Trujące rośliny doniczkowe

Ilustracja trujące rośliny doniczkowe

Trujące rośliny doniczkowe – gatunki uprawiane w doniczkach, które zawierają substancje toksyczne dla człowieka i zwierząt domowych. Wiele roślin egzotycznych zawiera w soku, liściach lub owocach substancje szkodliwe dla ludzi. Ich toksyczność ujawnia się jednak dopiero po spożyciu lub bezpośrednim kontakcie ze skórą, dlatego mogą pełnić rolę roślin ozdobnych. Szczególnie niebezpieczne jest natomiast trzymanie roślin trujących o atrakcyjnym wyglądzie w domu gdzie są małe dzieci. Nie wszystkie rośliny mają taki wpływ na ludzi i na zwierzęta, dlatego przed zakupem danej rośliny warto sprawdzić czy nie zaszkodzi dziecku, psu lub kotu.

Filtry0

Trujące rośliny doniczkowe

Trujące rośliny doniczkowe - pozostałe

Trujące rośliny doniczkowe - rośliny które są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt

Rośliny ozdobne, które sprowadzamy do naszych mieszkań, bywają zdradliwe. Niektóre z nich mogą być niebezpieczne dla ludzi lub zwierząt. Trujące rośliny doniczkowe, to przede wszystkim gatunki egzotyczne. Jakie rośliny mogą być zagrożeniem dla domowników?

Wyjątkowo piękne trucizny w doniczkach

Kupując rośliny do domu zawsze warto sprawdzić czy nie są szkodliwe dla domowników. Wiele roślin, które są dość popularnymi ozdobami mieszkań, to trujące rośliny doniczkowe. Niektóre mogą być niebezpieczne nawet dla skóry. To nie znaczy, że zagrażają nam, kiedy jesteśmy w pobliżu. Najbardziej popularne rośliny w doniczkach można łatwo zaklasyfikować według rodziny lub rodzaju:

  • Obrazkowate – bardzo popularne kwiaty domowe niestety są też bardziej lub mniej toksyczne. Do tej rodziny należą: monstera, alokazja, anturium, skrzydłokwiat, difenbachia. Szczególnie szkodliwe substancje to szczawiany wapnia i kwasy szczawianowe zawarte w soku. Należy unikać kontaktu ze skórą, oczami i oczywiście spożywania soku lub części roślin. Spożycie może wywołać podrażnienie gardła, opuchliznę, trudności z oddychaniem, kontakt ze skórą u niektórych osób kończy się poparzeniem (bąble). Rośliny te są też szkodliwe dla zwierząt.
  • Amarylkowate – wyjątkowo piękne kwiaty doniczkowe. Należy tu m.in. kliwia pomarańczowa, krasnokwiat białokwiatowy, narcyzy, zwartnice, a także wiele cebulowych roślin, kwitnących na wiosnę w ogrodzie. Składnikiem trującym są specyficzne alkaloidy amarylkowate, wywołujące mdłości, wymioty, zwężenie źrenic.
  • Wilczomlecze – od małych żółtych kwiatków, powszechnych na polskich łąkach, przez słynną „gwiazdę betlejemską”, po okazałe „kaktusy” z krajów tropikalnych – wszystkie zawierają w soku m.in. związki cyjanogenne, eufobrynę. Zatrucie zwykle wywołuje typowe objawy pokarmowe – mdłości, wymioty, ból brzucha, biegunkę.
  • Bluszcz – rodzaj roślin pnących z rodziny araliowatych. Substancjami toksycznymi są saponiny. Mogą wywoływać objawy pokarmowe, bezdech. W kontakcie ze skórą może wywołać objawy zapalne – zaczerwienienie, wysypkę, bąble.
  • Toinowate – rodzina, z której pochodzą takie popularne rośliny domowe jak Adenium opasłe (róża pustyni), oleander czy barwinek. Zawierają trujące alkaloidy, które mogą wywoływać biegunkę z krwawieniem, wymioty. W skrajnych przypadkach prowadzi do utraty przytomności, nawet do śmierci.
  • Psiankowate – szczególnie zdradliwe, ponieważ wytwarzają smacznie wyglądające owoce. Jeszcze bardziej mylący może być fakt, że z tej samej rośliny pochodzą oberżyny, papryki i pomidory, które bez problemu jemy. Niestety mogą być też trujące. Popularne rośliny ozdobne to psianka koralowa/paprykowata. Jej sok zawiera solanki i saponiny. Spożycie może wywołać zaburzenia układu pokarmowego, krwawą biegunkę, ślinienie, bóle brzucha.
  • Draceny – nie wszystkie szparagowate są trujące, ale popularne doniczkowe draceny niestety mogą być niebezpieczne. Są szczególnie toksyczne dla zwierząt (w tym także dla hodowlanych gryzoni). Liście zjedzone w większych ilościach są też niebezpieczne dla dzieci. Zawarte w nich saponiny mogą wywoływać wymioty, rozszerzenie źrenic, problemy z koncentracją. W większych dawkach mogą też prowadzić do anemii i uszkodzenia szpiku kostnego – chociaż rzadko dochodzi do spożycia tak dużej ilości. W małych ilościach sok z draceny jest stosowany w pewnych lekach.

Gatunki roślin trujących uprawiane w doniczkach najczęściej rozmnaża się przez podział pędów lub korzeni. Wszystkie tego typu zabiegi powinno się wykonywać w rękawiczkach.

Rośliny szkodliwe dla zwierząt

Większość roślin podrażniających układ pokarmowy lub nerwowy jest tak samo niebezpieczna dla ludzi i zwierząt. Jeżeli nasz pies, kot czy świnka morska wykazuje ciekawość domowymi roślinami, które wymieniliśmy powyżej, to trzeba się ich pozbyć lub przynajmniej ustawić je poza zasięgiem zwierzęcia.

Istnieją też rośliny, które szkodzą zwierzętom chociaż dla człowieka nie są toksyczne. Oto niektóre z nich:

  • Aloes – trujący dla psa i kota.
  • Agawa – trująca dla psa i kota.
  • Pelargonia – trująca dla psa (ale powoduje tylko lekkie objawy).

Niektóre z roślin mogą wpływać nie tylko na układ pokarmowy, ale na układ nerwowy. Zaburzenia poruszania się, nadmierne pobudzenie, ślinotok, drżenie mogą się pojawić nawet po niewinnym aloesie.

Warto też zwrócić uwagę czy pupil nie podgryza bukszpanu, tui lub jałowca na balkonie albo jemioły szykowanej do świątecznego wystroju mieszkania.

W razie objawów zatrucia należy natychmiast skontaktować się z weterynarzem.

Niebezpieczne ale pożyteczne

Trujące kwiaty mają też swoją bardziej jasną stronę. Pomijając fakt, że są pięknymi ozdobami do domu, potrafią oczyszczać powietrze z toksyn. Dodatkowo niektóre zawarte w nich substancje, niebezpieczne w bezpośrednim kontakcie, po przetworzeniu są składnikami ważnych leków. Przykładem mogą być amarylkowate, których sok bada się jako lekarstwo na raka.

Zdolność oczyszczania powietrza u obrazkowatych i innych roślin o dużych liściach sprawia, że mimo wszystko warto je mieć w domu. Oczywiście jeżeli nie ma zagrożenia, że dzieci lub zwierzęta domowe będą próbowały jeść skrzydłokwiat lub monsterę.

Jeżeli obawiamy się toksyn, to trujące rośliny doniczkowe można zastąpić innymi, o podobnym wyglądzie. Dla zwierząt bezpieczne są np. paprotki, storczyki, niektóre palmy. Palm nie należy mylić z dracenami! Zamiast psianki można uprawiać pomidorki koktajlowe, które są nie tylko ozdobne, ale przydadzą się do sałatki. Rośliną o dużych liściach, oczyszczających powietrze są też bananowce, których karłowe odmiany można bez problemu uprawiać w doniczce.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto