Rośliny wieloletnie do donic na zewnątrz

Ilustracja rośliny wieloletnie do donic na zewnątrz

Rośliny wieloletnie do donic na zewnątrz to gatunki, które mogą rosnąć w niewielkich pojemnikach, ale nie nadają się do uprawy w domu. Wiele z nich uprawia się także po prostu na rabatach, ale w pojemnikach i donicach są po prostu ładniejsze i lepiej wyeksponowane. Warto wiedzieć, że rośliny w donicach mogą mieć inne wymagania pod względem wody czy nawożenia, niż te rabatowe. W ten sposób można uprawiać zarówno niewielkie, kwitnące krzewinki, karłowate iglaki, krzewy liściaste, jak i kępy traw ozdobnych. Można ustawiać je na tarasie lub balkonie albo na ziemi, jako jedną z wielu ozdób ogrodu.

Filtry0

Rośliny wieloletnie do donic na zewnątrz

Rośliny wieloletnie do donic na zewnątrz - pozostałe

Rośliny wieloletnie do donic na zewnątrz - rośliny ozdobne przed dom

Zasadzenie roślin wieloletnich do dużych, ozdobnych donic to naprawdę świetny pomysł. Takie rośliny są bardziej wyeksponowane, niż te rosnące na rabatach. Można ustawić je w pobliżu stołu ogrodowego, postawić przy wejściu do domu lub na tarasie. Możliwości aranżacyjnych jest mnóstwo, a takie rośliny dają wspaniały efekt wizualny. Dowiedz się, jakie rośliny wieloletnie najlepiej sprawdzają się do zewnętrznych pojemników.

Rośliny wieloletnie do donic na zewnątrz – aranżacje

Hodowanie roślin w donicach nie jest zarezerwowane dla osób, które nie mają ogrodu. Oczywiście to najbardziej popularny sposób na dekorację balkonu, ale tak naprawdę ozdobne rośliny można stawiać także na tarasie, przed domem lub po prostu w ogrodzie. Ma to bardzo wiele zalet – przede wszystkim możliwe jest błyskawiczne przearanżowanie przestrzeni. Wystarczy przestawić kilka doniczek, by całość wyglądała ładniej. Na dodatek jest to po prostu atrakcyjne rozwiązanie.

Rośliny wieloletnie są bardzo ozdobne, a zasadzone w donicach stają się bardziej wyeksponowane. Warto wziąć pod uwagę, że same donice są także bardzo dekoracyjne. Powinny to być inne pojemniki, niż te, które służą do uprawy w domu. Zewnętrzne donice są wykonane z wyższej jakości materiałów, które powinny być odporne na wodę, działanie promieni słonecznych czy uszkodzenia. Do ogrodu i na taras sprawdzają się pojemniki drewniane, ceramiczne, z materiałów sztucznych lub wykonane z cementu. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Bardzo modne drewniane donice i skrzynki łatwo się niszczą. Ceramiczne natomiast są ciężkie i drogie, za to ich cena jest naprawdę dogodna. Wybierając donice warto kierować się zwłaszcza estetyką i jakością ich wykonania.

Rośliny wieloletnie do donic na zewnątrz – piękne byliny

Jest zaskakująco bardzo wiele roślin, które warto wystawić w donicach do ogrodu. Najbardziej popularne w takim wydaniu są lawendy. To roślina wieloletnia, która w naszych warunkach nie jest stuprocentowo mrozoodporna i czasami w ogrodzie nie może przetrwać niskich temperatur. Lawendę sadzi się więc do doniczek, które na zimę można schować w nieco cieplejszym miejscu, na przykład na balkonie lub przeszklonej loggi. Poza tym lawenda po prostu pięknie wygląda w ozdobnych doniczkach.

Podobnie uprawia się goździki i dzwonki karpackie. Są to drobne, urocze rośliny, które na rabacie zdają się ginąć. Wśród najpiękniejszych kolorów i dużych, ekspansywnych krzewinek, te roślinki nie mają szans się wybić. Jednak w doniczkach są w stanie roztoczyć swój wyjątkowy urok. Goździki są dostępne w wielu różnych kolorach – od bieli, poprzez krem, żółty, róż, aż do soczystej czerwieni. Ładnie wyglądają na tarasach, można postawić je także przed domem, na przykład na stoliku czy na ozdobnych kwietnikach. Drobne dzwonki o niebieskich kwiatuszkach także pięknie będą się tam prezentowały. Niepozorne kwiaty świetnie sprawdzą się do ogrodu, jako element większej kompozycji, posadzone na przykład w ozdobnych skrzynkach.

Rozchodniki i rojniki to kolejna grupa roślin, które warto uprawiać w ogrodzie na zewnątrz. Są przepiękne, ale bardzo ekspansywne. Zasadzenie ich na rabacie może sprawić, że za szybko się będą rozprzestrzeniać, a tym samym szkodzić innym roślinom. To gatunki całoroczne, które są bardzo ozdobne.  W dużych, ceramicznych lub cementowych donicach będą wyglądały pięknie. W uprawie doniczkowej dobrze sprawdzają się także mniejsze trawy ozdobne, jak palczatki, dmuszki i turzyce oraz mniejsze odmiany miskantów. Trawy ozdobne mają tę zaletę, że są całoroczne, co oznacza, że przez naprawdę długi czas będą zdobić ogród.

Popularne rośliny wieloletnie do doniczek – krzewy i drzewa

W dużych donicach sadzi się także krzewy i karłowate odmiany różnych drzew. To rozwiązane idealne dla właścicieli małych ogrodów. Skrzynki można wystawić na dwór tylko na lato, jeśli uprawia się rośliny o mniejszej odporności na chłód, na przykład datury. Większość jednak bardzo dobrze radzi sobie przez całą zimę. Oto ciekawe rośliny wieloletnie do donic na zewnątrz:

  • bukszpany – ciekawe, całoroczne krzewinki o zielonych listkach,
  • róże – piękne kwiaty o wspaniałych kolorach, w uprawie doniczkowej pojawiają się róże pnące i parkowe,
  • hortensje – mają wspaniałe, ogromne kwiatostany o ciekawych kolorach, które zasychają na roślinie i stanowią ozdobę także zimowego ogrodu,
  • azalie – całoroczne rośliny wyróżniające się ciekawymi kwiatami o wspaniałych, intensywnych barwach,
  • berberysy – niskie krzewy liściaste o ciemnozielonym kolorze liści, jesienią mają piękne, czerwone, rzucające się w oczy owocki,
  • klon palmowy – gatunek klonu o niewielkich wymiarach i ciekawych, czerwonych, dużych liściach,
  • wierzby – oczywiście nie te płaczące, ale karłowate; dobrze sprawdza się między innymi wierzba iwa, o niewysokim wzroście i ładnym pokroju,
  • drzewka owocowe miniaturowe lub szczepione na karłowatych podkładkach, na przykład śliwy, czereśnie czy jabłonie – rośliny normalnie owocują i wydają smaczne, nadające się do spożycia owoce, a przy tym nie zajmują dużo miejsca i ładnie wyglądają,
  • miniaturowe odmiany tuji, iglaka o ciekawych łuskowatych igiełkach,
  • niewielkie sosny i świerki – klasyczne drzewa iglaste o niewielkich wymaganiach.

Piękne rośliny wieloletnie do donic na zewnątrz – pielęgnacja

Każdy gatunek roślin ma nieco inne wymagania jeśli chodzi o podłoże i sposób pielęgnacji. Do tego jeszcze oczekiwania egzemplarzy doniczkowych mogą się różnić od tych, które mają rośliny uprawiane w podłożu. Ziemia dla roślin w skrzyniach i doniczkach powinna być żyzna i dobrze przepuszczalna, by nie było zastojów wodnych. O to ostatnie można zadbać, wysypując na dno doniczki warstwę drenażu i robiąc odpowiednie otwory w spodzie doniczki. Jeśli uprawiasz iglaki lub rośliny z rodziny wrzosowatych, warto zaopatrzyć się w odpowiednią glebę w sklepie ogrodniczym – te rośliny mają jeszcze inne wymagania.

Decydując się na uprawę roślin w doniczkach i wystawienie ich na dwór, trzeba pamiętać, że ziemia w małych pojemnikach szybciej przesycha. Dlatego trzeba regularnie podlewać rośliny. W czasie największych upałów nawet dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Podlewanie należy kontynuować także po sezonie, jeśli zimą temperatura jest wyższa niż 0 stopni Celsjusza, ponieważ w tym czasie podłoże także szybko schnie. Popularne rośliny doniczkowe potrzebują również nawożenia. W tym wypadku jednak nie stosuje się nawozów raz na pół roku, jak w ogrodzie, ale w zasadzie co dwa tygodnie dostarcza się niewielką ilość rozpuszczonego preparatu wieloskładnikowego roślinom.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto