Trawa ozdobna na balkon

Ilustracja trawa ozdobna na balkon

Trawa ozdobna na balkon – gatunki traw ozdobnych, które można hodować w pojemniku lub donicy. Zajmują mniejszą przestrzeń, ale mogą być mniej odporne na zimno, wiatr czy szkodniki. Uprawa na balkonie jest ograniczona niewielką przestrzenią, ale pozwala lepiej kontrolować warunki, w jakich rosną rośliny. W przypadku traw ozdobnych zwykle wybiera się gatunki niskopienne, albo odmiany traw wysokich o zwartym pokroju. Trawy dobiera się też zależnie od zapotrzebowania na światło i cień – inne na balkon o wystawie północnej, inny na wystawę południową, zachodnią i wschodnią.

Filtry0

Trawa ozdobna na balkon

Trawa ozdobna na balkon - pozostałe

Trawa ozdobna na balkon - wysokie trawy ozdobne, które posadzisz w donicach

Trawa ozdobna na balkon to coraz popularniejsza alternatywa dla kwiatów doniczkowych i pnączy. Trawy są zwykle mniej wymagające, a wyglądają bardzo efektownie. Zwłaszcza trawy wysokie dobrze nadają się do przesłonięcia barierki, przez co tworzą naturalną siatkę maskującą. Oto wybrane odmiany traw ozdobnych, które można posadzić na balkonie.

Trawa ozdobna na balkon – niska czy wysoka?

Decydując się na trawę ozdobną na balkonie warto przemyśleć jakie gatunki będą najbardziej pasować do przestrzeni, którą dysponujemy. W nowoczesnych blokach, a także elegantszych kamienicach balkony zwykle są szerokie. Jednak balkony w blokach są wąskie, a powierzchnia niektórych dosłownie nie przekracza 1 metra kwadratowego. Dlatego trawa ozdobna na balkon nie zawsze może być wysoka. Proponowane poniżej gatunki i odmiany sprawdzą się lepiej jako ozdoba na duży, nowoczesny balkon lub na taras.

Jaka wysoka trawa ozdobna na balkon?

Mówiąc o trawie wysokiej, mamy na myśli zwykle kępy równe lub wyższe niż 80 cm. Trawy ozdobne to rośliny kwitnące, a ich kwiaty wyrastają ponad kępami. Dlatego w okresie kwitnienia taka trawa potrafi być dużo wyższa. Podawane wielkości docelowe traw ozdobnych – 2-3 m – dotyczą trawy w okresie kwitnienia. Po przekwitnięciu, na zimę zbiera się zwykle kępę w chochoła, co sprawia, że jest ona niższa i mniej widoczna z zewnątrz balkonu, chociaż nadal będzie elementem ozdobnym dla osób przebywających na balkonie. Wybierając trawy do ozdoby balkonu czy na taras musimy pamiętać o tej właściwości. Oto kilka gatunków i odmian, które mogą rosnąć zarówno w ziemi jak i w donicach:

Rodzaj/gatunek traw

Wybrane odmiany

Właściwości

Trawa Pampasowa

„Pumila”

Odmiana uważana za jedną z najodporniejszych. W czasie kwitnienia dorasta do 1,80 m (kępa do 1,2m). Kwiaty są duże, kremowo-perłowe. Liście srebrzyste. Na zimę wymaga zabezpieczenia lub schowania do widnego, chłodnego pomieszczenia razem z pojemnikiem. Lubi stanowiska słoneczne i żyzną, ale dobrze przepuszczalną glebę.

Trzęślica modra

„Variegata”

Nieco niższa odmiana trzęślicy. Dorasta do 30 cm, z kwiatami do 50 cm. Kępa wygięta łukowato, w różnych odcieniach jasnej zieleni. Kwiaty purpurowe, pojawiają się na początku lata. Mrozoodporna, nadaje się do uprawy w pojemnikach.

Rozplenica słoniowa

„Vertigo”

Liście ciemnobordowe, prawie czarne. Pokrój kępy fontannowy. Bardzo szybki wzrost. Dorasta do ok. 80-100 cm. Lubi stanowiska osłonięte, słoneczne, ciepłe. Radzi sobie z niedoborem wilgoci, ale wymaga nawożenia. Nie jest mrozoodporna, zimą trzeba ją przenosić do pomieszczenia.

Miskant chiński

„Roter Pfeil”

Miskanty warto uprawiać w dużych donicach, bo są ekspansywne. Miskant „Roter Pfeil” ma wyjątkową kolorystykę. Białe kwiatostany kontrastują z czerwonymi i purpurowymi liśćmi. Lubi stanowisko słoneczne, dorasta do 1,8 m w czasie kwitnienia. Jest mrozoodporny.

Bambus (istnieje wiele rodzajów bambusa, na balkony najlepiej nadają się gatunki o zwartym, kępiastym pokroju)

Pseudosasa japońska „Tsutsumiana”

Odmiana o zwartym, prostym pokroju. Dorasta do 3-4 m, ale bambusy można bez problemu przycinać. Lubi rosnąć w słońcu i w półcieniu. Mrozoodporna.

Ostnica mocna

„Pony tails”

Dorasta do 60 cm, ale jest bardzo lekka, więc często wygina się nieco niżej. Ma subtelną, jasnozieloną i słomianą barwę. Ma średnią wytrzymałość na mróz, ale przy zapewnieniu drenażu i osłony powinna przetrwać do wiosny.

Pielęgnacja traw w donicach

Przygotowanie miejsca na trawy ozdobne na balkonie zaczyna się od wyboru donicy. Wysoka trawa na balkon nie dorasta może do rekordowych rozmiarów, ale duża część wystaje nad donicę. Gęste kępy i wysokie kłosy są w naturze prawdziwymi wiatrołapami. Na balkonie czy tarasie w razie większego wiatru lekki pojemnik mógłby się po prostu przewrócić. Donica powinna być wykonana z ciężkiego materiału (glina zawsze jest dobrym pomysłem) i mieć pojemność około 35-40 l.

Podłoże oraz dostęp do słońca zapewniamy według instrukcji dotyczącej konkretnego gatunku i odmiany. Pamiętajmy jednak, że rośliny w donicach mają ograniczony dostęp do wody. W suche dni trzeba monitorować wilgotność podłoża i regularnie podlewać.

Na zimę większość traw ozdobnych związuje się w chochoły. Do tego celu najlepiej użyć sznurka jutowego. Trawy przewiązujemy przynajmniej dwa razy. Niektóre gatunki wymagają ochronnego ściółkowania. Natomiast nawożenie – jeżeli jest konieczne – przeprowadzamy wiosną i w chłodniejsze dni latem, ale nie jesienią i zimą.

Wczesną wiosną (zwykle w marcu) wykonujemy pielęgnacyjne cięcie tuż przy ziemi (chyba, że instrukcja do konkretnej odmiany wyraźnie mówi inaczej).

Poza tym trawy ozdobne są mało wymagające i mogą zdrowo rosnąć przez długie lata.

Z czym sadzić wysokie trawy ozdobne?

Wysoka trawa ozdobna na balkon może być jedyną ozdobą. Gatunek o zwartym, wzniesionym pokroju można ustawić przy barierce lud pod ścianą w postaci szpaleru. Jednak zawsze bardziej interesująco wygląda zastosowanie kilku gatunków traw obok siebie. Podczas kiedy trawy wysokie mogą stanowić zasłonę przed ciekawskimi sąsiadami, niskie kępki dobrze dopełnią kompozycję. W pojemnikach przewieszonych przez barierkę można zasiać kostrzewę siną, turzycę włosistą czy inne gatunki kostrzew i turzyc.

Trawy ozdobne pięknie prezentują się też w towarzystwie roślin typowych dla ogródka skalnego. Balkonowe barierki można przyozdobić wrzosem, a całości mogą dopełniać karłowe odmiany iglaków w donicach obok. Ciekawy efekt można również uzyskać, sadząc w jednym pojemniku trawę ozdobną i niskie rośliny płożące.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto