Rośliny wieloletnie do ogrodu

Ilustracja rośliny wieloletnie do ogrodu

Rośliny wieloletnie do ogrodu to byliny, które są najchętniej kupowane do ogrodów w każdym stylu. Wśród nich znajdują się zarówno gatunki rabatowe – byliny, które można sadzić w wielogatunkowych kompozycjach, jak i krzewy o ozdobnych kwiatach. Najładniejsze rośliny wieloletnie do ogrodu to te, które najdłużej i najobficiej kwitną. Większość z nich ma wiele ciekawych odmian, które wyróżniają się kolorem kwiatostanów lub liści. Rośliny wieloletnie do ogrodu należy wybierać w pierwszej kolejności, dopiero później uzupełniać kompozycję o inne rośliny, na przykład cebulowe lub jednoroczne.

Filtry0

Rośliny wieloletnie do ogrodu

Rośliny wieloletnie do ogrodu - pozostałe

Rośliny wieloletnie do ogrodu - najładniejsze gatunki kwiatów i krzewów wieloletnich

Zakup roślin wieloletnich do ogrodu powinien być dobrze przemyślany – w końcu zostaną z nami przez długi czas. A wybór wcale nie jest taki prosty. Kwiaty rabatowe i krzewy wieloletnie to setki gatunków. Na dodatek każdy z nich ma co najmniej kilkadziesiąt wspaniałych, różniących się kolorami i wielkością odmian… Dlatego mamy małą podpowiedź – oto 3 najpiękniejsze kwiaty i 3 najpiękniejsze krzewy do ogrodu!

Kwiaty wieloletnie do ogrodu: rozchodnik

Rozchodniki (Sedum) to bardzo dobrze znane przed laty, ale teraz też dość popularne, rośliny ozdobne. Większość z nich to niewielkie gatunki, jednak jeden jest znacznie większy. I znacznie bardziej efektywny. To rozchodnik okazały. Gatunek ma wspaniałe kwiaty w postaci kolorowego baldachogrona, który utrzymuje się bardzo długo. Różowe i purpurowe kwiatostany pojawiają się latem i zostają aż do pierwszych przymrozków. Warto wiedzieć, że rozchodniki są bardzo mało wymagające. Znoszą suszę, intensywne słońce, brak nawożenia. Po prostu rośliny idealne. Dobrze sprawdzają się na rabatach lub posadzone samodzielnie. Można wymieszać różnobarwne odmiany, taka kompozycja naprawdę pięknie wygląda.

Najładniejsze byliny ogrodowe: irysy

Piękne irysy, a w zasadzie kosaćce, to rośliny idealne do ogrodów wiejskich i rustykalnych. Od wieków są uprawiane przy domach. Jednak ze względu na egzotyczną budowę ich kwiatów, z powodzeniem wpasują się także w bardziej nowoczesne i minimalistyczne aranżacje. Irys syberyjski to roślina wieloletnia, która kwitnie późną wiosną i wczesnym latem. Jest mniej popularny niż jego kuzynki, jednak warto mieć go na uwadze. Te byliny dobrze radzą sobie na podmokłych terenach. Generalnie gatunek jest biały i niebieski, ale ostatnio pojawiło się bardzo wiele wspaniałych roślin o żółtych, fioletowych, i wielobarwnych kwiatach. Są ozdobione wyraźnymi żyłkami. Irysy są mało wymagające i świetnie radzą sobie w naszych warunkach klimatycznych. Dobrze sprawdzają się na kwiat cięty, ponieważ są niezwykle trwałe.

Kwiaty wieloletnie: tawułka Arendsa

Tawułki mają nietypowy pokrój. Być może z tego względu są to dość popularne kwiaty wieloletnie. Mają kilkadziesiąt centymetrów wysokości i składają się z odziomkowych liści i wyprostowanych pędów, na których układają się kłosowate kwiatostany. W lipcu i sierpniu najbardziej intensywnie kwitną, przyjmując wspaniałe kolory – od mocno nasyconej żółci, poprzez wyrazisty róż, strażacką czerwień aż do głębokich, bordowych odcieni. Tawułki to idealne byliny ogrodowe do miejsc półcienistych. Warto jednak wiedzieć, że mogą mieć spore wymagania jeśli chodzi o podłoże. Muszą mieć zapewnioną żyzną glebę, próchniczą i dość mocno wilgotną. W okresie największych susz wymagają regularnego podlewania. Roślinom dobrze robi regularne usuwanie przekwitłych kwiatostanów, żeby dodatkowo się zagęściły.

Najładniejsze odmiany:

  • ‘Showstar’ – wielobarwne kwiaty,
  • ‘Augustleuchten’ – kwiaty i liście czerwone,
  • ‘Bressinghambeauty’ – kwiaty w kolorze koralowym,
  • ‘Cattleya’ – jasnoróżowe kwiaty,
  • ‘Diamant’ – oryginalne białe kwiaty,
  • ‘Zuster Theresa’ – bardzo puszyste, jasnoróżowe kwiaty.

Hortensje – popularne krzewy kwitnące

Nie ulega wątpliwości, że hortensje to najbardziej popularne krzewy ogrodowe. Być może to gęsty, regularny pokrój krzewów, a być może wspaniałe kwiatostany – w każdym razie hortensje często pojawiają się w ogrodach i w dużych skrzyniach balkonowych. Gatunki hortensji są bardzo liczne, jednak najczęściej uprawiane są dwa z nich. Hortensja ogrodowa ma duże, kuliste kwiatostany w różowym lub niebieskim kolorze (barwa kwiatów jest uzależniona od poziomu pH podłoża). Hortensja bukietowa natomiast ma białe (czasami kremowe lub różowawe) kwiaty, które układają się w wyraźne stożki. Wspaniałe kwiaty hortensji pojawiają się latem i utrzymują się aż do następnej wiosny, pięknie zasuszone. Roślina jest naprawdę wspaniałą dekoracją każdego ogrodu, ale warto wiedzieć, że potrzebuje regularnego i dość obfitego nawadniania. Uwielbia wodę! Nie musi za to mieć dużo słońca, więc w większości standardowych ogrodów bardzo dobrze się sprawdzi. Warto pamiętać o nawożeniu oraz oczywiście o utrzymaniu stałego pH podłoża, jeśli nie chcesz, by zmieniła kolor.

Rośliny wieloletnie do ogrodu: piękne pigwowce

Pigwowce to kolejny punkt na liście roślin, które warto mieć w swoim ogrodzie. Najczęściej sadzi się je dla owoców. Są nazywane (błędnie zresztą) pigwą, mają żółtą skórkę i bardzo kwaśny, twardy miąższ. Po przemrożeniu nadają się do zbioru i jedzenia, robi się z nich bogate w witaminę C przetwory i syropy, które warto wykorzystywać przez całą zimę do herbaty w celach antyprzeziębieniowych i antygrypowych. Ale to nie jest jedyny powód, dla którego warto sadzić te wyjątkowe krzewy. Pigwowce są po prostu piękne. Niskie krzewy o splątanych pędach, mają wspaniałe, delikatne kwiaty. Najczęściej są one różowe lub łososiowe, rzadziej mają koralowy albo czerwony kolor. W okresie owocowania pigwowce także ładnie się prezentują. Nie zajmują dużo miejsca, ani nie mają za dużych wymagań. Trzeba tylko pamiętać o podlewaniu oraz od czasu do czasu zasilić je wieloskładnikowym nawozem.

Najładniejsze krzewy: magnolia

Magnolia to królowa wiosny. Kwitnie już w kwietniu, czasami nawet pod koniec marca, jeszcze zanim pojawiają się jej liście. Duże, różowe lub różowo-białe kwiaty otwierają się powoli. Gwiaździste płatki delikatnie rozchodzą się na boki. Magnolia ma postać krzewu lub niewielkiego drzewka. W okresie wiosennym jest naprawdę zachwycająca. Potem już nie tak bardzo – ot, roślina o typowych, zielonych liściach. Jednak dla tego krótkiego czasu, kiedy kwitnie, naprawdę warto ją posadzić. Magnolie to dość delikatne rośliny, zwłaszcza w pierwszych latach uprawy. Później trochę się uodparniają i stają się silniejsze. Jednak na początku trzeba pamiętać o ochronie przed chłodem.

Magnolie także mają wiele ciekawych odmian. W naszych warunkach klimatycznych nie wszystkie gatunki są w stanie przetrwać. Najbardziej popularna jest magnolia drzewiasta, magnolia Siebolda, purpurowa i gwiaździsta. Są także najbardziej odporne na spadki temperatur. Warto wiedzieć, że niektóre z nich, o ile będą miały zapewnione odpowiednie warunki, mogą kwitnąć powtórnie jesienią.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto