Śródziemnomorskie drzewa iglaste

Ilustracja śródziemnomorskie drzewa iglaste

Drzewa śródziemnomorskie są jednymi z najbardziej uodpornionych roślin na wysoką temperaturę. Zwykle niestraszne są im słabe mrozy lub susza. To fantastyczne rośliny do uprawy w ogrodzie. W większości przypadków można się nimi zajmować, będąc amatorem ogrodnictwa. Niektóre odmiany są jednak bardzo wymagające, więc zawsze trzeba umiejętnie dobierać rośliny. Część śródziemnomorskich drzew nie przepada np. za przemoczoną glebą.

Filtry0

Śródziemnomorskie drzewa iglaste

Śródziemnomorskie drzewa iglaste - pozostałe

Śródziemnomorskie drzewa iglaste – jakie gatunki posadzić w ogrodzie?

Śródziemnomorskie drzewa iglaste to jedne z najbardziej popularnych roślin do ogrodu. Niektóre ozdobne drzewa to odmiany rosnące w górach. Inne iglaki nadają się z kolei wyłącznie na słońce. Jakie gatunki drzew iglastych warto hodować w polskich ogrodach? Które drzewa iglaste nadają się do ogrodów stylizowanych na śródziemnomorskie? Sprawdź ważne informacje na ten temat.

Śródziemnomorskie drzewa iglaste – popularne gatunki ozdobne

Co to jest ogród śródziemnomorski? Na jakie typy się dzieli?

Rejon Morza Śródziemnego jak żaden inny kojarzy się z wakacjami. Spotkać tam można nie tylko ciekawych ludzi, ale również podziwiać błękit morza i różnorodność roślinności. Skupmy się na roślinach, które kojarzą się z daną częścią śródziemnomorskiej części Europy. Okazuje się, że krajobraz pod względem roślinności może być mocno zróżnicowany. We Francji ogród wydaje się mocno romantyczny. Z kolei włoski styl różni się od hiszpańskiego – zwłaszcza na południu kraju. Tak samo grecki taras mocno odbiega od tego, co zobaczymy np. w Chorwacji. Każda roślinność, niezależnie od kraju, potrafi przykuć uwagę i mocno zaskoczyć. Każda inspiruje i zachęca do założenia romantycznego lub egzotycznego ogrodu obok własnego domu. Ogród w śródziemnomorskim stylu to marzenie wielu posiadaczy zielonego terenu. Zanim zdecydujesz się na konkretne rośliny, warto poznać poszczególne typy ogrodów śródziemnomorskich:

  • Ogród we Włoszech – bez cienia wątpliwości Italia to prawdziwa ojczyzna renesansu. Właśnie w tym kraju narodził się styl ogrodu, z jakim spotkać się można niemal wszędzie nad Morzem Śródziemnym. Zwykle napatoczyć się można na typowy włoski ogród w okolicy zamków i pałaców. Uwagę przykuwają symetrycznie ułożone rośliny, które najczęściej otoczone są przez bukszpan. Włoskie ogrody dodatkowo ogrodzone są murem. Ze śródziemnomorską roślinnością idealnie korespondują rzeźby i kamienne donice.
  • Ogród we Francji – zwykle jest w nim znacznie lżej niż we Włoszech. Niektóre aranżacje ogrodowe sprawiają wrażenie artystycznego nieładu i typowej dla rejonu śródziemnomorskiego swobody. Francuski ogród to stonowane, łagodne kolory i niesamowicie urzekający zapach kwiatów. Główne barwy to fiolet, róż i biel. We francuskich ogrodach pojawiają się również szafirowe dodatki.
  • Ogród w Hiszpanii – ogrody hiszpańskie kojarzą się z mocnym zróżnicowaniem. Z jednej strony jest dość sucho, a z drugiej w Hiszpanii pojawia się mnóstwo gajów cytrusowych. Im dalej na południe, tym większą widać różnorodność. Tak samo Hiszpania lądowa mocno różni się od wyspiarskiej. Najwięcej cytrusów spotkać można w Andaluzji, Walencji i Katalonii.
  • Ogród w Grecji – grecki krajobraz to przede wszystkim egzotyczne widoki i lazurowa woda. Grecja to również mnóstwo wysp, które słyną z przepięknych krajobrazów. Przeplata się na nich biel i błękit – również w zabudowie wiosek i miast. Kolory te stanowią znakomite tło dla wielu ciekawych drzew, takich jak oliwne.

Cyprys wiecznie zielony – iglaste drzewo o ciekawym zastosowaniu

Cyprys wiecznie zielony jest wysokim drzewem iglastym, które należy do rodziny cyprysowatych. Mimo że naturalnie drzewo rośnie w rejonie Morza Śródziemnego, uprawia się je na różnych krańcach świata. W Polsce również często sadzimy cyprysy. To fantastyczne śródziemnomorskie drzewa iglaste, które rosną nawet do 30 m wysokości. Pień drzewa jest prosty, smukły i ciekawy formą. Pokrój z kolei stożkowy, kolumnowy lub strzelisty, co czyni cyprysiki bardzo eleganckimi drzewami. Cyprys kwitnie wczesną wiosną, obfitując w żółte i zielone kwiaty. Później pojawiają się na nim również niewielkie szyszki. Cyprys wiecznie zielony potrzebuje osłoniętego od wiatru, ciepłego miejsca. Powinien również rosnąć w słonecznym stanowisku – koniecznie w lekkiej, żyznej i ciepłej ziemi. Niestraszne są mu zanieczyszczenia powietrza i susza. Trzeba jednak podkreślić, że roślina wykazuje dużą wrażliwość na mróz. Nie można więc uprawiać drzewa w całej Polsce przez wszystkie miesiące. Co jeszcze warto wiedzieć o cyprysach?

  • Cyprys wiecznie zielony jest niezwykle ważnym elementem ozdobnym każdego ogrodu śródziemnomorskiego. Może urosnąć nie tylko w ogródku na wsi, ale też w mieście.
  • Drzewo nie jest odporne na mróz. Ma dość wysokie wymagania cieplne, dlatego w wielu rejonach Polski nie będzie zbyt dobre do uprawy całorocznej. Najlepiej sadzić cyprysy w zachodniej części kraju. Tam istnieje największa szansa, że cyprysiki przetrwają w gruncie przez rok – jednak wyłącznie podczas łagodnej zimy.
  • Z młodych pędów cyprysików pozyskuje się olejek cyprysowy. Wykazuje cenne właściwości lecznicze, wobec czego sprawdza się np. w aromaterapii.

Śródziemnomorskie iglaki do ogrodu – odmiany rosnące w górach i na słońcu

Cis pospolity – śródziemnomorskie drzewo nie tylko na słońce!

Cis to niewielkie drzewo należące do rodziny cisowatych. Iglaste drzewo można spotkać w wielu częściach śródziemnomorskiego rejonu Europy. Cisy zazwyczaj rosną pojedynczo. Rzadko rozwijają się w drzewostanach. W naszym kraju cisy podlegają częściowej ochronie, więc nie można ich wycinać. To zdecydowanie jedne z najchętniej sadzonych drzewek iglastych do śródziemnomorskiego ogrodu. Cisy pospolite rosną nawet do 15 m wysokości. W domowym ogrodzie zwykle osiągają jednak do 4 m wysokości. Korona drzew jest kolumnowa lub stożkowata. Charakterystyczne są również delikatnie wzniesione wierzchołki gałęzi oraz obrośnięte cienkimi gałązkami pnie. Na pędach pojawiają się piękne, zielone igły – mają ok. 4 cm długości. Rośliny wyróżniają się również dość płytkim systemem korzeniowym.Cisy zakwitają w lutym, ciesząc oczy pięknymi kwiatami aż do kwietnia. Co jeszcze warto wiedzieć o cisach pospolitych, dzięki którym stworzysz przepiękny ogród śródziemnomorski? Oto kilka cennych informacji:

  1. Cisy pospolite doskonale sprawdzają się na żywopłoty. Świetnie znoszą strzyżenie pionowe i poziome. Można również sadzić drzewa w zacienionym stanowisku. Rośliny potrzebują jednak aż dwóch sezonów, aby dobrze się zakorzenić. Przyrost cisów wynosi ok. 20 cm rocznie.
  2. Gleba dla cisów powinna być wzbogacona o odkwaszony torf. Może być to również specjalne podłoże dla cisów. Ziemię dedykowaną cisom należy zmieszać z glebą znajdującą w ogrodzie – jeszcze zanim ukorzenią się sadzonki. Dodaj też specjalną odżywkę do gleby (np. obornik lub odżywkę granulowaną).
  3. Jeśli chcesz utworzyć żywopłot z cisów, powinieneś przycinać drzewa już w pierwszym roku życia. Przycinanie cisów wykonuje się systematycznie z każdej strony. Należy zacząć przycinanie na początku lata. Podczas silnego przyrostu wykonać można specjalne cięcie (po zimowych przymrozkach).
  4. Cisy preferują przepuszczalne podłoże. Potrafią znieść nawet długotrwałą suszę. W ogrodzie należy zadbać jednak o wilgotność podłoża drzew. Należy regularnie je podlewać, dopóki nie zapuszczą korzeni.
  5. Ściółkowanie ziemi drobną, liściową korą również ma duże znaczenie. Dzięki niemu cisy na pewno odwdzięczą się niebanalnym wyglądem.
  6. Cisy pospolite dzielą się na wiele ciekawych odmian. Wśród nich mamy m.in. cisy kolumnowe Fastigata oraz Fastigata Robusta.
  7. Cis jest pięknym, ale jednocześnie jednym z najbardziej trujących drzew na świecie. Właśnie dlatego wielu ogrodników uważa je za „drzewa śmierci”. Cisy wydzielają szkodliwe, niebezpieczne i toksyczne substancje (m.in. taksynę i taksol). Substancje zawierają silne właściwości trujące. Są bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia. Najbardziej niebezpieczne są owoce cisów.

Jałowiec pospolity – wymagania, zastosowanie i uprawa śródziemnomorskiego iglaka

Jałowiec pospolity jest śródziemnomorskim drzewem wliczanym do rodziny cyprysowatych. Dobrą wiadomością dla amatorów ogrodnictwa będzie, iż jałowiec pospolity jest jednym z najmniej wymagających iglaków. Można więc bez większych problemów hodować go w ogrodzie. To wolno rosnący iglak z licznie rozgałęzionymi pędami, na których widoczne są odstające, kłujące igły. Drzewo obfituje również w zielone, kuliste owoce. Śródziemnomorska odmiana płytko się korzeni, jednak system korzeniowy rozbudowany jest naprawdę silnie. Właśnie to sprawia, że jałowiec doskonale trzyma się gruntu. Co jeszcze warto wiedzieć o jałowcach? Oto kilka przydatnych informacji:

  • Jałowiec pospolity ma niewielkie wymagania. W dodatku drzewo wykazuje ogromne zdolności adaptacyjne, więc możesz je uprawiać w każdej części Polski.
  • Najlepsza gleba dla jałowców będzie umiarkowanie wilgotna i oczywiście jałowcowa. Powinna być też przepuszczalna. Jałowce wykazują dużą tolerancję odnośnie do pH podłoża.
  • Jałowce pospolite świetnie radzą sobie z suszą i niską temperaturą. Musisz jednak zadbać o dużą ilość słońca dla drzew, ponieważ iglaki te gorzej radzą sobie w cieniu.
  • Drzewa mają ogromne zastosowanie, ponieważ dzielą się na wiele odmian ozdobnych. Wśród nich wyróżnia się np. odmianę „Green Carpet”, „Horstmann” czy „Depressa Aurea”. Jałowce mogą umacniać zbocza i skarpy. Mogą pełnić też funkcję roślin okrywowych. Niektórzy wykorzystują jałowce również jako rośliny na żywopłot.
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto