Rośliny pnące wieloletnie szybkorosnące

Ilustracja rośliny pnące wieloletnie szybkorosnące

Rośliny pnące wieloletnie szybkorosnące to wyjątkowa grupa roślin. Są bardzo lubiane z powodu dużych walorów estetycznych, a także przez wzgląd na umiejętność błyskawicznego rozwoju. Szybko się rozrastają, pokrywając coraz to nowe części budynku czy pergoli. Idealnie nadają się do nowozakładanych ogrodów – szybkorosnące gatunki od razu dają ładny efekt wizualny i nie trzeba na nie czekać kilku sezonów. Wśród tej grupy znajdują się zarówno rośliny kwitnące, jak i bardziej ozdobne z liści, także zimozielone i całoroczne.

Filtry0

Rośliny pnące wieloletnie szybkorosnące

Rośliny pnące wieloletnie szybkorosnące - pozostałe

Rośliny pnące wieloletnie szybkorosnące - ozdobne pnącza na pergole

Pnącza są niezwykle popularne, a te gatunki, które szybko się rozwijają cieszą się podwójną sympatią. Przede wszystkim nie trzeba czekać na efekt – błyskawicznie zasłonią brzydki mur, zastąpią żywopłot i zapewnią trochę prywatności, a przede wszystkim – będą zdobić. I to na długo, ponieważ większość pnączy to rośliny wieloletnie. Dowiedz się, które ozdobne pnącza szybkorosnące sprawdzą się na pergolach.

Rośliny pnące wieloletnie szybkorosnące – jak wybrać?

Pnącza mają w sobie coś magicznego. Wystarczy umiejętnie je rozmieścić, by od razu odmieniły jaką mało atrakcyjną część ogrodu w tajemniczy, bajkowy zakątek. Używa się ich głównie na pergole, lecz czasami sadzi się je przy ogrodzeniach i balustradach starych werand. Zakrywają mało atrakcyjne stare altanki, mury i płoty.

Rośliny pnące wieloletnie szybkorosnące nie są szczególnie wymagającymi gatunkami. Z reguły dobrze się przyjmują i szybko rosną, zajmując coraz większe części podpór. Jest ich po prostu mnóstwo – kwitnące i ozdobne z liści, zrzucające listowie na zimę i całoroczne, takie, które kochają cień i te, które potrzebują słońca i wody. Nie jest łatwo wybrać, ale przeglądając propozycje pnączy szybkorosnących do ogrodu warto brać pod uwagę nie tylko aspekty dekoracyjne. Rośliny trzeba dobrać do warunków panujących w ogrodzie. Tylko wtedy będą się szybko rozwijać i zdrowo rosnąć przez wiele sezonów.

Całoroczne pnącza do ogrodu

Warto zastanowić się nad zastosowanie pnączy zimozielonych. To rośliny całoroczne, oznacza to, że nie gubią liści na zimę, tylko są ozdobne przez cały rok. Są dekoracyjne ze względu na ciekawe liście i gęsty pokrój. Ładnie wyglądają także zimą, ścięte mrozem lub przysypane kołderką ze śniegu. Jednym z najbardziej popularnych jest bluszcz pospolity. Jest to roślina o dłoniastych liściach, które mają ciemnozielony kolor i ozdobne plamki. Jesienią wytwarza ozdobne owoce w postaci ciemnoniebieskich lub czarnych jagódek, niejadalnych dla człowieka. Bluszcz idealnie nadaje się do zacienionych zakątków i północnych ogrodów. Może rosnąć na pergolach lub ogrodzeniach, ale jeśli nie ma się na czym piąć, wije się po ziemi do najbliższego drzewa i je także porasta. Może służyć do ozdoby zniszczonych ścian budynków.

Trzmielina jest nieco mniej znanym gatunkiem pnącza. To ciekawa roślina o wielobarwnych liściach – mogą być różowe, czerwone lub białe, z obowiązkowymi, ciemnozielonymi prążkami. Trzmielina jest bardzo dekoracyjna i bardzo mało wymagająca. Można uprawiać ją w dowolnym ogrodzie, nadaje się do sadzenie w półcieniu lub w słońcu. Nie zajmuje za dużo miejsca i z powodzeniem zastąpi gęsty żywopłot.

Kwitnące rośliny pnące wieloletnie

Zanim przejdziemy do tych standardowych gatunków, koniecznie musimy wspomnieć o akebii. Jest to mało popularny gatunek, bardziej znany jako czekoladowe pnącze. Aż dziwne, że tak rzadko się ją sadzi, jest przecież naprawdę piękna. I ma bardzo małe wymagania, również glebowe. Na dodatek dość szybko się rozwija. Ma zielone liście i kolorowe lub białawe kwiaty, które dodają jej wiele uroku. Roślina potrzebuje ciepła i słońca, ale dobrze radzi sobie w czasie typowych polskich zim. Gatunek charakteryzuje się bardzo pięknym, intensywnym zapachem, który wabi do ogrodu owady.

O wiele bardziej znane ogrodowe pnącza to powojniki, zwane od nazwy łacińskiej clematisami. Niektóre gatunki i odmiany tych wyjątkowych kwiatów rosną znacznie szybciej, na przykład odmiana ‘Bill MacKenzie’, której roczne przyrosty osiągają nawet 6 m! Powojniki mają drobne, ciemnozielone liście, które są wspaniałym tłem dla kwiatów. A te pojawiają się od czerwca aż do końca października. Są przepiękne – duże, gwiazdkowate lub trąbkowate, mają niezwykły, bardzo słodki zapach. Niektóre odmiany mają naprawdę duże kwiaty, ale większość z nich ma zaledwie kilka centymetrów średnicy. Mogą być białe, różowe, niebieskie lub fioletowe.

Róża pnąca do ogrodu

Ogrodowe róże zawsze są w modzie. I zawsze są uznawane za najpiękniejsze. Każdego oczarują swoimi wspaniałymi, pełnymi kwiatami w najpiękniejszych kolorach. Róże pnące to jedna z wielu grup odmianowych róż. I to bardzo obszerna grupa – ma tak wielu przedstawicieli, że została podzielona na dwie podgrupy – Ramblery i Clibery. Z biologicznego punktu widzenia nie można nazwać róż pnączami – nie mają organów czepnych, więc potrzebują podpór i wiązania. Same utrzymują się tylko kolcami, które wczepiają w podpory i mogą potrzebować w tym trochę pomocy.

Ramblery to odmiany, które mają bardzo szybko wzrost i są bardzo długie – do 5 m. Ich pędy są elastyczne i dobrze sprawdzają się przy ogrodzeniach i na pergolach. Climbery rosną pionowo, mają sztywniejsze pędy i około 2 m wysokości. Są jednak częściej wybierane, ponieważ obficie kwitną i nierzadko powtarzają kwitnienie jesienią. Obie grupy skupiają odmiany o wszystkich kolorach – od bieli, poprzez kremowe i żółte odcienie, aż do róż herbatnich, różowych, czerwonych i intensywnie bordowych.

Wbrew pozorom róże nie są tak bardzo kapryśne, jak mogłoby się wydawać. Potrzebują regularnej i sumiennej pielęgnacji, ale jeśli zapewnisz im odpowiednio dużo słońca i odpowiednio dużo wody, będą się wspaniale rozwijać. Mogą także potrzebować nawożenia, ale nie jest to problematyczne. Jest bardzo wiele preparatów specjalistycznych, dedykowanych właśnie do róż, które wspomagają kwitnienie.

Piękne byliny pnące do ogrodu

Wśród roślin pnących wieloletnich szybkorosnących na uwagę zasługują szczególnie wiciokrzew i winobluszcz. To bardzo popularne pnącza ogrodowe, które sadzi się głównie przy pergolach i płotach. Wiciokrzew jest pnączem o drobnych, intensywnie zielonych kwiatach, stanowiących tło dla kolorowych, mocno wybarwionych kwiatów. Kwiaty są bardzo ciekawe – wiechy złożone z licznych kwiatów rurkowatych o fioletowym, czerwonym lub pomarańczowym kolorze.

Winobluszcz jest zupełnym przeciwieństwem wiciokrzewu. To roślina ozdobna z liści, bardzo dekoracyjna zwłaszcza jesienią. Jej liście składają się z pięciu ostro zakończonych, podłużnych listków, zrośniętych przy końcach. Jesienią przebarwiają się na żółty i pomarańczowy lub czerwony kolor. Winobluszcz jest pnączem szybkorosnącym i bardzo ekspansywnym. Warto uważać, by nie rozrastał się za bardzo. Ale gatunek świetnie znosi cięcie, więc śmiało można ograniczać jego rozrost. Winobluszcze są bardzo czepne i nie potrzebują ani podpór, ani wiązania.

Oba gatunki są dość łatwe w uprawie. Lubią słońce i potrzebują trochę wody, ale poza tym nie trzeba o nie szczególnie dbać. Aby uzyskać intensywniejsze kwitnienie wiciokrzewu, można nawieźć roślinę niewielką porcją składników odżywczych, najlepiej w postaci standardowego nawozu wieloskładnikowego mineralnego ze zwiększoną ilością magnezu i potasu.

Rośliny pnące wieloletnie – winorośle

Pnącza, które wyglądają bardzo ciekawie przez cały sezon, a przy tym naprawdę szybko rosną to winorośle. Najczęściej sadzi się je ze względu na owoce – smaczne kuleczki zwane winogronami. Jednak można także sadzić je ze względu na wartości ozdobne. To byliny, które mają duże, dłoniaste liście. Pnącze w ciągu roku może mieć nawet 4 m przyrostów! Latem wytwarza grona owoców, a jesienią ich liście przebarwiają się na czerwono.

Ze względu na walory dekoracyjne na uwagę zasługuje winorośl japońska i pachnąca. Ta pierwsza to pnące osiągające około 12 m. Idealnie sprawdza się na ściany i na pergole. Wyjątkowo pięknie wygląda jesienią, kiedy przebarwia się na czerwono. Winorośl pachnąca, jak sama nazwa na to wskazuje, wytwarza silnie pachnące kwiaty. Jest także dość duża – ma około 10 metrów. To bardzo dekoracyjne pnącza, które sprawdzą się w wielu ogrodach.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto