Rośliny strączkowe

Ilustracja rośliny strączkowe

Rośliny strączkowe to niezwykle cenne źródło witamin, a także składników pokarmowych. Nic dziwnego, że coraz częściej uprawiamy je w Polsce. W dodatku warzywa strączkowe doskonale wpływają na glebę na działce. Są też proste w uprawie, więc świetnie nadają się do upraw amatorskich w polskich ogrodach. Warto posadzić kilka rodzajów roślin strączkowych, m.in. ciecierzycę, soczewicę, bób, groch i fasolę.

Filtry0

Rośliny strączkowe

Rośliny strączkowe - pozostałe

Rośliny strączkowe – lista najpopularniejszych roślin uprawianych w Polsce

Rośliny strączkowe od lat popularne są w Polsce. To świetne i bardzo zdrowe źródła białka, które skutecznie zastępują mięso – właśnie dlatego coraz więcej roślin strączkowych pojawia się przed domem. Lista roślin jest bardzo długa. Wśród nich wyróżnia się m.in. groch, fasola, soja, bób, soczewica i ciecierzyca. Zawartość białka w roślinach jest naprawdę wysoka, więc Polacy coraz częściej uprawiają jadalne, pyszne rośliny strączkowe. Które z nich polecane są do amatorskiej hodowli? Podpowiadamy!

Rośliny strączkowe – polecane nasiona i popularne, jadalne strączki

Groch w ogrodzie – czy warto uprawiać go w Polsce?

Rośliny strączkowe coraz liczniej pojawiają się w polskich ogrodach. Lista roślin jest długa. Wśród nich wyróżnić można wiele odmian. Dobre rośliny uprawiane w Polsce, których zawartość białka często zbliżona jest do mięsa, to m.in. soczewica, ciecierzyca, bób, soja, fasola i groch. Właśnie na tym ostatnim warzywie strączkowym skupimy się teraz. Groch to warzywo jednoroczne, które może osiągnąć do 3 m wysokości w przypadku dużych odmian. Jeśli chodzi o najmniejsze odmiany grochu, one mogą osiągnąć tylko do kilkudziesięciu centymetrów wysokości – dotyczy to jednak głównie odmian karłowych. Groch może się piąć i chwytać wąsami czepnymi podpory. Jak można podzielić groszek? Otóż nie tylko na wysoki i niski, ale też uzależniony od budowy strąków. Mamy więc:

  • Groch cukrowy – strąki nie mają wyściółki pergaminowej i można spożywać je w całości.
  • Groch łuskowy – wytwarza wyściółkę i można spożywać jego niedojrzałe nasiona.

Jeśli chodzi o spożywanie nasion grochu, najczęściej zajada się je zaraz po ugotowaniu. Niektórzy konsumują też jednak groszek na surowo. Część osób decyduje się suszyć groch albo go mrozi. Uprawa grochu jest bardzo prosta. Musisz jednak pamiętać, aby zapewnić groszkowi otwarte stanowisko, wilgotną, przepuszczalną i żyzną glebę. Groch bez problemu uprawiać można w 2-3 roku po oborniku. Przed rozpoczęciem uprawy należy jednak nawieźć podłoże potasem i fosforem. Groch uprawiać można po większości warzyw. Nie poleca się jednak uprawiać warzywa częściej niż co 4 lata. Co jeszcze warto wiedzieć na temat uprawy grochu w ogrodzie?

  1. Najwcześniej wysiewać można karłowe odmiany grochu – najlepiej pod płaskimi przykryciami albo osłonami. Zrób to na wiosnę, gdy temperatura będzie wynosić minimum 10 st. C.
  2. Ochraniaj siewki przed ptakami. Możesz w tym celu zastosować np. osłonę z siatki. Przy niektórych odmianach konieczne będzie ustawienie podpór po obu stronach.
  3. Siewki grochu cukrowego powinno się zbierać, gdy będą w pełni wyrośnięte. Nasiona muszą być jednak w fazie związków. W przypadku grochu łuskowego należy je zbierać po wyrośnięciu strąków, ale nasiona muszą być już wykształcone.
  4. Na działkach najlepiej hodować amatorską odmianę „Telefon”, która może urosnąć nawet do 2 m wysokości. Dla odmiany konieczna będzie jednak podpora. Ciekawymi odmianami grochu do uprawy ogrodowej są też: „Pionier”, „Cud Kelwdonu”, „Kent” i „Bajka”.

Zdrowe i dobre pnącza? Postaw na fasolę!

Na działkach uprawia się głównie dwa rodzaje fasoli. Jedną z nich jest zwykła, czyli jednoroczna. W polskich ogrodach popularne są również odmiany karłowe o krzaczastym pokroju. Poza tym mamy też pnące i pośrednie odmiany fasoli. Nasiona fasoli jednorocznej są niewielkie – w przeciwieństwie do odmiany wielokwiatowej. Te fasole są wieloletnie, ale w naszym kraju uprawia się roślinę jako jednoroczną. Warzywo strączkowe ma silny wzrost. Fasolę uprawia się głównie jako odmianę pnącą i przeznaczoną na suche nasiona. Należy ją wysiewać w maju – z siewu bezpośrednio do gruntu. Co warto wiedzieć na temat uprawy w ogrodzie?

  • Fasola powinna być uprawiana w żyznej, wilgotnej glebie. Musi się w niej znajdować niewielka ilość azotu. Nasiona odmian karłowych należy wysiewać na głębokości maksymalnie do 5 cm.
  • Pnącą fasolę musisz umieścić blisko tyczek, najlepiej tuż po siewie. Taka odmiana potrzebuje płytkiego spulchniania ziemi między rzędami. Powinieneś również systematycznie odchwaszczać strączki, zwłaszcza podczas ich zawiązywania i kwitnienia. Nie możesz także zapomnieć o regularnym podlewaniu fasoli.
  • Zwykłą fasolę można zbierać dopiero od 7 do 13 tygodni. Z kolei wielokwiatową fasolę zbiera się po 13-17 tygodniach od siewu. Fasolę powinno się zebrać, gdy strąki osiągną minimum 17 cm długości i zrobią się miękkie.
  • Fasola narażona jest na bakteriozę i antraknozę. Mogą jej zaszkodzić również ślimaki.
  • W ogrodzie uprawiać możesz kilka odmian fasoli pnącej, m.in. „Blauhilde”, „Galopkę”, „Polkę”, „Pięknego Jasia” i „Narew”.

Pyszne rośliny strączkowe do ogrodu uprawiane w Polsce

Bób – jedna z najciekawszych roślin strączkowych

Bób to jednoroczne warzywo strączkowe, które wytwarza mało rozgałęzione i proste łodygi. Nasiona bobu można spożywać bezpośrednio. Niektórzy decydują się również na jego mrożenie. W ogrodach spotkać można coraz większą ilość tego warzywa strączkowego. Bób najczęściej uprawia się z rozsady, a także z siewu bezpośrednio do gruntu. Nasiona bobu kiełkują w niskiej temperaturze. Jeśli decydujesz się na uprawę amatorską z rozsady, nasiona postaraj się wysiać w połowie lutego. Rozsadę do gruntu możesz wysiać z kolei wraz z końcem marca. Podczas wegetacji należy zadbać o systematyczne usuwanie chwastów, a także spulchnianie podłoża. Ważne jest nawadnianie bobu w fazie kwitnienia. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o pielęgnacji i uprawie bobu?

  1. U wysokich odmian wypada zrobić podporę z rozpiętej siatki. Dzięki temu unikniesz m.in. pojawienia się mszycy trzmielinowo-burakowej, która jest najgroźniejszym wrogim bobu.
  2. Zbiory bobu zaleca się przeprowadzić w 12-16 tygodniu od siewu. Należy go dokonać w fazie pełnego wzrostu strąków, kiedy bób jest napęczniały.
  3. Jedną z najpopularniejszych w Polsce odmian bobu jest „Windsor Biały”. Bób rośnie nawet do 1 m wysokość. Niektórzy polecają też odmianę „Bachus” z dużymi nasionami i długimi strąkami. Wczesną odmianą jest „Jankiel Biały”. Niższą z kolei „Orlik” – bób dorastający maksymalnie do 70 cm wysokości.

Pozostałe odmiany roślin strączkowych – co warto o nich wiedzieć?

W ogrodzie hodować można również inne rośliny strączkowe. Najpóźniej siejemy łubiny i soję. Jeśli chodzi o łubiny, powinny poradzić sobie w większości warunków. Trzeba jednak pamiętać, że najlepsza gleba dla łubinów jest przepuszczalna i niemająca skłonności do przesuszania. Powinieneś również unikać zasadowych gleb, jeśli chcesz wyhodować tę roślinę pnącą. Niższe wymagania ma żółty łubin – na pewno niższe niż np. wąskolistny. Żółta odmiana łubinu ma także wyższą tolerancję na kwaśny odczyn podłoża. Jeśli chodzi o odporność na antraknozę, najlepiej wypada łubin wąskolistny. Trzeba jednak zapamiętać, że każde fizyczne uszkodzenie rośliny strączkowej może zmniejszyć zdolność kiełkowania jej nasion.

Chcesz uprawiać soję w ogrodzie? Powinieneś zatem zwrócić szczególną uwagę na wczesność odmiany. To roślina ciepłolubna, która uwielbia przebywać na słońcu. Musisz zadbać o siew soi punktowy w rozstawie rzędów 45 cm. Soja sprawdzi się najlepiej w ciepłych regionach naszego kraju. Możesz uprawiać soję na przewiewnej, zasobnej w składniki pokarmowe glebie. Powinieneś zadbać również o wodę gruntową. Termin siewu uzależniony jest od temperatury podłoża. Warto podkreślić, że soja najlepiej wykiełkuje przy temperaturze gleby, która na głębokości siewu ma powyżej 10 st. C. Soja to ciekawa roślina strączkowa, jednak czasami mogą pojawić się trudności z jej uprawą. Niestety, nie jest to nasz rodzimy gatunek. Mimo wszystko warto spróbować z hodowlą rośliny.

Gleba, nawożenie i wymagania nawozowe roślin strączkowych

Rośliny strączkowe potrzebują dobrej jakościowo gleby. Przykładem są rośliny bobowate, dla których sprawdzą się kwasy humusowe i preparaty zapewniające odpowiednią strukturę podłoża. Należy też zagwarantować roślinom odpowiednie warunki powietrzno-wodne. W uprawie roślin strączkowych zapewnić trzeba możliwość współżycia korzeni z bakteriami symbiotycznymi. Pozwala to otrzymać pełnowartościowy i wysoki plon. Przed wysiewem należy zaprawić nasiona odpowiednimi szczepionkami – dedykowanymi do określonego gatunku strączków. Warto bowiem podkreślić, że każdy gatunek współżyje wyłącznie z określonym szczepem bakterii. Co jeszcze trzeba wiedzieć na temat nawożenia i pozostałych wymagań strączkowych roślin?

  • Nawożenie roślin należy opierać przede wszystkim na analizie gleby. Trzeba również stosować wyłącznie niewielką ilość azotu, zanim rośliny zaczną wytwarzać brodawki z bakteriami.
  • Zaleca się stosować odpowiednie nawozy, aby rośliny strączkowe mogły wydawać idealny plon. Nawożenie poleca się przeprowadzać kilka razy w czasie wegetacji.
  • Rośliny strączkowe zostawić mogą na polu nawet do 200 kg azotu w glebie. Może to zaszkodzić pozostałym uprawom, które kiedyś będą mieć miejsce na tej samej ziemi.

Rośliny strączkowe od lat popularne są w Polsce. Które z nich polecane są do amatorskiej hodowli? Sprawdź najciekawsze rodzaje roślin strączkowych do uprawy w ogrodzie.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto