka, które wykorzystuje się jako rośliny płożące kwitnące. Ich pora kwitnienia może się jednak różnić np. bodziszek wspaniały i bodziszek korzeniasty kwitną w maju i w czerwcu.
- Wrzos – to chyba najbardziej znane rośliny zadarniające, które kwitną jesienią. Ogrodowe odmiany wrzosu można dostać w różnych kolorach, dlatego da się stworzyć wielokolorową mozaikę, wykorzystując tylko ten jeden gatunek. Wrzosy to również rośliny szybko rosnące, które bez większego wysiłku pomogą upiększyć wybraną część ogrodu. Dobrze komponują się w ogródkach skalnych, w sąsiedztwie traw ozdobnych i iglaków.
Kwiaty przez większość roku
Jeżeli chcemy, żeby kolorowy dywan utrzymał się dłużej na zadarnionych grządkach i skalniakach, to dobrze jest wybrać gatunki roślin kwitnących przez większość sezonu. Do takich roślin zadarniających należą:
- Koniczyna (czerwona i biała) – oba gatunki koniczyny kwitną od maja do września, czasami nawet trochę dłużej. Są przyjazne dla zapylaczy i dodatkowo użyźniają ziemię. Warto wybrać je do zadarnienia miejsca, które potem będziemy chcieli czymś obsadzić.
- Floks (płomyk) Drummonda – być może najpiękniejsze rośliny okrywowe kwitnące. Nadają się do tworzenia niezwykłych, kolorowych kompozycji. Kwitną od czerwca do września. Niestety są roślinami jednorocznymi. Jeżeli zdecydujemy się na tradycyjne, wieloletnie floksy szydlaste, to kwitną one od kwietnia do czerwca, a floksy śnieżne od kwietnia do maja.
- Gipsówka rozesłana (łyszczec rozesłany) – kwitnie od czerwca do sierpnia/września. Jej drobne kwiatki tworzą białą lub różową „chmurę” nad zadarnionym terenem.
Do popularnych kwitnących roślin zadarniających należą też krwawnik (warto wybrać kolorowe odmiany ogrodowe), kocimiętka, pięciornik krwisty, posłonek ogrodowy i wiele innych.
Możliwości tworzenia kompozycji z kwitnących roślin okrywowych są prawie nieograniczone. Trzeba tylko dobrze dobrać gatunki i odmiany, żeby cieszyć się kwiatami przez większość roku.