Rośliny okrywowe zimozielone
-
Runianka japońskakrzewinki krzewinki ogrodowe krzewinki ozdobne
Runianka japońska jest zimozieloną krzewinką o skórzastych, połyskliwych liściach i gronach białych, drobnych kwiatów. Jest mrozoodporna, doskonale nadaje się do roli rośliny okrywowej pod drzewami i w innych ocienionych miejscach, podobnie jak bluszcz i barwinek.
krzewinka Trudność uprawy: łatwa -
Barwinek pospolitykrzewinki krzewinki ogrodowe krzewinki ozdobne
Już w połowie kwietnia pojawiają się na tle ciemnej zieleni liści barwinka pospolitego jego piękne niebieskie kwiaty. Zimozielona krzewinka chętnie okrywa ziemię pod drzewami i w innych cienistych miejscach w ogrodzie. Barwinkowy dywan tworzy efektowne tło dla roślin o barwnych liściach.
krzewinka Trudność uprawy: łatwa -
Macierzanka piaskowakrzewinki krzewinki ogrodowe krzewinki ozdobne
Macierzanka piaskowa jest bardzo niską krzewinką rodzimego pochodzenia. W naturze spotyka się ją w widnych lasach sosnowych i na wrzosowiskach. Jest nie tylko efektowną rośliną okrywową, ale też aromatycznym ziołem i przyprawą.
krzewinka Trudność uprawy: łatwa -
Borówka brusznicakrzewinki krzewinki ogrodowe krzewinki ozdobne
Borówka brusznica jest zimozieloną krzewinką rodzimego pochodzenia, dobrze przystosowaną do naszych warunków. Jej ciemnozielone, skórzaste liście i małe dzwonki różowawych kwiatów stanowią w ogrodzie subtelną ozdobę. Dojrzewające jesienią czerwone jagody nadają się do zbioru i przerobu.
krzewinka Trudność uprawy: średnia -
Bluszczyk kurdybanekbyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Bluszczyk kurdybanek jest rodzimą byliną o różnorodnym zastosowaniu. Jest rośliną ozdobną, leczniczą, przyprawową i miododajną. Epitet gatunkowy zawdzięcza podobieństwu liści do specjalnie garbowanej skóry — kurdybanu. Może być uprawiany w gruncie albo w pojemnikach.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Rośliny okrywowe zimozielone - pozostałe
-
Bluszcz pospolitypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Bluszcz jest zimozielonym pnączem, które przy pomocy korzeni przybyszowych bez trudu wspina się po drzewach i murach, a także ukorzenia pędy na ziemi. Bluszcz zwyczajny i jego odmiany znajdują różnorodne zastosowanie w ogrodzie — tworzą efektowną zasłonę dla fasad i powierzchni ziemi.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Ubiorek wieczniezielonykrzewinki krzewinki ogrodowe krzewinki ozdobne
Ubiorek wieczniezielony jest niską krzewinką, która wiosną tworzy w ogrodzie gęste, białe dywany kwiatów. Doskonale nadaje się na słoneczne stanowiska ogrodów skalnych, ale może być również rośliną okrywową albo składnikiem rabatowych kompozycji.
krzewinka Trudność uprawy: łatwa -
Irga Dammerakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Irga Dammera jest zimozielonym krzewem pochodzącym ze środkowych Chin. Nazwa gatunkowa upamiętnia niemieckiego botanika Carla Dammera. Należy do najniższych irg, tworzy ścielące się po ziemi kobierce, które zachowują atrakcyjny wygląd przez cały rok.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Barwinek większypółkrzewy półkrzewy liściaste roślina ozdobna
Podstawy pędów barwinka większego drewnieją, podczas gdy górne części pozostają zielne, dlatego roślina jest zaliczana do półkrzewów. Podobnie jak jego mniejszy krewniak, ten gatunek również doskonale nadaje się do tworzenia w ogrodzie zielonych dywanów. Ze względu na mniejszą mrozoodporność, barwinek większy wymaga okrywania na zimę, a na wschodzie kraju może wymarzać.
półkrzew Trudność uprawy: łatwa -
Bluszcz irlandzkipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Bluszcz irlandzki jest zimozielonym pnączem i podobnie jak bluszcz pospolity wspina się na duże wysokości - drzewa, skały i budynki - przy pomocy korzeni przybyszowych. Doskonale nadaje się do obsadzania cienistych i półcienistych miejsc w ogrodzie, jednak do kwitnienia potrzebuje dostępu do słońca. W naszych warunkach nie jest całkowicie odporny na mróz.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Kopytnik pospolitybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Kopytnik pospolity jest rodzimego pochodzenia byliną kłączową, spotykaną w wilgotnych i cienistych lasach. Polska nazwa rodzajowa odnosi się do nerkowatego kształtu liści, przypominającego odcisk końskiego kopyta. Znosi nawet silne ocienienia i doskonale nadaje się do okrywania powierzchni ogrodowej pod drzewami.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Turzyca japońska 'Ice Dance'byliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Turzyca japońska 'Ice Dance' jest odmianą o dekoracyjnych, zimozielonych liściach o białych, dobrze widocznych brzegach. Tworzy gęste kępy, a ich dodatkową ozdobą są kłosowate kwiatostany osadzone na długich pędach. Doskonale nadaje się do obsadzania miejsc pod drzewami oraz do ogrodów wodnych i bagiennych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Gęsiówka kaukaskabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Gęsiówka kaukaska jest zimozieloną byliną, tworzącą gęste poduszki obsypane wiosną białymi kwiatami. Według najnowszych opisów nie stanowi samodzielnego gatunku, ale jest podgatunkiem gęsiówki alpejskiej. Zmiana klasyfikacji w niczym nie umniejsza popularności byliny, jako rośliny zdobiącej ogrody skalne i kwiatowe rabaty.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Żurawina błotnakrzewinki krzewinki ogrodowe krzewinki owocowe
Żurawina błotna jest zimozieloną krzewinką rodzimego pochodzenia, bliską krewną borówki czarnej i brusznicy. Jadalne owoce uzyskują najlepszy smak po przemrożeniu. W ogrodowej uprawie potrzebuje torfowej, kwaśnej gleby i dostatku wilgoci.
krzewinka Trudność uprawy: średnia -
Żagwin zwyczajnybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Żagwin zwyczajny jest byliną pochodzącą ze wschodnich obszarów śródziemnomorskich. Tworzy niskie, gęste dywany liści, które w czasie kwitnienia całkowicie pokrywają się kwiatami w intensywnych odcieniach niebieskich i różowofioletowych. Najlepiej rośnie i kwitnie w pełnym słońcu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Golteria rozesłanakrzewinki krzewinki ogrodowe krzewinki ozdobne
Golteria rozesłana jest wiecznie zieloną, niską krzewinką o płożącym pokroju. Jej błyszczące, ciemnozielone liście i jaskrawoczerwone owoce, wyglądają szczególnie efektownie w okresie zimy. Zaletą golterii rozesłanej jest również dobry wzrost na stanowisku zarówno słonecznym, jak i ocienionym.
krzewinka Trudność uprawy: łatwa -
Mącznica lekarskakrzewinki krzewinki ogrodowe krzewinki ozdobne
Mącznica lekarska jest zimozieloną krzewinką rodzimego pochodzenia, która tworzy niskie, przyziemne dywany. Ozdobę stanowią ciemnozielone, skórzaste liście, dzbaneczkowate, białe kwiaty oraz czerwone, połyskujące jagody, które utrzymują się do wczesnej zimy. Owoce mącznicy są chętnie zjadane przez różne zwierzęta, również przez niedźwiedzie, i stąd bierze się grecko-łacińska etymologia nazwy Arctostaphylos uva-ursi (arctos i ursus to właśnie niedźwiedź, a słowa staphyle i uva oznaczają grona).
krzewinka Trudność uprawy: łatwa -
Suchodrzew mirtolistnykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Suchodrzew mirtolistny jest niskim, szeroko rozłożystym, zimozielonym krzewem z zachodnich regionów Chin. Skórzaste, gęste, ciemnozielone liście przypominają mirt i są główną ozdobą krzewu, liczne, kremowobiałe kwiaty nie są zbyt efektowne. Wadą tego gatunku jest wrażliwość na większe mrozy i konieczność zimowej ochrony.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Macierzanka wczesnapółkrzewy półkrzewy liściaste roślina ozdobna
Macierzanka wczesna jest płożącym się niskim półkrzewem lub krzewinką, tworzącym gęste dywany. W naturze rośnie na skałach wapiennych, podczas gdy jej kuzynka, macierzanka piaskowa, preferuje gleby piaszczyste i zwykle kwaśne. W uprawie spotyka się odmiany macierzanki wczesnej różniące się kolorem liści i kwiatów.
krzewinka, półkrzew Trudność uprawy: łatwa -
Bluszcz kolchidzkipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Bluszcz kolchidzki jest zdrewniałym pnączem pochodzącym z Kaukazu i Azji Mniejszej, gdzie w wilgotnych lasach wspina się po drzewach. W ogrodzie może być rośliną okrywową w miejscach mocno zacienionych. W odróżnieniu od rodzimego bluszczu ten gatunek woli gleby lekko kwaśne.
pnącze Trudność uprawy: łatwa
-
Wrzos zwyczajnykrzewinki krzewinki ogrodowe krzewinki ozdobne
Wrzos zwyczajny jest zimozieloną krzewinką rodzimego pochodzenia. Kiedyś używany po wysuszeniu do zamiatania, dzisiaj jest popularną i cenioną rośliną ozdobną. Do ogrodów trafił wrzos około 150 lat temu. Jego jasnofioletowe kwiaty zebrane w długie grona tworzą barwne kobierce od późnego lata do jesieni. Formy hodowlane różnią się od botanicznej kolorem kwiatów i liści oraz wysokością i pokrojem.
krzewinka Trudność uprawy: łatwa -
Paprotka zwyczajnabyliny bylina z kłączem liściowa
Paprotka zwyczajna jest gatunkiem zimozielonej paproci rodzimego pochodzenia. Rozrasta się za pomocą pełzających kłączy. Jest jedną z nielicznych krajowych roślin, która bywa czasem przygodnym epifitem, to znaczy potrafi wyrosnąć na drzewie pod warunkiem, że zbierze się tam pewna ilość materii organicznej.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Trzmielina Fortune'a 'Emerald 'n' Gold'krzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Trzmielina 'Emerald 'n' Gold' jest odmianą trzmieliny Fortune'a o zielonych liściach otoczonych szeroką, nieregularną, złocistą obwódką, które jesienią przebarwiają się na różowo lub czerwono. Niepozorne, zielonobiałe kwiaty rzadko rozwijają się w naszych warunkach. Trzmielina 'Emerald 'n' Gold' może być stosowana jako roślina okrywowa.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Jałowiec Pfitzera 'Gold Star'krzewy krzewy iglaste krzewy ozdobne
Jałowiec Pfitzera jest mieszańcem gatunków Juniperus chinensis oraz Juniperus sabina, a jego dekoracyjna odmiana 'Gold Star' została wyselekcjonowana ponad 60 lat temu w Kanadzie. Odznacza się umiarkowanym wzrostem, rozłożystym pokrojem oraz złocistożółtą barwą gałązek.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Jałowiec łuskowaty 'Blue Carpet'krzewy krzewy iglaste krzewy ozdobne
Wyhodowany pół wieku temu jałowiec łuskowaty 'Blue Carpet' jest jedną z najbardziej dekoracyjnych niebieskich form jałowca. Jest płożącym krzewem, który silnie rozrasta się na boki i tworzy w ogrodzie gęsty lazurowy dywan.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Jałowiec płożący 'Wiltonii'krzewy krzewy iglaste krzewy ozdobne
Jałowiec płożący 'Wiltonii' jest efektowną amerykańską odmianą, która już ponad sto lat cieszy się dużą popularnością w Ameryce i Europie. Jest to niski krzew, który tworzy w ogrodzie gęste dywany nabierające zimą lekko fioletowego koloru. Doskonale nadaje się do tworzenia barwnych kompozycji.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Jałowiec Pfitzera 'Old Gold'krzewy krzewy iglaste krzewy ozdobne
Jałowiec Pfitzera 'Old Gold' jest wolno rosnącą, bardzo dekoracyjną i popularną odmianą holenderskiego pochodzenia. Złocistożółte młode pędy tego jałowca z czasem ciemnieją, aby jesienią i zimą przybrać barwę starego złota. Krzew jest mrozoodporny i ma niewielkie wymagania.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Jałowiec płożący 'Golden Carpet'krzewy krzewy iglaste krzewy ozdobne
Jałowiec płożący 'Golden Carpet' jest niemiecką odmianą wyhodowaną jako mutacja odmiany 'Wiltonii'. Niski krzew o płożącym pokroju odznacza się żółtą barwą igiełek, które w pełnym słońcu są intensywnie złociste, a w półcieniu pozostają żółtozielone.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Jałowiec rozesłany 'Nana'krzewy krzewy iglaste krzewy ozdobne
Jałowiec rozesłany 'Nana' jest najpopularniejszą odmianą tego jałowca, wyselekcjonowaną w Japonii i wprowadzoną do handlu na początku XX wieku. Ścielące się po ziemi pędy tworzą gęste, jasnozielone dywany. Kuliste szyszkojagody początkowo zielone, przybierają po dojrzeniu kolor ciemnobrązowy.
krzew Trudność uprawy: łatwa
Rośliny okrywowe zimozielone - najładniejsze rośliny płożące do Twojego ogrodu
Rośliny zadarniające to pokaźna grupa płożących krzewów i krzewinek. Niestety nie wszystkie zachowują zielone liście przez cały rok. Jeżeli chcemy, żeby ogród wyglądał żywo i świeżo również zimą i wczesną wiosną, to warto zasadzić rośliny okrywowe zimozielone.
Rośliny okrywowe zimozielone – rodzaje i gatunki
Rośliny okrywowe zimozielone to wszystkie rośliny całoroczne, które nadają się do zadarniania. Wśród nich można wyróżnić przede wszystkim iglaste i liściaste. Każdy z tych rodzajów ma swoje zalety i wady. Dodatkowo pewne gatunki lepiej nadają się jako zamiennik trawnika, inne można użyć tylko do zadarniania grządek czy przestrzeni między skałami w ogródku skalnym. Zależnie od tego jaką funkcję przewidujemy dla roślin zadarniających w naszym ogrodzie, możemy wybrać te specjalnie do tego przeznaczone.
Jeżeli chcesz postawić przede wszystkim na całoroczny charakter zielonego dywanu, to zdecydowanie najlepsze są rośliny iglaste. Do deptania najlepsza jest trawa, ale dużo zniosą też bluszczyk kurdybanek lub karmnik ościsty. Dodatkowo zachowują intensywnie zielony kolor zimą. Nie tworzą jednak tak wielowarstwowej struktury jak płożące jałowce i cisy, bo są niższe i nie mają zdrewniałych gałęzi. Przyjrzyjmy się teraz dokładniej całorocznym roślinom zadarniającym.
Iglaste rośliny zadarniające
Rośliny iglaste, rosnące w naszym klimacie są dobrze przystosowane do przetrwania zimy. Pozwala im to (z wyjątkiem modrzewia europejskiego) zachować zielone igły przez cały rok. Szczególnie popularne jako niskie rośliny zadarniające są różne gatunki jałowców. Wśród nich czasami do zadarniania nadają się tylko pewne odmiany:
- Jałowiec płożący – tutaj wybór odmian jest ogromny, bo wszystkie są niskie i (jak nazwa gatunku wskazuje) płożące. Możemy wybierać między różnymi kolorami i strukturą. Ciekawe są szczególnie odmiany niebiesko-zielonych lub stalowo-zielonych pędach („Alpina”, „Blue Chip”), wielokolorowe („Variegata”) lub przebarwiające się na zimę („Glauca”, „Douglasii”).
- Jałowiec łuskowaty – jako rośliny okrywowe najczęściej używane są odmiany „Blue Carpet” i „Holger”. Ten ostatni jest nieco wyższy (do 0,5 m po 10 latach), ale ma pokrój płożący.
- Jałowiec rozesłany – trzeci popularny gatunek do zadarniania. Ten pochodzący z Azji iglak doskonale nadaje się do ogrodu skalnego, a odmiana „Nana” może też tworzyć zielony dywan w klombie lub na grządkach.
Oprócz jałowców jako iglaka zadarniającego można użyć cisu. Płożące odmiany cisu są jednak wyższe i mają bardziej zróżnicowaną strukturę, dlatego lepiej przeznaczyć je do większych przestrzeni – dużych ogrodów, parków, większych ogrodów skalnych. Poza tym do ogrodów skalnych i wypełnienia przestrzeni między drzewami nadają się kosodrzewina (sosna górska) „Pumilio” oraz jodła koreańska „Green Carpet”.
Wadą iglastych roślin okrywowych jest to, że większość dość wolno rośnie. Nadają się głównie do ogrodów planowanych kilka lat naprzód. Tego problemu nie stwarzają rośliny liściaste. Wiele krzewów i krzewinek płożących rozrasta się szybko wszerz, jednocześnie zachowując niski i rozłożysty pokrój.
Liściaste rośliny okrywowe zimozielone
Najłatwiej wykorzystać do zadarniania byliny, jednak wieloletnie rośliny zielne rzadko zachowują liście i żywe łodygi na zimę. Zamiast tego lepiej wykorzystać płożące krzewy i krzewinki. Popularne całoroczne rośliny okrywowe tego rodzaju to:
- Irga Dammera – wyjątkowo dekoracyjna roślina na zielony dywan. Nie tylko jest niska, zimozielona i świetnie nadaje się do zadarniania. Dodatkowo od maja do czerwca ma drobne białe kwiaty, a potem czerwone owoce. W zestawieniu z intensywną zielenią liści jedne i drugie wyglądają bardzo dekoracyjne. Nadaje się do miejsc słonecznych i do półcienia.
- Trzmielina Fortune’a – do zadarniania nadaje się przede wszystkim odmiana „Emerald Gaiety”. Inne odmiany tej trzmieliny są roślinami pnącymi. Trzmielina Fortune’a jest bardzo dekoracyjna, dzięki biało obrzeżonym liściom. Ma cechy rośliny pnącej i płożącej, więc dobrze nadaje się do zasłaniania nierówności terenu i tworzenia ciekawych wypełnień między skałami lub przy murkach i ogrodzeniach.
- Bluszczyk kurdybanek – bardzo łatwy w uprawie, kwitnący na wiosnę i dodatkowo wytrzymały na deptanie. Te rośliny mogą robić za ogrodowe ozdoby oraz pierwsze źródło pokarmu dla zapylaczy wiosną. Mogą też zastępować trawnik i wypełniać niezagospodarowane przestrzenie między drzewami.
- Karmnik ościsty – jest byliną o bardzo niskim wzroście. Dorasta zaledwie do 10 cm, więc bardziej przypomina mech niż roślinę liściastą.Na grządkach, między skałami i między ścieżkami tworzy zielone poduszki przez cały rok. W czerwcu pojawiają się drobne, białe kwiatki, które utrzymują się przez całe lato.
- Barwinek większy – inne gatunki barwinka też można wykorzystać do zadarniania. Ten jest wyjątkowo ozdobny, bo kwiaty i liście ma większe. Pojawiające się w kwietniu niebieskie kwiaty dobrze komponują się z zielenią liści. Może powtarzać kwitnienie w lipcu i sierpniu. Jest odporny na deptanie i zanieczyszczenie powietrza, dlatego dobrze nadaje się do ogródków w mieście i parków. Roślina świetnie radzi sobie w cieniu drzew.
W przypadku roślin okrywowych zimozielonych najładniejsze gatunki są zarazem najbardziej odporne. Dzięki temu można je wykorzystać do ozdoby ogrodu.
Zielone dywany w ogrodzie potrafią w niezwykły sposób urozmaicić przestrzeń. Są nieodłącznym elementem kompozycji w klombach, na grządkach i w skalniakach. Dodatkowo mogą zastąpić trawę, co jest tak naprawdę bardziej ekologicznym i tańszym rozwiązaniem.