Rośliny z kolcami

Ilustracja rośliny z kolcami

Rośliny z kolcami to gatunki, które zostały wyposażone w ciernie i kolce, by móc chronić się przed roślinożernymi zwierzętami. Ciernie są wzmocnione tkanką łodygi lub drewnem, i trudno ich się pozbyć. Kolce natomiast szybko się wyłamują. Mogą być zakończone haczykami, które mocniej wbijają się w skórę i trudniej je usunąć. Wiele najnowszych odmian roślin doniczkowych i ogrodowych ma nieco zredukowane kolce, dzięki czemu ich uprawa w ogrodzie jest znacznie bardziej bezpieczna.

Filtry0

Rośliny z kolcami

Rośliny z kolcami - pozostałe

Rośliny z kolcami - popularne gatunki kwiatów ozdobnych z kolcami

Rośliny z kolcami i cierniami wydają się być niebezpieczne. Jeden nieostrożny ruch i można zrobić sobie naprawdę sporą krzywdę. A jednak wiele osób decyduje się nadaj zasadzić je w ogrodzie lub postawić w doniczce na parapecie. Wszystko dlatego, że te gatunki są po prostu przepiękne. Dowiedz się, jakie rośliny ozdobne z kolcami najczęściej pojawiają się w naszych domach i ogródkach!

Rośliny z kolcami do ogrodu

Rośliny także potrafią się bronić. Na drodze ewolucji wypracowały mechanizmy, które pomagają im ukryć się i ochronić przed zniszczeniem czy zjedzeniem przez zwierzęta. Niektóre z nich stosują mimikrę, czyli wtapiają się kolorystycznie w tło (na przykład litopsy, ciekawe sukulenty), inne natomiast mają kolce.

Obecnie wiele odmian uprawnych popularnych w Polsce ma zredukowane kolce, by nie przeszkadzały przy zabiegach pielęgnacyjnych lub nie stanowiły zagrożenia dla biegających w ogrodzie dzieci czy psów. Warto jednak zastanowić się, czy zaprosić do ogrodu rośliny z kolcami. Mogą być po prostu niebezpieczne dla najmłodszych.

Najpiękniejsze kwitnące rośliny z kolcami – róże

Nie ulega wątpliwości, że najbardziej znane kwiaty ogrodowe, które mają kolce, to róże. Są jednak tak piękne, że takie zabezpieczenie i tak nie odwiedzie miłośników pięknych kwiatów od posadzenia ich w ogrodzie. Obecnie najnowsze odmiany mogą mieć zredukowane kolce, zwłaszcza jeśli chodzi o róże parkowe czy okrywowe. Miniaturowe różyczki doniczkowe także raczej ich nie mają, chociaż jest to zależne od odmiany i rodzaju.

Ogrodowe rośliny ozdobne, które mają kolce

W ogrodzie można znaleźć bardzo wiele roślin ozdobnych z kolcami. W Polsce popularne są zwłaszcza kolczaste krzewy. I nie chodzi tylko o maliny, lecz przede wszystkim o wszelkie liściaste krzewy na żywopłot. Dość duże ciernie ma berberys, zimozielony krzew o delikatnych, często czerwonych liściach i czerwonych, małych owocach.

Przed zerwaniem owoców kolcami broni się także pigwowiec. Ta wyjątkowa roślina jest sadzona zarówno ze względu na smaczne, wartościowe owoce, lecz także z powodu pięknego pokroju i ładnych, różowych lub różowo-czerwonych kwiatów, które zdobią łodyżki. Kwitnące pigwowce to prawdziwa uczta dla oka. Kolce pigwowców nie są szczególnie niebezpieczne.

Popularny rokitnik także ma znaczne kolce. Jest to roślina lecznicza, jego owoce są wykorzystywane do tworzenia nalewek i naparów, robi się z nich także konfitury i sosy do mięs. Ale najpierw trzeba je zerwać, przedzierając się przez kolce. Rokitniki ładnie wyglądają zwłaszcza w okresie kwitnienia i owocowania.

Doniczkowe rośliny z kolcami, czyli kaktusy

Z kolcami nieodzownie kojarzą się kaktusy. To cała grupa roślin pochodzących z upalnych i suchych części globu, które dobrze bronią się przed przeciwnikami. Nie nadają się do ogrodu – wymagają wysokich temperatur przez cały rok. Są to jednak cenione rośliny ozdobne doniczkowe. W uprawie na parapetach najczęściej pojawiają się:

  • echinokaktus,
  • opuncja,
  • cereus,
  • mammilaria,
  • selenicerus,
  • kaktus wężowy,
  • aloesy.

Wszystkie te rośliny mają dość duże kolce. Niektóre są skupione po kilka w jednej wiązce, jak na opuncji, ale w większości całe ciało rośliny jest pokryte bardziej lub mniej ostrymi kolcami.

Na uwagę zasługuje także kaktus Cholla. Jest to meksykański gatunek, który wygląda zupełnie przeciętnie – zielone ciało, szarawe kolce, wytwarza także niewielkie kwiaty. Co nietypowe, ten wyjątkowy kaktus potrafi… strzelić na odległość kolcami! I to na tyle mocno, że mogą się one wbić w skórę człowieka czy zwierzęcia. Czasami może nawet przebić ubranie czy cienki materiał buta. W ten sposób broni się przed osobami, które do niego podchodzą. Lepiej zrezygnować z jego uprawy w salonie, zwłaszcza jeśli masz dzieci lub zwierzęta.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto