Trujące rośliny doniczkowe
-
Oleander pospolitykrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Oleander pospolity jest bardzo efektowną rośliną kwiatową z regionu śródziemnomorskiego. Wnosi do mieszkania, a także na balkon i taras, powiew Południa. Ze względu na małą mrozoodporność, w naszych warunkach musi być uprawiany w doniczkach.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Difenbachia Seguinybyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Aktualne wyniki badań rodzaju botanicznego Dieffenbachia wykazały, że niektóre gatunki są tylko synonimami tego samego gatunku Dieffenbachia seguine. W niczym nie zmienia to jednak wyjątkowej atrakcyjności i urody hodowanej w doniczkach difenbachii. Pstre, nakrapiane i wzorzyste liście cieszą się od lat dużym zainteresowaniem miłośników roślin.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Cantedeskia etiopskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pochodząca z Afryki Południowej cantedeskia etiopska zyskała w Polsce dużą popularność już pod koniec XIX wieku. Trochę dziwna i trudna do wymówienia nazwa rodzajowa upamiętnia w włoskiego botanika, którym był Giovanni Zantedeschi. Obok formy botanicznej istnieją liczne mieszańce międzygatunkowe i bardziej kolorowe kultywary.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Zroślicha stopowcowapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Zroślicha stopowcowa jest znana jako szybko rosnące pnącze doniczkowe o pięknych liściach. Jest spokrewniona z tak popularnymi roślinami, jak epiprepnum, diffenbachia, filodendron albo cantedeskia. Kształt liści tego gatunku może się kojarzyć ze stopą gęsi albo ostrzem strzały. Odmiany hodowlane zroślichy stopowcowej mają często liście w rozmaitych, często cieniowanych kolorach.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Epipremnum złocistepnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Zarówno zwisające, jak i pnące się, mało wymagające epipremnum jest doskonałą rośliną zieloną do dekoracji mieszkania. W swojej tropikalnej ojczyźnie rośnie jako liana, czepiając się drzew specjalnymi korzeniami. W warunkach domowych zakwita bardzo rzadko.
pnącze Trudność uprawy: łatwa
Trujące rośliny doniczkowe - pozostałe
-
Kaladium dwubarwnebyliny bylina z bulwą ozdobna
Ojczyzną kaladium dwubarwnego jest podszyt deszczowych lasów równikowych. Roślina jest przyzwyczajona do dużej wilgotności powietrza i stałej, wysokiej temperatury powietrza i gruntu. W naturze nigdy nie jest wystawiona na palące promienie słoneczne i dlatego w mieszkaniu również oczekuje światła mocnego, ale rozproszonego. Barwne liście kaladium doskonale nadają się do komponowania z innymi gatunkami roślin.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Adenium arabskiekrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Adenium arabskie, nazywane potocznie różą pustyni, jest wiecznie zielonym krzewem sukulentowym. Należy do tej samej rodziny, co na przykład mandewila, oleander albo barwinek. Oprócz oryginalnego pokroju adenium arabskie ma zachwycająco piękne i duże kwiaty. Należy tylko zwracać uwagę na trujący sok w każdej części rośliny.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Bieluń dziędzierzawarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Meksykańskie pochodzenie bielunia dziędzierzawy i jego przybycie do Europy w XVI wieku można uznać za ustalone. Wątpliwości budzą tylko wzmianki o podobnej roślinie w starożytnych źródłach indyjskich, greckich i arabskich. Prawdopodobnym wyjaśnieniem jest pomylenie bielunia z innym gatunkiem rośliny o podobnych właściwościach.
roślina jednoroczna -
Wilczomlecz białounerwionykrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Wilczomlecz białounerwiony jest pochodzącym z Madagaskaru krzewem sukulentowym. Nazwa gatunkowa, zarówno botaniczna, jak i polska, nawiązuje do wyglądu liści. Są one ciemnozielone z wyraźnym białym unerwieniem i wyrastają niczym na palmie, w górnej części łodygi. Jak każdy wilczomlecz, roślina zawiera trujący mleczny sok.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Wilczomlecz trójżebrowykrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Ze względu na grube i mięsiste pędy z krótkimi kolcami, wilczomlecz trójżebrowy bywa czasem błędnie uważany za gatunek kaktusa. Podobnie jak kaktusy należy do sukulentów, ale w przeciwieństwie do nich wytwarza liczne delikatne, zielone liście, które rozwijają się w górnej części pędów.
krzew -
Alokazja amazońska 'Polly'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Alokazja amazońska 'Polly' wbrew mylącej nazwie nie ma nic wspólnego z Amazonią, ale jest hybrydą pochodzących z dżungli Archipelagu Malajskiego gatunków Alocasia longiloba i Alocasia sanderiana. Używana powszechnie nazwa rośliny ma związek z nazwą szkółki „Amazon Nursery” na Florydzie, gdzie została wyhodowana.
bylina Trudność uprawy: trudna
-
Anturium Andregobyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Anturium Andrego jest byliną z tropikalnych lasów Ameryki Południowej. Nazwa gatunkowa upamiętnia Édouarda André - francuskiego botanika i odkrywcę rośliny. Jako roślina doniczkowa cieszy się wielką popularnością, a co pewien czas bywa nawet bardzo modna. Ozdobę anturium stanowią czerwone i błyszczące liście przykwiatowe (spathy); niepozorne kwiaty zebrane są w biało-żółtą kolbę.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Alokazja Wentiibyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Alocasia wentii jest tropikalną byliną z rodziny obrazkowatych. Razem z innymi gatunkami i odmianami alokazji tworzy grupę roślin doniczkowych o bardzo dekoracyjnych liściach. Ze względu na swoje pochodzenie, alokazja wentii wymaga do wzrostu odpowiednich warunków.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Scindapsus pstrypnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Scindapsus pstry jest tropikalnym pnączem ze znanej rodziny obrazkowatych. Efektowne, skórzaste liście ze srebrzystymi plamkami czynią z niego jedną z najpiękniejszych roślin doniczkowych. Bywa mylony ze spokrewnionym epipremnum złocistym, od którego ma jednak większe wymagania. Może rosnąć również w doniczce wiszącej, tworząc zwisające pędy.
pnącze -
Epipremnum złociste ‘Marble Queen‘pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
‘Marble Queen‘ jest odmianą epipremnum złocistego, popularnej rośliny doniczkowej. Efektowne pnącze tworzy długie pędy z sercowatymi liśćmi, ozdobionymi jasnymi plamami i pstrokatymi wzorami. Wzory na liściach przypominają powierzchnię marmuru - stąd nazwa odmiany.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Scindapsus treubii 'Moonlight'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
W przypadku egzotycznych roślin ozdobnych tworzenie potocznych nazw polskich nie nadąża czasem za ich popularnością, czego przykładem może być efektowna odmiana pnącza Scindapsus treubii 'Moonlight'. Ciemnozielone liście rośliny mają srebrzysty połysk, który przypomina księżycową poświatę - stad nazwa odmiany.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Glorioza wspaniałapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Glorioza wspaniała jest egzotycznym pnączem o wyjątkowo dekoracyjnych kwiatach. Duże, efektowne kwiaty mają pofalowane płatki, które przypominają szkarłatne płomienie, żółte na dole. Jako roślina tropikalna glorioza uwielbia ciepło i wilgoć.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Zwartnica pośredniabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Zwartnica, błędnie kojarzona z południowoafrykańskim amarylisem, jest niezwykle efektowną rośliną doniczkową. Na szczycie pustego w środku pędu kwiatowego pojawia się dwa do czterech dużych, lejkowatych kwiatów. Uprawiana jest hybryda, której odmiany mogą mieć rozmaite kolory, wielkość i formę.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Monstera pinnatipartitapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Monstera pinnatipartita jest pnączem z deszczowych lasów Ameryki Południowej. Miłośników tropikalnych roślin przekonuje do siebie oryginalną formą rozwoju liści. W młodości są one ciemnozielone i pełne, z czasem dzielą się i zmieniają nie do poznania. Stąd wzięła się nazwa gatunkowa, która znaczy tyle co "podzielony na części w sposób pierzasty ".
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Filodendron Karstenapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Nazwy egzotycznych roślin ozdobnych, używane potocznie i zwyczajowo, nie zawsze są zgodne z nazwami botanicznymi, które te rośliny jednoznacznie identyfikują. Philodendron karstenianum (synonim Philodendron venosum) jest zwyczajowo nazywany monsterą karstenianum. Jest to tropikalne pnącze o efektownych liściach, które są mocno żyłkowane i miejscami wypukłe.
pnącze Trudność uprawy: łatwa
-
Wilczomlecz okazałykrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Wilczomlecz okazały bywa czasem nazywany "koroną cierniową", jednak to biblijne skojarzenie jest zupełnie bezpodstawne, ponieważ ten gatunek został sprowadzony z Madagaskaru dopiero w XIX wieku. Nazwa botaniczna rośliny upamiętnia barona Pierre-Bernarda Miliusa, który dostarczył pierwsze okazy nieznanego wówczas gatunku do Francji. Ozdobę stanowią barwne przykwiatki.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Zamiokulkas zamiolistny 'Zenzi'byliny bylina z kłączem kwiatowa
Zamiokulkas zamiolistny 'Zenzi' jest miniaturową odmianą gatunku. W porównaniu z formą botaniczną ma bardziej zwarty pokrój, mniejszą wysokość oraz grubsze, beczułkowate pędy. Należy do najbardziej odpornych i łatwych w uprawie roślin doniczkowych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Brugmansja - mieszańcekrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Brugmansja jest rodzajem botanicznym krzewów z tropikalnych lasów Ameryki Południowej. Są on często mylone z blisko spokrewnionymi roślinami z rodzaju bieluń (Datura), do którego były kiedyś włączane. W uprawie spotyka się przeważnie hybrydy międzygatunkowe i ich odmiany. Niezwykle efektowną ozdobą brugmansji są bardzo duże lejkowate kwiaty, nazywane anielskimi trąbami. Są one skierowane do dołu, podczas gdy kwiaty bielunia (datury) wznoszą się ku górze.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Czermiówka czerwieniejącabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pochodząca z tropikalnych azjatyckich lasów czermiówka czerwieniejąca jest w naszych warunkach doniczkową byliną o bardzo efektownych liściach. Są one duże, sercowate, błyszczące, osadzone na długich czerwonobordowych ogonkach. Na pierwszy rzut oka przypomina wyglądem filodendron. Oprócz botanicznej formy Homalomena rubescens występują w uprawie różne kultywary.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Krasnokwiat białokwiatowybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Krasnokwiat białokwiatowy jest najbardziej popularnym gatunkiem swojego rodzaju, spokrewnionego blisko na przykład z amarylisem, kliwią albo zwartnicą. Pochodząca z południowych obszarów Afryki bylina ma w swojej ojczyźnie lato, kiedy u nas panuje zima i potrzebuje okresu spoczynku dla przygotowania nowych kwiatów w naszych miesiącach letnich. Chociaż nazwa rodzajowa Haemanthus jest połączeniem greckich słów oznaczających "krew" i "kwiat", ten gatunek rozwija wyjątkowo baldachy białych kwiatów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Stefanotis bukietowypnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Stefanotis bukietowy jest egzotycznym pnączem z Madagaskaru, które uprawiane w doniczce zachwyca czysto białymi kwiatami roztaczającymi słodki aromat. Elastyczne pędy dorastają na podporach do 2-4 metrów. Ta piękna i efektowna roślina jest trudna w uprawie i wymagająca.
pnącze Trudność uprawy: trudna -
Filodendron xanadubyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Filodendron xanadu odkryty w 1983 roku uznano za hybrydę albo odmianę Thaumatophyllum bipinnatifidum (filodendron podwójnie pierzasty). Obecnie istnieją uzasadnione twierdzenia, że roślina ta nie jest odmianą mieszańcową, ale w rzeczywistości pochodzi z nasion zebranych z dziko rosnącej rośliny w Brazylii. W naszych warunkach jest efektowną rośliną doniczkową, tworzącą gęste kępy.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zroślicha stopowcowa 'White Butterfly'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Dziko rosnąca w tropikalnej dżungli zroślicha stopowcowa ma duże strzałkowate, ciemnozielone liście bez przebarwień, których kształt może się kojarzyć ze stopą gęsi, ostrzem strzały albo nawet skrzydłami motyla. Odmiana 'White Butterfly' tej rośliny wyróżnia się kontrastowym połączeniem soczystej zieleni i bieli w formie efektownego wzoru na blaszce liściowej.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Kliwia cynobrowabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Kliwia cynobrowa przypomina bardzo swoje krewniaczki z botanicznego rodzaju zwartnica, jednak w odróżnieniu od nich nie wytwarza cebuli, ale kłącze. Sprowadzona do Europy w połowie XIX wieku, zrobiła wielką karierę w świecie roślin ozdobnych. Chociaż ostatnio została nieco zapomniana, warto na nowo zwrócić uwagę na kliwię, ponieważ jej bardzo oryginalne, duże kwiaty stanowią niezwykłą ozdobę.
bylina Trudność uprawy: średnia
-
Alokazja baginda 'Dragon Scale'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Alokazja 'Dragon Scale' odznacza się bardzo dekoracyjnymi liśćmi, które wyglądają niczym skóra jakiegoś baśniowego smoka - stąd nazwa odmianowa. Obok efektownej faktury, skórzaste, strzałkowate liście posiadają wyraźne unerwienie, tworzące na blaszce liściowej piękny rysunek.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Wilczomlecz palczastykrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Wilczomlecz palczasty pochodzi z tropikalnych obszarów południowej Afryki, gdzie wyrasta na okazały krzew. W naszych warunkach jest efektowną rośliną doniczkową o bardzo oryginalnym wyglądzie. Jego ozdobę stanowią silnie rozgałęzione, cienkie, wałeczkowate pędy. Roślina wydziela trujący, mleczny sok.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Anturium Scherzerabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Ten gatunek anturium, powszechnie uprawiany jako doniczkowa roślina ozdobna, nosi epitet upamiętniający austriackiego botanika Karla von Scherzer. Ozdobę rośliny stanowią lancetowate liście oraz efektowne kwiaty złożone z jasnoczerwonej spathy i pomarańczowej albo czerwonej kolby. Zawinięty koniec kolby przypomina ogon świni, stąd angielska nazwa rośliny "pigtail".
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Alokazja Micholitza 'Frydek'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Alocasia micholitziana 'Frydek' jest najbardziej popularnym kultywarem filipińskiego gatunku alokazji, o nazwie upamiętniającej niemieckiego botanika Wilhelma Micholitza. Powszechnie używana dzisiaj nazwa odmiany pojawiła się w 2002 roku prawdopodobnie na skutek literówki Alocasia micholitziana 'Freydyk'. Na dodatek, w tej zagmatwanej historii nazwy, chodzi o odmianę określaną pierwotnie jako Alocasia Micholitziana 'Green Velvet' lub Alocasia micholitziana „Maxkowskii”.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Alokazja zakapturzonabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Alocasia cucullata, podobnie jak inne uprawiane u nas gatunki alokazji, jest byliną o bardzo dekoracyjnych liściach. Blaszki liściowe są duże, sercowate, błyszczące z subtelnym rysunkiem zielonych żyłek i umocowane na długich, smukłych łodygach. Nazwa gatunkowa pochodzi od łacińskiego słowa cucullatus = "kaptur", prawdopodobnie nawiązując do kształtu liścia.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Begonia Masonabyliny bylina z kłączem kwiatowa
W przypadku begonii Masona podobnie jak wielu innych jej krewniaczek główną ozdobę rośliny tworzą nie kwiaty, ale oryginalne, bardzo dekoracyjne liście. Soczyście zielone blaszki liściowe posiadają brązowy, nieregularny wzór, który przypomina Krzyż Żelazny, używany również na flagach wypraw krzyżowych w średniowieczu. Epitet gatunkowy rośliny upamiętnia brytyjskiego ogrodnika Maurice'a Masona.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Filodendron podwójniepierzastybyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Filodendron podwójniepierzasty jest egzotyczną pięknością, która wnosi do mieszkania urlopowy nastrój tropików. Od 2018 roku ten gatunek jest zaliczany do odrębnego rodzaju Thaumatophyllum, co oczywiście w niczym nie umniejsza jego walorów dekoracyjnych. Nazwa rodzajowa pochodzi od starogreckich słów thaûma = "cud” i phúllon = "liść”.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Filodendron 'Atom'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Filodendron podwójniepierzasty 'Atom' jest odmianą, której pokrój może się kojarzyć z zielonym grzybem atomowym. Ozdobę rośliny stanowią duże liście o efektownie pofalowanych krawędziach. Jak wszystkie rośliny z rodziny obrazkowatych, filodendron 'Atom' również wykazuje właściwości lekko trujące.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zroślicha stopowcowa 'Milk Confetti'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Syngonium 'Milk Confetti' jest odmianą o pięknie wybarwionych liściach, na co trafnie wskazuje jej nazwa. Tworzy ona mianowicie bardzo jasne, miętowozielone liście, które są nakrapiane drobnymi, nieregularnymi i przypadkowo rozłożonymi, różowymi plamkami - niczym różowym confetti. Każdy liść jest niepowtarzalny i posiada oryginalne zabarwienie.
pnącze Trudność uprawy: średnia
Trujące rośliny doniczkowe - rośliny które są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt
Rośliny ozdobne, które sprowadzamy do naszych mieszkań, bywają zdradliwe. Niektóre z nich mogą być niebezpieczne dla ludzi lub zwierząt. Trujące rośliny doniczkowe, to przede wszystkim gatunki egzotyczne. Jakie rośliny mogą być zagrożeniem dla domowników?
Wyjątkowo piękne trucizny w doniczkach
Kupując rośliny do domu zawsze warto sprawdzić czy nie są szkodliwe dla domowników. Wiele roślin, które są dość popularnymi ozdobami mieszkań, to trujące rośliny doniczkowe. Niektóre mogą być niebezpieczne nawet dla skóry. To nie znaczy, że zagrażają nam, kiedy jesteśmy w pobliżu. Najbardziej popularne rośliny w doniczkach można łatwo zaklasyfikować według rodziny lub rodzaju:
- Obrazkowate – bardzo popularne kwiaty domowe niestety są też bardziej lub mniej toksyczne. Do tej rodziny należą: monstera, alokazja, anturium, skrzydłokwiat, difenbachia. Szczególnie szkodliwe substancje to szczawiany wapnia i kwasy szczawianowe zawarte w soku. Należy unikać kontaktu ze skórą, oczami i oczywiście spożywania soku lub części roślin. Spożycie może wywołać podrażnienie gardła, opuchliznę, trudności z oddychaniem, kontakt ze skórą u niektórych osób kończy się poparzeniem (bąble). Rośliny te są też szkodliwe dla zwierząt.
- Amarylkowate – wyjątkowo piękne kwiaty doniczkowe. Należy tu m.in. kliwia pomarańczowa, krasnokwiat białokwiatowy, narcyzy, zwartnice, a także wiele cebulowych roślin, kwitnących na wiosnę w ogrodzie. Składnikiem trującym są specyficzne alkaloidy amarylkowate, wywołujące mdłości, wymioty, zwężenie źrenic.
- Wilczomlecze – od małych żółtych kwiatków, powszechnych na polskich łąkach, przez słynną „gwiazdę betlejemską”, po okazałe „kaktusy” z krajów tropikalnych – wszystkie zawierają w soku m.in. związki cyjanogenne, eufobrynę. Zatrucie zwykle wywołuje typowe objawy pokarmowe – mdłości, wymioty, ból brzucha, biegunkę.
- Bluszcz – rodzaj roślin pnących z rodziny araliowatych. Substancjami toksycznymi są saponiny. Mogą wywoływać objawy pokarmowe, bezdech. W kontakcie ze skórą może wywołać objawy zapalne – zaczerwienienie, wysypkę, bąble.
- Toinowate – rodzina, z której pochodzą takie popularne rośliny domowe jak Adenium opasłe (róża pustyni), oleander czy barwinek. Zawierają trujące alkaloidy, które mogą wywoływać biegunkę z krwawieniem, wymioty. W skrajnych przypadkach prowadzi do utraty przytomności, nawet do śmierci.
- Psiankowate – szczególnie zdradliwe, ponieważ wytwarzają smacznie wyglądające owoce. Jeszcze bardziej mylący może być fakt, że z tej samej rośliny pochodzą oberżyny, papryki i pomidory, które bez problemu jemy. Niestety mogą być też trujące. Popularne rośliny ozdobne to psianka koralowa/paprykowata. Jej sok zawiera solanki i saponiny. Spożycie może wywołać zaburzenia układu pokarmowego, krwawą biegunkę, ślinienie, bóle brzucha.
- Draceny – nie wszystkie szparagowate są trujące, ale popularne doniczkowe draceny niestety mogą być niebezpieczne. Są szczególnie toksyczne dla zwierząt (w tym także dla hodowlanych gryzoni). Liście zjedzone w większych ilościach są też niebezpieczne dla dzieci. Zawarte w nich saponiny mogą wywoływać wymioty, rozszerzenie źrenic, problemy z koncentracją. W większych dawkach mogą też prowadzić do anemii i uszkodzenia szpiku kostnego – chociaż rzadko dochodzi do spożycia tak dużej ilości. W małych ilościach sok z draceny jest stosowany w pewnych lekach.
Gatunki roślin trujących uprawiane w doniczkach najczęściej rozmnaża się przez podział pędów lub korzeni. Wszystkie tego typu zabiegi powinno się wykonywać w rękawiczkach.
Rośliny szkodliwe dla zwierząt
Większość roślin podrażniających układ pokarmowy lub nerwowy jest tak samo niebezpieczna dla ludzi i zwierząt. Jeżeli nasz pies, kot czy świnka morska wykazuje ciekawość domowymi roślinami, które wymieniliśmy powyżej, to trzeba się ich pozbyć lub przynajmniej ustawić je poza zasięgiem zwierzęcia.
Istnieją też rośliny, które szkodzą zwierzętom chociaż dla człowieka nie są toksyczne. Oto niektóre z nich:
- Aloes – trujący dla psa i kota.
- Agawa – trująca dla psa i kota.
- Pelargonia – trująca dla psa (ale powoduje tylko lekkie objawy).
Niektóre z roślin mogą wpływać nie tylko na układ pokarmowy, ale na układ nerwowy. Zaburzenia poruszania się, nadmierne pobudzenie, ślinotok, drżenie mogą się pojawić nawet po niewinnym aloesie.
Warto też zwrócić uwagę czy pupil nie podgryza bukszpanu, tui lub jałowca na balkonie albo jemioły szykowanej do świątecznego wystroju mieszkania.
W razie objawów zatrucia należy natychmiast skontaktować się z weterynarzem.
Niebezpieczne ale pożyteczne
Trujące kwiaty mają też swoją bardziej jasną stronę. Pomijając fakt, że są pięknymi ozdobami do domu, potrafią oczyszczać powietrze z toksyn. Dodatkowo niektóre zawarte w nich substancje, niebezpieczne w bezpośrednim kontakcie, po przetworzeniu są składnikami ważnych leków. Przykładem mogą być amarylkowate, których sok bada się jako lekarstwo na raka.
Zdolność oczyszczania powietrza u obrazkowatych i innych roślin o dużych liściach sprawia, że mimo wszystko warto je mieć w domu. Oczywiście jeżeli nie ma zagrożenia, że dzieci lub zwierzęta domowe będą próbowały jeść skrzydłokwiat lub monsterę.
Jeżeli obawiamy się toksyn, to trujące rośliny doniczkowe można zastąpić innymi, o podobnym wyglądzie. Dla zwierząt bezpieczne są np. paprotki, storczyki, niektóre palmy. Palm nie należy mylić z dracenami! Zamiast psianki można uprawiać pomidorki koktajlowe, które są nie tylko ozdobne, ale przydadzą się do sałatki. Rośliną o dużych liściach, oczyszczających powietrze są też bananowce, których karłowe odmiany można bez problemu uprawiać w doniczce.