Rośliny okrywowe kwitnące

Ilustracja rośliny okrywowe kwitnące

Rośliny okrywowe kwitnące – rośliny zadarniające, które kwitną przez część lub przez cały okres wegetacyjny. Zadarniając zakątek w ogrodzie można dobrać rośliny okrywowe tak, żeby każda kwitła w innym czasie. Można też zastosować rośliny płożące, powtarzające kwitnienie przez większość sezonu. Wśród roślin okrywowych jest dużo takich, które mają dekoracyjne kwiaty np. barwinek, bluszczyk kurdybanek czy żagwin ogrodowy. Nie wszystkie kwitną jednak w podobnych warunkach. Są takie które lepiej czują się w półcieniu (np. konwalia majowa) i inne, lepiej radzące sobie w słońcu (np. macierzanka). Od doboru właściwych roślin okrywowych do właściwego stanowiska zależy na ile sprawdzą się jako dekoracja ogrodu.

Filtry0

Rośliny okrywowe kwitnące

Rośliny okrywowe kwitnące - pozostałe

Rośliny okrywowe kwitnące - popularne rośliny płożące do Twojego ogrodu

Rośliny zadarniające zwykle dobiera się ze względu na dekoracyjne liście lub igły. Jednak wiele z nich to również rośliny płożące kwitnące. Warto wykorzystać ten fakt w planowaniu zadarnienia danego odcina ogrodu. Z kwitnących roślin okrywowych można stworzyć prawdziwie oszałamiające kwietne dywany. Będą one nie tylko dobrze wyglądać, ale rozsiewać piękny zapach.

Rośliny okrywowe kwitnące w różnych porach roku

Rośliny okrywowe kwitnące spełniają kilka ważnych funkcji w ogrodzie. Oprócz okrycia wybranego kawałka ziemi czy wypełnienia przestrzeni między skałami ogródka skalnego same w sobie są ozdobą. Można je też wykorzystać do tworzenia kompozycji np. kwiecistych wodospadów i kolorowych dywanów między ścieżkami. Oto popularne kwiaty płożące do ogrodu, które kwitną w wybranym sezonie:

  • Ubiorek wiecznie zielony – chociaż jest zielony przez cały rok, to kwitnie tylko od kwietnia do maja. Kwiaty są białe lub różowe, zebrane w gęste wiechy. Pokrój rośliny poduszkowy. Dzięki temu tworzy się gęsty, biały lub biało-różowy dywan, który przez resztę roku jest zielony. Lubi stanowiska nasłonecznione, glebę przepuszczalną, lekko gliniastą. Nie wymaga nawożenia. Po przekwitnieniu należy jednak usunąć kwiaty.
  • Dąbrówka rozłogowa – jej okresem kwitnienia jest maj. Przez resztę roku zachwyca gęstym ulistnieniem. Niektóre odmiany kwitną na niebiesko, inne na fioletowo, a odmiana „Alba” na biało. Kwiatostany groniaste, pojawiają się na szczycie łodygi (podobnie jak u jasnoty).

Większość roślin płożących kwitnie wiosną. Oprócz wyżej wymienionych są to np. ułudka wiosenna, bergenia sercowata czy barwinek pospolity, ale niektóre zakwitają dopiero na początku lata.

  • Bodziszek – kwitnie od czerwca do sierpnia. Ma duże, fioletowe kwiaty. Dorasta do 70 cm, więc jest nieco wyższą rośliną okrywową. Tolerancyjny na umiarkowaną suszę. Nadaje się do słońca i do cienia. Istnieją różne gatunki bodziszka, które wykorzystuje się jako rośliny płożące kwitnące. Ich pora kwitnienia może się jednak różnić np. bodziszek wspaniały i bodziszek korzeniasty kwitną w maju i w czerwcu.
  • Wrzos – to chyba najbardziej znane rośliny zadarniające, które kwitną jesienią. Ogrodowe odmiany wrzosu można dostać w różnych kolorach, dlatego da się stworzyć wielokolorową mozaikę, wykorzystując tylko ten jeden gatunek. Wrzosy to również rośliny szybko rosnące, które bez większego wysiłku pomogą upiększyć wybraną część ogrodu. Dobrze komponują się w ogródkach skalnych, w sąsiedztwie traw ozdobnych i iglaków.

Kwiaty przez większość roku

Jeżeli chcemy, żeby kolorowy dywan utrzymał się dłużej na zadarnionych grządkach i skalniakach, to dobrze jest wybrać gatunki roślin kwitnących przez większość sezonu. Do takich roślin zadarniających należą:

  • Koniczyna (czerwona i biała) – oba gatunki koniczyny kwitną od maja do września, czasami nawet trochę dłużej. Są przyjazne dla zapylaczy i dodatkowo użyźniają ziemię. Warto wybrać je do zadarnienia miejsca, które potem będziemy chcieli czymś obsadzić.
  • Floks (płomyk) Drummonda – być może najpiękniejsze rośliny okrywowe kwitnące. Nadają się do tworzenia niezwykłych, kolorowych kompozycji. Kwitną od czerwca do września. Niestety są roślinami jednorocznymi. Jeżeli zdecydujemy się na tradycyjne, wieloletnie floksy szydlaste, to kwitną one od kwietnia do czerwca, a floksy śnieżne od kwietnia do maja.
  • Gipsówka rozesłana (łyszczec rozesłany) – kwitnie od czerwca do sierpnia/września. Jej drobne kwiatki tworzą białą lub różową „chmurę” nad zadarnionym terenem.

Do popularnych kwitnących roślin zadarniających należą też krwawnik (warto wybrać kolorowe odmiany ogrodowe), kocimiętka, pięciornik krwisty, posłonek ogrodowy i wiele innych.

Możliwości tworzenia kompozycji z kwitnących roślin okrywowych są prawie nieograniczone. Trzeba tylko dobrze dobrać gatunki i odmiany, żeby cieszyć się kwiatami przez większość roku.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto