Rośliny wieloletnie do ogrodu
-
Miskant chińskibyliny trawa trawa ozdobna
Egzotyczna trawa o nazwie miskant chiński jest piękną krewniaczką naszych zbóż i może stanowić efektowną ozdobę każdego ogrodu. Gęste kępy miskanta z ogromnymi wiechami kwiatów należą do najbardziej wyrazistych elementów ogrodowych kompozycji. Istnieje cala paleta odmian tego gatunku.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Wilec ziemniaczanybyliny bylina z bulwą bylina warzywna
Batat albo słodki ziemniak, noszący botaniczną nazwę wilec ziemniaczany, nie jest spokrewniony ani z ziemniakami, ani z topinamburem. Znany od tysięcy lat jest dzisiaj uprawiany na wszystkich cieplejszych obszarach. Istnieją też odmiany ozdobne o dekoracyjnych liściach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Rabarbar kędzierzawybyliny byliny ogrodowe bylina warzywna
Rabarbar kędzierzawy jest długowieczną byliną warzywną, która może rosnąć w tym samym miejscu przez kilkanaście lat. Atrakcyjność rabarbaru wynika z jego walorów smakowych oraz tego, że jest dostępny już wczesną wiosną. W Chinach znany od ponad tysiąca lat, do naszej części Europy trafił w XVIII wieku.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Werbena patagońskabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Werbena patagońska albo argentyńska jest filigranową, efektowną rośliną rabatową. Latem kwitnie długo i obficie, wabiąc roje owadów. Zachwyca możliwością tworzenia różnorodnych kompozycji z innymi bylinami. W naszych warunkach zwykle przemarza, jednak odnawia się co roku z nasion.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Lilia drzewiastabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Znane i cenione od niepamiętnych czasów lilie mają nadzwyczajną łatwość tworzenia mieszańców międzygatunkowych. Ogrodnicy stworzyli w ciągu wieków tysiące hybryd i kultywarów, które podzielono dla orientacji na 9 grup. Możliwe są oczywiście kombinacje międzygrupowe i w ten sposób, w wyniku krzyżowania lilii wschodnich (orientalnych) i trąbkowych, powstały hybrydy OT, nazywane liliami drzewiastymi.
bylina Trudność uprawy: średnia
Rośliny wieloletnie do ogrodu - pozostałe
-
Czosnek olbrzymibyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Czosnek olbrzymi jest dekoracyjną byliną, rozwijającą kuliste kwiatostany o imponujących wymiarach powyżej 10 cm. Tym efektownym, purpurowofioletowym kulom zawdzięcza roślina swoją wielką popularność. Pochodzący ze stepów Iranu i Afganistanu czosnek zadomowił się w europejskich ogrodach pod koniec XIX wieku.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Przylaszczka pospolitabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Przylaszczka pospolita jest rodzimą byliną o zimozielonych liściach. Od marca do maja rozwija błękitne niczym niebo niewielkie kwiatki. Nowe liście pojawiają się z pewnym opóźnieniem, podczas gdy ubiegłoroczne w tym czasie więdną. Obok formy botanicznej uprawiane są w ogrodach kultywary o kwiatach białych, różowych i purpurowych, pojedynczych i pełnych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Scewola zwodniczabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Scewola zwodnicza, nazywana niebieską albo wachlarzowatą, jest byliną z tropikalnych obszarów Australii i Tasmanii. Na długich, płożących się pędach rozwijają się przez całe lato wachlarzykowate kwiaty. Scewola traktowana jest często jako roślina jednoroczna, może jednak zimować w pomieszczeniu i rosnąć przez wiele sezonów.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Rozchodnikowiec okazałybyliny sukulent roślina ozdobna
Rozchodnikowiec okazały przez ponad sto lat był zaliczany do rodzaju botanicznego Sedum (rozchodnik). Według najnowszych badań zakwalifikowano go do nowego, liczącego ponad 30 gatunków, rodzaju Hylotelephium. Jest to sukulent liściowy, ale zimujące w ziemi korzenie i kłącza, z których każdej wiosny się odradza, są odporne na mróz. Ozdobę stanowią zarówno późno rozwijające się kwiaty, jak i liście.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Mięta pieprzowabyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Mięta pieprzowa jest popularną i lubianą rośliną leczniczą i przyprawową, a przy tym również dekoracyjną i mało wymagającą. Jest naturalnym mieszańcem, który powstał w Wielkiej Brytanii ze skrzyżowania mięty nadwodnej (M. aquatica) z miętą zieloną (M. spicata). Uprawiana od dwóch wieków, ma szerokie zastosowanie w lecznictwie i w kosmetyce.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Bylica pospolitabyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Trudno dzisiaj uwierzyć, że spotykana pospolicie na przydrożach, rowach i nieużytkach bylica pospolita była kiedyś uważana za "matkę wszystkich ziół" kuchennych i leczniczych. W średniowieczu uprawiano ją w każdym wiejskim i klasztornym ogrodzie. Służyła jako aromatyczna przyprawa oraz środek leczniczy o szerokim działaniu.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Alstremeria pomarańczowabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pochodząca z Chile alstremeria pomarańczowa jest kłączową byliną o efektownych kwiatostanach utrzymujących się przez całe lato. Nazwa rodzajowa upamiętnia szwedzkiego botanika Claesa Alströmer'a. Chociaż ten gatunek jest najbardziej odporny na niskie temperatury, to i tak wymaga ochrony przed mrozem albo zimowania w pomieszczeniu.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Nawłoć kanadyjskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Nawłoć kanadyjska trafiła do Francji około 1644 roku. Przez długi czas pozostawała podziwianym rarytasem w ogrodach arystokratów. Do wiejskich ogrodów znalazła drogę dopiero w połowie XIX wieku, skąd szybko uciekła i stała się gatunkiem inwazyjnym. Rozrasta się w szybkim tempie i tworzy konkurencję dla rodzimych gatunków. Złotożółte wiechy kwiatów stanowią w ogrodzie ozdobę oraz źródło pokarmu dla owadów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Liatra kłosowabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Liatra kłosowa jest amerykańską byliną, która przez całe lato rozwija w ogrodzie niezwykłe kwiatostany w formie długich i gęstych kłosów. W magiczny sposób przyciągają one nie tylko uwagę obserwatorów, ale również całe roje motyli. Kwiaty cięte liatry kłosowej długo utrzymują się w wazonie.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Floks wiechowatybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Ze swoimi pachnącymi kwiatami w jaskrawych kolorach floks wiechowaty należy do najbardziej dekoracyjnych bylin w ogrodzie. Mocne, sztywne łodygi wyrastają z krótkich kłączy, tworząc gęste kępy o wysokości ponad 100 cm. Liczne odmiany tego floksa wyróżniają się wielobarwnymi liśćmi i kolorowymi kwiatami (forma botaniczna ma kwiaty jasnoczerwone).
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Stokrotka pospolitabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Małą stokrotkę łąkową zna właściwie każde dziecko. Rozetka liści z małym kwiatkiem niby-margerytki jako jedna z pierwszych pojawia się w wiosennym ogrodzie. Liczne odmiany hodowlane stokrotki mają większe białe, różowe i dwukolorowe kwiaty, ale są mniej odporne na mróz. Kwiaty stokrotki pospolitej są jadalne i mogą być dodatkiem do sałatek.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Parzydło leśnebyliny bylina z kłączem kwiatowa
Parzydło leśne jest bardzo efektowną byliną rodzimego pochodzenia. Duże pierzaste liście i puszyste, wiechowate kwiatostany stanowią szczególną ozdobę ogrodu w miejscach zacienionych. Parzydło leśne jest rośliną dwupienną, przy czym kwiatostany żeńskie są czysto białe, a męskie kremowobiałe.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Miskant chiński 'Gracillimus'byliny trawa trawa ozdobna
Subtelne, pełne gracji źdźbła tej odmiany miskanta chińskiego, tworzą prawdziwą atrakcję rabaty. Gęste, zielone kępy dorastają do dwóch metrów wysokości. Niezwykłej urody trawa została wyhodowana przez niemieckiego ogrodnika i hodowcę bylin Karla Foerster'a.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Borówka brusznicakrzewinki krzewinki ogrodowe krzewinki ozdobne
Borówka brusznica jest zimozieloną krzewinką rodzimego pochodzenia, dobrze przystosowaną do naszych warunków. Jej ciemnozielone, skórzaste liście i małe dzwonki różowawych kwiatów stanowią w ogrodzie subtelną ozdobę. Dojrzewające jesienią czerwone jagody nadają się do zbioru i przerobu.
krzewinka Trudność uprawy: średnia -
Ciemiernik białybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Ciemiernik biały to wieloletnia, zimozielona roślina z rodziny jaskrowatych. W naturze występuje na skrajach lasów i łąkach w środkowej i południowej Europie. Dorasta do 40 cm wysokości. Jego nazwa łacińska nawiązuje do czarnych korzeni, natomiast polska odnosi się do białych kwiatów. Jego ozdobą są białe, duże kwiaty, które mogą pojawić się już w grudniu, przez co jest używany jako ozdoba bożonarodzeniowych stołów. Ciemiernik biały dobrze rośnie w zacienionych miejscach, w żyznym i przepuszczalnym podłożu.
bylina Trudność uprawy: średnia
-
Trzcinnik ostrokwiatowy 'Karl Foerster'byliny trawa trawa ozdobna
Natura stworzyła wiele traw ozdobnych, które pięknie rosną bez naszego udziału. Niemiecki ogrodnik Karl Foerster połączył cechy trzcinnika piaskowego (Calamagrostis epigejos) oraz trzcinnika leśnego (Calamagrostis arundinacea), a swoją odmianę nazwał 'Stricta'. Po jego śmierci przemianowano ją na cześć twórcy na Calamagrostis ×acutiflora 'Karl Foerster'. Rozwija gęste kępy i dekoracyjne kwiatostany.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Jaskier azjatyckibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Pochodzący z krajów Wschodu jaskier azjatycki trafił do Europy z Turcji w XVI wieku. Przez długi czas cieszył się wielką popularnością, podobnie jak tulipan. W XIX wieku nieco zapomniany, dzięki swoim kolorowym kwiatom został na nowo odkryty i dzisiaj jest uprawiany w wielu odmianach, również o pełnych kwiatach.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Krwawnica pospolitabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Krwawnica pospolita jest rośliną rodzimego pochodzenia, spotykaną na podmokłych łąkach i brzegach wód. Jej efektowne, jaskrawe kwiatostany są ozdobą ogrodu i magicznie przyciągają roje motyli i innych owadów. Z powodzeniem może konkurować z ozdobnymi bylinami sprowadzanymi z dalekich stron.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Skrzyp zimowybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Skrzyp zimowy jest rodzimym gatunkiem spotykanym w podmokłych lasach i na wilgotnych łąkach. Należy do bardzo dekoracyjnych roślin i w ogrodzie nie tylko efektownie wygląda, ale jest też odporny i mało wymagający. Wyprostowane, metrowej wysokości łodygi, przypominają pędy bambusa.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Fargezja lśniącabyliny trawa trawa ozdobna
Bambus jest zwyczajową nazwą kilkudziesięciu rodzajów traw z podrodziny bambusowych, a fargezja jest jednym z nich. Nazwa rodzajowa upamiętnia francuskiego botanika Paula Farges'a. Gatunek Fargesia nitida jest idealny do naszych ogrodów jako piękna, zielona zasłona albo w roli solitera w pojemniku.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Konwalia majowabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Trudno wyobrazić sobie majowy ogród bez śnieżnobiałych kwiatów konwalii. Subtelne, pełne wdzięku dzwoneczki roztaczają słodki aromat wabiący owady i oczarowujący ludzi. Niewielkich rozmiarów bylina doskonale nadaje się do uzupełniania ogrodowych kompozycji. Jako gatunek rodzimy, konwalia majowa jest dobrze przystosowana do naszych warunków i nie wymaga specjalnej opieki.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Grzybienie białebyliny bylina z kłączem rośliny wodne
Grzybienie białe, podobnie jak około 50 innych gatunków tego rodzaju botanicznego, zasiedlają zbiorniki słodkowodne. Chociaż są potocznie nazywane lilią wodną, to z prawdziwymi liliami nie mają nic wspólnego, należą do rodziny grzybieniowatych. Ich piękne, duże kwiaty są efektowną ozdobą ogrodowych stawów i oczek wodnych.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Piwonia chińskabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Niezwykłą urodę piwonii chińskiej połączoną z długowiecznością ceniono na Dalekim Wschodzie już przed tysiącami lat. W pierwszych wiekach naszej ery Chińczycy rozróżniali wiele odmian hodowlanych tej kwiatowej byliny. Dzisiaj różnorodność kolorów i form piwonii chińskiej spełni życzenie każdego ogrodnika.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Krokosmia ogrodowabyliny bylina z bulwą ozdobna
Krokosmia ogrodowa jest mieszańcem Crocosmia aurea i Crocosmia pottsii wyhodowanym we Francji pod koniec XIX wieku. Kłosowate kwiatostany tej krokosmii przypominają nieco frezję. W odróżnieniu od mieczyka, jej bulwy mają szanse na zimowanie w gruncie. Liczne odmiany hodowlane rozwijają duże kwiaty żółte, pomarańczowe albo czerwone.
bylina Trudność uprawy: średnia
-
Śmiałek darniowybyliny trawa trawa ozdobna
Śmiałek darniowy jest trawą ozdobną tworzącą gęste kępy efektownych liści i kwiatostanów. Długie wiechy są najpierw zielone, później żółtawe, długo stanowią ozdobę ogrodu. Botaniczna nazwa rodzajowa trawy upamiętnia francuskiego botanika Louis-Auguste Deschamps.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Serduszka okazałebyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Serduszka okazałe to romantyczna, piękna i nieco ekstrawagancka bylina ozdobna. Wcześnie rozwija swoje oryginalne kwiaty w ocienionych zakątkach ogrodu. Roślina jest bardzo trwała i w jednym miejscu może rosnąć nawet kilkadziesiąt lat.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Dziurawiec zwyczajnybyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Dziurawiec zwyczajny jest znaną i cenioną od starożytności rośliną leczniczą. Ponieważ kwitnie około dnia św. Jana, czyli 24 czerwca, wiele nazw ludowych nawiązuje właśnie do tego świętego. Dziurawiec zwyczajny rozwija baldachogrona jaskrawożółtych kwiatów i z powodzeniem sprawdza się w ogrodzie również w roli byliny ozdobnej.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pluskwica groniastabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pluskwica groniasta jest długowieczną, wysoką byliną, której właściwości lecznicze doceniali północnoamerykańscy Indianie. W naszych warunkach jest całkowicie mrozoodporna. Z ciemnozielonych kęp liści rozwijają się latem wysokie pędy z kłosowatymi gronami puszystych. kredowobiałych kwiatów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Cyklamen perskibyliny bylina z bulwą ozdobna
Cyklamen perski jest blisko spokrewniony z pierwiosnkami i nie ma nic wspólnego z fiołkami, chociaż czasem bywa błędnie nazywany fiołkiem alpejskim. Uprawiany od wieków jako roślina ozdobna, doczekał się wielu odmian. Uważany przez pewien czas za kwiat staromodny, wraca do popularności w szerokiej palecie form i kolorów.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Ostnica cieniutkabyliny trawa trawa ozdobna
Nitkowate i delikatne liście ostnicy wyglądają jak anielskie włosy. Jedwabiście połyskujące łodygi wznoszą się ku niebu i tworzą wyjątkowy nastrój. Ostnica cieniutka wnosi do ogrodu barwną odmianę. Wygląda dekoracyjnie nawet w okresie zimy.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pierwiosnek lekarskibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Złocistożółte kwiaty pierwiosnka lekarskiego zwiastują w ogrodzie nadejście wiosny. Poza subtelną urodą posiada on jeszcze jedną ważną zaletę: jest rośliną rodzimego pochodzenia. Pierwiosnek lekarski jest byliną o skromnych wymaganiach i łatwą w uprawie.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Wiązówka błotnabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Wiązówka błotna jest rodzimym gatunkiem byliny o kremowobiałych, pachnących kwiatach zebranych w duże, nieregularne wiechy. W medycynie ludowej była ważną rośliną zielarską. Stosowaną ją również do aromatyzowania piwa i miodów pitnych. W formie botanicznej oraz kilku kultywarów jest uprawiana jako bylina ozdobna.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Rudbekia błyskotliwabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Rudbekia błyskotliwa bywa czasem mylona z jeżówką purpurową. Obie rośliny nie są jednak ze sobą blisko spokrewnione i należą do odrębnych rodzajów botanicznych. Rudbekia jest niezawodną, łatwą w uprawie byliną, która przez wiele miesięcy zapewnia w ogrodzie letni nastrój. Jej kwiaty uszczęśliwiają mnóstwo owadów dostatkiem pyłku i nektaru.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Rośliny wieloletnie do ogrodu - najładniejsze gatunki kwiatów i krzewów wieloletnich
Zakup roślin wieloletnich do ogrodu powinien być dobrze przemyślany – w końcu zostaną z nami przez długi czas. A wybór wcale nie jest taki prosty. Kwiaty rabatowe i krzewy wieloletnie to setki gatunków. Na dodatek każdy z nich ma co najmniej kilkadziesiąt wspaniałych, różniących się kolorami i wielkością odmian… Dlatego mamy małą podpowiedź – oto 3 najpiękniejsze kwiaty i 3 najpiękniejsze krzewy do ogrodu!
Kwiaty wieloletnie do ogrodu: rozchodnik
Rozchodniki (Sedum) to bardzo dobrze znane przed laty, ale teraz też dość popularne, rośliny ozdobne. Większość z nich to niewielkie gatunki, jednak jeden jest znacznie większy. I znacznie bardziej efektywny. To rozchodnik okazały. Gatunek ma wspaniałe kwiaty w postaci kolorowego baldachogrona, który utrzymuje się bardzo długo. Różowe i purpurowe kwiatostany pojawiają się latem i zostają aż do pierwszych przymrozków. Warto wiedzieć, że rozchodniki są bardzo mało wymagające. Znoszą suszę, intensywne słońce, brak nawożenia. Po prostu rośliny idealne. Dobrze sprawdzają się na rabatach lub posadzone samodzielnie. Można wymieszać różnobarwne odmiany, taka kompozycja naprawdę pięknie wygląda.
Najładniejsze byliny ogrodowe: irysy
Piękne irysy, a w zasadzie kosaćce, to rośliny idealne do ogrodów wiejskich i rustykalnych. Od wieków są uprawiane przy domach. Jednak ze względu na egzotyczną budowę ich kwiatów, z powodzeniem wpasują się także w bardziej nowoczesne i minimalistyczne aranżacje. Irys syberyjski to roślina wieloletnia, która kwitnie późną wiosną i wczesnym latem. Jest mniej popularny niż jego kuzynki, jednak warto mieć go na uwadze. Te byliny dobrze radzą sobie na podmokłych terenach. Generalnie gatunek jest biały i niebieski, ale ostatnio pojawiło się bardzo wiele wspaniałych roślin o żółtych, fioletowych, i wielobarwnych kwiatach. Są ozdobione wyraźnymi żyłkami. Irysy są mało wymagające i świetnie radzą sobie w naszych warunkach klimatycznych. Dobrze sprawdzają się na kwiat cięty, ponieważ są niezwykle trwałe.
Kwiaty wieloletnie: tawułka Arendsa
Tawułki mają nietypowy pokrój. Być może z tego względu są to dość popularne kwiaty wieloletnie. Mają kilkadziesiąt centymetrów wysokości i składają się z odziomkowych liści i wyprostowanych pędów, na których układają się kłosowate kwiatostany. W lipcu i sierpniu najbardziej intensywnie kwitną, przyjmując wspaniałe kolory – od mocno nasyconej żółci, poprzez wyrazisty róż, strażacką czerwień aż do głębokich, bordowych odcieni. Tawułki to idealne byliny ogrodowe do miejsc półcienistych. Warto jednak wiedzieć, że mogą mieć spore wymagania jeśli chodzi o podłoże. Muszą mieć zapewnioną żyzną glebę, próchniczą i dość mocno wilgotną. W okresie największych susz wymagają regularnego podlewania. Roślinom dobrze robi regularne usuwanie przekwitłych kwiatostanów, żeby dodatkowo się zagęściły.
Najładniejsze odmiany:
- ‘Showstar’ – wielobarwne kwiaty,
- ‘Augustleuchten’ – kwiaty i liście czerwone,
- ‘Bressinghambeauty’ – kwiaty w kolorze koralowym,
- ‘Cattleya’ – jasnoróżowe kwiaty,
- ‘Diamant’ – oryginalne białe kwiaty,
- ‘Zuster Theresa’ – bardzo puszyste, jasnoróżowe kwiaty.
Hortensje – popularne krzewy kwitnące
Nie ulega wątpliwości, że hortensje to najbardziej popularne krzewy ogrodowe. Być może to gęsty, regularny pokrój krzewów, a być może wspaniałe kwiatostany – w każdym razie hortensje często pojawiają się w ogrodach i w dużych skrzyniach balkonowych. Gatunki hortensji są bardzo liczne, jednak najczęściej uprawiane są dwa z nich. Hortensja ogrodowa ma duże, kuliste kwiatostany w różowym lub niebieskim kolorze (barwa kwiatów jest uzależniona od poziomu pH podłoża). Hortensja bukietowa natomiast ma białe (czasami kremowe lub różowawe) kwiaty, które układają się w wyraźne stożki. Wspaniałe kwiaty hortensji pojawiają się latem i utrzymują się aż do następnej wiosny, pięknie zasuszone. Roślina jest naprawdę wspaniałą dekoracją każdego ogrodu, ale warto wiedzieć, że potrzebuje regularnego i dość obfitego nawadniania. Uwielbia wodę! Nie musi za to mieć dużo słońca, więc w większości standardowych ogrodów bardzo dobrze się sprawdzi. Warto pamiętać o nawożeniu oraz oczywiście o utrzymaniu stałego pH podłoża, jeśli nie chcesz, by zmieniła kolor.
Rośliny wieloletnie do ogrodu: piękne pigwowce
Pigwowce to kolejny punkt na liście roślin, które warto mieć w swoim ogrodzie. Najczęściej sadzi się je dla owoców. Są nazywane (błędnie zresztą) pigwą, mają żółtą skórkę i bardzo kwaśny, twardy miąższ. Po przemrożeniu nadają się do zbioru i jedzenia, robi się z nich bogate w witaminę C przetwory i syropy, które warto wykorzystywać przez całą zimę do herbaty w celach antyprzeziębieniowych i antygrypowych. Ale to nie jest jedyny powód, dla którego warto sadzić te wyjątkowe krzewy. Pigwowce są po prostu piękne. Niskie krzewy o splątanych pędach, mają wspaniałe, delikatne kwiaty. Najczęściej są one różowe lub łososiowe, rzadziej mają koralowy albo czerwony kolor. W okresie owocowania pigwowce także ładnie się prezentują. Nie zajmują dużo miejsca, ani nie mają za dużych wymagań. Trzeba tylko pamiętać o podlewaniu oraz od czasu do czasu zasilić je wieloskładnikowym nawozem.
Najładniejsze krzewy: magnolia
Magnolia to królowa wiosny. Kwitnie już w kwietniu, czasami nawet pod koniec marca, jeszcze zanim pojawiają się jej liście. Duże, różowe lub różowo-białe kwiaty otwierają się powoli. Gwiaździste płatki delikatnie rozchodzą się na boki. Magnolia ma postać krzewu lub niewielkiego drzewka. W okresie wiosennym jest naprawdę zachwycająca. Potem już nie tak bardzo – ot, roślina o typowych, zielonych liściach. Jednak dla tego krótkiego czasu, kiedy kwitnie, naprawdę warto ją posadzić. Magnolie to dość delikatne rośliny, zwłaszcza w pierwszych latach uprawy. Później trochę się uodparniają i stają się silniejsze. Jednak na początku trzeba pamiętać o ochronie przed chłodem.
Magnolie także mają wiele ciekawych odmian. W naszych warunkach klimatycznych nie wszystkie gatunki są w stanie przetrwać. Najbardziej popularna jest magnolia drzewiasta, magnolia Siebolda, purpurowa i gwiaździsta. Są także najbardziej odporne na spadki temperatur. Warto wiedzieć, że niektóre z nich, o ile będą miały zapewnione odpowiednie warunki, mogą kwitnąć powtórnie jesienią.