Rośliny wieloletnie na balkon

Ilustracja rośliny wieloletnie na balkon

Rośliny wieloletnie na balkon to byliny, które można uprawiać nie tylko w ogrodzie, lecz także w dużych donicach. Pięknie wyglądają ustawione na balkonie. W tej kategorii znajdują się nie tylko kwiaty, lecz także niewielkie krzewy czy półkrzewy. To wyjątkowa ozdoba balkonu i tarasu, zwłaszcza że niektóre rośliny wieloletnie są całoroczne i pięknie wyglądają przez cały sezon, nie tylko latem. To od nich warto rozpocząć planowanie aranżacji balkonu. Należy przeznaczyć dla nich naprawdę sporo miejsca, by mogły się wspaniale rozwijać.

Filtry0

Rośliny wieloletnie na balkon

Rośliny wieloletnie na balkon - pozostałe

Rośliny wieloletnie na balkon - kwiaty całoroczne na Twój balkon. Jakie wybrać?

Aranżacja balkonu najczęściej jest sezonowa – kupujemy sadzonki pelargonii lub petunii i zdobimy nimi balustrady. Rośliny raczej trudno zimują w naszych warunkach klimatycznych i nie zawsze udaje się je przetrzymać do kolejnego roku. A przecież wystarczy postawić na rośliny wieloletnie na balkon, by przez cały czas mieć piękną, kolorową aranżację.

Najlepsze rośliny wieloletnie na balkon

Balkonowe rośliny ozdobne to ogromna grupa gatunków. Nic dziwnego, że trudno się w tym odnaleźć i pojąć decyzję. Jakie wybrać? Dokonując zakupów warto kierować się kilkoma zasadami:

  1. Na balkonie najlepiej sprawdzą się rośliny w pełni mrozoodporne i całoroczne, by mogły stać na swoim stałym miejscu przez długi czas.
  2. Rośliny wieloletnie muszą być oczywiście piękne, ale przede wszystkim kompaktowe. Wybieramy małe gatunki lub karłowate odmiany większych.
  3. Najlepiej sprawdzają się rośliny ozdobne przez naprawdę długi czas. Niektóre gatunki kwitną zaledwie kilka tygodni, a potem są „łyse”.
  4. Kwiaty balkonowe powinny znosić okresową suszę i brak podlewania, byś mógł wyjechać na weekend bez wyrzutów sumienia.

Dobór roślin na balkon trzeba dopasować także do panujących tam warunków. Dla przykładu – nie wszystkie kwitnące rośliny balkonowe dobrze będą czuły się w półcieniu lub cieniu. Doniczka także ma znaczenie – nie każdy gatunek będzie się rozwijał w wiszącej na balustradzie skrzynce.

Rośliny balkonowe wieloletnie ozdobne z liści

Rośliny wieloletnie na balkon o ozdobnych liściach to świetny pomysł. Po pierwsze są często nieco mniej wymagające niż te kwitnące. Po drugie, są to rośliny całoroczne, piękne przez cały rok, nie tylko w sezonie. Ich dekoracyjne liście zdobią, zanim zakwitną pozostałe gatunki, a także zimą, pod kołderką śniegu.

Popularne rośliny ozdobne z liści to funkie. Są znane jako rośliny idealne do zacienionego ogrodu, ale na balkonie także dobrze się sprawdzają. Oczywiście tylko te mniejsze odmiany, funkia olbrzymia powinna zostać w ogrodzie pod drzewami. Najładniejsze funkie mają ciekawą fakturę liści, ozdobne marszczenia i oczywiście nietypowy kolor. Niektóre odmiany są szarozielone lub wręcz niebieskie, inne mają ciekawe, białe prążki na ciemnozielonej blaszce.

Żurawki to także rewelacyjne rośliny wieloletnie na balkon. Muszą mieć zapewnioną jednak odpowiednio dużą doniczkę, ponieważ w ciągu pierwszego roku intensywnie rosną. W kolejnych ich wzrost zmniejsza się, a rośliny stają się niezwykle ozdobną kępą dekoracyjnych liści. Wybarwiają się w zależności od pory roku, bywają pomarańczowe, różowe lub czerwone.

Kwitnące kwiaty wieloletnie na balkon

Balkonowe rośliny kwitnące, które w gruncie rzeczy są wieloletnie to pelargonie i petunie – popularne gatunki, najczęściej pojawiające się na balkonach. Jednak nie można ich zimować na zewnątrz, nie zniosą takich spadków temperatury. Dlatego jeśli zależy ci na całorocznych kwiatach, o wiele lepiej sprawdzą się inne gatunki.

Najlepszym wyborem może być hortensja. Hortensje to duże krzewy, które rosną w ogrodach i mało kto wie, że świetnie sprawdzają się w uprawie pojemnikowej. Doniczka oczywiście musi być odpowiednio duża. Kwiaty hortensji zdobią roślinę przez cały sezon, także zimą, kiedy pozostają lekko zasuszone na krzewie. Hortensje potrzebują naprawdę dużo podlewania i nawadniania.

Najładniejsze kwiaty balkonowe o przepięknych kwiatach to lawenda i wrzosy. Idealne rośliny do pojemników. Na dodatek są to byliny, a ich odpowiednia pielęgnacja to gwarancja, że przetrwają do kolejnego roku. Lawenda do tego wspaniale pachnie i swoim aromatem odstrasza owady, także komary. Jest więc bardzo pożyteczna. Obok niej można na balkonie postawić kwitnące dzwonki. Przepięknie prezentują się w szerokich donicach, a mróz im niestraszny.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto