Sukulenty wiszące
- Rozchodnik Morganabylinysukulentroślina ozdobna
Rozchodnik Morgana jest meksykańskim gatunkiem byliny sukulentowej o długich, zwisających pędach. W przeciwieństwie do wielu swoich krewniaków, jak na przykład rozchodnik biały, kaukaski albo ostry, ten gatunek jest wrażliwy na mróz i u nas może być uprawiany tylko w pomieszczeniach. Wymaga dużo słońca i zawsze dodatniej temperatury.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Peperomia prostratabylinybyliny doniczkowebyliny ozdobne
Peperomia prostrata jest epifitem z tropikalnej dżungli Ekwadoru. Jako roślina doniczkowa tworzy zwisające, długie pędy, na których są osadzone niewielkie, okrągłe, mięsiste liście. Na ciemnozielonych liściach tej pieprzówki widoczny jest wyraźny, srebrzystozielony rysunek, który przypomina skorupę żółwia.
bylina Trudność uprawy: średnia
Sukulenty wiszące - pozostałe
- Starzec Rowleyabylinysukulentroślina ozdobna
Starzec Rowleya jest sukulentem o bardzo oryginalnych liściach. Epitet gatunkowy upamiętnia brytyjskiego znawcę sukulentów Gordona Rowleya. Gromadzące wodę liście mają kształt ziaren grochu i są rozmieszczone gęsto na cienkim pędzie niczym sznur zielonych pereł.
bylina Trudność uprawy: średnia - Kaktus wielkanocnybylinysukulentroślina ozdobna
Kaktus wielkanocny pochodzi z brazylijskiej dżungli, a nazwę zawdzięcza wiosennemu okresowi kwitnienia, który zwykle przypada właśnie na Wielkanoc. Często bywa mylony z kaktusem bożonarodzeniowym (szlumbergera). Obie rośliny różnią się przede wszystkim terminem kwitnienia, kształtem kwiatów i pędów.
bylina - Dischidia okrągłolistnabylinysukulentroślina ozdobna
Dischidia okrągłolistna jest epifitycznym, sukulentowym pnączem z deszczowych lasów Dalekiego Wschodu. Na długich pędach tworzy ustawione parami, naprzeciwlegle, okrągłe liście, które są pękate pośrodku i mogą przypominać małe naczynie na wino. Nazwa rodzajowa pochodzi od greckich słów dis = "dwa" i askidia, liczba mnoga od askidion = "mały bukłak". Łaciński epitet gatunkowy nawiązuje do nummus = "przypominający monetę". Roślina jest spokrewniona z hoją i barwinkiem.
bylina, pnącze Trudność uprawy: łatwa - Rhipsalis bacciferabylinysukulentroślina ozdobna
Rhipsalis baccifera jest łatwym w uprawie, bardzo dekoracyjnym sukulentem, który nie doczekał się jeszcze polskiej nazwy. Ze względu na długie i okrągłe w przekroju pędy bywa często nazywany patyczakiem. Tworzy podobne do jagód szkliste, białe, kuliste owoce, które Niemcom kojarzą się z koralami ("Korallenkaktus"), a Anglikom z owocami jemioły ("mistletoe cactus").
bylina Trudność uprawy: łatwa - Kaktus zygzakowatybylinysukulentroślina ozdobna
Pochodzący z Meksyku Epiphyllum anguliger posiada bardzo dekoracyjne pędy i kwiaty. Podobnie jak kaktus wielkanocny rośnie w naturze jako epifit, wykorzystując do podpory drzewa w lesie deszczowym. Jego długie, spłaszczone pędy o zygzakowatym kształcie przypominają niektórym rybie ości, a innym ogon krokodyla.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Lepismium boliwijskiebylinysukulentroślina ozdobna
Lepismium boliwijskie, zakwalifikowane ostatnio do rodzaju botanicznego Pfeiffera, należy do kaktusów- epifitów, które rosną nie w ubogim i suchym gruncie, ale w rozwidleniach gałęzi drzew w deszczowych lasach tropików. Długie, wąskie pędy nie mają kolców, w korzystnych warunkach rozwijają kremowe kwiaty. Doskonale prezentuj się w wiszącej doniczce.
bylina Trudność uprawy: łatwa
- Stapelia pstrabylinysukulentroślina ozdobna
Stapelia pstra jest sukulentem pędowym pochodzącym z Afryki Południowej, gdzie rośnie na łagodnych, kamienistych zboczach. Należy do najpiękniejszych sukulentów, a znana jest w Europie już od XVII wieku. Osobliwością stapelii są duże, przepiękne kwiaty w formie pięcioramiennej gwiazdy, które wydzielają nieprzyjemny zapach rozkładającego się mięsa. Ten podstęp na celu zwabienie do kwiatów zapylających owadów i w praktyce doskonale się sprawdza.
bylina Trudność uprawy: średnia - Grubosz dziurkowanybylinysukulentroślina ozdobna
Crassula perforata jest sukulentem o bardzo dekoracyjnym wyglądzie. Jego mięsiste, trójkątne liście są ułożone parami, prostopadle do łodygi, przez co wyrośnięte pędy przypominają naszyjnik z nawleczonymi jasnozielonymi koralikami. Podwójne liście tego grubosza wyglądają jakby były przedziurawione - na co wskazuje też nazwa botaniczna rośliny.
bylina, półkrzew Trudność uprawy: łatwa
Sukulenty wiszące – jakie gatunki roślin wybrać do domu i ogrodu?
Sukulenty wiszące to jedne z najciekawszych roślin doniczkowych, jakie można hodować w domu oraz w ogrodzie. Kwitnące gatunki sukulentów w większości przypadków nie są kłopotliwe, dlatego popularne są również wśród amatorów ogrodnictwa. Jak pielęgnować zwisające rodzaje sukulentów? Które kwiaty doniczkowe najlepiej rozwijają się w Polsce? Na jakie gatunki warto się zdecydować? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.
Najciekawsze sukulenty wiszące w ogrodzie i w domu – polecane gatunki
Zwisające sukulenty – pielęgnacja krok po kroku
Sukulenty wiszące to jedne z najciekawszych roślin ogrodowych, ale też domowych. Różnią się od siebie pod względem wyglądu, a także wymagań. Różnice między sukulentami najczęściej dotyczą światła i temperatury. Jedne sukulenty preferują temperaturę pokojową, inne zimniejszy klimat. Niektóre gatunki sukulentów wolą cień, a koleje słoneczne stanowiska. Zanim zdecydujesz się na konkretne sukulenty, dowiedz się więcej o poszczególnych wymaganiach roślin. Może się bowiem okazać, że np. w ogrodzie lub w domu nie masz warunków do hodowania wybranej odmiany. Na podstawie wymagań rośliny trafnie wywnioskujesz, jakie warunki do rozwoju powinieneś zapewnić wybranym sukulentom. Oto kilka ważnych zasad pielęgnacji sukulentów – warto o nich pamiętać:
- Jednymi z najczęściej uprawianych roślin w Polsce są sukulenty w szkle. Należy jednak pamiętać, że grube słoje z sukulentami w większości przypadków nie mają odpływu. Przed zakupem „lasu w słoiku” należy się upewnić, że dolna warstwa drenażu jest na tyle gruba, że sukulenty będą się prawidłowo rozwijać. Powinna mieć wobec tego minimum kilka centymetrów, aby rośliny w słoju przetrwały jak najwięcej czasu.
- Niezwykle ważnym elementem pielęgnacji sukulentów jest podlewanie. Zanim zaczniesz nawadniać rośliny, oceń stan podłoża. W szkle ziemia będzie wysychać znacznie wolniej niż w doniczce albo innym pojemniku. Nie podlewaj jednak roślin zbyt mocno lub zbyt obficie. Sukulenty staraj się nawadniać tylko wtedy, gdy ziemia porządnie wyschnie. Sukulenty lepiej znoszą przesuszanie niż przelewanie.
- Jak w przypadku każdej rośliny, wśród sukulentów również bywają wyjątki lubiące mokrą ziemię. Należą do nich np. grudniki. W większości sukulenty wiszące preferują jednak suche podłoże. Mokra lub wilgotna ziemia nie będą dla sukulentów najlepszym miejscem do rozwoju.
- Doskonałym pomysłem jest nawadnianie sukulentów co 2 tygodnie. Dzięki takiemu zabiegowi wzmocnisz rośliny i sprawisz, że będą efektowniej się rozwijać. Staraj się nie podlewać roślin częściej niż co 14 dni.
- Nie zapominaj o tym, że sukulenty powinny mieć odpowiednio przygotowane podłoże, aby mogły się prawidłowo rozwijać. Gleba dla tych specyficznych roślin musi być przepuszczalna. Warto rozejrzeć się również za specjalnym podłożem dedykowanym sukulentom i kaktusom (np. mieszanka materiałów organicznych). Tego typu ziemia jest niedroga i łatwo dostępna w niemal każdym sklepie ogrodniczym.
- Jeśli w ogrodzie masz uniwersalną ziemię, również możesz ją wykorzystać. Zwłaszcza gdy masz za dużo ziemi i nie chcesz jej marnować. Możesz np. wymieszać ziemię uniwersalną z piaskiem. Wykorzystać też możesz perlit, keramzyt albo żwir. Jeśli zapewnisz niektórym sukulentom właśnie taką ziemię (np. grudnikom), na roślinach pojawi się mnóstwo kolorowych kwiatów.
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sukulentach – ciekawe informacje
Sukulenty są ogromną grupą roślin, które różnią się od siebie w wielu kwestiach. Doniczkowe i ogrodowe odmiany mają zupełnie inny wygląd lub wymagania. Każdy sukulent ma jednak cechę, która okazuje się łącząca – np. magazynowanie wody w łodygach i liściach. Niektóre sukulenty potrafią również gromadzić wodę w korzeniach. Magazynowanie wody w taki lub inny sposób pozwala przetrwać sukulentom w bardzo zróżnicowanych warunkach. Dzięki zapasom wody mogą poradzić sobie w ciężkiej i suchej glebie. Warto dodać, że sucha i ciężka gleba nie jest jednak czymś zaskakującym dla sukulentów. Wiele z nich rośnie bowiem właśnie w takim podłożu. Do sukulentów zalicza się wiele różnych gatunków roślin. Mimo to botanicy postanowili ustanowić termin „sukulenty” umownym dla wszystkich odmian. Fakt, wiele jest różnic między sukulentami. Jednak równie dużo łączy rośliny, np. trwałość i wytrzymałość. Zapomnisz podlać sukulenty? Nie martw się, nic się nie stanie! Rośliny są naturalnie dostosowane do życia w trudnych warunkach.
Sukulenty naturalnie rosną w Azji i Australii, a także w Europie. Rośliny spotkać można w Ameryce Południowej i Północnej. Sukulenty rozwijają się w trudnych warunkach, więc nawet w trudniejszym podłożu lub stanowisku nic nie powinno się im stać. Nawet podczas przesuszenia rośliny nic nie powinno się wydarzyć sukulentom. Nie musisz cały czas podlewać sukulentów, ponieważ większość okazów wymaga delikatnie wyschniętej ziemi. Właśnie to sprawia, że sukulenty mogą się dobrze rozwijać. Nie powinieneś celowo doprowadzać do wysychania ziemi. Nie też możesz dopuszczać do tego, aby przez długi czas pozostawała wyschnięta. Sukulenty najbardziej lubią przepuszczalną ziemię. Warto zrobić niewielkie dziurki w dnie doniczki, dzięki którym będzie wypływać woda.
Sukulenty wiszące – najpopularniejsze kwiaty w domu i ogrodzie
Jakie rodzaje wiszących sukulentów nadają się do uprawy w ogrodzie?
Wśród wiszących sukulentów uwagę zwraca dischidia okrągłolistna. Roślina pochodzi z południowo-wschodniej części Azji. Spotkać ją można rosnącą na drzewach, ponieważ roślina to epifit. Nie jest jednak pasożytem. Dischidia tworzy długie i piękne pędy, będące pokryte okrągłymi liśćmi. Są spłaszczone i mięsiste. Na pędach rozwijają się również kremowo-żółte kwiaty. Sukulent może urosnąć nawet do 3 m długości, jednak bez problemu można przycinać roślinę. Dischidia doskonale czuje się w jasnym stanowisku, jednak nienarażonym na bezpośrednie słońce. Warto zadbać o to, aby dischidia mogła odpoczywać zimą. Temperatura otoczenia dla rośliny nie powinna jednak wynosić mniej niż 15 st. C. Wśród sukulentów wyróżniają się również aporokaktusy, znane również jako kaktusy biczowate albo szczurze ogony. Roślina wytwarza pędy u nasady, które są mocno rozgałęzione. Pędy dorastają maksymalnie do 1,5 m długości. Każdy jest niemal całkiem okrągły i ma ok. 2,5 cm średnicy. Pędy pokryte są również bardzo delikatnymi cierniami, które z pozoru wyglądają niewinnie. Trzeba jednak na nie uważać, ponieważ potrafią boleśnie wbić się w skórę. Ciężko je później usunąć. Jeśli chcesz hodować roślinę, do jej pielęgnacji używaj rękawiczek – najlepiej naprawdę grubych. Aporokaktusy obficie kwitną, wybarwiając się na czerwono lub różowo. Kwiaty na sukulentach pojawiają się wiosną – są duże i zachwycające. Aby jednak mogły się pojawić na pędach, należy przyciąć pędy po przekwitnięciu. Co ciekawe, dziś zamiast nazwy „aporokaktus” powinno się używać nazwy „disokaktus”. Sukulent zaczął być bowiem zaliczany… do innego rodzaju roślin.
Kolejnymi ciekawymi sukulentami są eszwewrie. Rośliny dzielą się na wiele odmian i gatunków, które są zróżnicowane zwłaszcza pod kątem kształtu liści. Większość eszewerii charakteryzuje się niebieskim albo szarym odcieniem, dzięki czemu niesamowicie się prezentują w ogrodzie. Sukulenty wytwarzają dużą ilość pędów, będąc zakończone rozetką liści. Z jednej rozetki wyrosnąć może pęd kwiatowy. Eszewerie doskonale czują się w cieple i słońcu. Właśnie dlatego mogą całe lato spędzić na tarasie lub w ogrodzie. Nawet pełne słońce nie powinno im zaszkodzić. Rośliny muszą się jednak nieco ochłodzić zimą, aby dobrze się rozwijały. Musi być to przynajmniej ok. 10 st. C. Niezwykle ciekawym sukulentem jest również kaktus zygzak, znany jako epiphyllum angulier. Sukulent może tworzyć spłaszczone pędy, których krawędzie są mocne i mają charakterystyczne wycięcia. Z wyglądu przypominają zygzaki, więc nazwa rośliny wcale nie jest przypadkowa. Rośliny rozwijają się nocą. Kwitną na biało lub kremowo. Pięknie pachą! Kwiaty najczęściej pojawiają się późną jesienią i zimą. Kaktus może urosnąć na drzewie, więc jak najbardziej wskazane jest dla niego rozproszone światło. Najlepsza ziemia dla kaktusów zygzak będzie próchnicza i nieco bardziej wilgotna niż u pustynnych kaktusów. Powinna być jednak przepuszczalna.
Dzięki tym kwitnącym sukulentom zmienisz wygląd ogrodu!
Popularnym sukulentem ogrodowym, który kwitnie na biało, jest selenicereus. W naturalnym środowisku sukulent spotkać można w Ameryce Południowej i Centralnej, a także na Karaibach. Sukulent rośnie w drzewach lasów tropikalnych, a także na skałach. O roślinie mówi się „Królowa nocy”, dlatego że nocą kwiat się otwiera i uwalnia przepiękną woń. Większość ogrodników mówi, że zapach jest mieszanką waniliowo-miodową. Po kilku godzinach kwiat ten… więdnie. Sukulenty mają też zwisające lub płożące pędy – są długie, żebrowane i cienkie. Kolce sukulentów są miękkie, podobnie jak korzenie powietrzne. Selenicereus nie jest trudną w uprawie rośliną. Należy jednak zadbać o to, aby kwiat rósł w możliwie słonecznym miejscu. Sukulent na tyle uwielbia słońce, że z pewnością poradzi sobie nawet z ogromną falą upałów. Zapamiętaj jednak, że selenicereus zimą wymaga obniżenia temperatury do ok. 15 st. C. Powinieneś się o to zatroszczyć! Inaczej pędy sukulentów zrobią się cienkie i długie. Pąki na roślinie pojawiają się w środku wiosny. Właśnie wtedy podlewać trzeba roślinę letnią wodą. Nie wolno jednak używać zbyt dużej ilości wody, bo można przelać pędy lub korzenie rośliny – to grozi zgniciem. Warto zasilać sukulenty między kwitnieniem, najlepiej dedykowanym nawozem dla kaktusów.
Zwróć też uwagę na grudniki. To sukulenty znane również jako zygokaktusy. Przez wielu ogrodników bywają nazywane kaktusami Bożego Narodzenia. Rośliny są jednymi z najcenniejszych kwiatów doniczkowych. Niesamowicie wyglądają i kwitną. Mają bardzo charakterystyczne pędy, które są spłaszczone i składają się z wielu członów. Na końcówkach pędów pojawiają się kwiaty – następuje to jesienią i zimą. Grudniki są kaktusami nadrzewnymi, które powinny mieć zapewnione rozproszone światło. Ziemia dla grudników musi być próchnicza i wilgotna – zwłaszcza gdy na sukulencie zawiązują się pąki. Warto przyjrzeć się bliżej roślinie pseudorhipsalis ramulosa. Sukulenty prezentują się bardzo efektownie. Ich pędy są długie, a liście bardzo wąskie. Najpierw są zielone, jednak później wybarwiają się na purpurowo lub czerwono. Na uwagę zasługują również dekoracyjne owoce rośliny. Są białe i okrągłe. Niektórym kojarzą się z owocami jemioły.
Kolejny niezwykle interesujący sukulent to starzec Rowleya. Jest to bardzo dekoracyjna roślina o drobnych i zgrubiałych liściach. Są tak wyraziste i okrągłe, że przypominają niewielkie kulki. Mają jasnozielony kolor i są rozmieszczone na długich pędach. Płożą się w naturze, jednak w domu hodować można sukulenty w doniczce – mogą z niej zwisać. Starzec Rowleya powinien mieć zapewnione odpowiednie warunki do rozwoju. Bardzo ważne jest jasne miejsce, gdzie światło będzie rozproszone, a ziemia przepuszczalna. Powinieneś dać jej przeschnąć między podlewaniem. Zimą warto zatroszczyć się o wysoką wilgotność powietrza sukulentów – można je zraszać. Rośliny powinny mieć zimą ok. 13-16 st. C, ponieważ wówczas jest największa szansa, że zakwitną. Jeśli nie uda ci się osiągnąć takiej temperatury, nie umieszczaj sukulentów blisko gorących grzejników. Na jakie jeszcze sukulenty wiszące zwrócić uwagę? Oto kilka ciekawych przykładów:
- Stapelie – znane również jako „gwiazdy szeryfa”. Mają ciekawy kształt kwiatów, wydłużone pędy i delikatne ciernie. Stapelie charakteryzują się wzniesionymi pędami, jednak dużo gatunków jest również płożących. Na szczególną uwagę zasługuje odmiana macrocarpa, której pędy są przewieszające. Jeśli zapewnisz stapeliom odpowiednie warunki do rozwoju, kwiaty najprawdopodobniej wybarwią się na purpurowo.
- Rozchodnik buritto – jedna z najpiękniejszych roślin wiszących, jeśli chodzi o domowe sukulenty. Jako że rośnie maksymalnie do 35 cm, możesz uprawiać rozchodniki nawet w niewielkim mieszkaniu. Wiosną na roślinach pojawiają się różowe kwiaty. Rozchodniki są bardzo proste w uprawie. Potrzebują jednak dużo słońca, aby mogły się prawidłowo rozwijać. Gdy będą mieć za mało dziennego światła, pędy zaczną się wyciągać, a liście zrobią drobne i rzadkie. Mimo to warto podkreślić, że rozchodnik buritto jest długowiecznym sukulentem wykazującym odporność na szkodniki oraz choroby.
- Rozchodnik Morgana – podobny do rozchodnika burrito, jednak ma znacznie dłuższe pędy. Na końcach pędów często pojawiają się kwiaty. Sukulent potrafi urosnąć nawet do 90 cm. Charakteryzuje się łezkowatymi liśćmi w zielonym lub szarozielonym kolorze. Wierzchołki niektórych liści są czerwone. Liście mogą bardzo gęsto porosnąć pęd, przypominając wówczas warkocz. Najważniejsze jest zapewnienie rozchodnikom dużej ilości światła. To bardzo piękna, długowieczna i wytrzymała roślina.