Trawy ozdobne wieloletnie

Ilustracja trawy ozdobne wieloletnie

Trawy ozdobne wieloletnie to dekoracyjne kępy różnego rodzaju źdźbeł. W tej kategorii roślin znajdują się zarówno rośliny zielone, jak i kolorowe, o nakrapianych liściach. Niektóre z nich pięknie kwitną, tworząc ogromne kwiatostany, które wyróżniają się przez cały sezon. Dużą zaletą traw ozdobnych wieloletnich jest ich całoroczność. Utrzymują się w ogrodzie także zimą, kiedy wyglądają jak poduchy przysypane białym puchem. Trawy ozdobne są mało wymagające i sprawdzą się w każdym ogrodzie. Mniejsze gatunki i odmiany można sadzić w dużych donicach oraz ustawiać na tarasie lub balkonie.

Filtry0

Trawy ozdobne wieloletnie

Trawy ozdobne wieloletnie - pozostałe

Trawy ozdobne wieloletnie - gatunki traw całorocznych do Twojego ogrodu

Trawy ozdobne wieloletnie to podstawa większości aranżacji ogrodów. Ich największą zaletą jest wytrzymałość, a do tego są mało wymagające i po prostu niezwykle dekoracyjne. Wykorzystuje się je jako solitery, na rabaty, do większych lub mniejszych nasadzeń. Trawy ozdobne to ogromna kategoria roślin, obejmująca dziesiątki, jeśli nie setki gatunków. Które z nich wybrać do swojego ogrodu?

Trawy ozdobne wieloletnie – najważniejsze informacje

Trawy ozdobne różnią się pod wieloma względami. Są to gatunki o różnych wielkościach, od małych kępek do 20 cm, aż do takich, które są wysokie niemal jak człowiek. Dlatego trudno wysuwać uniwersalne twierdzenia na ich temat. Jednak jest to grupa o niezwykłych walorach estetycznych i nic dziwnego, że tak wiele osób sadzi je w swoim ogrodzie.

Wysokie trawy ozdobne wieloletnie to gatunki idealne na tło rabaty. Ich zielone źdźbła pięknie wyglądają za kolorowymi, kwitnącymi kwiatami. Niższe trawy ozdobne można sadzić na rabatach, przy pergolach lub krzewinkach. Trawy ozdobne można ze sobą mieszać, wybierać różne gatunki lub różne odmiany o ciekawych kolorach kwiatostanów lub nietypowych liściach. Kompozycje z trawami ozdobnymi są niezwykle ciekawe i świetnie sprawdzą się w ogrodzie w każdym stylu. I tym bardziej klasycznym, i rustykalnym, i nowoczesnym.

Część traw ozdobnych wieloletnich dobrze sprawdza się w pojemnikach i doniczkach. Można uprawiać je na tarasie lub balkonie, ale też pięknie wyglądają w dużych donicach ustawionych w ogrodzie. To ciekawy sposób na nietypową aranżację przestrzeni. Nie trzeba za bardzo przejmować się warunkami w ogrodzie. Zdecydowana większość traw ozdobnych jest bardzo wytrzymała i ma naprawdę niewielkie wymagania. Zasadzone w jednym miejscu, przetrwają wiele lat w dobrym stanie.

Niskie trawy ozdobne wieloletnie

Niskie trawy ozdobne wieloletnie idealnie nadają się do sadzenia w pojemnikach i na rabatach. Pasują do nich niewysokie kwitnące krzewinki i kwiaty okrywowe. Ogrodowe niskie trawy są zazwyczaj bardzo dekoracyjne. Jakie wybrać do ogrodu?

  • Turzyca Buchanana - może nie jest najniższą trawą, bo jej pędy kwiatowe osiągają około 80 cm, jednak wysoką także nie można jej nazwać. To całoroczna, zimozielona trawa, która ma bardzo cienkie źdźbła. Są wzniesione i sztywne, mają brązowy kolor, więc roślina naprawdę ciekawie prezentuje się w ogrodzie. Idealna do pojemników i rabat.
  • Palczatka miotlasta to ciekawy gatunek traw ozdobnych. Jest bardzo interesująca ze względu na kolor i pokrój. Tworzy okrągłą kępę cienkich liści i kolorowych łodyg z barwnymi, cienkimi kwiatostanami. Niektóre odmiany kwitną na czerwono lub bordowo, co naprawdę wspaniale wygląda, inne mogą być fioletowe lub niebieskie.
  • Kłosownice to piękne trawy o jasnozielonym zabarwieniu. Maksymalnie osiągają do 90 cm. Najczęściej uprawia się kłosownicę leśną, która wygląda naprawdę zjawiskowo za sprawą przewieszających się, stosunkowo szerokich liści. Roślina tworzy prawie regularną poduchę i świetnie prezentuje się jako soliter. Można także sadzić ją na rabatach, w zestawieniu z kwitnącymi krzewinkami.
  • Hakonechloa, czyli trawa bambusowa to kolejna z ciekawych, chociaż mało znanych traw ozdobnych. Jest bardzo niska – tworzy zaledwie 30-centymetrowe kępki, które idealnie sprawdzają się na rabatach. Jest dość ekspansywna, więc szybko zajmie wszystkie wolne miejsca miedzy roślinami. Ogrodowe trawy bambusowe mają intensywnie zielony kolor i przewieszające się liście, co dodaje im uroku.

Najładniejsze wysokie trawy ozdobne

Grupa wysokich traw ozdobnych jest bardzo duża. To te gatunki, które przekraczają 1 m wysokości. Są piękne, a przy tym idealnie sprawdzają się na tło rabaty, można je sadzić przy ogrodzeniach lub po prostu jako soliter. Najładniejsze jako pojedyncze ozdoby są trawy pampasowe. Są naprawdę duże – mają długie, przewieszające się liście tworzące sporej wielkości kępy. Spomiędzy źdźbeł wyrastają ogromne kwiatostany w postaci luźnej wiechy. Kwiaty są zabarwione na różowo, kremowo lub biało, co ładnie kontrastuje z ciemną zielenią liści. Trawy pampasowe cieszą się ogromną popularnością.

Najładniejsze trawy ozdobne to także miskanty. Są także bardzo popularne. To rodzaj gatunków o różnej wysokości i kolorze. Najbardziej popularny jest miskant chiński. To roślina o kolorowych liściach i dużych kłosowatych, ale luźnych i „napuszonych” kwiatach. Na uwagę szczególnie zasługuje miskant Zebrinus, który na źdźbłach ma jaśniejsze poprzeczne pręgi, wyglądające jak paski zebry. Największe i zarazem najbardziej popularne są miskanty olbrzymie. Mogą dorosnąć nawet do 2 m wysokości i prawie takiej samej szerokości. Tworzą ogromne kępy i idealnie wyglądają jako soliter, nie tylko w czasie kwitnienia, lecz przez cały rok.

W ogrodach dobrze sprawdza się także całoroczne proso rózgowate. To roślina o wyjątkowym pokroju typowym dla zbóż – pionowa, dorastająca do 140 cm wysokości. Ma długie liście, wzniesione i sztywne, o lekko niebieskawym odcieniu. Jesienią przebarwiają się na żółto, ale najbardziej dekoracyjne są latem. Wtedy to pojawiają się wspaniałe, długie do 40 cm wiechy o luźnym pokroju. Roślina idealnie sprawdza się do naturalistycznych i rustykalnych ogrodów.

Ciekawe trawy ozdobne wieloletnie

Niektóre gatunki traw ozdobnych mają bardzo charakterystyczny pokrój, inny niż reszta. Jednym z takich oryginalnych gatunków jest dmuszek jajowaty. To trawa, która składa się z kępy licznych źdźbeł wyrastających w formie dużej kępy. Spomiędzy nich wyrastają wzniesione, sztywne łodygi, na szczycie których pojawiają się kwiatostany w postaci miękkiego, jajowatego kłoska. Kwitnące dmuszki wyglądają bardzo oryginalnie i chociaż ich kwiaty są jasne, przyciągają uwagę i każdy zwraca na nie swoje oczy. Dmuszki są całoroczne, ale trzeba je chronić przed zimnem.

Piórkówka czyli rozplenica japońska także robi ogromne wrażenie. To trawa o niezwykle eleganckim pokroju, wydaje się wręcz zwiewna. Ma lekko przewieszające się źdźbła, dzięki czemu wygląda jak fontanna. Uroku dodają jej kwiatostany – wyglądają jak puszyste ogonki wiewiórek. Piórkówka wymaga okrycia przed chłodem i uwielbia słońce. Poza tym nie jest w żaden sposób wymagająca i dobrze toleruje nawet błędy w uprawie. Jeśli preferujesz naprawdę oryginalne odmiany, powinna przypaść ci do gustu ‘Black Beauty’. Jej kwiatostany są… czarne. To naprawdę niezwykły widok.

Dekoracyjne trawy o niebieskich i szarych źdźbłach

Najbardziej dekoracyjne zdecydowanie są trawy o niebieskawych i szarych źdźbłach. Wyróżniają się na rabacie, posadzone w większej grupie lub z trawami o standardowym, zielonym kolorze prezentują się naprawdę najpiękniej. Najbardziej popularne niebieskie trawy to odmiany kostrzewy sinej. W ogóle gatunek nazywa się „niebieską trawą”, bo to jej najważniejsza cecha charakterystyczna. Kostrzewa sina ma niewysokie wymagania i szybko się rozprzestrzenia, tworząc niebieską powierzchnię złożoną z małych, bardzo gęstych kęp. Ma bardzo wiele odmian, które różnią się nieco wysokością i kolorem kwiatów. Większość odmian ma kremowe kwiatostany, ale niektóre są ciekawsze – ‘Blauglut’ zmienia kolor kwiatów od kremowego poprzez czerwony do brązowego, a ‘Bergsilber’ ma niebieskie kwiatostany, które stopniowo przemieniają się w brązowe.

Wydmuchrzyca piaskowa to kolejny przykład cenionej trawy ozdobnej o niebiesko-szarych źdźbłach. Jest niewielka, ale tworzy mocną darń. Używa się jej do zabezpieczania nadmorskich brzegów. W ogródkach także dobrze się sprawdzi, zwłaszcza że dobrze znosi suszę i niesprzyjające warunki pogodowe. Naprawdę nie potrzebuje wiele, by dobrze się rozwijać. Jest to trawa trwała i masywna, tworząca bardzo gęste kępy.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto