Trujące kwiaty doniczkowe
-
Amarylis nadobnybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Amarylis jest prawdziwą gwiazdą pośród roślin doniczkowych. Nie bez powodu nosi imię pięknej pasterki z wierszy Wergiliusza. Na mocnej, pełnej łodydze rozwija do 12 pasteloworóżowych kielichów (są też odmiany o białych kwiatach). Często mylona z amarylisem zwartnica ma tylko 3-4 duże kwiaty na łodydze pustej w środku.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Cantedeskia etiopskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pochodząca z Afryki Południowej cantedeskia etiopska zyskała w Polsce dużą popularność już pod koniec XIX wieku. Trochę dziwna i trudna do wymówienia nazwa rodzajowa upamiętnia w włoskiego botanika, którym był Giovanni Zantedeschi. Obok formy botanicznej istnieją liczne mieszańce międzygatunkowe i bardziej kolorowe kultywary.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Zroślicha stopowcowapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Zroślicha stopowcowa jest znana jako szybko rosnące pnącze doniczkowe o pięknych liściach. Jest spokrewniona z tak popularnymi roślinami, jak epiprepnum, diffenbachia, filodendron albo cantedeskia. Kształt liści tego gatunku może się kojarzyć ze stopą gęsi albo ostrzem strzały. Odmiany hodowlane zroślichy stopowcowej mają często liście w rozmaitych, często cieniowanych kolorach.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Kaladium dwubarwnebyliny bylina z bulwą ozdobna
Ojczyzną kaladium dwubarwnego jest podszyt deszczowych lasów równikowych. Roślina jest przyzwyczajona do dużej wilgotności powietrza i stałej, wysokiej temperatury powietrza i gruntu. W naturze nigdy nie jest wystawiona na palące promienie słoneczne i dlatego w mieszkaniu również oczekuje światła mocnego, ale rozproszonego. Barwne liście kaladium doskonale nadają się do komponowania z innymi gatunkami roślin.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Bieluń dziędzierzawarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Meksykańskie pochodzenie bielunia dziędzierzawy i jego przybycie do Europy w XVI wieku można uznać za ustalone. Wątpliwości budzą tylko wzmianki o podobnej roślinie w starożytnych źródłach indyjskich, greckich i arabskich. Prawdopodobnym wyjaśnieniem jest pomylenie bielunia z innym gatunkiem rośliny o podobnych właściwościach.
roślina jednoroczna
Trujące kwiaty doniczkowe - pozostałe
-
Skrzydłokwiat Wallisabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Nazwa gatunkowa tego skrzydłokwiatu upamiętnia niemieckiego botanika Gustava Wallisa. Rzadki gatunek rośliny stał się bardzo popularny w uprawie doniczkowej dzięki wyhodowaniu licznych kultywarów. Różnią się one wysokością wzrostu oraz formą i kolorem liści, niektóre odmiany rozwijają duże i pachnące kwiaty. Atrakcyjny wygląd skrzydłokwiatu Wallisa zapewniają zarówno długo utrzymujące się kwiaty, jak i piękne, ciemnozielone liście.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Wilczomlecz nadobnykrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
W swojej ojczyźnie w Meksyku wilczomlecz nadobny jest krzewem dorastającym do 3-4 m wysokości. Odkryty w XIX wieku szybko stał się popularną rośliną ozdobną. W warunkach mieszkaniowych ma zwykle tylko 40-60 cm, a jego największą ozdobą są kolorowe podsadki, otaczające niepozorne kwiaty.
Trudność uprawy: trudna -
Anturium Andregobyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Anturium Andrego jest byliną z tropikalnych lasów Ameryki Południowej. Nazwa gatunkowa upamiętnia Édouarda André - francuskiego botanika i odkrywcę rośliny. Jako roślina doniczkowa cieszy się wielką popularnością, a co pewien czas bywa nawet bardzo modna. Ozdobę anturium stanowią czerwone i błyszczące liście przykwiatowe (spathy); niepozorne kwiaty zebrane są w biało-żółtą kolbę.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Zroślicha stopowcowa 'Neon Robusta'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Zroślicha stopowcowa 'Neon Robust' jest odmianą egzotycznego pnącza o pięknych liściach z niespotykanym ubarwieniem. W odpowiednich warunkach świetlnych liście przybierają bladoróżowy kolor o perłowym połysku. Odmiana 'Neon Robust' wyróżnia się efektownie na tle tradycyjnej zieleni roślin.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Scindapsus pstrypnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Scindapsus pstry jest tropikalnym pnączem ze znanej rodziny obrazkowatych. Efektowne, skórzaste liście ze srebrzystymi plamkami czynią z niego jedną z najpiękniejszych roślin doniczkowych. Bywa mylony ze spokrewnionym epipremnum złocistym, od którego ma jednak większe wymagania. Może rosnąć również w doniczce wiszącej, tworząc zwisające pędy.
pnącze -
Epipremnum pierzastepnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Epipremnum pinnatum jest egzotycznym pnączem o pierzastodzielnych liściach. W naturalnych warunkach dorasta do 15 m, oplatając drzewa albo skalne wypusty na górskich stokach. W mieszkaniu osiąga znacznie mniejsze rozmiary, długość liści może dochodzić do 40 cm, podczas gdy w tropikalnych lasach bywają dwukrotnie większe.
pnącze Trudność uprawy: średnia
-
Glorioza wspaniałapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Glorioza wspaniała jest egzotycznym pnączem o wyjątkowo dekoracyjnych kwiatach. Duże, efektowne kwiaty mają pofalowane płatki, które przypominają szkarłatne płomienie, żółte na dole. Jako roślina tropikalna glorioza uwielbia ciepło i wilgoć.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Zwartnica pośredniabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Zwartnica, błędnie kojarzona z południowoafrykańskim amarylisem, jest niezwykle efektowną rośliną doniczkową. Na szczycie pustego w środku pędu kwiatowego pojawia się dwa do czterech dużych, lejkowatych kwiatów. Uprawiana jest hybryda, której odmiany mogą mieć rozmaite kolory, wielkość i formę.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Wilczomlecz okazałykrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Wilczomlecz okazały bywa czasem nazywany "koroną cierniową", jednak to biblijne skojarzenie jest zupełnie bezpodstawne, ponieważ ten gatunek został sprowadzony z Madagaskaru dopiero w XIX wieku. Nazwa botaniczna rośliny upamiętnia barona Pierre-Bernarda Miliusa, który dostarczył pierwsze okazy nieznanego wówczas gatunku do Francji. Ozdobę stanowią barwne przykwiatki.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Zamiokulkas zamiolistny 'Zenzi'byliny bylina z kłączem kwiatowa
Zamiokulkas zamiolistny 'Zenzi' jest miniaturową odmianą gatunku. W porównaniu z formą botaniczną ma bardziej zwarty pokrój, mniejszą wysokość oraz grubsze, beczułkowate pędy. Należy do najbardziej odpornych i łatwych w uprawie roślin doniczkowych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Brugmansja - mieszańcekrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Brugmansja jest rodzajem botanicznym krzewów z tropikalnych lasów Ameryki Południowej. Są on często mylone z blisko spokrewnionymi roślinami z rodzaju bieluń (Datura), do którego były kiedyś włączane. W uprawie spotyka się przeważnie hybrydy międzygatunkowe i ich odmiany. Niezwykle efektowną ozdobą brugmansji są bardzo duże lejkowate kwiaty, nazywane anielskimi trąbami. Są one skierowane do dołu, podczas gdy kwiaty bielunia (datury) wznoszą się ku górze.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Czermiówka czerwieniejącabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pochodząca z tropikalnych azjatyckich lasów czermiówka czerwieniejąca jest w naszych warunkach doniczkową byliną o bardzo efektownych liściach. Są one duże, sercowate, błyszczące, osadzone na długich czerwonobordowych ogonkach. Na pierwszy rzut oka przypomina wyglądem filodendron. Oprócz botanicznej formy Homalomena rubescens występują w uprawie różne kultywary.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Krasnokwiat białokwiatowybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Krasnokwiat białokwiatowy jest najbardziej popularnym gatunkiem swojego rodzaju, spokrewnionego blisko na przykład z amarylisem, kliwią albo zwartnicą. Pochodząca z południowych obszarów Afryki bylina ma w swojej ojczyźnie lato, kiedy u nas panuje zima i potrzebuje okresu spoczynku dla przygotowania nowych kwiatów w naszych miesiącach letnich. Chociaż nazwa rodzajowa Haemanthus jest połączeniem greckich słów oznaczających "krew" i "kwiat", ten gatunek rozwija wyjątkowo baldachy białych kwiatów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Filodendron 'Pink Princess'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Filodendron 'Pink Princess', egzotyczna roślina o pięknych, dużych, ciemnozielonych liściach z różowymi wtrąceniami, nie jest "zwykłym" kultywarem filodendrona czerwieniejącego (Philodendron erubescens), ale mutacją hybrydy tego gatunku z Philodendron pertusum. Odmiana została wyhodowana na Florydzie (USA) na początku obecnego stulecia. Wykazuje dużą zmienność ubarwienia liści.
bylina, pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Zroślicha stopowcowa 'White Butterfly'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Dziko rosnąca w tropikalnej dżungli zroślicha stopowcowa ma duże strzałkowate, ciemnozielone liście bez przebarwień, których kształt może się kojarzyć ze stopą gęsi, ostrzem strzały albo nawet skrzydłami motyla. Odmiana 'White Butterfly' tej rośliny wyróżnia się kontrastowym połączeniem soczystej zieleni i bieli w formie efektownego wzoru na blaszce liściowej.
pnącze Trudność uprawy: łatwa
-
Kliwia cynobrowabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Kliwia cynobrowa przypomina bardzo swoje krewniaczki z botanicznego rodzaju zwartnica, jednak w odróżnieniu od nich nie wytwarza cebuli, ale kłącze. Sprowadzona do Europy w połowie XIX wieku, zrobiła wielką karierę w świecie roślin ozdobnych. Chociaż ostatnio została nieco zapomniana, warto na nowo zwrócić uwagę na kliwię, ponieważ jej bardzo oryginalne, duże kwiaty stanowią niezwykłą ozdobę.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Zroślicha Wendlandapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Zroślicha Wendlanda zalicza się do najbardziej lubianych gatunków Syngonium, uprawianych w doniczkach jako rośliny ozdobne. Występuje endemicznie w Kostaryce i Panamie, popularność zawdzięcza dużym, aksamitnym, ciemnozielonym liściom ze srebrną smugą pośrodku. Epitet gatunkowy upamiętnia niemieckiego botanika Hermanna Wendland'a, znawcy środkowoamerykańskich roślin.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Wilczomlecz palczastykrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Wilczomlecz palczasty pochodzi z tropikalnych obszarów południowej Afryki, gdzie wyrasta na okazały krzew. W naszych warunkach jest efektowną rośliną doniczkową o bardzo oryginalnym wyglądzie. Jego ozdobę stanowią silnie rozgałęzione, cienkie, wałeczkowate pędy. Roślina wydziela trujący, mleczny sok.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Difenbachia 'Reflector'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Difenbachia (dieffenbachia) 'Reflector' jest bardzo atrakcyjną odmianą o pięknym ubarwieniu liści. Roślina przyciąga wzrok zachwycającą grą kolorów: kremowego, jasno- i ciemnozielonego. Ciekawą mozaikę na blaszce liściowej podkreśla wyrazisty, jasnozielony nerw główny, przebiegający przez całą jej długość.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zamiokulkas zamiolistny 'Raven'byliny bylina z kłączem kwiatowa
Zamiokulkas zamiolistny 'Raven' jest odmianą popularnej rośliny doniczkowej o rzadko spotykanym przebarwieniu liści. Są one ciemne, niemal czarne i połyskują niczym skrzydła kruka - stąd nazwa odmianowa. Młode pędy są początkowo zielone, jednak szybko zmieniają barwę na ciemną.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Anturium Scherzerabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Ten gatunek anturium, powszechnie uprawiany jako doniczkowa roślina ozdobna, nosi epitet upamiętniający austriackiego botanika Karla von Scherzer. Ozdobę rośliny stanowią lancetowate liście oraz efektowne kwiaty złożone z jasnoczerwonej spathy i pomarańczowej albo czerwonej kolby. Zawinięty koniec kolby przypomina ogon świni, stąd angielska nazwa rośliny "pigtail".
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Alokazja Micholitza 'Frydek'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Alocasia micholitziana 'Frydek' jest najbardziej popularnym kultywarem filipińskiego gatunku alokazji, o nazwie upamiętniającej niemieckiego botanika Wilhelma Micholitza. Powszechnie używana dzisiaj nazwa odmiany pojawiła się w 2002 roku prawdopodobnie na skutek literówki Alocasia micholitziana 'Freydyk'. Na dodatek, w tej zagmatwanej historii nazwy, chodzi o odmianę określaną pierwotnie jako Alocasia Micholitziana 'Green Velvet' lub Alocasia micholitziana „Maxkowskii”.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Aglaonema zmienna ‘Pink Moon'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Aglonema 'Pink Moon' jest bardzo ciekawą odmianą o niezwykle dekoracyjnych liściach, które wyglądają niczym dzieło artysty malarza. Liście mają wyraźnie zaznaczony na różowo nerw główny, a ciemnozielona blaszka posiada liczne drobne, żółte przebarwienia, tworzące niepowtarzalne wzory.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Alokazja zakapturzonabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Alocasia cucullata, podobnie jak inne uprawiane u nas gatunki alokazji, jest byliną o bardzo dekoracyjnych liściach. Blaszki liściowe są duże, sercowate, błyszczące z subtelnym rysunkiem zielonych żyłek i umocowane na długich, smukłych łodygach. Nazwa gatunkowa pochodzi od łacińskiego słowa cucullatus = "kaptur", prawdopodobnie nawiązując do kształtu liścia.
bylina Trudność uprawy: średnia
-
Begonia Masonabyliny bylina z kłączem kwiatowa
W przypadku begonii Masona podobnie jak wielu innych jej krewniaczek główną ozdobę rośliny tworzą nie kwiaty, ale oryginalne, bardzo dekoracyjne liście. Soczyście zielone blaszki liściowe posiadają brązowy, nieregularny wzór, który przypomina Krzyż Żelazny, używany również na flagach wypraw krzyżowych w średniowieczu. Epitet gatunkowy rośliny upamiętnia brytyjskiego ogrodnika Maurice'a Masona.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zroślicha stopowcowa 'Milk Confetti'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Syngonium 'Milk Confetti' jest odmianą o pięknie wybarwionych liściach, na co trafnie wskazuje jej nazwa. Tworzy ona mianowicie bardzo jasne, miętowozielone liście, które są nakrapiane drobnymi, nieregularnymi i przypadkowo rozłożonymi, różowymi plamkami - niczym różowym confetti. Każdy liść jest niepowtarzalny i posiada oryginalne zabarwienie.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Zroślicha stopowcowa 'Red Spot'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Zroślicha stopowcowa 'Red Spot' jest wyjątkową odmianą popularnej rośliny doniczkowej o bardzo dekoracyjnych liściach. Jej strzałkowate liście łączą zieleń z pięknym różem, doskonale komponując się z innymi roślinami. Każdy liść z różowymi przebarwieniami jest wyjątkowy i niepowtarzalnie wybarwiony.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Aglaonema zmienna 'Maria'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Aglaonema 'Maria' jest odmianą o bardzo dekoracyjnych, dwubarwnych liściach ze wzorzystym deseniem. Każdy liść ma wyjątkowy i niepowtarzalny wygląd, a cała roślina tworzy eleganckie i pełne uroku wrażenie. Przynależność do rodziny obrazkowatych oznacza właściwości toksyczne aglaonemy.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Aglaonema zmienna 'Silver Queen'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Aglaonema 'Silver Queen' jest jedną z najpopularniejszych odmian aglaonemy zmiennej, tropikalnej rośliny doniczkowej o szczególnie dekoracyjnych liściach. 'Silver Queen' ma liście zielone tylko na obrzeżach i wzdłuż nerwów głównych, podczas gdy pozostałe części blaszki liściowej są srebrzystobiałe lub kremowe. Dość niepozorne kwiaty mają charakterystyczną dla rodziny obrazkowatych kolbę kwiatową otoczoną spathą.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Trójskrzyn pstrykrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Trójskrzyn pstry, bardziej znany pod starą nazwą kroton, jest tropikalnym krzewem, który swoimi pięknymi, barwnymi liśćmi potrafi poprawić nastrój w każdym mieszkaniu. Jak każdy przedstawiciel rodziny wilczomleczowatych, wydziela sok, który może drażnić skórę, a wszystkie jego części są trujące.
krzew Trudność uprawy: trudna -
Epipremnum złociste 'Godzilla'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Wyhodowana w Japonii odmiana epipremnum 'Shangri La', znana pod nazwą 'Godzilla' albo 'Green Javelin', jest wyjątkowo dekoracyjną rośliną doniczkową o nietypowo wyglądających liściach. Są one ciemnozielone, skierowane ku górze i nieregularnie zwinięte. Wnoszą do mieszkania egzotyczny nastrój.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Pilea Cadierabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Pilea Cadiera, nazwana tak na cześć francuskiego misjonarza, autora wielu prac o Wietnamie, Léopolda Michela Cadière, jest w naszych warunkach efektowną i popularną rośliną doniczkową. Jej ozdobę stanowią pięknie ubarwione, wzorzyste liście, a srebrzysty kolor ornamentu może się kojarzyć z kolorem aluminium.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Krasnokwiat Katarzynybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Krasnokwiat Katarzyny jest południowoafrykańską byliną, która w odróżnieniu od najbardziej popularnego krasnokwiatu białokwiatowego rozwija kwiaty w kolorze zgodnym z nazwą rodzajową. U tego podgatunku liście utrzymują się przez cały rok (kwitnie w stanie ulistnionym). Filigranowe, gwiaździste kwiaty w pomarańczowoczerwonym kolorze tworzą efektowne, bardzo dekoracyjne kule.
bylina Trudność uprawy: średnia
Trujące kwiaty doniczkowe - które rośliny hodowane w domu są trujące dla ludzi?
Rośliny pokojowe są piękne, więc chętnie stawiamy ja na półkach, stolikach i parapetach. Mało kto wie, że wiele popularnych gatunków jest trująca dla ludzi. Sprawdź, czy rośliny, które masz w domu są niebezpieczne dla twoich dzieci i zwierząt!
Trujące kwiaty doniczkowe – objawy zatrucia
Na szczęście lista roślin trujących, które są hodowane w domu i mogą realnie zaszkodzić jest naprawdę krótka. Większość z nich wytwarza sok, który zawiera saponiny i może powodować podrażnienia skóry, ale raczej niegroźne. Gorzej, jeśli dostanie się do oka, ponieważ może naprawdę mocno uszkodzić jego powierzchnię.
Objawy zatrucia po zjedzeniu liści, owoców czy kwiatów mogą być znacznie poważniejsze. Najczęściej taki problem dotyczy dzieci lub zwierząt domowych. Bardzo często celują w tym koty, które lubią z ciekawości podgryzać rośliny doniczkowe. Objawami zatrucia rośliną domową najczęściej są wymioty i ślinotok, spowodowane podrażnieniem śluzówki. Czasami jednak działanie toksycznego kwiatu jest silniejsze. Mogą pojawić się drgawki, utrata przytomności, wysypka lub bóle brzucha.
Kwiaty domowe w buzi dziecka – pierwsza pomoc
Co zrobić, jeśli maluch zje kawałek trującej rośliny? Przede wszystkim jak najszybciej trzeba usunąć liście czy owoce z buzi dziecka. Od razu warto przepłukać usta i wypić trochę wody. Ale nie za dużo. Następnie trzeba wywołać wymioty u malucha, by jak najszybciej pozbył się z organizmu Jeśli zjedzona roślina znajduje się na liście tych niebezpiecznych, koniecznie trzeba od razu udać się do lekarza, nawet jeśli dziecko nie ma żadnych objawów. Warto zabrać ze sobą nalepkę lub plakietkę dołączaną do roślin z łacińską nazwą – wtedy lekarzowi łatwiej będzie zareagować i ocenić ryzyko zatrucia.
Jeśli zauważysz, że na skórze dziecka pojawia się podrażnienie po kontakcie z rośliną, koniecznie przemyj te miejsca wodą. Jeśli dolegliwości szybko nie miną, koniecznie pokaż to lekarzowi. Podrażnionego miejsca nie powinno się wystawiać na kontakt ze słońcem.
Kwiaty domowe trujące dla zwierząt – działanie
Czasami niestety trudno zorientować się, że zwierzę zjadło coś trującego. Alarmujące jest nadmierne ślinienie się oraz wymioty. W takim wypadku warto od razu iść do weterynarza, by wykluczyć możliwość poważnego zatrucia.
Jeśli jednak zauważysz, że zwierzę podgryza roślinę, zacznij działać od razu. Należy natychmiast usunąć resztki zielonych liści z pyszczka pupila, a następnie podać mu wodę. W przypadku najbardziej trujących gatunków, należy od razu sprowokować wymioty, na przykład wlewając do pyska zwierzęcia wodę utlenioną. Kolejnym krokiem jest udanie się do weterynarza. Prawdopodobnie maluchowi zostanie podany węgiel, który wiąże niebezpieczne substancje.
Jakie rośliny są trujące? Najgroźniejsze gatunki
Wydaje się, że najgroźniejszą rośliną hodowaną w domu, zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jest bluszcz pospolity. Najczęściej uprawia się go na zewnątrz, jako pnącze na ogrodzeniach i pergolach. Jednak bluszcz świetnie sprawdza się również w pomieszczeniach, idealnie nadaje się zwłaszcza do zacienionych pomieszczeń. Liście bluszczu są bardzo trujące, ale najbardziej niebezpiecznie są ich owoce. Na szczęście w domowych warunkach bluszcze raczej nie owocują, ale i tak warto zachować ostrożność. Spożycie nawet niewielkiego kawałka liści lub jagody bluszczu może powodować zaburzenia oddechu, gorączkę, wysypkę, odrętwienie oraz halucynacje.
Datura to kolejna z listy bardzo niebezpiecznych roślin. Piękne kwiaty w kształcie trąbek i duże, ciemnozielone liście sprawiają, że jest chętnie uprawiana. Na lato doniczki z daturą wynosi się na zewnątrz, by jesienią wstawić je do domu. Wszystkie części rośliny mają w sobie trujące alkaloidy, które powodują palpitacje serca, konwulsje, halucynacje, a nawet śpiączkę. To roślina, z której lepiej zrezygnować, jeśli masz dzieci lub zwierzęta.
Diffenbachia to piękna roślina doniczkowa o wspaniałych, dużych liściach. Te kwiaty doniczkowe są jednak szczególnie niebezpieczne. Zawierają kryształki szczawianu wapnia, czysty kwas szczawiowy oraz sok trawienny. Dlatego spożycie fragmentu liścia może wywołać biegunkę, mdłości, a w krytycznych wypadkach nawet paraliż i zaburzenia rytmu serca. Jeśli sok difenbachii dostanie się do oka, może powodować silne pieczenie, ból i skurcze powiek oraz silne łzawienie. W tym wypadku od razu należy udać się do lekarza.
Kwiaty domowe o działaniu toksycznym
Nie wszystkie rośliny mają aż tak silne działanie toksyczne. Warto jednak wiedzieć, że wiele popularnych gatunków także może powodować silne podrażnienia skóry czy niegroźne problemy ze strony układu pokarmowego. Jakie rośliny są trujące?
- Anturium – często hodowana w domach roślina ozdobna o pięknym, kolbiastym kwiatostanie i ozdobnych, lśniących liściach. Pędy i liście tej rośliny zawierają kryształki szczawianu wapnia. W przypadku kontaktu z sokiem rośliny, może pojawić się wysypka, a jeśli dostanie się on do ust – występuje obrzęk języka, gardła i warg. Znane są także przypadki zatarcia oka sokiem anturium, które prowadzi do poważnego zapalenia spojówek.
- Cyklamen – roślina o wspaniałych, intensywnie wybarwionych kwiatach, wyrastających ponad ciemnozielone liście. Są bardzo dekoracyjne. W zasadzie sama nadziemna część rośliny nie jest niebezpieczna dla ludzi. Jej bulwy jednak zawierają cyklaminę – niebezpieczny związek, którego spożycie może doprowadzić do śmierci. Dlatego w trakcie przesadzania należy używać gumowych rękawiczek i pod żadnym pozorem nie podnosić rąk do ust. Może spowodować to nudności, wymioty i biegunkę.
- Poinsecja, czyli gwiazda betlejemska – to roślina, którą kupujemy jedynie na Boże Narodzenie. Trudno wyobrazić sobie bez niej święta, dekorujemy nią okna i stoły. Warto jednak zwrócić uwagę, by dzieci nie zbliżały się do rośliny. Kontakt z sokiem, który wydziela powoduje mocne podrażnienia skóry i wysypki. Może okazać się, że święta, zamiast przy stole, spędzimy na nocnej pomocy lekarskiej.
- Skrzydłokwiat – to jedna z najbardziej popularnych roślin dekoracyjnych uprawianych w domu. Uroczy skrzydłokwiat ma delikatne, ciemnozielone liście odziomkowe i ładne, obrazkowe kwiaty w białym kolorze. Jest bardzo ozdobny, na dodatek ma naprawdę niewielkie wymagania pielęgnacyjne. Jednak jego liście zawierają szczawiany wapnia, więc przypadkowe spożycie może spowodować podrażnienia śluzówki jamy ustnej i przewodu pokarmowego. W skrajnych przypadkach powoduje obrzęki górnych dróg oddechowych.
- Amarylis – roślina, która w domu zakwita na początku roku. Jej kolorowe, duże kwiaty w kielichowatym kształcie są zapowiedzią, że za chwilę zaczyna się wiosna. Jednak warto wiedzieć, że cebule amarylisów są trujące. I to bardzo mocno. Po ich przypadkowym spożyciu może dojść do poważnych poparzeń błon śluzowych przewodu pokarmowego. Mogą wystąpić także duszności.