Trawy ozdobne do cienia

Ilustracja trawy ozdobne do cienia

Trawy ozdobne do cienia – gatunki i odmiany traw, które mogą rosnąć w miejscach zacienionych przez większość dnia. Zwykle są to rośliny, których gatunek macierzysty rośnie w lasach lub zaroślach (np. kosmatka owłosiona). Niektóre trawy można sadzić w miejscach słonecznych lub półcienistych (np. miskant chiński, rajgras wyniosły, turzyca biaława). Trawy ozdobne, nadające się do cienia i półcienia zwykle mają większe wymagania co do żyzności gleby i wilgoci w ziemi i w powietrzu.

Filtry0

Trawy ozdobne do cienia

Trawy ozdobne do cienia - pozostałe

Trawy ozdobne do cienia - jakie gatunki traw ozdobnych wybrać do cienia?

Trawy ozdobne zwykle lubią stanowiska słoneczne. Wiele z nich pochodzi ze środowisk stepowych i półpustynnych. Jednak możliwe jest też dobranie wiechlinowatych nadających się do cienia. Trawy takie wykorzystuje się w ogrodach leśnych, większych skalniakach czy w częściach ogrodu, do których dociera mniej światła słonecznego.

Jakie trawy na jakie stanowisko?

Wiele traw proponowanych jako nadające się do cienia, to tak naprawdę trawy światłolubne, które nadają się też do półcienia. Jeżeli mamy rzeczywiście słabo oświetlony ogródek, to warto zwrócić uwagę na to czy odmiana jest raczej cieniolubna, czy raczej przeznaczona do sadzenia w pełnym słońcu.

Trawy, czyli wiechlinowate, to duża rodzina roślin o różnych właściwościach i walorach estetycznych. W cieniu radzą sobie niskie, kępiaste trawy typu kosmatka lub turzyca, średniej wielkości trawy kwitnące np. rozplenica japońska czy okazałe, nawet tworzące „las” bambusy np. fargezja. Możemy więc wybrać odpowiedni gatunek, który będzie pasował do rodzaju ogrodu. Warto też zaznaczyć, że niektóre cieniolubne trawy (np. mozga trzcinowa) dobrze czują się na terenach podmokłych, podczas kiedy inne (np. turzyca biaława) są nadwrażliwe na zalewanie i wilgotną glebę zimą. Dlatego nie wszystkie można sadzić obok siebie, nawet jeżeli mają podobne wymagania co do stanowiska.

Trawy ozdobne do cienia – proponowane gatunki i odmiany

Mając gotowe stanowisko możemy się zabrać za wybór odpowiednich roślin. Oto popularne trawy ozdobne do cienia:

  • Turzyca – turzyce nie są trawą w ściśle botanicznym znaczeniu, nie należą do wiechlinowatych. Dla ogrodnika spełniają jednak taką rolę w sensie wizualnym i ekologicznym. Te wieloletnie rośliny zielne, rosną w niewysokich kępach (najczęściej do 30 cm), mają długie, płaskie liście, wyrastające w trzech prostnicach, są wypełnione w środku. Zakwitają już w kwietniu, ale kwiatostany nie są tak efektowne jak u traw ozdobnych. Spośród wielu dostępnych na rynku, które nadają się do cienia można wymienić turzycę oszimską, wiosenną, białawą czy rzędową. Posadzenie obok siebie kilku odmian pozwoli stworzyć kolorowe kompozycje. Można je też łączyć z kwitnącymi bylinami ozdobnymi, a także niskimi krzewami. Dobrze nadają się do ogródków skalnych.
  • Rozplenica japońska – gatunek preferujący stanowiska jasne lub półcieniste. Trawa tworzy zwarte kępy i należy do traw o pokroju fontannowym. Dorasta od 40 do 150 cm. Kwitnie od sierpnia do października. Ma charakterystyczne kłosy, przypominające tzw. kotki. Kolory kwiatów i liści różnią się w zależności od odmiany. Zmieniają kolory w zależności od pory roku. Uwaga! Rozplenica raczej lubi stanowiska słoneczne. Przede wszystkim jednak potrzebuje wilgotnej (ale nie przelanej), żyznej gleby. Przeglądając odmiany warto zwrócić uwagę na to jakie mają wymagania. Większość poradzi sobie na stanowisku lekko zacienionym. Do półcienia poleca się zwłaszcza popularną odmianę „Hameln”.
  • Miskant chiński – podobnie jak rozplenica lubi zarówno stanowiska słoneczne jak i półcieniste. Jest to trawa wysoka, dorastająca w sprzyjających warunkach do 2-3 m. Kwiaty pojawiają się w sierpniu i kwitną do września. Są zebrane w delikatne, jednostronne kłosy. Ze względu na wysokość są to trawy ozdobne do dużych ogrodów. Miskanty to rośliny całoroczne, które przycina się dopiero na wiosnę. Są mrozoodporne, chociaż młode okazy warto osłonić i związać w snopki.
  • Hakonechloa smukła – rośliny wieloletnie o ciekawym, kulistym pokroju. Dorasta wszerz i wzwyż od 30 do 60 cm. Są to więc duże kępy. Hakonechloa może być sadzona w półcieniu i w słońcu, ale ma to wpływ na wybarwienie liści. Łagodne zimy przetrzyma, w ostre – zwłaszcza bez okrywy śnieżnej – liście zasychają. Do cienia poleca się m.in. popularną odmianę „All Gold”.
  • Trzcinnik krótkowłosy – główną zaletą tej rośliny jest całkowita mrozoodporność. Liście dorastają do 60 cm, a kwiaty do 100-150 cm (zależnie od odmiany). Lubi stanowiska słoneczne i półcieniste. Lepiej rośnie na glebach żyznych, ale poradzi sobie w różnych warunkach. Między sierpniem a październikiem zdobią go kwiaty, zebrane w wiechowate kłosy. Prezentuje spektakl kolorów, bo w ciągu sezonu zmienia barwę kwiatów – od jasnoróżowej po srebrno-białą.
  • Kosmatka – rośliny nie do końca są trawami. Należą do spokrewnionej rodziny sitowatych, ale świetnie sprawdzą się jako trawy ozdobne w półcieniu. W Polsce uprawia się m.in.: kosmatkę owłosioną, olbrzymią, śnieżną. Kosmatki preferują miejsca zacienione lub półcieniste. Nie są duże. Nawet olbrzymia osiąga zaledwie do 1 metra wysokości. Atrakcyjną częścią trawy są długie liście, wyrastające w kępach. Kwiaty wyrastają na końcu łodygi, kwiatostan bardzo rozgałęziony, z maleńkimi (3-4mm) kwiatami. Tak jak trawy z rodziny wiechlinowatych są to rośliny wieloletnie.

Trawy ozdobne do cienia to również rajgras wyniosły, kupkówka pospolita. Poza tym w cieniu dobrze czują się bambusy. Spośród tych ostatnich naszym klimacie najlepiej rosną fargesje, sasy, pseudosasy. Większość z nich jest mrozoodporna.

Kolorowe kompozycje z traw

Trawy do niedawna nie były doceniane w ogrodach. Dopiero niedawno okazało się, że mają liczne walory, a są bardziej odporne i mniej wymagające od wielu roślin zielnych. Przede wszystkim każdy gatunek ma liczne, kolorowe odmiany. Wiele traw – jak wspomniane wcześniej rozplenice czy miskanty – może przyciągać uwagę ozdobnymi kłosami. Inne (np. kosmatka, hakonechloa) mają przede wszystkim dekoracyjne liście.

Wybierając trawy ozdobne do cienia warto zwrócić uwagę czy ilość słońca ma znaczący wpływ na ich kolorystykę. Można to wykorzystać sadząc obok siebie różne odmiany lub obsadzając odmianą tolerującą słońce zarówno stanowiska słoneczne jak i zacienione. Dzięki temu w łatwy sposób uzyskamy kolorową mozaikę.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto