Róże na balkon

Ilustracja róże na balkon

Róże na balkon są chętnie uprawiane przez Polaków. Zachwycają kolorami i wyróżniają się ciekawym, nietypowym pokrojem. Hodowla róż doniczkowych praktykowana jest zarówno przez początkujących ogrodników, jak i tych wprawionych w uprawie kwiatów. Szukając ciekawych roślin na balkon, warto przyjrzeć się różom doniczkowym. Charakteryzują się nie tylko efektownym wyglądem, ale też niezwykle delikatnym zapachem. Pielęgnacja róż w doniczkach może nie należy do najłatwiejszych. Jednak efekt, jaki dają na balkonie i tarasie, z pewnością warty jest poświęcenia im uwagi.

Filtry0

Róże na balkon - pozostałe

Róże na balkon – najpiękniejsze odmiany róż doniczkowych na balkon

Róże na balkon to jedne z najciekawszych roślin w Polsce. Doniczkowe odmiany róż pięknie wyglądają, a także niesamowicie pachną. Ich uprawa bywa wymagająca, jednak dla efektu, jakie robią np. róże pnące przy tarasie, warto poświęcić im czas. Jakie wybrać róże na balkon? Które kwitnące okazy można hodować w dużej donicy? Czy róże czerwone albo różowe można uprawiać na balkonie przez cały sezon? Wyjaśniamy.

Róże na balkon – popularne kwiaty doniczkowe, które warto hodować

Jakie wybrać róże balkonowe?

Róże balkonowe w większości pochodzą z Chin. Od chińskiej róży Minima utworzono wiele ozdobnych okazów z pełnymi kwiatami i małymi, licznymi liśćmi. Jako że róże balkonowe w dużej części mają chińskie pochodzenie, ich uprawa oraz hodowla bywają nieco skomplikowane. Róże doniczkowe mają inne wymagania niż ogrodowe. Wymagają zupełnie innego traktowania, dlatego nie każdy potrafi sobie z nimi poradzić. Jeśli chcesz hodować róże na balkonie, w sklepach ogrodniczych powinieneś ich wypatrywać na przełomie lutego / marca.

Przed wyborem konkretnej odmiany dobrze sprawdź stan róż. Powinna się na nich znajdować duża ilość kwiatów, które mają być całkiem zdrowe. Jeśli tylko zauważysz na krzewie obsuszone, zwiędnięte albo pożółkłe kwiaty – nie kupuj ich. Oznacza to, że nie wytrzymają zbyt długo na balkonie. Róże nie powinny mieć też oznak żerów szkodników. Zdecyduj się również na kwiat z niewielką ilością pąków, aby mogły się rozwinąć.

Po zakupie przynieś róże do mieszkania i postaw w najwidoczniejszym miejscu – powinno być możliwie jasne. Poszukaj jednocześnie takiego stanowiska, aby kwiaty nie były narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Miejsce dla róż doniczkowych musi znajdować się z dala od kaloryfera lub innego źródła ogrzewania domowego. Zadbaj o to, aby miały ciepło i sucho. Różom najlepiej jest w temperaturze 18-20 st. C.

Róże pnące przy tarasie – uprawa i podlewanie kwiatów

Podlewanie to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, jeśli chodzi o róże balkonowe. Najlepiej robić to przez cały sezon – pod warunkiem że podlewa się kwiaty umiarkowanie. Róże na tarasie nie lubią ani suszy, ani przelewania. Musisz zadbać o to, aby systematycznie je zraszać – dzięki temu obficiej zakwitną i będą naprawdę dobrze wyglądać. Zwilżyć powinno się jedynie liście. Nie zapomnij o nawożeniu róż specjalnymi, dedykowanymi dla nich odżywkami. Najlepiej nawozić róże co ok. 10 dni. Istnieje też kilka ważnych zasad, jeśli chodzi o uprawę róż doniczkowych.

Bardzo ważne jest przycinanie róż, które należy przeprowadzać wiosną. Po zakończeniu zimy należy zadbać o usunięcie przemrożonych i obumarłych pędów. Sprawi to, że róże błyskawicznie się zregenerują i zaczną kwitnienie. Należy również przycinać uschnięte i przekwitłe pędy – tuż nad liściem poprzedzającym uschnięty kwiat. Można później przesadzić róże do innej doniczki. Z czasem warto zmienić je na większe, gdy np. wielkokwiatowa róża zacznie rosnąć. Rośliny te przesadzać się powinno średnio co 2 lata, po zakończonym okresie kwitnienia.

Róże doniczkowe muszą mieć odpowiednie warunki do uprawy. Jeśli o to zadbasz, na pewno powtórzą kwitnienie i na długo ozdobią taras lub balkon. Nie ma też większego problemu, aby z czasem przenieść je do ogrodu. W takim przypadku należy jednak zapewnić różom ciche, ciepłe i możliwie słoneczne miejsce. Do ogrodu powinno się przesadzić róże w okolicy maja. Ile czasu róże doniczkowe mogą stać w mieszkaniu? Otóż po zakupie i przeniesieniu ich do domu masz 3 miesiące na to, aby przygotować kwiaty do zmiany miejsca – na balkon, taras lub ogród. Więcej miesięcy w środku mieszkania zwykle nie służy różom doniczkowym.

Jakie róże doniczkowe uprawiać na balkonie? Sprawdź ciekawe odmiany

Róże na balkon – co warto o nich wiedzieć?

Róże doniczkowe posadzić można w osobnych doniczkach, ale też tworzyć z nich kompozycje, zestawiając z innymi roślinami. Gdy jesienią skończą kwitnienie, zrzucą liście i zaczną przygotowywać się do zimowego spoczynku. Jeśli róże spędziły lato na balkonie, jesienią zabierz je do mieszkania. Nie przenoś jednak róż do suchego domu – musi być w nim utrzymana odpowiednia wilgotność i nie może być za sucho. W takim mieszkaniu róże nie przejdą bowiem w okres spoczynku i absolutnie nie dotrwają wiosny. Jeśli masz np. spiżarkę, warto właśnie tam przenieść róże. W pomieszczeniu powinno być ok. 5-8 st. C. Róże na balkon mogą przezimować w spiżarce nawet do lutego.

Nie powinno się nawozić roślin w okresie spoczynku. Podlewanie z kolei ograniczyć należy do minimum. W lutym temperaturę różom należy zwiększyć do 15 st. C. Od marca można zacząć już regularne podlewanie i nawożenie. Co 2-3 lata wypada też przesadzić róże doniczkowe. W tym celu konieczne będzie kupno żyznej, przepuszczalnej i próchniczej ziemi o lekko kwaśnym odczynie pH. Należy pamiętać, że róże doniczkowe bywają kapryśne. Jeśli popełnisz błąd, zaczną zrzucać liście i zasuszać pąki kwiatowe. Wrażliwsze okazy z czasem mogą całkiem obumrzeć.

O czym jeszcze pamiętać, decydując się na hodowlę róż balkonowych? Otóż kwiaty źle reagują na zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturę. Nie przepadają za suszą, ale też przelewaniem, małą ilością światła i suchym powietrzem. Łatwo i często bywają celem szkodników, a także podatne są na choroby roślin. Ze względu na to cały czas należy monitorować ich kondycję. Najgorszym wrogiem dla róż balkonowych są mszyce, choroby grzybowe i przędziorki. Czasem pojawia się również czarna plamistość liści.

Jakie róże na balkon warto hodować?

Ciężko zliczyć, ile dokładnie jest róż na świecie. Warto jednak pamiętać, że wiele z nich nadaje się nie tylko do ogrodu, ale i uprawy balkonowej. Które z nich są najciekawsze? Oto kilka propozycji:

  • „Heidi Klum” – wyróżnia się dużymi kwiatami o średnicy nawet 8 cm i fioletowym kolorem. Róże doniczkowe mocno pachną i często powtarzają kwitnienie. Rosną maksymalnie do 50 cm wysokości, więc świetnie nadają się na balkon i taras.
  • „Honeymilk” – miniaturowa róża w miodowym kolorze. Kwiat rośnie od czerwca aż do października. Doskonale wygląda, gdy posadzisz kilka takich samych róż obok siebie.
  • „Biedermeier” – ozdobna róża w kremowo-różowym kolorze. Kwitnie od czerwca do września i powtarza kwitnienie. Maksymalny wzrost rośliny to 50 cm. Róża doniczkowa jest odporna na mróz – znosi do -25 st. C, jednak trzeba ją okryć.
  • „Lupo” – jesienią na róży rosną małe, czerwone owoce. Roślina jest uodporniona na wiele chorób. Jest równa i zwarta, a kwiaty pojedyncze – róża zwykle ma ich osiem o średnicy ok. 3 cm każdy. Najwięcej kwiatów na odmianie „Lupo” pojawia się między czerwcem a wrześniem.
  • „Roxy” – róża wysoce uodporniona na choroby i mróz (nawet do -29 st. C). Jej kwiaty są płaskie, fioletowe i pełne. Uważa się, że niesamowicie pachną. Odmiana kwitnie od czerwca do października. Może urosnąć maksymalnie do 40 cm wysokości.
  • „Ninetta” – ma zwarty, niski pokrój i, podobnie do odmiany „Roxy”, może urosnąć do 40 cm wysokości. Wyróżnia się kwiatami w różowo-morelowym kolorze. Róża doniczkowa kwitnie od czerwca aż do września.
  • „Sonnenröschen” – to przepiękna róża w biało-żółtym kolorze, którą bez problemu posadzić można w doniczce na balkonie lub tarasie. Jest bardzo wytrzymałą rośliną – poradzi sobie z  czarną plamistością liści oraz mączniakiem. Odmiana ta uodporniona jest również na mróz (nawet do -29 st. C). Bez problemu możesz sadzić róże „Sonnenröschen” na niewielkim balkonie w bloku. Maksymalna wysokość ozdobnych krzewów to bowiem 30 cm.

Róże na balkon pięknie wyglądają i niesamowicie pachną. Które kwitnące okazy można hodować na tarasie w bloku? Sprawdź najważniejsze wymagania róż balkonowych.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto