Trujace kwiaty

Ilustracja trujace kwiaty

Trujące kwiaty doniczkowe to kwiaty, które uprawia się ze względu na ich wygląd, ale mogą być one toksyczne, a nawet niebezpieczne dla człowieka albo zwierząt domowych. Część z nich to niezwykle popularne gatunki uprawiane w doniczkach na parapetach lub kwietnikach. W tej grupie znajdują się zarówno rośliny bardziej, jak i mniej znane. Niektóre nie grożą człowiekowi, ale mogą być zabójcze dla zwierząt. Trujące gatunki powodują problemy ze strony układu pokarmowego, pokrzywki i dolegliwości skórne, a w skrajnych przypadkach stanowią zagrożenie życia.

Filtry0

Trujace kwiaty

Trujace kwiaty - pozostałe

Trujące kwiaty - które rośliny doniczkowe mogą być niebezpieczne dla domowników?

Niektóre rośliny doniczkowe uprawiamy dlatego, że są piękne. Mają zachwycające liście, nierzadko barwne i duże. Jednak nie każdy wie, że te rośliny są trujące. Mogą być niebezpieczne dla ludzi lub dla zwierząt. I kiedy w domu pojawia się dziecko albo czworonożny przyjaciel, lepiej przestawić je na wysoką półkę albo całkowicie usunąć. Dowiedz się, które kwiaty są trujące i jakie mogą być objawy zatrucia.

Trujące kwiaty – co zrobić w przypadku zatrucia

Na szczęście sytuacje, kiedy dochodzi do zjedzenia kawałków trującej rośliny, są bardzo rzadkie. Czasami zdarza się tak w przypadku dzieci lub zwierząt domowych, szczególnie kotów. Tak naprawdę czasami wystarczy, że dziecko bawi się liściem czy kwiatem, a potem podniesie do ust rączkę, na której znajduje się trujący sok. Jeśli fragmenty trujących liści lub kwiatów znajdą się w jamie ustnej, ale nie zostaną zjedzone, usta trzeba przepłukać mlekiem lub wodą. I nie połykać!

Jeśli jednak dojdzie do połknięcia toksycznych części trzeba działać od razu. Najlepiej wywołać wymioty i wypić dużą ilość wody. Ona najszybciej rozcieńcza truciznę. Na wszelki wypadek warto od razu udać się do szpitala. Jeśli pojawiaj się już problemy z oddechem, konieczne jest wezwanie pogotowia. Niektóre toksyczne kwiaty działają bardzo szybko i mogą nawet doprowadzić do śmierci! Jeśli pojawią się halucynacje, wezwanie pogotowia także jest konieczne. W takim wypadku nie można pić wody.

O wiele częściej zdarzają się sytuacje podrażnienia skóry podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Dlatego tak ważne jest, by zawsze wykonywać pracę w ochronnych rękawiczkach, a po każdym zabiegu bardzo dokładnie umyć ręce ciepłą wodą z mydłem. Wszelkie oparzenia i zmiany skórne należy polewać wodą, a następnie udać się do dermatologa. Zmian nie powinno się opalać, by ich dodatkowo nie podrażniać.

Najpopularniejsze trujące kwiaty w domu

Niezwykle popularne kwiaty domowe filodendrony są bardzo niebezpieczne. Zawierają szczawiany i inne substancje o silnym działaniu uczulającym. Przecięte liście wytwarzają sok, który powoduje bolesne i trudno gojące się podrażnienia skóry. Przypadkowe połknięcie fragmentu liścia objawia się ślinotokiem, obrzękiem błon śluzowych jamy ustnej, pieczeniem gardła, a po kilku godzinach bólem brzucha i wymiotami.

Kolejnym przykładem roślin, które często mamy w domu, a są szkodliwe jest monstera. Obecnie odnotowuje się bardzo dużą popularność tej niezwykłej rośliny. Monstera ma wspaniałe liście, ale warto wiedzieć, że są trujące. Czasami pada ofiarą zwierząt, a bliski kontakt z nią powoduje pieczenie spojówek, podrażnienie skóry i bóle brzucha. Monstera jest blisko spokrewniona z filodendronami. Na szczęście te rośliny ozdobne nie są śmiertelnie niebezpieczne i nie jest konieczne usuwanie ich z domu na przykład po pojawieniu się dziecka. Mimo wszystko trzeba jednak zachować ostrożność.

Popularne domowe pnącza także mogą być niebezpieczne. Jednym z nich jest bluszcz pospolity, który uprawia się w domu i na zewnątrz. Bluszcz na zewnątrz jest szkodliwy zwłaszcza w przypadku spożycia jego owoców – czarnych kuleczek przypominających jagody. W domu rzadko kwitnie i raczej nie owocuje, ale jego liście są toksyczne. I to bardzo! Kontakt ze skórą może powodować podrażnienia, tak samo jeśli sok z rośliny dostanie się do oczu. Ale połknięcie liścia jest już śmiertelnie niebezpieczne. Może prowadzić do gorączki, wysypki, halucynacji i odrętwienia, a na końcu do zaburzeń i zatrzymania oddechu! To jedna z najbardziej niebezpiecznych roślin, które pojawiają się w naszych domach.

Kwitnące toksyczne kwiaty

Kwitnące rośliny ozdobne są uprawiane, ponieważ kuszą swoimi wspaniałymi kwiatami. Warto jednak wiedzieć, że niektóre z nich są niebezpieczne dla domowników. Które kwiaty są trujące? Uważać trzeba zwłaszcza na anturium. Jego ciemnozielone liście i duże, długo utrzymujące się czerwone lub białe kwiaty są naprawdę piękne. Warto jednak wiedzieć, że roślina zawiera w pędach i liściach kryształki szczawianu wapnia, który działa drażniąco w kontakcie ze skórą i oczami.

Piękny cyklamen, zwany także fiołkiem alpejskim, jest trujący. Najbardziej niebezpieczne są zawierające saponinę i cyklaminę bulwy rośliny. Należy je bardzo ostrożnie przesadzać, najlepiej w rękawiczkach. I trzeba pamiętać, by nie zbliżać ich do ust. Może to powodować nudności, wymioty i biegunkę, a w skrajnych przypadkach zawroty głowy oraz drgawki.

Kolejna ozdobna piękność jest zdecydowanie najbardziej niebezpieczna. Chodzi o daturę, czyli bielunia dziędzieżawę. Ta wspaniała roślina ma przepiękne kwiaty w kształcie trąbek, białe bądź żółte. Uprawia się ją w domach, na gankach lub w ogrodzie. Jednak trzeba trzymać się od niej z daleka, ponieważ wszystkie nadziemne części rośliny mają bardzo trujące alkaloidy. Wywołują palpitacje serca, halucynacje, konwulsje a nawet śpiączkę! Mogą być śmiertelnie niebezpieczne, więc rodzice małych dzieci powinni zrezygnować z uprawy tej rośliny.

Piękne kwitnące trujące kwiaty doniczkowe

Wszystkie wilczomlecze są trujące. Poinsecja, zwana także gwiazdą betlejemską, czyli tak naprawdę wilczomlecz nadobny, nie jest wyjątkiem od tej reguły. To naprawdę niebezpieczne rośliny domowe. Ich trująca część to sok, który zawiera substancje cyjanogenne. Przypadkowe spożycie nawet małej ilości może spowodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Sok jest także drażniący dla skóry – powoduje owrzodzenia i oparzenia.

Diffenbachia to kolejna roślina, która powoduje poważne uszkodzenia skóry. Jej sok może powodować rozległe zapalenia, powstają bolesne pęcherze i swędzenie. Jest on bardzo niebezpieczny dla oczu, może spowodować skurcze powiek i mocne łzawienie. Spożycie kawałków diffenbachii także jest szkodliwe, i to bardzo. Powoduje mdłości i biegunkę. W skrajnych przypadkach może skończyć się to paraliżem i zatrzymaniem akcji serca. Dlatego diffenbachię trzeba usunąć z mieszkań, w których jest kot.

Piękny i niezwykle popularny skrzydłokwiat także jest niebezpieczny. Jest lubiany ze względu na wygląd i wyjątkowe właściwości wyłapywania zanieczyszczeń z powietrza. Ma toksyczne liście – ich dostanie się do ust dziecka czy zwierząt może skończyć się źle. Skrzydłokwiat zawiera szczawiany wapnia, które podrażniają skórę jamy ustnej i mogą spowodować obrażenia układu oddechowego, zwłaszcza obrzęki górnych dróg oddechowych. Czasami są atakowane przez koty, więc warto zastanowić się, czy uprawa skrzydłokwiata jest naprawdę dobrym pomysłem.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto