Rośliny okrywowe zimozielone

Ilustracja rośliny okrywowe zimozielone

Rośliny okrywowe zimozielone – rośliny zadarniające, które zachowują liście przez zimę. W naszym klimacie rośliny zielne w większości tracą część naziemną podczas zimy. Dlatego jako zimozielonych roślin zadarniających najlepiej używać płożących krzewinek i krzewów. Do tej grupy zalicza się zarówno rośliny iglaste np. jałowce, cisy płożące jak i liściaste np. irga, trzmielina. Rośliny okrywowe zimozielone pozwalają zachować żywy wygląd ogrodu przez cały rok. Dobrze prezentują się w zestawieniu z drzewami lub jako ozdoba ogrodów skalnych.

Filtry0

Rośliny okrywowe zimozielone

Rośliny okrywowe zimozielone - pozostałe

Rośliny okrywowe zimozielone - najładniejsze rośliny płożące do Twojego ogrodu

Rośliny zadarniające to pokaźna grupa płożących krzewów i krzewinek. Niestety nie wszystkie zachowują zielone liście przez cały rok. Jeżeli chcemy, żeby ogród wyglądał żywo i świeżo również zimą i wczesną wiosną, to warto zasadzić rośliny okrywowe zimozielone.

Rośliny okrywowe zimozielone – rodzaje i gatunki

Rośliny okrywowe zimozielone to wszystkie rośliny całoroczne, które nadają się do zadarniania. Wśród nich można wyróżnić przede wszystkim iglaste i liściaste. Każdy z tych rodzajów ma swoje zalety i wady. Dodatkowo pewne gatunki lepiej nadają się jako zamiennik trawnika, inne można użyć tylko do zadarniania grządek czy przestrzeni między skałami w ogródku skalnym. Zależnie od tego jaką funkcję przewidujemy dla roślin zadarniających w naszym ogrodzie, możemy wybrać te specjalnie do tego przeznaczone.

Jeżeli chcesz postawić przede wszystkim na całoroczny charakter zielonego dywanu, to zdecydowanie najlepsze są rośliny iglaste. Do deptania najlepsza jest trawa, ale dużo zniosą też bluszczyk kurdybanek lub karmnik ościsty. Dodatkowo zachowują intensywnie zielony kolor zimą. Nie tworzą jednak tak wielowarstwowej struktury jak płożące jałowce i cisy, bo są niższe i nie mają zdrewniałych gałęzi. Przyjrzyjmy się teraz dokładniej całorocznym roślinom zadarniającym.

Iglaste rośliny zadarniające

Rośliny iglaste, rosnące w naszym klimacie są dobrze przystosowane do przetrwania zimy. Pozwala im to (z wyjątkiem modrzewia europejskiego) zachować zielone igły przez cały rok. Szczególnie popularne jako niskie rośliny zadarniające są różne gatunki jałowców. Wśród nich czasami do zadarniania nadają się tylko pewne odmiany:

  • Jałowiec płożący – tutaj wybór odmian jest ogromny, bo wszystkie są niskie i (jak nazwa gatunku wskazuje) płożące. Możemy wybierać między różnymi kolorami i strukturą. Ciekawe są szczególnie odmiany niebiesko-zielonych lub stalowo-zielonych pędach („Alpina”, „Blue Chip”), wielokolorowe („Variegata”) lub przebarwiające się na zimę („Glauca”, „Douglasii”).
  • Jałowiec łuskowaty – jako rośliny okrywowe najczęściej używane są odmiany „Blue Carpet” i „Holger”. Ten ostatni jest nieco wyższy (do 0,5 m po 10 latach), ale ma pokrój płożący.
  • Jałowiec rozesłany – trzeci popularny gatunek do zadarniania. Ten pochodzący z Azji iglak doskonale nadaje się do ogrodu skalnego, a odmiana „Nana” może też tworzyć zielony dywan w klombie lub na grządkach.

Oprócz jałowców jako iglaka zadarniającego można użyć cisu. Płożące odmiany cisu są jednak wyższe i mają bardziej zróżnicowaną strukturę, dlatego lepiej przeznaczyć je do większych przestrzeni – dużych ogrodów, parków, większych ogrodów skalnych. Poza tym do ogrodów skalnych i wypełnienia przestrzeni między drzewami nadają się kosodrzewina (sosna górska) „Pumilio” oraz jodła koreańska „Green Carpet”.

Wadą iglastych roślin okrywowych jest to, że większość dość wolno rośnie. Nadają się głównie do ogrodów planowanych kilka lat naprzód. Tego problemu nie stwarzają rośliny liściaste. Wiele krzewów i krzewinek płożących rozrasta się szybko wszerz, jednocześnie zachowując niski i rozłożysty pokrój.

Liściaste rośliny okrywowe zimozielone

Najłatwiej wykorzystać do zadarniania byliny, jednak wieloletnie rośliny zielne rzadko zachowują liście i żywe łodygi na zimę. Zamiast tego lepiej wykorzystać płożące krzewy i krzewinki. Popularne całoroczne rośliny okrywowe tego rodzaju to:

  • Irga Dammera – wyjątkowo dekoracyjna roślina na zielony dywan. Nie tylko jest niska, zimozielona i świetnie nadaje się do zadarniania. Dodatkowo od maja do czerwca ma drobne białe kwiaty, a potem czerwone owoce. W zestawieniu z intensywną zielenią liści jedne i drugie wyglądają bardzo dekoracyjne. Nadaje się do miejsc słonecznych i do półcienia.
  • Trzmielina Fortune’a – do zadarniania nadaje się przede wszystkim odmiana „Emerald Gaiety”. Inne odmiany tej trzmieliny są roślinami pnącymi. Trzmielina Fortune’a jest bardzo dekoracyjna, dzięki biało obrzeżonym liściom. Ma cechy rośliny pnącej i płożącej, więc dobrze nadaje się do zasłaniania nierówności terenu i tworzenia ciekawych wypełnień między skałami lub przy murkach i ogrodzeniach.
  • Bluszczyk kurdybanek – bardzo łatwy w uprawie, kwitnący na wiosnę i dodatkowo wytrzymały na deptanie. Te rośliny mogą robić za ogrodowe ozdoby oraz pierwsze źródło pokarmu dla zapylaczy wiosną. Mogą też zastępować trawnik i wypełniać niezagospodarowane przestrzenie między drzewami.
  • Karmnik ościsty – jest byliną o bardzo niskim wzroście. Dorasta zaledwie do 10 cm, więc bardziej przypomina mech niż roślinę liściastą.Na grządkach, między skałami i między ścieżkami tworzy zielone poduszki przez cały rok. W czerwcu pojawiają się drobne, białe kwiatki, które utrzymują się przez całe lato.
  • Barwinek większy – inne gatunki barwinka też można wykorzystać do zadarniania. Ten jest wyjątkowo ozdobny, bo kwiaty i liście ma większe. Pojawiające się w kwietniu niebieskie kwiaty dobrze komponują się z zielenią liści. Może powtarzać kwitnienie w lipcu i sierpniu. Jest odporny na deptanie i zanieczyszczenie powietrza, dlatego dobrze nadaje się do ogródków w mieście i parków. Roślina świetnie radzi sobie w cieniu drzew.

W przypadku roślin okrywowych zimozielonych najładniejsze gatunki są zarazem najbardziej odporne. Dzięki temu można je wykorzystać do ozdoby ogrodu.

Zielone dywany w ogrodzie potrafią w niezwykły sposób urozmaicić przestrzeń. Są nieodłącznym elementem kompozycji w klombach, na grządkach i w skalniakach. Dodatkowo mogą zastąpić trawę, co jest tak naprawdę bardziej ekologicznym i tańszym rozwiązaniem.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto