Róże na pniu

Ilustracja róże na pniu

Róża szczepiona na pniu, różane drzewko, róża sztamowa to efektowna roślina, podkreślającą romantyczny wygląd otoczenia. Szczepienie róż na podkładce z dzikiej róży, czyni je wyjątkowo żywotnymi. Zaraz po nasadzeniu róże mocuje się na tzw. nóżce (na paliku), dzięki czemu atrakcyjna korona bezpiecznie wznosi się na cienkim pniu. Róża pienna stanowi wyjątkową ozdobę ogrodu, a uprawiana w donicy, sprawdzi się również na balkonach i tarasach. Przeczytaj, jakie wymagania uprawowe ma róża pienna. Poznaj najlepsze odmiany róż „na kiju”.

Filtry0

Róże na pniu - pozostałe

Najciekawsze artykuły w temacie róże na pniu

Róża szczepiona na pniu – tworzenie róż na paliku

Szczepienie róż na nóżce

Pienna róża powstaje dzięki okulizacji, nazywanej także oczkowaniem. Pąki szlachetnych róż, tzw. zrazy, przeszczepiamy na podkładki, które najczęściej tworzy róża dzika (Rosa canina) lub róża pomarszczona (Rosa rugosa).  Połączenie szlachetnego zrazu z podkładką prowadzi do powstania interesującej nas odmiany.

Wysokość różanego drzewka zależy od wysokości, na jakiej wykonano szczepienie róż, zwykle do 150 cm. Na podkładkach można szczepić róże wielkokwiatowe, róże pnące, rabatowe i okrywowe. Drzewko rozrasta się wszerz, a dekoracyjna korona, okrągła, parasolowata lub zwisająca – obsypana jest kwiatami. Przy wyborze różanego drzewka warto zwrócić uwagę na okazy odporne na mróz oraz powtarzające kwitnienie, dzięki czemu róża na pniu będzie nas cieszyła swoją urodą do późnej jesieni. Osoby ceniące szczególnie oryginalne rośliny, zachwyci pienna róża chińska (Hibiscus), należąca do rodziny ślazowatych.

Róża „na kiju” może być hodowana w gruncie lub w donicy. Urocze drzewka różane zajmują niewiele miejsca, więc sprawdzą się nawet w niewielkim ogrodzie oraz na balkonach i tarasach. Niezwykle efektowne rośliny podkreślą wyjątkowość naszego domu, a uprawiane po obu stronach drogi i chodnika, w odpowiednim rozstawie, utworzą spektakularną aleję. Sklep ogrodniczy dostarczy gotowe sadzonki drzewek różanych, o wybranej wysokości pnia i atrakcyjnej kolorystyce kwiatów.

Róża na pniu – jak ją samodzielnie otrzymać?

Pienne róże może wyhodować samodzielnie. Podkładkę, o wysokości około 120 cm, tworzy róża pomarszczona. Najlepiej zaopatrzyć się w gotowe podkładki, np. w szkółce lub w rosarium. W sierpniu lub we wrześniu ścinamy przekwitły, silny i półzdrewniały pęd róży szlachetnej. Usuwamy wszystkie liście.

Następnym etapem pracy jest ścięcie oczka, z fragmentem kory, tzw. tarczką. Do zabiegu używamy czystego i ostrego noża lub specjalnego sekatora do szczepienia. Nie możemy dotykać miejsca cięcia palcami. Na wierzchołku podkładkinacinamy korę w kształcie litery T. Cięcie pionowe powinno mieć długość około 3 cm, natomiast poziome – około 1 cm.

Oczko zrazu wsuwamy delikatnie w naciętą korę podkładki. Tarczkę mocno przewiązujemy rafią, pozostawiając odkryte oczko. Jeśli szczepienie róż przebiegło pomyślnie, po około dwóch tygodniach od zabiegu możemy sprawdzić, czy oczko wyda nowe pędy – tarczka powinna zachować zdrowy zielony wygląd. Nowe pędy, wyrastające z oczka, pojawią się na wiosnę. Usuwamy wówczas przewiązanie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o różach pnących do ogrodu?

Pienna róża – pielęgnacja roślin

Róże na pniu sadzimy dość szeroko, na słonecznym stanowisku, w rozstawie około 100 cm, co zapewni im dostatecznie dużo miejsca do swobodnego rozwoju. Po posadzeniu krzewy przywiązujemy do palika. Mocne i długie paliki, sięgające do wnętrza korony drzewka, osadzamy w podłożu przed nasadzeniem roślin. Odpowiednie podłoże to ziemia piaszczysto-gliniasta, z dodatkiem kompostu, o wartości pH 6 – 7.

Róże pienne w ogrodzie i hodowane w donicy pielęgnujemy tak samo jak róże krzaczaste. Podlewamy je dość obficie, utrzymując stałą wilgotność gleby, z dbałością o niezalanie roślin. Róże w pojemnikach, w czasie upałów, wymagają codziennego podlewania. Nie należy moczyć liści, a wodę dostarczać bezpośrednio pod drzewko. Od kwietnia do sierpnia zasilamy róże nawozami dla róż. Okazy w donicach przesadzamy raz na 3 lata.

Róża pienna, hodowana w donicy, może zimować w ogrodzie. Pojemnik wkopujemy w ziemię, co ochroni korzenie przed mrozem lub ustawiamy w osłoniętym i zacisznym miejscu. Po jesiennym skróceniu pędów róży, koronę okrywamy słomianymi matami lub gałązkami jodły. Różane drzewka w ogrodzie kopczykujemy ziemią, u podstawy drzewka, zanim nastaną pierwsze przymrozki. Koronę również należy zabezpieczyć przed niskimi temperaturami. Inną metodą ochrony przed mrozem, jest przyginanie róży do ziemi. Drzewka odkrywamy na początku kwietnia.

Róża na paliku - najpiękniejsze odmiany

Gotowe sadzonki piennych róż, oferowane przez sklep ogrodniczy, mają zróżnicowaną wysokość pnia. Niższe rośliny, na pniu do około 1 m, nadają się do uprawy w donicach. Róża wysokopienna, o wysokości od 120 – 140 cm, to głównie długopędowa róża okrywowa oraz róże pnące.

Pienne róże wielkokwiatowe - są atrakcyjnymi drzewkami, o ciekawym pokroju, pokryte dużymi barwnymi kwiatami. Na zimę drzewka kopczykujemy u podstawy pnia, a korony okrywamy słomianą matą lub agrowłókniną. Cena róż, szczepionych na wysokości 90 cm, wynosi 45 zł:

  • Odmiana ‘STAR’ma żółtozłociste kwiaty, osiągające średnicę 8 cm. Ozdobą różanego drzewka są także ciemnozielone błyszczące liście. Róże wydzielają delikatny zapach, utrzymują się na drzewku do późnej jesieni. Okrągła korona, pokryta dużymi złocistymi kwiatami, wygląda wyjątkowo pięknie, upodabniając roślinę do wielkiego różanego bukietu.
  • Równie efektowna jest odmiana ciemnoczerwona ‘IRA’, o aksamitnych dużych kwiatach, o średnicy 14 cm. Róże pięknie pachną.

Do pięknych odmian należy wielokwiatowa róża zwisająca ‘EXCENTRYCZNA’. Róża wysokopienna, szczepiona na pniu o wysokości 120 – 140 cm, ma długie, sięgające ziemi pędy, gęsto pokryte drobnymi, 5-cm kwiatami. Różowa odmiana bardzo przyjemnie pachnie. Stopniowo róże przybierają barwę czerwoną. Pielęgnacja rośliny polega na regularnym usuwaniu przekwitłych róż, co pobudza roślinę do ponownego kwitnienia. W sezonie zalecane jest dwukrotne cięcie pędów. Odmiana wyróżnia się odpornością na mróz oraz choroby grzybowe. Cena za dwuletnie drzewko wynosi około 45 zł.

Róża pienna pnąca ‘GHISLAINE DE FELIGONDE’ - wyróżnia się przewieszającymi się pędami, które obficie pokrywają drobne kuliste różyczki, zebrane w okazałe kwiatostany. Kwiaty wydzielają piękny zapach. Są odporne na opady deszczu i zachowują swój efektowny wygląd przez cały sezon. Delikatne jasnopomarańczowe kwiaty, w miarę rozwoju zmieniają barwę na bardziej intensywną. Cena dwuletniego różanego drzewka, o wysokości 1 m, wynosi około 25 zł.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto