Warzywa
-
Słonecznik bulwiastybyliny bylina z bulwą ozdobna
Słonecznik bulwiasty zyskał swoją powszechnie używaną nazwę "topinambur" przypadkowo i przez nieporozumienie. W 1613 roku kilku Indian z brazylijskiego plemienia Topinambá zostało przywiezionych do Paryża, gdzie mieli wykonywać tańce plemienne przed królewską rodziną Ludwika XIII. Wydarzenie było bardzo głośne i zupełnie przypadkowo, bez żadnego związku, skojarzono nazwę tego plemienia z równie egzotyczną rośliną od niedawna uprawianą w dworskich ogrodach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Czosnek niedźwiedzibyliny bylina z cebulą dekoracyjna i jadalna
Czosnek niedźwiedzi jest od dawna znany jako roślina ozdobna, lecznicza i jadalna. W wilgotnych lasach liściastych tworzy efektowne, rozległe łany. W przypadku roślin jadalnych podobnie jak grzybów najważniejsze jest prawidłowe oznaczenie gatunku. Nie tylko w lesie, ale i w ogrodzie można pomylić czosnek niedźwiedzi z silnie trującą konwalią majową albo zimowitem jesiennym.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Psianka podłużnabyliny byliny ogrodowe bylina warzywna
Lubiąca ciepło, pochodząca z tropikalnych regionów psianka podłużna znana bardziej jako bakłażan albo oberżyna, jest coraz częściej uprawiana również w naszych ogrodach. W naturalnym środowisku jest byliną, jednak w naszych warunkach rośnie zwykle jako roślina jednoroczna.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Dynia zwyczajna kabaczekrośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Znana powszechnie dynia zwyczajna trafiła w XVI wieku do Europy. We Włoszech ogrodnikom udało się wyhodować odmianę o podłużnych owocach, którą nazwano „zucchina”, czyli "mała dynia". Przejęliśmy tę nazwę podobnie jak Niemcy i Anglicy. Nasi wschodni sąsiedzi natomiast, którzy stykają się z turkijskimi językami, nazywają tę odmianę dyni zdrobniale „kabaczok” od „kabak” = „dynia”. Jak widać, w obu wypadkach chodzi o tę samą grupę odmian dyni zwyczajnej.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Rokietta siewnarośliny jednoroczne warzywna warzywa liściowe
Lekko pikantne, o orzechowym smaku liście rukoli można znaleźć w wielu sałatkach i zupach. Jako przyprawę wykorzystuje się też nasiona rukoli. Do Europy Zachodniej trafiła prawdopodobnie razem z Rzymianami. Po dłuższym zapomnieniu, rukola ponownie zyskała dużą popularność.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa
Warzywa - pozostałe
-
Czosnek porrośliny dwuletnie warzywo warzywo cebulowe
Por jest w ogrodzie idealnym warzywem, ponieważ może być zbierany niemal przez cały rok. Jest blisko spokrewniony z cebulą i szczypiorkiem, które również należą do tego samego rodzaju botanicznego "czosnek". Uprawiany w starożytnym Egipcie, Rzymie i Grecji, do Polski trafił w średniowieczu.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: średnia -
Brokułrośliny jednoroczne warzywna warzywa kapustne
Brokuł jest łatwym w uprawie warzywem kapustnym o delikatnych w smaku pąkach kwiatowych. Podobnie jak u kalafiora, jadalne "róże" brokułu składają się z nierozwiniętych kwiatostanów. Uprawa we własnym ogrodzie pozwala na zbiór zawsze świeżych warzyw, ponieważ zebrane tuż przed kwitnieniem pąki nie dają się długo przechowywać.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Arbuz zwyczajnyrośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Kawon, czyli arbuz zwyczajny, jest uprawiany w wielu krajach o ciepłym klimacie. Chociaż istnieją odmiany radzące sobie w naszych warunkach, to jednak wymagania cieplne rośliny są nadal wysokie. Aby utrzymać optymalną temperaturę w granicach 22-28ºC, najlepiej jest uprawiać tego egzotycznego kuzyna dyni w szklarni albo tunelu.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: trudna -
Dynia Hokkaidorośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Dynia Hokkaido jest małą odmianą dyni olbrzymiej (Cucurbita maxima), pochodzącą z Japońskiej wyspy Hokkaido. Od lat 90. ubiegłego wieku jest uprawiana również w Europie. Jej owoce zawierają aromatyczny, słodki i bezwłóknisty miąższ o smaku kasztanów. Cienka, jaskrawopomarańczowa skórka jest również jadalna.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Ogórek melonrośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Pochodzący z obszarów tropikalnych i subtropikalnych melon jest pod względem botanicznym gatunkiem ogórka. Mimo egzotycznego pochodzenia bliżej mu do naszego zielonego ogórka niż do arbuza. Melon ma wysokie wymagania cieplne wobec stanowiska i przebiegu pogody.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: trudna -
Kapusta warzywna kalafiorrośliny jednoroczne warzywna warzywa kapustne
Kalafior jest ulubioną odmianą kapusty warzywnej, ponieważ jego białe nierozwinięte pędy kwiatowe można przyrządzać w kuchni na różne sposoby. Zadomowiony na obszarze śródziemnomorskim, od XVI wieku rozprzestrzenił się po całej Europie. W uprawie istnieje wiele kultywarów kalafiora.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia
-
Kapusta warzywna kalareparośliny dwuletnie warzywo kapustne
Kalarepa jest łatwym w uprawie, szybo rosnącym warzywem kapustnym. W zależności od odmiany oraz z zachowaniem odpowiednich terminów sadzenia, może zapewnić zbiory aż do późnej jesieni. W odróżnieniu od innych warzyw, bulwa pędowa kalarepy tworzy się nad ziemią, a nie w glebie.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: średnia -
Rzodkiewkarośliny jednoroczne warzywna warzywa rzepowate
Rzodkiewka, znana od tysięcy lat, jest odmianą botaniczną rzodkwi zwyczajnej. To popularne i lubiane powszechnie warzywo dotarło do Europy dopiero w XVI wieku. Dzięki bardzo krótkiemu okresowi wegetacji rzodkiewka zwykle sezon na warzywnej rabacie. W uprawie istnieje wiele kultywarów o różnej formie i kolorze korzenia.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Kapusta rzepakrośliny dwuletnie do ogrodu użytkowa i ozdobna
Ze skrzyżowania w naturze kapusty warzywnej (Brassica oleracea) i kapusty właściwej (Brassica rapa) powstała kapusta rzepak, której odmiana jest jedną z najważniejszych obecnie uprawianych roślin oleistych. W ogrodzie rzepak może mieć zastosowanie jako roślina ozdobna albo zielony nawóz pod inne uprawy. W naszych warunkach sieje się przeważnie rzepak ozimy.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: średnia -
Dynia piżmowarośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Gatunek dyni o wydłużonych, gruszkowatych albo okrągłych owocach (w zależności od odmiany). Miąższ jest słodkawy, bez włókien, ciemnożółty i odznacza się charakterystycznym zapachem piżma. Pod względem smaku dynia piżmowa jest gwiazdą w swoim botanicznym rodzaju.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Kapusta właściwa rzeparośliny dwuletnie warzywo warzywo rzepowate
Warzywo nazywane w skrócie rzepą jest podgatunkiem kapusty właściwej. Zgrubiały korzeń rzepy jest podobny w smaku do rzodkiewki. Do spożycia nadają się też młode liście. W drugim roku roślina rozwija drobne, złocistożółte kwiaty.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: średnia -
Dynia zwyczajna patisonrośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Patison jest grupą odmian dyni zwyczajnej i podobnie jak jego krewniacy został przez Hiszpanów przywieziony z Ameryki do Europy. Powszechnie przyjęta nazwa wywodzi się z języka francuskiego: „pâtisson” od słowa „pâté”= pieróg, co związane jest z kształtem owocu. Charakterystyczny dla patisona jest jego spłaszczony, soczewkowaty kształt, który kojarzy się ze spodkami UFO.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Kapusta brukiewrośliny dwuletnie warzywo warzywo rzepowate
Pochodząca prawdopodobnie ze Skandynawii brukiew jest korzeniową odmianą gatunku kapusta rzepak. W ciężkich czasach wojen brukiew zastępowała wiele produktów spożywczych. Warzywo jest łatwe w uprawie i zdrowe. W drugim roku tworzy pęd kwiatowy i rozwija drobne, żółte kwiaty.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: średnia -
Kapusta warzywna brukselskarośliny dwuletnie warzywo kapustne
Brukselka jest odmianą kapusty warzywnej i powstała w ówczesnych Niderlandach Hiszpańskich, dzisiejszej Belgii. Ta kapusta tworzy mocną, ulistnioną łodygę, na której w kątach liści tworzą się małe główki - silnie skrócone pędy boczne. Pęd kwiatostanowy i drobne żółte kwiaty rozwijają się dopiero w drugim roku.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa -
Sałata rzymskarośliny jednoroczne warzywna warzywa liściowe
Sałata rzymska jest odmianą botaniczną sałaty siewnej. Znana była w Egipcie już 4000 lat temu i początkowo uprawiana tylko w rejonie śródziemnomorskim. Obecnie ta sałata o podłużnych, mocno pofalowanych liściach rozprzestrzeniła się w całej Europie i Ameryce.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa
-
Kapusta warzywna jarmużrośliny dwuletnie warzywo kapustne
Jarmuż jest jedną z odmian botanicznych kapusty warzywnej i jednocześnie jedną z najstarszych odmian użytkowych kapusty. Jest ceniony ze względu na swój unikatowy zestaw składników odżywczych. Niektóre kultywary jarmużu mogą pełnić rolę roślin dekoracyjnych w ogrodzie.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: średnia -
Czosnek szczypiorekbyliny bylina z cebulą dekoracyjna i jadalna
Szczypiorek jest gatunkiem czosnku, uprawianym jako warzywo liściowe. Liście mają aromat podobny do szczypioru zwykłej cebuli, ale jest mniej ostre i o mniejszej średnicy. Intensywnie różowe kwiaty zebrane w kuliste kwiatostany nadają się na kompozycje i suche bukiety.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Groszek cukrowyrośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Uprawiany od tysięcy lat groch zwyczajny (Pisum sativum) znany jest w rozmaitych podgatunkach i odmianach. Chrupiący i słodki groszek cukrowy nadaje się w całości do spożycia na surowo. Jego płaskie strąki są pozbawione pergaminowej wyściółki. Nasiona są małe, ale słodkie i można zjadać całe strąki z nasionami. Jak wynika z pełnej nazwy botanicznej (Pisum sativum subsp. sativum convar. axiphium), groszek cukrowy jest odmianą podgatunku grochu zwyczajnego.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Sałata lodowarośliny jednoroczne warzywna warzywa liściowe
Sałata lodowa, nazywana też kruchą, jest formą sałaty głowiastej, która z kolei jest odmianą botaniczną sałaty siewnej. Dzięki swoim delikatnym i kruchym liściom stała się jedną z najbardziej popularnych odmian sałaty. Na początku XX wieku była uprawiana w Ameryce i przewożona stamtąd, ze względu na ograniczone wówczas możliwości chłodnicze, w bryłach lodu — stąd nazwa "iceberg salad", czyli "sałata lodowa".
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Pomidor koktajlowyrośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Pomidor, bliski krewniak ziemniaka i papryki, trafił do Europy na początku XVI wieku. Uprawiany początkowo w celach dekoracyjnych, znalazł w końcu szerokie uznanie dla swoich smacznych i zdrowych owoców. Duże zainteresowanie ogrodników pomidorem spowodowało pojawienie się licznych odmian, które dla orientacji podzielono na grupy. Jedną z takich grup stanowią pomidory drobnoowocowe, nazywane koktajlowymi, o małych jagodach zebranych w grona.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Ogórek kiwanorośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Ogórek kiwano, jest najbardziej egzotycznym warzywem z rodziny dyniowatych, który może być uprawiany również w naszych warunkach klimatycznych, chociaż raczej nie bezpośrednio na rabacie. Ma duże wymagania cieplne i rośnie dopiero w temperaturze powyżej 15 stopni. Trochę dziwna nazwa ogórka pochodzi od słów "kiwi" i "banan", które to owoce przypomina smakiem.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: trudna -
Kapusta właściwa chińskarośliny dwuletnie warzywo kapustne
Pochodzący z Azji Wschodniej podgatunek kapusty właściwej znany jest u nas pod nazwą "pak choi", co z kantońskiego oznacza "białe warzywo". Kapusta chińska nie tworzy główek, a jedynie rozety liści z mięsistym ogonkiem. Jest rośliną dwuletnią, zakwita i tworzy nasiona w drugim roku.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa -
Papryka rocznarośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Papryka roczna jest uprawiana w wielu odmianach, a jej owoce są używane jako popularne warzywo albo przyprawa. Wprawdzie w naszych warunkach papryka jest rzeczywiście traktowana jako roślina jednoroczna, to jednak w swojej ojczyźnie wyrasta na okazały półkrzew. Mylący epitet gatunkowy oznacza w botanice tyle, że roślina może się rozmnażać wegetatywnie w jednym sezonie wegetacyjnym.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: trudna -
Kapusta warzywna włoskarośliny dwuletnie warzywo kapustne
Kapusta włoska jest odmianą botaniczną kapusty warzywnej, podobnie jak kapusta głowiasta, do której jest podobna. W odróżnieniu od niej ma jednak mocno pomarszczone liście o nierównej powierzchni. Kapusta włoska jest smaczna, delikatna i zawiera dużo składników odżywczych.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: średnia
-
Rzodkiew oleistarośliny jednoroczne ogrodowa kwiatowa i użytkowa
Rzodkiew oleista jest odmianą botaniczną rzodkwi zwyczajnej i bliską krewniaczką popularnej rzodkiewki. W rolnictwie jest uprawiana jako roślina oleista i pastewna, ale w ogrodzie może pełnić rolę dekoracyjną oraz służyć jako źródło pokarmu dla owadów.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Sałata masłowarośliny jednoroczne warzywna warzywa liściowe
Salata masłowa nie jest odrębnym gatunkiem rośliny warzywnej, a jedynie szczególną formą sałaty głowiastej, która z kolei jest botaniczną odmianą sałaty siewnej. W przypadku uprawianych od wieków roślin użytkowych dominują ich odmiany i mieszańce, podczas gdy pierwotne gatunki często już nie istnieją. Delikatna w smaku i dotyku sałata masłowa należy do ulubionych warzyw ogrodowych.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Czosnek askalońskibyliny bylina z cebulą dekoracyjna i jadalna
Czosnek askaloński, czyli cebula szalotka tworzy niewielkie, wydłużone cebule, które niewiele różnią się od typowej Allium cepa. Szalotka jest niewątpliwie bardziej pracochłonna w obieraniu, za to bardziej aromatyczna. Nazwa gatunkowa nawiązuje do śródziemnomorskiego portu Aszkelon, z którego - według podań - krzyżowcy przywieźli szalotkę do Europy.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Wężymord czarny korzeńrośliny dwuletnie do ogrodu użytkowa i ozdobna
Skorzonera jest nie tylko cennym warzywem korzeniowym, ale również piękną rośliną ozdobną. Duże żółte kwiaty o zapachu wanilii na długich pędach kwiatowych przypominają nieco kwiaty mniszka lekarskiego. Nazwa rodzajowa Scorzonera wywodzi się od hiszpańskiego escorzonera = żmija i nawiązuje do dawnego zastosowania tej rośliny w medycynie ludowej jako lekarstwa na jad żmii.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa -
Pomidor Bawole Sercerośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Pomidor Bawole Serce jest grupą odmian o niestandardowych kształtach owoców - lekko nerkowatych lub sercowatych, zamiast kulistych, spłaszczonych lub wydłużonych. Dostępne są różne odmiany Bawolego Serca, jednak wszystkie łączy doskonały smak, duże owoce i oryginalna forma.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Kapusta ozdobnarośliny dwuletnie rośliny dekoracyjne roślina do ogrodu
Znany od czasów starożytnych gatunek botaniczny kapusty warzywnej jest uprawiany na całym świecie w rozmaitych odmianach, jak na przykład kalafior, jarmuż albo brukselka. Z czasem powstały też formy ozdobne kapusty, których efektownie zabarwione i ukształtowane liście stanowią ozdobę ogrodowych rabat i tarasów, a nawet są wykorzystywane w wazonach jako "kwiaty" cięte.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: średnia -
Rzodkiew białarośliny jednoroczne warzywna warzywa rzepowate
Rzodkiew biała jest większą siostrą rzodkiewki i świeżo zebrana smakuje równie dobrze. Jak to w przypadku uprawianych od wieków popularnych warzyw bywa, spotykane w ogrodach rzodkwie i rzodkiewki są kultywarami odmian botanicznych rzodkwi zwyczajnej (Raphanus sativus).
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Kalafior romanescorośliny jednoroczne warzywna warzywa kapustne
Kalafior romanesco jest odmianą kapusty warzywnej, która jest uprawiana w Europie od XVI wieku. Ponieważ był on wyhodowany i uprawiany pierwotnie w okolicach Rzymu, stąd nazwa " romanesco". Ten kalafior odznacza się zielonym kolorem, dużą zawartością witamin oraz niezwykłą formą nazywaną samopodobieństwem - kształt całości kwiatostanu jest podobny do elementów składowych.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Ziemniak 'Gala'rośliny jednoroczne warzywna warzywa bulwiaste
Ziemniak 'Gala' jest młodą odmianą wyhodowaną w Niemczech na początku obecnego wieku. Jest to odmiana wczesna o owalnych bulwach z gładką, jasnobrązową skórką i żółtym miąższem. Słoneczne stanowisko i żyzna, przepuszczalna gleba są warunkiem obfitych zbiorów ziemniaków 'Gala'.
roślina jednoroczna
Warzywa – praktyczne porady i wskazówki dotyczące uprawy warzyw w ogrodzie
Warzywa od lat cieszą się powodzeniem w polskich ogrodach. Mają ogromne znaczenie zdrowotne, dlatego są niezmiennie popularne. Niektóre gatunki są łatwe w uprawie, inne nieco trudniej wyhodować. Niezależnie od stopnia trudności uprawy, warzywa wciąż są jednak uprawiane w Polsce – zwłaszcza ze względu na wartości odżywcze. Jakie są najciekawsze odmiany warzyw? Które wskazówki warto zastosować, aby warzywa jak najlepiej rosły w ogrodzie? Przeczytaj.
Warzywa uprawiane w Polsce – jakie są popularne gatunki warzyw?
Najlepsze stanowisko i gleba dla warzyw w ogrodzie
Ogródek warzywny należy założyć w słonecznym i ciepłym miejscu. Najlepiej, gdy stanowisko znajdzie się na południu, ponieważ dociera tam najwięcej promieni słonecznych. Północ pod tym względem nie będzie dobrym wyborem. Warzyw nie powinno się sadzić w miejscach, gdzie przez większość dnia jest cień. Złym wyborem jest więc np. sadzenie warzyw pod dużymi drzewami. Ogród warzywny nie powinien również znaleźć się blisko starego żywopłotu – tam będzie mu za sucho. Nie można też sadzić warzyw blisko ruchliwej ulicy. Idealne miejsce dla rosnących w ogrodzie warzyw powinno być osłonięte od wysuszającego, silnego wiatru. Musi być też zaciszne.
Jeśli chodzi o rozmieszczanie grządek, szerokość między nimi nie może przekraczać 1,2 m. W ten sposób będzie można swobodnie nie tylko podlewać warzywa, ale i wyrywać chwasty. Zastanów się również nad ich usytuowaniem. Jeśli mają rosnąć na podobnej wysokości, rozmieść grządki w kierunku północ-południe. Jeśli wysokość ma być zróżnicowana, wówczas lepiej rozmieścić warzywa w kierunku wschód-zachód.
Warzywa świetnie czują się w zasobnej w składniki pokarmowe, żyznej glebie. Zadbaj o przepuszczalne i wilgotne podłoże w ogródku warzywnym. Powinno być również dobrze zdrenowane. Najlepsza gleba dla warzyw ma odczyn pH lekko zasadowy albo obojętny. Kwaśne podłoże nie jest im wskazane. Aby upewnić się co do rodzaju gleby, zbadaj odczyn Ph i jej skład chemiczny gleby, zanim założysz ogródek z warzywami. Piaszczyste i jałowe podłoże można wzbogacić odkwaszonym torfem. Z kolei zbite, wilgotne i gliniaste potrzebuje piasku – zwiększy on przepuszczalność ziemi i poprawi drenaż. Organicznych nawozów używaj wyłącznie jesienią.
Podlewanie warzyw i inne zabiegi pielęgnacyjne
Warzywa nie są takie łatwe w uprawie. Jeśli będziemy jednak stosować się do zaleceń, na pewno uda nam się o nie odpowiednio zadbać. Warto pamiętać, że warzywa potrzebują regularnego podlewania. Latem powinno się im dostarczać dwa razy dziennie wodę – rano i wieczorem. Nie podlewaj roślin za dnia, bo to dla nich bardzo niebezpieczne. Woda może szybko odparować, a łodygi i liście ulec poparzeniu. Najrozsądniej jest podlewać rośliny odstaną wodą. Ekologiczny i prosty sposób to pojemnik na wodę deszczową. Można w nim magazynować deszczówkę i używać, wyłącznie gdy zajdzie taka potrzeba. Można również zamontować linię kroplującą, dzięki której dostarczyć da się warzywom odpowiednią ilość wody. Rozwiązanie jest genialne, gdy w ogrodzie znajduje się dużo grządek z warzywami.
Zastanawiasz się, co to są za zabiegi pielęgnacyjne, które najlepiej wpływają na rozwijanie się warzyw? Otóż podstawowym zabiegiem jest odchwaszczanie. Należy to robić ostrożnie, aby nie uszkodzić warzyw. Wypada też regularnie zbierać dojrzałe warzywa – nie powinny gnić lub odpadać, aby nie rozprzestrzeniały się żadne choroby lub pleśń. Gdy tylko pojawi się jakiś objaw choroby (np. liście zaczną żółknąć), należy je zwalczyć przy pomocy ekologicznych środków ochrony roślin. Poza podlewaniem i odchwaszczaniem należy też systematycznie spulchniać ziemię motyczką.
Najlepszym oraz najzdrowszym nawozem dla roślin jest obornik. Możesz w tym celu założyć np. kompostownik. Nawożenie roślin jest dobrą metodą na wzbogacenie ogrodu warzywnego w cenne składniki. Mineralnych nawozów powinno się używać jednak wyłącznie, gdy zajdzie taka konieczność. Musi być to zabieg racjonalny i w 100% świadomy. Do zwalczania szkodników doskonale posłużą również naturalne sposoby ochrony warzyw, np. napary z czosnku lub skrzypu polnego – można opryskiwać nimi rośliny. Poza tym trzeba pilnować regularnej pielęgnacji ogródka warzywnego. Jeśli rośliny będą w nienagannej kondycji, zyskają lepszą odporność na choroby i szkodniki.
Znaczenie zdrowotne i wartości odżywcze warzyw w ogrodzie
Z rozsady czy nasion? Planowanie ogrodu warzywnego, krok po kroku
Warzywa można sadzić z rozsady lub nasion. Jeśli chodzi o nasiona, z nich wyhodować można m.in. sałatę, cebulę, rzodkiewkę i szpinak. Najlepiej rozrzucać nasiona swobodnie lub rozmnażać punktowo. Wcześniej można również zastosować preparaty owado lub grzybobójcze. Z rozsady z kolei rozmnożyć można warzywa ciepłolubne, takie jak pomidory, paprykę, kalafior, seler, brokuł i por. Najlepiej wysiewać je do płaskich pojemników lub niewielkich doniczek. Z rozsady do gruntu należy przesadzić warzywa w maju.
Zanim rozkręcisz się z warzywnym ogródkiem, kilka razy przemyśl rodzaj warzyw, jakie chcesz w nim uprawiać. Obfite plony wydają m.in. fasola, cukinia, ziemniaki i groszek. Z kolei warzywa dojrzewające stopniowo to m.in. pomidory, ogórki i papryka. Najlepiej zadbać o różnorodność warzyw w ogrodzie, gdyż jedne dojrzewają wiosną, a inne jesienią. Krótki okres wegetacji mają np. szpinak, sałata i rzodkiewka. Można więc je wysiewać nawet kilka razy w roku.
Wybierając warzywa do ogrodu, kieruj się nie tylko smakiem i własnymi preferencjami, ale też wymaganiami glebowymi roślin. Powinieneś jak najlepiej wykorzystać potencjał gleby, którą masz do dyspozycji w ogrodzie. Warto również zastosować płodozmian i co roku sadzić rośliny o innych wymaganiach pokarmowych. W pierwszym roku mogą to być warzywa wymagające więcej, np. kapustne i dyniowate. W kolejnym roku niech będą to mniej wymagające warzywa, tj. korzenne. W trzecim z kolei powinieneś sadzić już okazy o najmniejszych wymaganiach – będą wzbogacać podłoże z fosfor i azot.
Sadząc warzywa blisko siebie, będą wzajemnie na siebie oddziaływać. Niektóre bardzo korzystnie, bo będą się nawzajem chronić np. przed szkodnikami (marchew i cebula). Musisz też jednak pamiętać o tym, że część warzyw nie ma na siebie zbyt dobrego wpływu, gdy posadzisz je blisko (np. rośliny z tej samej grupy). Lepiej więc zestawiać ze sobą warzywa o różnym zasięgu korzeni. Będą pobierać pożywienie z różnych części gleby, dzięki czemu nie przeszkodzą sobie w odżywianiu.
Warzywa jednoroczne – które warto uprawiać w ogródku? Przydatne wskazówki
Mając własną uprawę warzyw w ogrodzie, będziesz mieć pewność co do ich wartości odżywczych. W sklepach czasami kupujemy warzywa z hodowli niejasnego pochodzenia. Uprawa we własnym ogródku może odbywać się bez szkodliwych dla zdrowia chemikaliów lub innych toksycznych substancji. Smak naturalnych warzyw z ogrodu zaskakuje intensywnością i bogactwem witamin oraz cennych składników mineralnych.
Warzywa, które można samodzielnie uprawiać, dzielą się m.in. na bulwiaste, cebulowe, korzeniowe i strączkowe. Rozróżnia się również rośliny jednoroczne i wieloletnie. Wśród jednorocznych warzyw warto wyróżnić białą kapustę. Warzywo pełne jest cennych składników mineralnych (takich jak cynk, miedź i magnez). Jest w nim również sporo witamin, m.in. A, C, E i K. Kapustę najlepiej hodować w ciężkiej, niezakwaszonej i bogatej w składniki mineralne glebie. Jako że najlepiej czuje się w wilgotnym podłożu, należy regularnie ją podlewać. Podłoże pod białą kapustę, zanim zaczniesz ją uprawiać, należy nawozić obornikiem. Warzywo jednoroczne uprawia się jako plon główny albo poplon.
Kolejnym wartym uwagi warzywem jednorocznym jest marchew. Warzywo jest proste w uprawie. Nawet amator ogrodnictwa powinien dać sobie z nim radę. Teren pod uprawę marchwi powinien być płaski, natomiast gleba piaszczysto-gliniasta. Zadbaj o kwaśny odczyn dla rośliny. Podłoże pod uprawę marchwi powinno być średnio wilgotne. Marchew nie lubi ziemi zasadowej. Najlepiej siać ją po pomidorze, ogórku lub białej kapuście.
Zwróć też uwagę na ogórki – jedne z najsmaczniejszych warzyw jednorocznych. Uprawa i pielęgnacja ogórków również nie jest trudna. Hodować można różne odmiany, jednak najpewniejszą są gruntowe. Nasiona warzyw powinno się wysiewać w drugiej połowie maja, gdy już nie będzie przymrozków, a gleba się nagrzeje. Ogórki silnie się rozrastają, dlatego zaleca się zachować odpowiednią odległość między rzędami (ok. 80-90 cm). Należy również zapewnić im dużo wody. Najlepiej nawadniać ogórki wieczorem – odstaną w temperaturze otoczenia wodą. Zapewnij też liściom warzyw schronienie przed ekspozycją na słońce, aby ich nie poparzyć.
W domowym ogródku warto mieć również pomidory. W Polsce najpopularniejsza jest hodowla pomidorów malinowych. Warzywa rosną w ciepłych krajach, więc uprawa w naszych ogródkach powinna odbywać się pod folią lub w szklarni. Bardzo ważne jest regularne podlewanie warzyw – ziemia dla pomidorów nie może być zbyt sucha. Najlepszą porą na ich sadzenie jest maj. Pomidory dobrze rozwijają się w słonecznym stanowisku. Należy również zapewnić im próchniczą i przepuszczalną glebę. Aby lepiej rosły, zadbaj o użyźnienie ziemi dla pomidorów obornikiem lub kompostem.
Warzywa od lat cieszą się powodzeniem w polskich ogrodach. Jakie są najciekawsze odmiany warzyw? Sprawdź najważniejsze informacje i dowiedz się więcej o uprawie warzyw.