Rośliny zielne

Ilustracja rośliny zielne

Rośliny zielne – rośliny, w przeciwieństwie do drzewiastych, posiadające niedrewniejącą łodygę lub łodygę zdrewniałą tylko częściowo. Anatomicznie rośliny zielne różnią się od drzewiastych brakiem odkładania się ligniny w komórkach. Nie są tak dobrze usztywnione, przez co nie osiągają dużych rozmiarów i zwykle żyją krócej od roślin drzewiastych. Posiadają też nagie pąki (bez łuski). Poza tymi cechami rośliny zielne mogą przyjmować różne kształty i być przystosowane do różnych środowisk oraz warunków atmosferycznych. Wśród roślin zielnych jest wiele roślin wieloletnich, dwuletnich i jednorocznych. W Polsce i innych krajach klimatu umiarkowanego naziemne części roślin zielnych są zwykle nietrwałe, obumierają na zimę.

Filtry0

Rośliny zielne

Rośliny zielne - pozostałe

Rośliny zielne - najpopularniejsze gatunki roślin zielnych występujących w Polsce

Rośliny zielne to ogromna grupa różnorodnych gatunków. Ich wspólną cechą jest brak drewniejącej łodygi. Wiele z nich można spotkać w Polsce na polach, w lasach i w przestrzeni miejskiej. Niektóre uprawiamy też w ogrodach i na parapetach. Jakie popularne rośliny zielne występują w naszym kraju?

Rośliny zielne strefy umiarkowanej

Na początek wyjaśnimy jakie to są rośliny. Najprościej mówiąc jeżeli wykluczymy drzewa, krzewy, krzewinki i drewniejące pnącza, to zostaną nam rośliny zielne. W przeciwieństwie do wyżej wymienionych nie gromadzą ligniny w komórkach, przez co ich łodygi nie drewnieją lub drewnieją tylko w niewielkim stopniu. Można je więc łatwo rozpoznać po zielonych łodygach.

Rośliny zielne występujące w Polsce dostosowały się do warunków klimatycznych tutaj panujących. Chociaż nie wszystkie rosną na obszarze całego kraju, to mają swoje strategie przetrwania mroźnych zim i kapryśnej pogody wiosną oraz jesienią.

Po zakończeniu wegetacji naziemna część tych roślin najczęściej zamiera (jest kilka wyjątków). Rośliny jednoroczne rozmnażają się następnego roku z nasion. Wieloletnie zachowują natomiast część podziemną, z której wiosną wyrosną świeże pędy. W tej ostatniej grupie znajdą się więc gatunki roślin cebulowych, bulwowych, rozłogowych lub kłączowych.

Ciekawą strategię przyjęły rośliny dwuletnie. W pierwszym roku wyrastają z nasion, w drugim z części wegetatywnej rośnie łodyga z kwiatem, która produkuje następne pokolenie nasion. Bardzo znanym przykładem takiej rośliny w Polsce jest marchew – o czym wie każdy, kto bezskutecznie próbował wyhodować małe marchewki z odciętego korzenia.

Najpopularniejsze rośliny zielne w Polsce

Jakie są rośliny zielne w Polsce? Jest ich tysiące. Dodatkowo niektóre trudno zaliczyć do jednego typu roślin. W ramach rodzaju mogą występować zarówno rośliny zielne jak i krzewinki, a nawet krzewy (łubin). Z tego powodu wybraliśmy tylko najpopularniejsze przykłady różnych rodzajów roślin. W poniższej tabeli przedstawiamy przykładowe rośliny dziko rosnące i uprawiane w ogrodach:

Rośliny dziko rosnące

Rośliny rodzime, uprawiane w ogrodach

Babka

Rodzaj roślin wieloletnich i jednorocznych z rodziny babkowatych. W Polsce występuje kilkanaście gatunków. Niektóre gatunki stosowane jako roślina lecznicza w ziołolecznictwie profesjonalnym i medycynie ludowej.

Cebulica dwulistna

Cebulica syberyjska

Coraz popularniejszy kwiat wszesnowiosenny. Pojawia się w ogrodach już w marcu i zachwyca intensywnie niebieskimi płatkami.

Czosnek niedźwiedzi

Ostatnio modny w uprawie ogrodowej i domowej. Najpowszechniej występuje jednak w lasach liściastych. Częścią jadalną, wykorzystywaną do potraw są liście.

Dalia ogrodowa/zmienna

Obejmuje różne rodzaje i odmiany dalii uprawianych w ogrodach. Jest rośliną posiadającą bulwy, które wykopuje się na zimę w polskim klimacie.

Glistnik jaskółcze ziele

Bylina pospolita na terenie całej Polski. Ma charakterystyczne pierzastosieczne liście i żółte, czteropłatkowe kwiaty. Stosowana w lecznictwie od starożytności.

Funkia

Rodzaj roślin zielnych, długowiecznych, uprawianych w ogrodach w cieniu i przy oczkach wodnych.

Kostrzewa

Rodzaj pospolitych traw kwitnących strefy umiarkowanej. Z ponad 600 gatunków, kilkadziesiąt występuje w Polsce. Niektóre są uprawiane w ogrodach jako trawy ozdobne.

Krokus (szafran)

Popularna w polskich ogrodach wczesnowiosenna roślina kwitnąca. Szafran uprawny jest też źródłem przyprawy o tej samej nazwie.

Perz właściwy

Pospolita, wieloletnia trawa, występująca na polskim niżu. Bardzo inwazyjna, ale stosowana też jako roślina lecznicza.

Łubin trwały

Roślina ozdobna i użytkowa z rodziny bobowatych. (niektóre gatunki łubinu są krzewami)

Stokrotka pospolita

Występująca powszechnie w Polsce roślina kwitnąca z rodziny astrowatych. Odmiany z pełnymi kwiatami są też uprawiane w ogrodach jako rośliny ozdobne.

Trawa pampasowa (kortaderia)

Trawa ozdobna z Ameryki Południowej, wykorzystywana w ogrodnictwie. Cieszy się coraz większą popularnością w Polsce.

Zawilec

Rodzaj roślin kwitnących, występujących dziko w naszym kraju. Niektóre gatunki uprawiane są w ogrodach. Rozmnaża się przez bulwy lub kłącza.

Żurawka

Popularna w polskich ogrodach bylina o ozdobnych liściach.

Wiele roślin zielnych ma właściwości prozdrowotne (mięta), może odstraszać owady (kocimiętka) lub inne szkodniki (czosnek). Czasem służą też jako tzw. zielony nawóz (łubin żółty, koniczyna). Dlatego liczne gatunki roślin zielnych chętnie uprawia się w przydomowych ogrodach i jako poplon w gospodarstwach rolnych.

Wykorzystanie roślin zielnych w ogrodzie

Rośliny zielne mogą mieć różnorodne zastosowanie w ogrodzie. Często są wykorzystywane jako rośliny okrywowe. Niektóre tworzą wielokolorowe lub zielone dywany na rabatach, między ścieżkami i w skalniakach.

Do roślin zielnych zalicza się też większość wiechlinowatych, czyli traw oraz spokrewnionych z nimi trawopodobnych turzyc i kosmatek. Niskie odmiany traw są wykorzystywane do tworzenia trawników, podczas kiedy wyższe stosuje się jako łatwe w uprawie rośliny ozdobne.

Najpopularniejsze wśród ogrodników są jednak byliny i jednoroczne rośliny o ozdobnych kwiatach np. aksamitki, floksy, niezapominajki, dalie. To z nich tworzy się klasyczne ogrodowe rabaty.

Jakie są rośliny zielne najlepsze do uprawy w doniczce?

Ze względu na łatwość uprawy, dostępność i liczne zalety, rośliny zielne chętnie uprawia się też w doniczkach na balkonie lub w domu. Na balkon nadaje się większość gatunków, które dobrze sobie radzą w ogrodzie. Są to popularne zioła, ozdobne kwiaty np. fiołki ogrodowe, werbena ogrodowa, aksamitka rozpierzchła.

W domu również możemy uprawiać zioła t.j. mięta, tymianek, rumianek, szczypiorek. Poza tym do uprawy na parapetach nadają się rośliny egzotyczne. W przeciwieństwie do rodzimych roślin zielnych nie tracą one części naziemnej na zimę. Chociaż niektóre cebulowe uprawia się u nas jako rośliny jednoroczne, a cebulki przechowuje do następnego sezonu.

Najpopularniejsze egzotyczne rośliny zielne to m.in.: fiołek afrykański, żyworódka pierzasta, peperomia kędzierzawa, trzykrotka, skrzydłokwiat.

Ponieważ rośliny zielne nie wytwarzają zdrewniałej łodygi są to albo małe kwiaty doniczkowe albo rośliny o długich liściach, wymagające podpórek.

***

Rośliny zielne to zarówno gatunki rosnące dziko jak i uprawiane w ogrodach. Dzięki niewysokiemu, często kępowatemu przekrojowi są też chętnie hodowane jako rośliny doniczkowe. 

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto