Trujace kwiaty
- Difenbachia Seguinybylinybyliny doniczkowebyliny ozdobne
Aktualne wyniki badań rodzaju botanicznego Dieffenbachia wykazały, że niektóre gatunki są tylko synonimami tego samego gatunku Dieffenbachia seguine. W niczym nie zmienia to jednak wyjątkowej atrakcyjności i urody hodowanej w doniczkach difenbachii. Pstre, nakrapiane i wzorzyste liście cieszą się od lat dużym zainteresowaniem miłośników roślin.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Amarylis nadobnybylinybylina z cebuląbylina kwiatowa
Amarylis jest prawdziwą gwiazdą pośród roślin doniczkowych. Nie bez powodu nosi imię pięknej pasterki z wierszy Wergiliusza. Na mocnej, pełnej łodydze rozwija do 12 pasteloworóżowych kielichów (są też odmiany o białych kwiatach). Często mylona z amarylisem zwartnica ma tylko 3-4 duże kwiaty na łodydze pustej w środku.
bylina Trudność uprawy: trudna - Cantedeskia etiopskabylinybylina z kłączemkwiatowa
Pochodząca z Afryki Południowej cantedeskia etiopska zyskała w Polsce dużą popularność już pod koniec XIX wieku. Trochę dziwna i trudna do wymówienia nazwa rodzajowa upamiętnia w włoskiego botanika, którym był Giovanni Zantedeschi. Obok formy botanicznej istnieją liczne mieszańce międzygatunkowe i bardziej kolorowe kultywary.
bylina Trudność uprawy: średnia - Tojad najmocniejszybylinybyliny ogrodowebyliny ozdobne
Rosnący dziko w górach i na podgórzu tojad niebieski jest zaliczany do klasyków ozdobnych bylin ogrodowych. Uroda oryginalnych, przypominających hełm kwiatów tojadu, łączy się z bardzo silną toksycznością całej rośliny. Jeśli w ogrodzie będą przebywać małe dzieci, lepiej zastąpić tę piękną bylinę bardziej bezpiecznym gatunkiem. Tojad niebieski jest długowieczny, a intensywność kwitnienia rośnie wraz z wiekiem.
bylina Trudność uprawy: średnia - Skrzydłokwiat kwiecistybylinybyliny doniczkowebyliny ozdobne
Skrzydłokwiat kwiecisty jest egzotycznym przedstawicielem popularnej rodziny obrazkowatych, którą charakteryzują oryginalne kwiatostany w formie kolby zwykle z barwną podsadką. Duże, ciemnozielone, połyskujące liście nadają mu bardzo elegancki wygląd. Kolbiastym kwiatostanom towarzyszą śnieżnobiałe liście przykwiatkowe, tak zwane spathy.
bylina Trudność uprawy: średnia
Trujace kwiaty - pozostałe
- Kaladium dwubarwnebylinybylina z bulwąozdobna
Ojczyzną kaladium dwubarwnego jest podszyt deszczowych lasów równikowych. Roślina jest przyzwyczajona do dużej wilgotności powietrza i stałej, wysokiej temperatury powietrza i gruntu. W naturze nigdy nie jest wystawiona na palące promienie słoneczne i dlatego w mieszkaniu również oczekuje światła mocnego, ale rozproszonego. Barwne liście kaladium doskonale nadają się do komponowania z innymi gatunkami roślin.
bylina Trudność uprawy: trudna - Bieluń dziędzierzawarośliny jednoroczneogrodowaroślina kwiatowa
Meksykańskie pochodzenie bielunia dziędzierzawy i jego przybycie do Europy w XVI wieku można uznać za ustalone. Wątpliwości budzą tylko wzmianki o podobnej roślinie w starożytnych źródłach indyjskich, greckich i arabskich. Prawdopodobnym wyjaśnieniem jest pomylenie bielunia z innym gatunkiem rośliny o podobnych właściwościach.
roślina jednoroczna - Skrzydłokwiat Wallisabylinybyliny doniczkowebyliny ozdobne
Nazwa gatunkowa tego skrzydłokwiatu upamiętnia niemieckiego botanika Gustava Wallisa. Rzadki gatunek rośliny stał się bardzo popularny w uprawie doniczkowej dzięki wyhodowaniu licznych kultywarów. Różnią się one wysokością wzrostu oraz formą i kolorem liści, niektóre odmiany rozwijają duże i pachnące kwiaty. Atrakcyjny wygląd skrzydłokwiatu Wallisa zapewniają zarówno długo utrzymujące się kwiaty, jak i piękne, ciemnozielone liście.
bylina Trudność uprawy: średnia - Naparstnica purpurowarośliny dwuletnierośliny dekoracyjneroślina do ogrodu
Naparstnica purpurowa należy do najbardziej efektownych roślin kwiatowych dziko rosnących. W Polsce rozpowszechniła się od XVIII wieku i z ogrodów weszła samorzutnie również na tereny leśne. Czasem spotykana jest odmiana naparstnicy purpurowej o białych kwiatach - Digitalis purpurea var. alba.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: średnia - Wilczomlecz białounerwionykrzewykrzewy liściasterośliny doniczkowe
Wilczomlecz białounerwiony jest pochodzącym z Madagaskaru krzewem sukulentowym. Nazwa gatunkowa, zarówno botaniczna, jak i polska, nawiązuje do wyglądu liści. Są one ciemnozielone z wyraźnym białym unerwieniem i wyrastają niczym na palmie, w górnej części łodygi. Jak każdy wilczomlecz, roślina zawiera trujący mleczny sok.
krzew Trudność uprawy: łatwa - Jaskier ostrybylinybylina z kłączemkwiatowa
Jaskier ostry jest byliną często spotykaną na wilgotnych łąkach i pastwiskach. Złote kwiaty o błyszczących, jakby woskowanych płatkach, tworzą efektowny kontrast z zielenią liści. Jak wszystkie jaskry, zawiera trującą substancję ranunkulinę.
bylina Trudność uprawy: łatwa
- Anturium Andregobylinybyliny doniczkowebyliny ozdobne
Anturium Andrego jest byliną z tropikalnych lasów Ameryki Południowej. Nazwa gatunkowa upamiętnia Édouarda André - francuskiego botanika i odkrywcę rośliny. Jako roślina doniczkowa cieszy się wielką popularnością, a co pewien czas bywa nawet bardzo modna. Ozdobę anturium stanowią czerwone i błyszczące liście przykwiatowe (spathy); niepozorne kwiaty zebrane są w biało-żółtą kolbę.
bylina Trudność uprawy: średnia - Ziarnopłon wiosennybylinybylina z bulwąozdobna
Ziarnopłon wiosenny jest ciekawą byliną, która już wczesną wiosną prezentuje swoje złote, podobne do zawilców kwiaty. Z części korzeni tworzą się wrzecionowate bulwki. Również w kątach liści powstają po kwitnieniu bulwkowate rozmnóżki. Jako roślina ozdobna ziarnopłon wiosenny jest uprawiany w formie botanicznej oraz w szeregu odmian hodowlanych.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Scindapsus pstrypnączepnącze tropikalnepnącze doniczkowe
Scindapsus pstry jest tropikalnym pnączem ze znanej rodziny obrazkowatych. Efektowne, skórzaste liście ze srebrzystymi plamkami czynią z niego jedną z najpiękniejszych roślin doniczkowych. Bywa mylony ze spokrewnionym epipremnum złocistym, od którego ma jednak większe wymagania. Może rosnąć również w doniczce wiszącej, tworząc zwisające pędy.
pnącze - Miłek wiosennybylinybylina z kłączemkwiatowa
Miłek wiosenny już wczesną wiosną sprowadza do ogrodu złote gwiazdy swoich kwiatów. Jest rodzimym gatunkiem, jednak rzadko spotykanym w naturalnych warunkach. Przynależność do rodziny jaskrowatych oznacza, że piękna roślina o efektownych kwiatach jest trująca, a jednocześnie lecznicza.
bylina Trudność uprawy: średnia - Niecierpek gruczołowatyrośliny jednoroczneogrodowaroślina kwiatowa
Niecierpek gruczołowaty jest jednoroczną rośliną, sprowadzoną do Europy z Himalajów ze względu na swoją wartość dekoracyjną. Ma efektowne kwiaty bardzo lubiane przez pszczoły, ale jako uciekinier z ogrodów lubi rozprzestrzeniać się na nowym terenie, wypierając lokalne gatunki. Jest uprawiany jako roślina ozdobna i miododajna.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa - Grążel żółtybylinybylina z kłączemrośliny wodne
Duże, żółte i silnie pachnące kwiaty oraz pływające liście podobne do grzybieni białych sprawiają, że grążel żółty jest efektowną ozdobą większych ogrodowych sadzawek. Jest rodzimą byliną, którą można spotkać na stojących albo wolno płynących wodach na niżu. Wadą rośliny jest zawartość trujących alkaloidów.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Glorioza wspaniałapnączepnącze tropikalnepnącze doniczkowe
Glorioza wspaniała jest egzotycznym pnączem o wyjątkowo dekoracyjnych kwiatach. Duże, efektowne kwiaty mają pofalowane płatki, które przypominają szkarłatne płomienie, żółte na dole. Jako roślina tropikalna glorioza uwielbia ciepło i wilgoć.
pnącze Trudność uprawy: średnia - Wilczomlecz okazałykrzewykrzewy liściasterośliny doniczkowe
Wilczomlecz okazały bywa czasem nazywany "koroną cierniową", jednak to biblijne skojarzenie jest zupełnie bezpodstawne, ponieważ ten gatunek został sprowadzony z Madagaskaru dopiero w XIX wieku. Nazwa botaniczna rośliny upamiętnia barona Pierre-Bernarda Miliusa, który dostarczył pierwsze okazy nieznanego wówczas gatunku do Francji. Ozdobę stanowią barwne przykwiatki.
krzew Trudność uprawy: łatwa - Jaskier rozłogowybylinybyliny ogrodowebyliny ozdobne
Jaskier rozłogowy jest rodzimym gatunkiem spotykanym na wilgotnych łąkach, rowach i podmokłych miejscach na polach. Złotożółte, duże kwiaty mogą być ozdobą również w ogrodzie. Jako bylina ozdobna często bywa uprawiana odmiana jaskra rozłogowego z pełnymi kwiatami.
bylina Trudność uprawy: łatwa
- Psianka czarnarośliny jednoroczneogrodowaroślina kwiatowa
Psianka czarna jest rośliną jednoroczną, blisko spokrewnioną między innymi z ziemniakami, tytoniem, pomidorami i papryką. Jest zaliczana do roślin trujących, chociaż w niektórych częściach świata jej liście i owoce uchodzą za jadalne i lecznicze. Może być rośliną ozdobną w ogrodzie.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa - Zamiokulkas zamiolistny 'Zenzi'bylinybylina z kłączemkwiatowa
Zamiokulkas zamiolistny 'Zenzi' jest miniaturową odmianą gatunku. W porównaniu z formą botaniczną ma bardziej zwarty pokrój, mniejszą wysokość oraz grubsze, beczułkowate pędy. Należy do najbardziej odpornych i łatwych w uprawie roślin doniczkowych.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Ciemiernik cuchnącybylinybyliny ogrodowebyliny ozdobne
Ciemiernik cuchnący jest zimozieloną byliną, która w Polsce nie występuje dziko i jest spotykana tylko w ogrodach. Bardzo dekoracyjne są ciemnozielone, skórzaste liście, a główną atrakcję ciemiernika stanowią rozwijające się bardzo wcześnie jasnozielone kwiaty. Nazwa gatunkowa pochodzi od niezbyt przyjemnego zapachu całej rośliny.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Alokazja baginda 'Pink Dragon'bylinybyliny doniczkowebyliny ozdobne
Pośród licznej grupy gatunków i odmian alokazji, Alocasia baginda 'Pink Dragon' wykazuje chyba najbardziej kompaktową formę wzrostu. Jej sercowate liście z charakterystycznym, kontrastowym żyłkowaniem zmieniają z czasem kolor z jasnej zieleni na ciemną. Szczególny efekt tworzą moreloworóżowe łodygi rośliny.
bylina Trudność uprawy: średnia - Rannik zimowybylinybylina z kłączemkwiatowa
Rannik zimowy jest bulwiastą byliną z rodziny jaskrowatych, która w Polsce jest uprawiana w ogrodach, a czasem dziczeje. Jest jednym z pierwszych zwiastunów wiosny i doskonale pasuje do krokusów i przebiśniegów, z którymi tworzy z czasem gęste dywany kwiatów. Występuje w uprawie w kilku odmianach, różniących się odcieniem kwiatów i wypełnieniem.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Orlica pospolitabylinybylina z kłączemliściowa
Orlica pospolita jest rodzimym gatunkiem paproci, spotykanym często zwłaszcza w widnych lasach sosnowych. Z grubego kłącza wyrastają bardzo duże, niezimujące liście. Trójkątna w zarysie, zwykle trzykrotnie pierzasta blaszka liściowa jest ustawiona mniej więcej poziomo. Roślin jest trująca z wyjątkiem kłączy i bardzo młodych, przetworzonych liści.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Jaskier polnyrośliny jednoroczneogrodowaroślina kwiatowa
Jaskier polny jest rośliną jednoroczną (czasem dwuletnią) zasiedlającą ugory, nieużytki i łąki. Można go pomylić z częściej spotykanym jaskrem ostrym i innymi dziko rosnącymi jaskrami. Nie tworzy rozłogów, tylko mocny system korzeniowy. Rozwija latem jasne, cytrynowożółte kwiaty.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa - Monstera siltepecanapnączepnącze tropikalnepnącze doniczkowe
Monstera siltepecana jest rzadko spotykanym w uprawie, bardzo dekoracyjnym pnączem o charakterystycznym srebrzystym zabarwieniu młodych liści. Liście monstery przechodzą dwa stadia rozwoju: w młodości są małe i zielone z dużą liczbą srebrzystych plam, w wieku dorosłym liście stają się duże i dziurawe. W warunkach domowych monstera siltepecana nie tworzy kwiatów.
pnącze Trudność uprawy: łatwa - Sumak jadowitykrzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
Sumak jadowity był rośliną należącą do rodzaju sumak (Rhus), jednak w świetle najnowszych ustaleń został zaliczony do rodzaju Toxicodendron. Nazwa zwyczajowa na pewno pozostanie w użyciu na długo, niemniej jednak oficjalna botaniczna nazwa brzmi teraz Toxicodendron pubescens. Nazwa rodzajowa pochodzi z języka greckiego i jest połączeniem dwóch słów: Toxikos = „trucizna” i dendron = „drzewo”.
krzew Trudność uprawy: łatwa
- Śniedek baldaszkowatybylinybylina z cebuląbylina kwiatowa
Śniedek baldaszkowaty jest cebulową byliną, która pod koniec XVI wieku dotarła do Europy Środkowej ze wschodnich rejonów Morza Śródziemnego. Sadzona początkowo w ogrodach klasztornych, roślina trafiła później do wiejskich ogrodów, a z czasem zdziczała. Śniedek baldaszkowaty jest bardzo efektowny w okresie kwitnienia na początku wiosny, potem liście szybko zanikają.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Krasnokwiat białokwiatowybylinybylina z cebuląbylina kwiatowa
Krasnokwiat białokwiatowy jest najbardziej popularnym gatunkiem swojego rodzaju, spokrewnionego blisko na przykład z amarylisem, kliwią albo zwartnicą. Pochodząca z południowych obszarów Afryki bylina ma w swojej ojczyźnie lato, kiedy u nas panuje zima i potrzebuje okresu spoczynku dla przygotowania nowych kwiatów w naszych miesiącach letnich. Chociaż nazwa rodzajowa Haemanthus jest połączeniem greckich słów oznaczających "krew" i "kwiat", ten gatunek rozwija wyjątkowo baldachy białych kwiatów.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Kokoryczka wonnabylinybylina z kłączemkwiatowa
Kokoryczka wonna należy do bylin rodzimego pochodzenia, która potrafi efektownie ozdobić nie tylko zacienione zakątki ogrodu. Na grubych kłączach rośliny pozostają ślady po obumarłych pędach przypominające odciski pieczęci, dlatego m.in. Szwedzi, Niemcy i Anglicy nazywają kokoryczkę "pieczęcią króla Salomona".
bylina Trudność uprawy: łatwa - Filodendron 'Pink Princess'pnączepnącze tropikalnepnącze doniczkowe
Filodendron 'Pink Princess', egzotyczna roślina o pięknych, dużych, ciemnozielonych liściach z różowymi wtrąceniami, nie jest "zwykłym" kultywarem filodendrona czerwieniejącego (Philodendron erubescens), ale mutacją hybrydy tego gatunku z Philodendron pertusum. Odmiana została wyhodowana na Florydzie (USA) na początku obecnego stulecia. Wykazuje dużą zmienność ubarwienia liści.
bylina, pnącze Trudność uprawy: łatwa - Monstera dziurawa 'Variegata'pnączepnącze tropikalnepnącze doniczkowe
Monstera deliciosa 'Variegata'jest jedną z najrzadszych i najpiękniejszych odmian tej rośliny uprawianej w domowych warunkach. Na skutek wariegacji tworzą się kontrastowo, albinistycznie przebarwione liście. Ponieważ to zjawisko nie jest stabilne, może się zdarzyć, że liście będą nie tylko dwubarwne, ale też całkowicie białe albo zielone.
bylina, pnącze Trudność uprawy: średnia - Stefanotis bukietowypnączepnącze tropikalnepnącze doniczkowe
Stefanotis bukietowy jest egzotycznym pnączem z Madagaskaru, które uprawiane w doniczce zachwyca czysto białymi kwiatami roztaczającymi słodki aromat. Elastyczne pędy dorastają na podporach do 2-4 metrów. Ta piękna i efektowna roślina jest trudna w uprawie i wymagająca.
pnącze Trudność uprawy: trudna - Filodendron xanadubylinybyliny doniczkowebyliny ozdobne
Filodendron xanadu odkryty w 1983 roku uznano za hybrydę albo odmianę Thaumatophyllum bipinnatifidum (filodendron podwójnie pierzasty). Obecnie istnieją uzasadnione twierdzenia, że roślina ta nie jest odmianą mieszańcową, ale w rzeczywistości pochodzi z nasion zebranych z dziko rosnącej rośliny w Brazylii. W naszych warunkach jest efektowną rośliną doniczkową, tworzącą gęste kępy.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Obrazki włoskiebylinybylina z kłączemkwiatowa
Obrazki włoskie to śródziemnomorska bylina o bardzo dekoracyjnych liściach i efektownych, jaskrawo zabarwionych na pomarańczowy kolor owocostanach. Od wiosny ozdobę stanowią błyszczące, strzałkowate, z wyraźnym białym rysunkiem liście. Z charakterystycznych dla rodziny obrazkowatych kwiatów rozwijają się oryginalne owocostany - gęsto ułożone jagody na szczycie wysokiej łodygi.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Alokazja baginda 'Dragon Scale'bylinybyliny doniczkowebyliny ozdobne
Alokazja 'Dragon Scale' odznacza się bardzo dekoracyjnymi liśćmi, które wyglądają niczym skóra jakiegoś baśniowego smoka - stąd nazwa odmianowa. Obok efektownej faktury, skórzaste, strzałkowate liście posiadają wyraźne unerwienie, tworzące na blaszce liściowej piękny rysunek.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Trujące kwiaty - które rośliny doniczkowe mogą być niebezpieczne dla domowników?
Niektóre rośliny doniczkowe uprawiamy dlatego, że są piękne. Mają zachwycające liście, nierzadko barwne i duże. Jednak nie każdy wie, że te rośliny są trujące. Mogą być niebezpieczne dla ludzi lub dla zwierząt. I kiedy w domu pojawia się dziecko albo czworonożny przyjaciel, lepiej przestawić je na wysoką półkę albo całkowicie usunąć. Dowiedz się, które kwiaty są trujące i jakie mogą być objawy zatrucia.
Trujące kwiaty – co zrobić w przypadku zatrucia
Na szczęście sytuacje, kiedy dochodzi do zjedzenia kawałków trującej rośliny, są bardzo rzadkie. Czasami zdarza się tak w przypadku dzieci lub zwierząt domowych, szczególnie kotów. Tak naprawdę czasami wystarczy, że dziecko bawi się liściem czy kwiatem, a potem podniesie do ust rączkę, na której znajduje się trujący sok. Jeśli fragmenty trujących liści lub kwiatów znajdą się w jamie ustnej, ale nie zostaną zjedzone, usta trzeba przepłukać mlekiem lub wodą. I nie połykać!
Jeśli jednak dojdzie do połknięcia toksycznych części trzeba działać od razu. Najlepiej wywołać wymioty i wypić dużą ilość wody. Ona najszybciej rozcieńcza truciznę. Na wszelki wypadek warto od razu udać się do szpitala. Jeśli pojawiaj się już problemy z oddechem, konieczne jest wezwanie pogotowia. Niektóre toksyczne kwiaty działają bardzo szybko i mogą nawet doprowadzić do śmierci! Jeśli pojawią się halucynacje, wezwanie pogotowia także jest konieczne. W takim wypadku nie można pić wody.
O wiele częściej zdarzają się sytuacje podrażnienia skóry podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Dlatego tak ważne jest, by zawsze wykonywać pracę w ochronnych rękawiczkach, a po każdym zabiegu bardzo dokładnie umyć ręce ciepłą wodą z mydłem. Wszelkie oparzenia i zmiany skórne należy polewać wodą, a następnie udać się do dermatologa. Zmian nie powinno się opalać, by ich dodatkowo nie podrażniać.
Najpopularniejsze trujące kwiaty w domu
Niezwykle popularne kwiaty domowe filodendrony są bardzo niebezpieczne. Zawierają szczawiany i inne substancje o silnym działaniu uczulającym. Przecięte liście wytwarzają sok, który powoduje bolesne i trudno gojące się podrażnienia skóry. Przypadkowe połknięcie fragmentu liścia objawia się ślinotokiem, obrzękiem błon śluzowych jamy ustnej, pieczeniem gardła, a po kilku godzinach bólem brzucha i wymiotami.
Kolejnym przykładem roślin, które często mamy w domu, a są szkodliwe jest monstera. Obecnie odnotowuje się bardzo dużą popularność tej niezwykłej rośliny. Monstera ma wspaniałe liście, ale warto wiedzieć, że są trujące. Czasami pada ofiarą zwierząt, a bliski kontakt z nią powoduje pieczenie spojówek, podrażnienie skóry i bóle brzucha. Monstera jest blisko spokrewniona z filodendronami. Na szczęście te rośliny ozdobne nie są śmiertelnie niebezpieczne i nie jest konieczne usuwanie ich z domu na przykład po pojawieniu się dziecka. Mimo wszystko trzeba jednak zachować ostrożność.
Popularne domowe pnącza także mogą być niebezpieczne. Jednym z nich jest bluszcz pospolity, który uprawia się w domu i na zewnątrz. Bluszcz na zewnątrz jest szkodliwy zwłaszcza w przypadku spożycia jego owoców – czarnych kuleczek przypominających jagody. W domu rzadko kwitnie i raczej nie owocuje, ale jego liście są toksyczne. I to bardzo! Kontakt ze skórą może powodować podrażnienia, tak samo jeśli sok z rośliny dostanie się do oczu. Ale połknięcie liścia jest już śmiertelnie niebezpieczne. Może prowadzić do gorączki, wysypki, halucynacji i odrętwienia, a na końcu do zaburzeń i zatrzymania oddechu! To jedna z najbardziej niebezpiecznych roślin, które pojawiają się w naszych domach.
Kwitnące toksyczne kwiaty
Kwitnące rośliny ozdobne są uprawiane, ponieważ kuszą swoimi wspaniałymi kwiatami. Warto jednak wiedzieć, że niektóre z nich są niebezpieczne dla domowników. Które kwiaty są trujące? Uważać trzeba zwłaszcza na anturium. Jego ciemnozielone liście i duże, długo utrzymujące się czerwone lub białe kwiaty są naprawdę piękne. Warto jednak wiedzieć, że roślina zawiera w pędach i liściach kryształki szczawianu wapnia, który działa drażniąco w kontakcie ze skórą i oczami.
Piękny cyklamen, zwany także fiołkiem alpejskim, jest trujący. Najbardziej niebezpieczne są zawierające saponinę i cyklaminę bulwy rośliny. Należy je bardzo ostrożnie przesadzać, najlepiej w rękawiczkach. I trzeba pamiętać, by nie zbliżać ich do ust. Może to powodować nudności, wymioty i biegunkę, a w skrajnych przypadkach zawroty głowy oraz drgawki.
Kolejna ozdobna piękność jest zdecydowanie najbardziej niebezpieczna. Chodzi o daturę, czyli bielunia dziędzieżawę. Ta wspaniała roślina ma przepiękne kwiaty w kształcie trąbek, białe bądź żółte. Uprawia się ją w domach, na gankach lub w ogrodzie. Jednak trzeba trzymać się od niej z daleka, ponieważ wszystkie nadziemne części rośliny mają bardzo trujące alkaloidy. Wywołują palpitacje serca, halucynacje, konwulsje a nawet śpiączkę! Mogą być śmiertelnie niebezpieczne, więc rodzice małych dzieci powinni zrezygnować z uprawy tej rośliny.
Piękne kwitnące trujące kwiaty doniczkowe
Wszystkie wilczomlecze są trujące. Poinsecja, zwana także gwiazdą betlejemską, czyli tak naprawdę wilczomlecz nadobny, nie jest wyjątkiem od tej reguły. To naprawdę niebezpieczne rośliny domowe. Ich trująca część to sok, który zawiera substancje cyjanogenne. Przypadkowe spożycie nawet małej ilości może spowodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Sok jest także drażniący dla skóry – powoduje owrzodzenia i oparzenia.
Diffenbachia to kolejna roślina, która powoduje poważne uszkodzenia skóry. Jej sok może powodować rozległe zapalenia, powstają bolesne pęcherze i swędzenie. Jest on bardzo niebezpieczny dla oczu, może spowodować skurcze powiek i mocne łzawienie. Spożycie kawałków diffenbachii także jest szkodliwe, i to bardzo. Powoduje mdłości i biegunkę. W skrajnych przypadkach może skończyć się to paraliżem i zatrzymaniem akcji serca. Dlatego diffenbachię trzeba usunąć z mieszkań, w których jest kot.
Piękny i niezwykle popularny skrzydłokwiat także jest niebezpieczny. Jest lubiany ze względu na wygląd i wyjątkowe właściwości wyłapywania zanieczyszczeń z powietrza. Ma toksyczne liście – ich dostanie się do ust dziecka czy zwierząt może skończyć się źle. Skrzydłokwiat zawiera szczawiany wapnia, które podrażniają skórę jamy ustnej i mogą spowodować obrażenia układu oddechowego, zwłaszcza obrzęki górnych dróg oddechowych. Czasami są atakowane przez koty, więc warto zastanowić się, czy uprawa skrzydłokwiata jest naprawdę dobrym pomysłem.