Rośliny wieloletnie lubiące słońce

rośliny wieloletnie lubiące słońce

Rośliny wieloletnie lubiące słońce to wszelkie gatunki, które uwielbiają mocne nasłonecznienie i dużą ilość światła. Lubią także ciepło i nie przejmują się suszą. Duża ilość słońca w ciągu dnia latem oznacza szybkie przesychanie podłoża. W takich warunkach poradzą sobie tylko rośliny przystosowane do przejściowych susz. Na dodatek nie mogą być to rośliny egzotyczne – te nie przetrzymują polskich zim. Dlatego gatunki roślin wieloletnich lubiących słońce nie są wcale tak liczne, jakby można było się tego spodziewać. Na tej liście znajdują się zarówno kwitnące krzewinki, jak i piękne krzewy i półkrzewy.

Filtry0

Rośliny wieloletnie lubiące słońce

Rośliny wieloletnie lubiące słońce - pozostałe

Rośliny wieloletnie lubiące słońce - popularne rośliny ogrodowe w nasłonecznione miejsce

Chociaż większość roślin naprawdę potrzebuje sporo światła, żeby dobrze się rozwijać, to wcale nie są miłośniczkami silnego nasłonecznienia. W południowych ogrodach nie można posadzić większości popularnych gatunków. Niektóre jednak właśnie uwielbiają skąpane w promieniach słonecznych zakątki ogrodów. Dowiedz się, jakie rośliny wieloletnie lubiące słońce warto posadzić w nasłonecznionym miejscu.

Kwitnące rośliny wieloletnie na słońce

Niskie rośliny wieloletnie to podstawa rabatek i miłych zakątków w ogrodzie. Sadzi się je ze względu na piękne kwiaty, w najróżniejszych, najbardziej zachwycających kolorach. Ogrodowe gatunki najczęściej lubią światło, ale rozproszone. Niewiele jest roślin wieloletnich, które można swobodnie posadzić w nasłonecznionym miejscu. Wśród roślin, które dobrze znoszą przesychające podłoże i uwielbiają dużą ilość światła można znaleźć kilka bardzo popularnych gatunków:

  • Jeżówka purpurowa – roślina wyróżniająca się wspaniałymi, fioletowymi kwiatami z bordowym lub brązowym oczkiem. Jeżówki są uprawiane ze względu na wspaniałe i dość duże, rzucające się w oczy kwiaty. Nadają się zwłaszcza do ogrodu rustykalnego i wiejskiego, na przykład przy ogrodzeniach lub na tyle rabaty.
  • Lawenda – jest świetnie znana każdemu. Drobne, fioletowe kwiatuszki na wzniesionych pędach i charakterystyczny, oszałamiająco słodki zapach. Lawenda to niskie kępki, które lubią się rozprzestrzeniać i zajmować coraz to nowe miejsca w ogrodzie. Roślina pochodzi z południa Francji, więc jak łatwo się domyślić, uwielbia słońce i ciepło. Niektóre gatunki dobrze radzą sobie także z polską zimą i są uprawiane jako wieloletnie.
  • Szałwia – pochodzi z Hiszpani, więc słońce i ciepło to jej naturalne środowisko. Szałwie mają odmiany w najwspanialszych, intensywnych kolorach – żółci, pomarańczy, czerwieni, różu – naprawdę jest w czym wybierać. Na dodatek ogrodowe szałwie dobrze znoszą zimę i nie wymagają szczególnej pielęgnacji.
  • Rojniki i rozchodniki – to szczególne kwiaty wieloletnie. Są sukulentami z rodziny gruboszowatych, mają grube liście, które magazynują wodę. I uwielbiają mocne, bezpośrednie nasłonecznienie. To niskie rośliny okrywowe, idealne do zasadzenia między roślinami na rabacie. Są bardzo dekoracyjne, zarówno ze względu na, często barwne, liście, jak i na wspaniałe, kolorowe kwiaty.

Jakie rośliny wieloletnie lubiące słońce – krzewy

Do ogrodu, w którym przez większą część dnia panuje mocne nasłonecznienie, warto zasadzić krzewy. Wybór roślin jest duży, a większość gatunków to rośliny kwitnące, zwracające uwagę swoimi wspaniałymi kwiatami.

Do najbardziej popularnych krzewów, które lubią słońce należą forsycja i jaśmin. Forsycja ma wiotkie pędy, na których pojawiają się żółte, gwiazdowate kwiaty wczesną wiosną. Jaśmin kwitnie później, ale równie pięknie – białymi, wspaniale pachnącymi kwiatami. Jest nieco większy i nieco bardziej wymagający jeśli chodzi o uprawę. Rośliny ogrodowe na słońce to także pigwowce. Wspaniale wygląda – mają ciekawe pomarańczowe lub czerwonawe kwiaty, a w okresie jesiennym owocują, tworząc niewielkie owocki, kwaśne i zasobne w witaminę C. Wykorzystuje się je do przetworów i konfitur.

Warto jednak wiedzieć, że krzewy ozdobne mogą być bardziej wrażliwe na nadmiar słońca niż kwiaty wieloletnie. Potrzebują nieco więcej wilgoci w podłożu, dlatego trzeba je regularnie nawadniać. Ale nawet z podlewaniem należy bardzo uważać. Krzewy powinno się podlewać o zmroku lub bardzo wcześnie rano, zanim jeszcze powietrze się nagrzeje. Dzięki temu ochronisz rośliny przed szokiem termicznym. Należy uważać także na polewanie liści. Pozostałe na nich krople działają jak lupa, skupiają promienie słoneczne i mogą powodować rozległe oparzenia.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto