Rośliny owocowe

Ilustracja rośliny owocowe

Rośliny owocowe – rośliny drzewiaste wydające jadalne owoce. W Polsce jest uprawianych wiele roślin owocowych, które są przystosowane do sezonowego cyklu klimatu umiarkowanego. Spośród drzew owocowych najbardziej popularne to jabłonie, grusze, śliwy. Poza tym wiele roślin o pokroju krzewiastym np. różne gatunki porzeczki. Nowoczesne metody selekcji i modyfikacji roślin pozwoliły uzyskać odmiany hodowlane o szczególnie pożądanych cechach. Oprócz odmian dostosowanych do upraw przemysłowych (duża odporność, łatwy zbiór), popularne są odmiany uprawiane w prywatnych ogrodach i sadach.

Filtry0

Rośliny owocowe

Rośliny owocowe - pozostałe

Rośliny owocowe - popularne drzewa i krzewy owocowe uprawiane w Polsce

Drzewa i krzewy wytwarzające jadalne owoce to dobry sposób na połączenie ozdobnej i użytkowej roli roślin w ogrodzie. Pozwalają cieszyć się własnymi świeżymi owocami i przetworami przez cały rok. Jednocześnie wiosną zachwycają burzą kwiatów, a latem zapewniają cień. Oto popularne drzewa i krzewy owocowe uprawiane w Polsce.

Najpopularniejsze rośliny owocowe w Polsce

W Polsce uprawia się różnorodne rośliny owocowe. Niektóre można uznać wręcz za nasze symbole narodowe. Na pewno do tego miana może pretendować jabłoń. W naszym kraju zarejestrowanych jest obecnie 71 odmian. Ze względu na zróżnicowaną porę owocowania i łatwość przechowywania jabłka można jeść na świeżo przez cały rok – nawet korzystając tylko z własnego sadu. Jakie inne popularne drzewa i krzewy owocowe są uprawiane w Polsce?

  1. Grusza – nie bez powodu to właśnie „ciche grusze” trafiły do jednego z eposów narodowych, czyli „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Grusza pospolita jest nieodłącznie związana z polskim krajobrazem. Ma trzy podgatunki i liczne odmiany uprawne. Jej wadą jest to, że lubi się krzyżować z gruszą polną. Ale nawet owoce tej ostatniej są wykorzystywane w rodzimej kuchni (np. do zupy znanej jako gruscok, graniec lub garus).
  2. Śliwa – obok gruszki i jabłka, to właśnie śliwka jest najbardziej popularnym rodzimym owocem. Śliwy mają liczne gatunki i odmiany. Do rodzaju śliwa należą prawie wszystkie, poza gruszami i jabłoniami, polskie drzewa owocowe, a więc wiśnia, morela, mirabela, czeremcha i brzoskwinia. Gatunkiem śliwy są też niskie krzewy – tarniny, których częściej używa się jako żywopłotu na pola i do ogrodu. Owoce tarniny nadają się jednak do spożycia po przetworzeniu.
  3. Porzeczka – popularne polskie rośliny owocowe, to nie tylko drzewa liściaste, ale również krzewy o pnącym lub krzaczastym pokroju. Rodzaj porzeczka obejmuje takie niskie krzewy jak porzeczka czarna, czerwona, biała i porzeczka agrest, a także liczne gatunki ozdobne.
  4. Jeżyna – kolejny ważny krzew, którego owoców nie może zabraknąć na polskim stole. W profesjonalnej systematyce maliny są zaliczane do rodzaju jeżyna, odróżniane zwyczajowo od czarnych jeżyn ze względu na odmienny kolor i smak.

Ciekawostką może być fakt, że prawie wszystkie popularne ogrodowe drzewa i krzewy owocowe należą do rodziny różowatych. Możemy tu zaliczyć również samą różę, której gatunki, róża pomarszczona i dzika, mają owoce jadalne po przetworzeniu. Do popularnych polskich owoców należą też orzechy. Najczęściej uprawiane rodzaje drzew orzechowych w Polsce to orzech włoski i leszczyna. Nie należą do tej samej rodziny i mają różny pokrój, ale pełnią podobną rolę użytkową.

Nietypowe odmiany na balkon i taras

Wiele znanych drzew i krzewów owocowych doczekało się odmian, które możemy wykorzystać do uprawy na niewielkiej przestrzeni. Nietypowe jabłonie, grusze i śliwy, o pokroju kolumnowym lub karłowe można postawić nawet w donicy na tarasie lub większym balkonie. Dzięki temu nawet nie mając ogrodu możemy korzystać z własnych owoców, a przynajmniej poczuć się trochę jak w sadzie u babci.

Do uprawy na balkonie dostosowano też porzeczki. Zwykle najlepiej nadają się do tego krzewy szczepione na pniu. Właściwa część owocująca jest zawieszona wysoko nad doniczką i nie zajmuje zbyt dużo miejsca.

Rośliny owocowe przeznaczone do uprawy na małej przestrzeni powinno się wybierać tak, żeby mogły się zawiązać owoce. Większość odmian jabłoni, gruszy i śliwy wymaga drugiego osobnika, żeby zaowocować. Szukając odmian na balkon należy zwrócić uwagę czy wybieramy rośliny owocowe samopylne lub od razu kupić co najmniej drugą sadzonkę „zapylacza”.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto