Róże herbaciane

Ilustracja róże herbaciane

Określenie „róże herbaciane” jest bardzo powszechne i z reguły ma oznaczać róże w nietypowym kolorze – połączenie złota i czerwieni. Jednakże tak naprawdę nazwa ta jest zarezerwowana wyłącznie dla kilku odmian. Dowiedz się, jakie jest prawdziwe znaczenie tej nazwy i które odmiany można zaliczyć do róż herbacianych.

Filtry0

Róże herbaciane - pozostałe

Róże herbaciane – prawdziwe znaczenie

Popularność róży nie zmalała przez całe wieki. Od dawna botanicy i naukowcy starali się stworzyć nowsze, piękniejsze odmiany, dzięki którym każdy mógłby cieszyć się towarzystwem tych wspaniałych kwiatów w ogrodzie. Dlatego też odmian róż jest mnóstwo i zostały one podzielone na grupy. Te znów także są uszeregowane – na współczesne i dawne. Ta pierwsza grupa obejmuje róże, które znamy z ogrodu – parkowe, pnące, wielokwiatowe czy wielkokwiatowe. Do dawnych odmian należy między innymi róża stulistna, róża francuska, portlandzka, japońska (tak zwana róża pomarszczona) czy chińska. Do tej grupy należą także róże herbaciane.

Jest to mieszaniec wynikający z połączenia odmian róż chińskich z burbońskimi i z różami Noissetea. Swoją nazwę róże zawdzięczają wcale nie kolorowi, lecz zapachowi, który miał przywodzić na myśl aromat chińskiej herbaty. Róże herbaciane były dość podatne na chłód, dlatego nie przetrwały konkurencji z tymi współczesnymi. Na ich podstawie powstały tak zwane róże herbatnie, które są nadal dostępne, jednak nie cieszą się szczególną popularnością.

Jakie więc są te róże herbatnie? Żółta róża półpełna lub pełna, wykazująca tendencję do powtarzania kwitnienia jesienią, wyglądała naprawdę ładnie. Miała jednak dość duże wymagania, tak świetlne, jak i cieplne, potrzebowała również naprawdę żyznego podłoża, dlatego w obliczu silnej konkurencji po prostu zaczęła zanikać. W Polsce zawsze uprawiano je wyłącznie w szklarniach, pojawiały się w dworskich oranżeriach.

Róże herbaciane – odmiany o złocistym kolorze

Nazwą „róże herbaciane” bardzo często obejmuje się wszystkie odmiany o charakterystycznym kolorze. Są to nieco pomarańczowe róże, nieco złociste, z domieszką czerwieni. Ciepły, specyficzny kolor ma przywodzić na myśl napar herbaciany. I faktycznie tak jest – chociaż na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest to po prostu pomarańczowa lub żółta róża, jest w tym odcieniu coś jeszcze, coś głębszego i cieplejszego.

Niemalże wszystkie grupy odmianowe mogą pochwalić się odmianami w kolorze herbacianym. Część z nich zewnętrzne płatki ma wyraźnie… różowe, jednakże nadal określa się je słowem „herbaciane”. Do najbardziej powszechnych odmian należy róża angielska ‘Leander’, która zachwyca trwałością i charakterystycznym kolorem kwiatów. Bukiet herbaciany z kwiaciarni najprawdopodobniej został stworzony z wielkokwiatowych róż ‘Troika’.

W ogrodzie także możemy mieć herbaciane ślicznotki, na przykład pnącą ‘Charming Apricot’ i pienną „Sweet Dreams”. Kwiaty tej ostatniej zwłaszcza zdają się najbardziej przypominać kolor określany jako herbaciany. Warto przyjrzeć się jeszcze pełnym różom pnącym, które mają lekko różowawe płatki zewnętrzne, jak ‘Papi Delbard’ czy wielkokwiatowa ‘Alinka’. Są one naprawdę oryginalne i świetnie się prezentują. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o popularnych odmianach róż.

Co oznaczają róże herbaciane? Mowa kwiatów

Mowa kwiatów obecnie nie jest częścią etykiety i damie wypada podarować każdy gatunek w dowolnym kolorze, ale nadal warto wiedzieć co mogą oznaczać poszczególne kwiaty. Każdy wie, że niezapominajki proszą o wspominanie wspólnych chwil, żółte i pomarańczowe róże mają zwiastować zazdrość, białe – niewinność, a czerwone – namiętną, silną miłość.

Bukiet herbaciany także oczywiście ma swoje znaczenie. Róże w tym kolorze są jednak o wiele bardziej neutralne niż ich kolorowe kuzynki. Oczywiście znaczenie jest zabarwione pozytywnie, jednakże nie zwiastuje wielkiej miłości. Raczej mają być wyrazem sympatii i radości z istnienia drugiej osoby w naszym życiu. To bezpieczny wybór dla współpracownika, jako podziękowanie za pracę.

Jednakże symboliczna mowa kwiatów a rzeczywistość to dwa różne bieguny. Okazuje się, że herbaciane róże są bardzo często wybierane jako element ślubnego bukietu. Ze względu na ich niezwykłą urodę i urok, których nie ma w sobie ani pospolita czerwień, ani słodki róż, ani nawet niewinna biel, świetnie sprawdzają się do dekoracji weselnych. Idealny wybór na wesele vintage – róże herbaciane szczyt popularności świętowały na początku poprzedniego stulecia.

Cena róż herbacianych

Róże herbaciane nie wyróżniają się na tle swoich kuzynek pod względem ceny. W kwiaciarni sztuka kosztuje od 15 do 25 złotych. Oczywiście w bukiecie przesłanym pocztą kwiatową będą nieco droższe, ale cena jest podobna do standardowych róż.

Róże herbaciane do ogrodu są pod względem ceny bardziej zróżnicowane. Wszystko zależy od tego, z jakim gatunkiem ma się do czynienia i od dostępności konkretnej odmiany. Sadzonki róż potrafią kosztować od kilkunastu do stu kilkudziesięciu złotych. Te pierwsze to raczej maleńkie sadzonki róż doniczkowych, parkowych lub pnących. Te najdroższe to rzadko spotykane odmiany róż wielkokwiatowych lub niezwykle kunsztowne róże pnące o najciekawszych kolorach.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto