Rośliny z kolcami
-
Opuncja figowabyliny sukulent roślina ozdobna
Opuncja figowa jest meksykańskim sukulentem, który w naszych warunkach może być uprawiany tylko jako roślina doniczkowa. Rozwija duże, żółte kwiaty, a potem słodkie i soczyste owoce. Jest jedynym gatunkiem opuncji uprawianym w regionie śródziemnomorskim.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Róża pomarszczonakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Róża pomarszczona została sprowadzona do Europy ze wschodniej Azji jako krzew ozdobny i szybko rozprzestrzeniła się, uciekając z ogrodów. Wyhodowano wiele odmian dekoracyjnych pochodzących z tego gatunku. Róża jest odporna na mróz i choroby, kwitnie przez całe lato, a na dodatek jej owoce są jadalne i bogate w witaminę C.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Wilczomlecz trójżebrowykrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Ze względu na grube i mięsiste pędy z krótkimi kolcami, wilczomlecz trójżebrowy bywa czasem błędnie uważany za gatunek kaktusa. Podobnie jak kaktusy należy do sukulentów, ale w przeciwieństwie do nich wytwarza liczne delikatne, zielone liście, które rozwijają się w górnej części pędów.
krzew -
Śliwa tarninakrzewy krzewy liściaste krzewy dekoracyjne i owocowe
Śliwa tarnina jest krzewem rodzimego pochodzenia, bardzo cennym pod względem ekologicznym. Gęste zarośla tarniny stanowią miejsca lęgowe i kryjówki dla licznych ptaków i małych ssaków. Kuliste, granatowe owoce są jadalne i nadają się na przetwory. Kwiaty posiadają właściwości lecznicze.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Granat właściwykrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Granat właściwy jest krzewem albo niewielkim drzewem uprawianym na Bliskim Wschodzie w celach kulinarnych i leczniczych już od tysięcy lat. Nazwa rodzajowa wywodzi się z łacińskiego puniceus = "punicki (fenicki)", co sugeruje miejsce pochodzenia, a gatunkowa od granum = "ziarna, nasiona" i odnosi się do wielkiej liczby nasion w owocach. W naszych warunkach granat nadaje się tylko do uprawy doniczkowej.
krzew Trudność uprawy: średnia
Rośliny z kolcami - pozostałe
-
Wilczomlecz okazałykrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Wilczomlecz okazały bywa czasem nazywany "koroną cierniową", jednak to biblijne skojarzenie jest zupełnie bezpodstawne, ponieważ ten gatunek został sprowadzony z Madagaskaru dopiero w XIX wieku. Nazwa botaniczna rośliny upamiętnia barona Pierre-Bernarda Miliusa, który dostarczył pierwsze okazy nieznanego wówczas gatunku do Francji. Ozdobę stanowią barwne przykwiatki.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Echinokaktus Grusonabyliny sukulent roślina ozdobna
Pochodzący z Meksyku Echinocactus grusonii, nazywany złotą beczką, należy do najpopularniejszych i najbardziej dekoracyjnych kaktusów doniczkowych. Epitet gatunkowy upamiętnia niemieckiego kolekcjonera kaktusów Hermanna Grusona. Na dużych, kulistych albo cylindrycznych pędach pojawiają się w starszym wieku żółte kwiaty.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kleome kolczastarośliny jednoroczne rośliny kwiatowe ogrodowe
Kleome kolczasta (albo ciernista) rośnie w swojej południowoamerykańskiej ojczyźnie jako bylina, jednak w naszych warunkach jest uprawiana w ogrodach jako roślina jednoroczna. Jej ozdobę stanowią duże, dłoniaste liście oraz oryginalnej urody kwiaty z bardzo długimi pręcikami i słupkiem, a potem duże, odstające torebki nasienne. Łodyga rośliny, co sugeruje nazwa, posiada słabe ciernie.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Berberys Julianykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Berberys Juliany ma swoją ojczyznę w środkowych Chinach, a nazwał go imieniem swojej żony niemiecki botanik Camillo Karl Schneider. Chociaż jest najbardziej mrozoodporny z zimozielonych berberysów, to i tak w naszych warunkach wymaga zimowej ochrony. Jeśli przemarzną tylko części nadziemne, szybko zregeneruje się z części podziemnych.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Berberys Thunberga 'Orange Rocket'krzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Berberys Thunberga 'Orange Rocket' jest odmianą o zwartym pokroju i wzniesionych pędach, doskonale nadaje się do tworzenia barwnych kompozycji oraz niskich żywopłotów. Główną ozdobę stanowią pomarańczowoczerwone liście, które jesienią przybierają jasnoczerwonawy kolor. Dekoracyjne są też drobne, żółte kwiaty, a potem czerwone owoce pięknie zdobiące krzew.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Berberys zwyczajnykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Berberys zwyczajny jest rodzimego pochodzenia ciernistym krzewem o zielonych liściach i rozłożystym pokroju. Ozdobę stanowią też żółte, pachnące kwiaty, a później duże, czerwone owoce utrzymujące się częściowo przez zimę. Kwaśne owoce berberysu zwyczajnego są jadalne i nadają się na przetwory.
krzew Trudność uprawy: łatwa
-
Aloes wielkolistnybyliny sukulent roślina ozdobna
Aloes wielkolistny jest południowoafrykańskim sukulentem o bardzo dekoracyjnym, spiralnym układzie liści. Młoda roślina wyrosła z nasiona rozwija początkowo liście ustawione naprzeciwlegle, dopiero po dwóch latach zaczyna tworzyć geometryczny wzór spirali, który pozwala jej uchwycić jak najwięcej światła.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Wilczomlecz wielkibyliny sukulent roślina ozdobna
Wilczomlecz wielki jest pędowym sukulentem, który mimo podobieństwa do kaktusów, nie jest jednak z nimi spokrewniony. Pochodzący z południowej Afryki Euphorbia ingens wygląda jak popularny wilczomlecz trójżebrowy w rozmiarze XXL. Jest odporny na upał i suszę, i nawet znosi krótkotrwale spadki temperatury do -2 st. C.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Opuncja szydłowatabyliny sukulent roślina ozdobna
Peruwiański kaktus o skomplikowanej nazwie Austrocylindropuntia subulata stanie się może bardziej przyjazny, jeśli wyjaśni się jej znaczenie. Nazwa rodzajowa pochodzi od łacińskiego słowa auster = "południe" i nazwy rodzajowej rośliny Cylindropuntia, do której niektóre gatunki są podobne, a epitet gatunkowy wskazuje na szydlastą formę szczątkowych liści kaktusa. Tworzy krzaczastą formę, na szczytach pędów rozwija duże, czerwone kwiaty.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Rośliny z kolcami - popularne gatunki kwiatów ozdobnych z kolcami
Rośliny z kolcami i cierniami wydają się być niebezpieczne. Jeden nieostrożny ruch i można zrobić sobie naprawdę sporą krzywdę. A jednak wiele osób decyduje się nadaj zasadzić je w ogrodzie lub postawić w doniczce na parapecie. Wszystko dlatego, że te gatunki są po prostu przepiękne. Dowiedz się, jakie rośliny ozdobne z kolcami najczęściej pojawiają się w naszych domach i ogródkach!
Rośliny z kolcami do ogrodu
Rośliny także potrafią się bronić. Na drodze ewolucji wypracowały mechanizmy, które pomagają im ukryć się i ochronić przed zniszczeniem czy zjedzeniem przez zwierzęta. Niektóre z nich stosują mimikrę, czyli wtapiają się kolorystycznie w tło (na przykład litopsy, ciekawe sukulenty), inne natomiast mają kolce.
Obecnie wiele odmian uprawnych popularnych w Polsce ma zredukowane kolce, by nie przeszkadzały przy zabiegach pielęgnacyjnych lub nie stanowiły zagrożenia dla biegających w ogrodzie dzieci czy psów. Warto jednak zastanowić się, czy zaprosić do ogrodu rośliny z kolcami. Mogą być po prostu niebezpieczne dla najmłodszych.
Najpiękniejsze kwitnące rośliny z kolcami – róże
Nie ulega wątpliwości, że najbardziej znane kwiaty ogrodowe, które mają kolce, to róże. Są jednak tak piękne, że takie zabezpieczenie i tak nie odwiedzie miłośników pięknych kwiatów od posadzenia ich w ogrodzie. Obecnie najnowsze odmiany mogą mieć zredukowane kolce, zwłaszcza jeśli chodzi o róże parkowe czy okrywowe. Miniaturowe różyczki doniczkowe także raczej ich nie mają, chociaż jest to zależne od odmiany i rodzaju.
Ogrodowe rośliny ozdobne, które mają kolce
W ogrodzie można znaleźć bardzo wiele roślin ozdobnych z kolcami. W Polsce popularne są zwłaszcza kolczaste krzewy. I nie chodzi tylko o maliny, lecz przede wszystkim o wszelkie liściaste krzewy na żywopłot. Dość duże ciernie ma berberys, zimozielony krzew o delikatnych, często czerwonych liściach i czerwonych, małych owocach.
Przed zerwaniem owoców kolcami broni się także pigwowiec. Ta wyjątkowa roślina jest sadzona zarówno ze względu na smaczne, wartościowe owoce, lecz także z powodu pięknego pokroju i ładnych, różowych lub różowo-czerwonych kwiatów, które zdobią łodyżki. Kwitnące pigwowce to prawdziwa uczta dla oka. Kolce pigwowców nie są szczególnie niebezpieczne.
Popularny rokitnik także ma znaczne kolce. Jest to roślina lecznicza, jego owoce są wykorzystywane do tworzenia nalewek i naparów, robi się z nich także konfitury i sosy do mięs. Ale najpierw trzeba je zerwać, przedzierając się przez kolce. Rokitniki ładnie wyglądają zwłaszcza w okresie kwitnienia i owocowania.
Doniczkowe rośliny z kolcami, czyli kaktusy
Z kolcami nieodzownie kojarzą się kaktusy. To cała grupa roślin pochodzących z upalnych i suchych części globu, które dobrze bronią się przed przeciwnikami. Nie nadają się do ogrodu – wymagają wysokich temperatur przez cały rok. Są to jednak cenione rośliny ozdobne doniczkowe. W uprawie na parapetach najczęściej pojawiają się:
- echinokaktus,
- opuncja,
- cereus,
- mammilaria,
- selenicerus,
- kaktus wężowy,
- aloesy.
Wszystkie te rośliny mają dość duże kolce. Niektóre są skupione po kilka w jednej wiązce, jak na opuncji, ale w większości całe ciało rośliny jest pokryte bardziej lub mniej ostrymi kolcami.
Na uwagę zasługuje także kaktus Cholla. Jest to meksykański gatunek, który wygląda zupełnie przeciętnie – zielone ciało, szarawe kolce, wytwarza także niewielkie kwiaty. Co nietypowe, ten wyjątkowy kaktus potrafi… strzelić na odległość kolcami! I to na tyle mocno, że mogą się one wbić w skórę człowieka czy zwierzęcia. Czasami może nawet przebić ubranie czy cienki materiał buta. W ten sposób broni się przed osobami, które do niego podchodzą. Lepiej zrezygnować z jego uprawy w salonie, zwłaszcza jeśli masz dzieci lub zwierzęta.