Trawy ozdobne wysokie

Ilustracja trawy ozdobne wysokie

Trawy ozdobne wysokie – grupa traw ozdobnych, używanych w ogrodach i zieleni miejskiej. Trawy wysokie zwykle kwalifikuje się od 80 cm wzwyż. Niektóre gatunki w odpowiednich warunkach potrafią osiągać w czasie kwitnienia nawet 3-3,5 metra. Do traw ozdobnych traw wysokich zalicza się m.in. trawy pampasowe, miskanty i trzęślice. Oprócz dużych kęp liści elementem dekoracyjnym są kwiatostany zebrane w kłosy. Mogą mieć zróżnicowany kształt i kolorystykę. Wśród kultywarów spotyka się też trawy kwitnące na intensywne kolory – np. różowy, czerwony.

Filtry0

Trawy ozdobne wysokie

Trawy ozdobne wysokie - pozostałe

Trawy ozdobne wysokie - popularne odmiany traw całorocznych do ogrodu

Wiele traw ma walory dekoracyjne. Większość nie ma zbyt wygórowanych wymagań. W dodatku niektóre zachowują zielone liście przez cały rok. Istnieje więc wiele powodów, dla których warto zwrócić uwagę na trawy ozdobne. Oto popularne gatunki traw wysokich do ogrodu.

Trawy ozdobne wysokie – gatunki

Poszukując traw wysokich najlepiej przyjrzeć się wybranym gatunkom, które dobrze nadają się do całorocznej uprawy w ogrodzie. Dzięki temu zapewnią ciekawy wystrój nie tylko w sezonie, ale też po pierwszych przymrozkach.

  • Trawa pampasowa – pochodząca z Ameryki Południowej należy do najwyższych traw na świecie. W okresie kwitnienia może osiągać około 3 metrów. W polskich warunkach zwykle nie przekracza 1,5 m, ale i tak wygląda imponująco w ogrodzie. Jej wielkim walorem są duże, puszyste kłosy. U poszczególnych odmian mają one inne kolory. Liście traw pampasowych mają ostre krawędzie, warto o tym pamiętać w czasie pielęgnacji i zawiązywania traw na zimę.
  • Miskant – te trawy ozdobne wysokie można spotkać w Eurazji i południowej Afryce, ale najwięcej gatunków rośnie w Azji południowo-wschodniej i na wyspach Pacyfiku. W Polsce najczęściej uprawiamy miskant chiński i cukrowy, a także miskant olbrzymi (dorastający nawet do 4 m). Wielkość okazów często zależy od odmiany (o czym dalej). Miskant jest rośliną wieloletnią, ale młode rośliny oraz niektóre odmiany mogą być wrażliwe na mrozy. Trzeba je zabezpieczyć przed zimą.
  • Rozplenica japońska – kolejne trawy ogrodowe, które sprawdzą się jako całoroczna ozdoba. Nie jest to najwyższy gatunek traw, ale osiągają wysokość od 80 do 100 cm. Poza tym jest to trawa szybko rosnąca, więc w krótkim czasie po posadzeniu uzyskamy pożądany efekt. Nadaje się do obsadzania skalniaków, na soliter i jako tło dla innych roślin.
  • Trzęślica – ten rodzaj traw należy do półzimozielonych. Jest jednak wystarczająco dekoracyjna przez większość roku, żeby stanowić całoroczną ozdobę w ogrodzie. Wyrasta w zwartych kępach do 1-2 m. Pokrój w czasie kwitnienia jest bardziej rozłożysty. Wiele odmian przypomina w tym czasie obfite fontanny. Dzięki temu, że jest gatunkiem rodzimym, dobrze radzi sobie w naszych warunkach klimatycznych.
  • Bambus – szukając bardziej egzotycznych roślin do ogrodu, warto pomyśleć o bambusie. Nie wszystkie gatunki bambusa nadają się do uprawy w klimacie umiarkowanym, ale istnieją również odporne na mróz. Zaletą rośliny jest to, że bardzo szybko przyrasta, ma dekoracyjne łodygi, z charakterystycznymi kolankami i atrakcyjne liście. Te wieloletnie trawy kwitną raz na kilkadziesiąt lat, a kwiaty nie wytwarzają uczulającego pyłku. Jest to więc doskonała alternatywa dla wszystkich alergików. 
  • Trzcina pospolita – można powiedzieć, że polskim odpowiednikiem bambusa jest trzcina. Podobnie jak egzotyczny kuzyn przez tysiąclecia stanowiła materiał na maty, kosze, a nawet plecione ściany domów, które pokrywano gliną. Trzcina ma atrakcyjne kwiaty, dorasta od 1 nawet do 4 m. Mocno się rozrasta, dzięki odpornym kłączom.  Jej głównym wymaganiem jest wilgotne podłoże. Dlatego należy do traw sadzonych przy oczkach wodnych lub na terenach podmokłych. Wybierając trzcinę do ogrodu nie zapominajmy, że są to rośliny inwazyjne. Chociaż mogą być też bardzo ozdobne.

Wybrane interesujące odmiany

Nie wszystkie odmiany wymienionych wyżej roślin są wysokie. Jeżeli jednak zależy nam na wybraniu czegoś na zieloną ścianę, przesłonięcie ogrodzenia czy tło dla innych roślin, oto niektóre proponowane odmiany:

  • Trawa pampasowa „Rosea” – niezwykle atrakcyjna, wysoka odmiana trawy pampasowej o różowych kwiatach. W okresie kwitnienia dorasta do ok. 2,5 m. Jej wadą jest słaba odporność na mróz. Najlepiej uprawiać ją w pojemniku, który wykopiemy na zimę. Teoretycznie jest więc trawą zimozieloną, ale nie będzie stanowić takiej samej ozdoby w ogrodzie przez cały rok.
  • Trawa pampasowa „Andes Silver” – dorasta do 2-3 m, a same jej wiechy mogą osiągać 0,5 m długości. Są koloru kremowego, puszyste. Ta odmiana jest dość odporna, ale nie znosi wilgoci zimą. Dobrze jest związać trawę w snopek przez nastaniem przymrozków.
  • Rozplenica japońska „Black Beauty” – dość wysoki gatunek rozplenicy (do 100 cm) o bardzo ciemnych kłosach. Jest odporna na ujemne temperatury, trzeba ją tylko chronić przed wilgocią. Wiosną ścina się pędy tuż przy ziemi.
  • Rozplenica japońska „Rubrum” – są to nie tylko trawy kwitnące na purpurowo, ale posiadające liście w tym kolorze. Jeżeli zależy nam na odmianie, która będzie kontrastować z zielenią pozostałych roślin, to ta odmiana świetnie się nadaje. Jest to też jedna z najwyższych odmian rozplenicy. W sprzyjających warunkach potrafi dorastać do 150 cm.
  • Trzęślica trzcinowata – wysoka odmiana trzęślicy, dorasta nawet do 2-2,5 m. Lekko fontannowy pokrój, z kwiatami wyrastającymi wysoko nad kępę. Są to rośliny całoroczne, ale nie zimozielone. Jak u wielu traw ozdobnych liście przebarwiają się na jesień.
  • Miskant chiński „Sarabande” – odmiana miskanta o zwartym, strzelistym pokroju. Same kępy dość sztywne, wzniesione, dorastają do 1,5 m. W okresie kwitnienia roślina może osiągać 2 m wysokości. Wysokie miskanty dobrze nadają się na szpalery i żywopłoty lub jako dodatkowa osłona przy płotach i siatkach.
  • Miskant chiński „Strictus” – jeden z najbardziej dekoracyjnych miskantów. Liście są nieco szersze niż u większości traw ozdobnych, prążkowane poprzecznymi paskami w kolorze jasnozielonym. Pokrój kęp zwarty, do 2 m wysokości. Ochrony na zimę (ściółkowanie) potrzebują tylko młode rośliny.
  • Fargezja lśniąca „Black Pearl” – fargezja to rodzaj bambusa o zwartym pokroju i drewniejących łodygach. Dorastający od 2 do 4 m (zależnie od warunków). Odmiana „Black Pearl” ma atrakcyjne, ciemniejące pędy, które kontrastują z podłużnymi, jasnozielonymi liśćmi. W polskich warunkach całkowicie mrozoodporna. Co ważne nie jest rośliną inwazyjną. Można ją przez wiele lat uprawiać w jednym miejscu, bez obawy, że przytłumi wzrost innych roślin w ogrodzie.

Powyższe propozycje to tylko wycinek możliwości. Każdy z wymienionych rodzajów traw ma wiele odmian. Można je łączyć w kompozycje lub pozostać przy jednym gatunku. Tak czy inaczej są mrozoodporne, wieloletnie, dekoracyjne i większość z nich nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

Jak pielęgnować trawy ozdobne wysokie?

Wybierając trawy ozdobne wysokie do ogrodu powinniśmy sprawdzić jakie są wymagania konkretnej odmiany i gatunku. Większość traw ozdobnych potrzebuje dość żyznej ziemi, dobrze nawilżonej, ale nie przelanej (z wyjątkiem trzcin). Dodatkowo np. bambusy lubią miejsca lekko zacienione, z dużą wilgotnością powietrza. Nie są jednak trawami wyrastającymi w stojącej wodzie (wbrew popularnym wyobrażeniom). Istnieją też trawy lubiące więcej słońca i źle znoszące nadmiar wilgoci. Trawy pampasowe zdecydowanie preferują stanowiska słoneczne, ale osłonięte od wiatru.

Na pielęgnację traw składa się przede wszystkim podlewanie w razie suszy, ochrona na zimę i przycinanie pędów wczesną wiosną. Trawy pampasowe mogą wymagać dodatkowego nawożenia, kiedy ziemia w ogrodzie nie jest wystarczająco żyzna.

Ciekawym aspektem przygotowania traw na zimę jest możliwość fantazyjnego splatania. Oprócz tworzenia chochoła (po prostu związujemy kępę sznurkiem np. jutowym), można boczne części kępy upleść w warkocze lub według własnego gustu. Dzięki temu będą miały zimą dodatkowy walor ozdobny.

Pamiętajmy, że niektóre trawy ozdobne mają szczególnie ostre brzegi liścia. Prace pielęgnacyjne, takie jak związywanie, splatanie czy przycinanie należy przeprowadzać w rękawiczkach.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto