Warzywa

Ilustracja warzywa

Warzywa w ogrodzie nie wychodzą z mody. Wielu właścicieli domów jednorodzinnych buduje je właśnie po to, aby mieć miejsce na swój własny ogródek uprawny. Chcąc cieszyć się świeżymi warzywami z grządek, należy zadbać o zapewnienie im dobrych warunków rozwojowych. Warzywa muszą mieć dostęp do żyznej gleby i odpowiedniej ilości wody. Ich stanowisko powinno być słoneczne i ciepłe. Konieczne jest też właściwe rozmieszczenie warzyw, aby uniknąć konfliktów między poszczególnymi ich rodzajami.

Filtry0

Warzywa

Warzywa - pozostałe

Warzywa – praktyczne porady i wskazówki dotyczące uprawy warzyw w ogrodzie

Warzywa od lat cieszą się powodzeniem w polskich ogrodach. Mają ogromne znaczenie zdrowotne, dlatego są niezmiennie popularne. Niektóre gatunki są łatwe w uprawie, inne nieco trudniej wyhodować. Niezależnie od stopnia trudności uprawy, warzywa wciąż są jednak uprawiane w Polsce – zwłaszcza ze względu na wartości odżywcze. Jakie są najciekawsze odmiany warzyw? Które wskazówki warto zastosować, aby warzywa jak najlepiej rosły w ogrodzie? Przeczytaj.

Warzywa uprawiane w Polsce – jakie są popularne gatunki warzyw?

Najlepsze stanowisko i gleba dla warzyw w ogrodzie

Ogródek warzywny należy założyć w słonecznym i ciepłym miejscu. Najlepiej, gdy stanowisko znajdzie się na południu, ponieważ dociera tam najwięcej promieni słonecznych. Północ pod tym względem nie będzie dobrym wyborem. Warzyw nie powinno się sadzić w miejscach, gdzie przez większość dnia jest cień. Złym wyborem jest więc np. sadzenie warzyw pod dużymi drzewami. Ogród warzywny nie powinien również znaleźć się blisko starego żywopłotu – tam będzie mu za sucho. Nie można też sadzić warzyw blisko ruchliwej ulicy. Idealne miejsce dla rosnących w ogrodzie warzyw powinno być osłonięte od wysuszającego, silnego wiatru. Musi być też zaciszne.

Jeśli chodzi o rozmieszczanie grządek, szerokość między nimi nie może przekraczać 1,2 m. W ten sposób będzie można swobodnie nie tylko podlewać warzywa, ale i wyrywać chwasty. Zastanów się również nad ich usytuowaniem. Jeśli mają rosnąć na podobnej wysokości, rozmieść grządki w kierunku północ-południe. Jeśli wysokość ma być zróżnicowana, wówczas lepiej rozmieścić warzywa w kierunku wschód-zachód.

Warzywa świetnie czują się w zasobnej w składniki pokarmowe, żyznej glebie. Zadbaj o przepuszczalne i wilgotne podłoże w ogródku warzywnym. Powinno być również dobrze zdrenowane. Najlepsza gleba dla warzyw ma odczyn pH lekko zasadowy albo obojętny. Kwaśne podłoże nie jest im wskazane. Aby upewnić się co do rodzaju gleby, zbadaj odczyn Ph i jej skład chemiczny gleby, zanim założysz ogródek z warzywami. Piaszczyste i jałowe podłoże można wzbogacić odkwaszonym torfem. Z kolei zbite, wilgotne i gliniaste potrzebuje piasku – zwiększy on przepuszczalność ziemi i poprawi drenaż. Organicznych nawozów używaj wyłącznie jesienią.

Podlewanie warzyw i inne zabiegi pielęgnacyjne

Warzywa nie są takie łatwe w uprawie. Jeśli będziemy jednak stosować się do zaleceń, na pewno uda nam się o nie odpowiednio zadbać. Warto pamiętać, że warzywa potrzebują regularnego podlewania. Latem powinno się im dostarczać dwa razy dziennie wodę – rano i wieczorem. Nie podlewaj roślin za dnia, bo to dla nich bardzo niebezpieczne. Woda może szybko odparować, a łodygi i liście ulec poparzeniu. Najrozsądniej jest podlewać rośliny odstaną wodą. Ekologiczny i prosty sposób to pojemnik na wodę deszczową. Można w nim magazynować deszczówkę i używać, wyłącznie gdy zajdzie taka potrzeba. Można również zamontować linię kroplującą, dzięki której dostarczyć da się warzywom odpowiednią ilość wody. Rozwiązanie jest genialne, gdy w ogrodzie znajduje się dużo grządek z warzywami.

Zastanawiasz się, co to są za zabiegi pielęgnacyjne, które najlepiej wpływają na rozwijanie się warzyw? Otóż podstawowym zabiegiem jest odchwaszczanie. Należy to robić ostrożnie, aby nie uszkodzić warzyw. Wypada też regularnie zbierać dojrzałe warzywa – nie powinny gnić lub odpadać, aby nie rozprzestrzeniały się żadne choroby lub pleśń. Gdy tylko pojawi się jakiś objaw choroby (np. liście zaczną żółknąć), należy je zwalczyć przy pomocy ekologicznych środków ochrony roślin. Poza podlewaniem i odchwaszczaniem należy też systematycznie spulchniać ziemię motyczką.

Najlepszym oraz najzdrowszym nawozem dla roślin jest obornik. Możesz w tym celu założyć np. kompostownik. Nawożenie roślin jest dobrą metodą na wzbogacenie ogrodu warzywnego w cenne składniki. Mineralnych nawozów powinno się używać jednak wyłącznie, gdy zajdzie taka konieczność. Musi być to zabieg racjonalny i w 100% świadomy. Do zwalczania szkodników doskonale posłużą również naturalne sposoby ochrony warzyw, np. napary z czosnku lub skrzypu polnego – można opryskiwać nimi rośliny. Poza tym trzeba pilnować regularnej pielęgnacji ogródka warzywnego. Jeśli rośliny będą w nienagannej kondycji, zyskają lepszą odporność na choroby i szkodniki.

Znaczenie zdrowotne i wartości odżywcze warzyw w ogrodzie

Z rozsady czy nasion? Planowanie ogrodu warzywnego, krok po kroku

Warzywa można sadzić z rozsady lub nasion. Jeśli chodzi o nasiona, z nich wyhodować można m.in. sałatę, cebulę, rzodkiewkę i szpinak. Najlepiej rozrzucać nasiona swobodnie lub rozmnażać punktowo. Wcześniej można również zastosować preparaty owado lub grzybobójcze. Z rozsady z kolei rozmnożyć można warzywa ciepłolubne, takie jak pomidory, paprykę, kalafior, seler, brokuł i por. Najlepiej wysiewać je do płaskich pojemników lub niewielkich doniczek. Z rozsady do gruntu należy przesadzić warzywa w maju.

Zanim rozkręcisz się z warzywnym ogródkiem, kilka razy przemyśl rodzaj warzyw, jakie chcesz w nim uprawiać. Obfite plony wydają m.in. fasola, cukinia, ziemniaki i groszek. Z kolei warzywa dojrzewające stopniowo to m.in. pomidory, ogórki i papryka. Najlepiej zadbać o różnorodność warzyw w ogrodzie, gdyż jedne dojrzewają wiosną, a inne jesienią. Krótki okres wegetacji mają np. szpinak, sałata i rzodkiewka. Można więc je wysiewać nawet kilka razy w roku.

Wybierając warzywa do ogrodu, kieruj się nie tylko smakiem i własnymi preferencjami, ale też wymaganiami glebowymi roślin. Powinieneś jak najlepiej wykorzystać potencjał gleby, którą masz do dyspozycji  w ogrodzie. Warto również zastosować płodozmian i co roku sadzić rośliny o innych wymaganiach pokarmowych. W pierwszym roku mogą to być warzywa wymagające więcej, np. kapustne i dyniowate. W kolejnym roku niech będą to mniej wymagające warzywa, tj. korzenne. W trzecim z kolei powinieneś sadzić już okazy o najmniejszych wymaganiach – będą wzbogacać podłoże z fosfor i azot.

Sadząc warzywa blisko siebie, będą wzajemnie na siebie oddziaływać. Niektóre bardzo korzystnie, bo będą się nawzajem chronić np. przed szkodnikami (marchew i cebula). Musisz też jednak pamiętać o tym, że część warzyw nie ma na siebie zbyt dobrego wpływu, gdy posadzisz je blisko (np. rośliny z tej samej grupy). Lepiej więc zestawiać ze sobą warzywa o różnym zasięgu korzeni. Będą pobierać pożywienie z różnych części gleby, dzięki czemu nie przeszkodzą sobie w odżywianiu.

Warzywa jednoroczne – które warto uprawiać w ogródku? Przydatne wskazówki

Mając własną uprawę warzyw w ogrodzie, będziesz mieć pewność co do ich wartości odżywczych. W sklepach czasami kupujemy warzywa z hodowli niejasnego pochodzenia. Uprawa we własnym ogródku może odbywać się bez szkodliwych dla zdrowia chemikaliów lub innych toksycznych substancji. Smak naturalnych warzyw z ogrodu zaskakuje intensywnością i bogactwem witamin oraz cennych składników mineralnych.

Warzywa, które można samodzielnie uprawiać, dzielą się m.in. na bulwiaste, cebulowe, korzeniowe i strączkowe. Rozróżnia się również rośliny jednoroczne i wieloletnie. Wśród jednorocznych warzyw warto wyróżnić białą kapustę. Warzywo pełne jest cennych składników mineralnych (takich jak cynk, miedź i magnez). Jest w nim również sporo witamin, m.in. A, C, E i K. Kapustę najlepiej hodować w ciężkiej, niezakwaszonej i bogatej w składniki mineralne glebie. Jako że najlepiej czuje się w wilgotnym podłożu, należy regularnie ją podlewać. Podłoże pod białą kapustę, zanim zaczniesz ją uprawiać, należy nawozić obornikiem. Warzywo jednoroczne uprawia się jako plon główny albo poplon.

Kolejnym wartym uwagi warzywem jednorocznym jest marchew. Warzywo jest proste w uprawie. Nawet amator ogrodnictwa powinien dać sobie z nim radę. Teren pod uprawę marchwi powinien być płaski, natomiast gleba piaszczysto-gliniasta. Zadbaj o kwaśny odczyn dla rośliny. Podłoże pod uprawę marchwi powinno być średnio wilgotne. Marchew nie lubi ziemi zasadowej. Najlepiej siać ją po pomidorze, ogórku lub białej kapuście.

Zwróć też uwagę na ogórki – jedne z najsmaczniejszych warzyw jednorocznych. Uprawa i pielęgnacja ogórków również nie jest trudna. Hodować można różne odmiany, jednak najpewniejszą są gruntowe. Nasiona warzyw powinno się wysiewać w drugiej połowie maja, gdy już nie będzie przymrozków, a gleba się nagrzeje. Ogórki silnie się rozrastają, dlatego zaleca się zachować odpowiednią odległość między rzędami (ok. 80-90 cm). Należy również zapewnić im dużo wody. Najlepiej nawadniać ogórki wieczorem – odstaną w temperaturze otoczenia wodą. Zapewnij też liściom warzyw schronienie przed ekspozycją na słońce, aby ich nie poparzyć.

W domowym ogródku warto mieć również pomidory. W Polsce najpopularniejsza jest hodowla pomidorów malinowych. Warzywa rosną w ciepłych krajach, więc uprawa w naszych ogródkach powinna odbywać się pod folią lub w szklarni. Bardzo ważne jest regularne podlewanie warzyw – ziemia dla pomidorów nie może być zbyt sucha. Najlepszą porą na ich sadzenie jest maj. Pomidory dobrze rozwijają się w słonecznym stanowisku. Należy również zapewnić im próchniczą i przepuszczalną glebę. Aby lepiej rosły, zadbaj o użyźnienie ziemi dla pomidorów obornikiem lub kompostem.

Warzywa od lat cieszą się powodzeniem w polskich ogrodach. Jakie są najciekawsze odmiany warzyw? Sprawdź najważniejsze informacje i dowiedz się więcej o uprawie warzyw.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto