Wiecznie zielone krzewy

Ilustracja wiecznie zielone krzewy

Wiecznie zielone krzewy to takie, które zdobić mogą ogród przez cały rok. Można to zauważyć zwłaszcza zimą, gdy zielone rośliny wystają ponad warstwą śniegu. Nie wszystkie krzewy zimozielone mają takie same potrzeby. Niektóre wymagają więcej wiedzy i wysiłku, a także cierpliwości. Mnóstwo wiecznie zielonych krzewów potrzebuje również czasu, aby ich doglądać. Warto jednak spróbować z hodowlą roślin wiecznie zielonych, tym bardziej że na pewno odmienią wygląd każdego ogrodu – niezależnie od aranżacji.

Filtry0

Wiecznie zielone krzewy

Wiecznie zielone krzewy - pozostałe

Wiecznie zielone krzewy – piękne zimozielone krzewy ozdobne do ogrodu

Wiecznie zielone krzewy to ciekawe rośliny ozdobne do ogrodu. Zimozielone odmiany kwitną przez cały rok, więc zawsze prezentują się doskonale. Które wiecznie zielone krzaki są uważane za piękne w Polsce? W jaki sposób pielęgnować poszczególne rośliny? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Ozdobne wiecznie zielone krzewy do ogrodu – polecane odmiany

Co warto wiedzieć na temat wiecznie zielonych krzewów?

Wiecznie zielone krzewy to jedne z najpiękniejszych roślin ogrodowych. Dzięki nim możesz sprawić, że ogród będzie prezentował się wyjątkowo przez cały rok. Oznacza to, że przez aż 12 miesięcy będziesz cieszyć się doskonale wyglądającym otoczeniem wokół domu. Wiele osób niepoprawnie używa wyrażenia „wiecznie zielone”, myląc je z ze słowem „zimozielone”. Mimo że brzmią podobnie, w rzeczywistości oba wyrażenia znaczą zupełnie co innego. To oczywista sprawa dla ludzi, którzy na co dzień zajmują się botaniką i aranżacją ogrodów. Dla osób będących amatorami w uprawie roślin terminy te mogą być już nie do końca jasne. Warto zatem zaznaczyć, że rośliny wiecznie zielone utrzymują liście od 3 do mniej więcej 11 lat. Właśnie dzięki liściom wymieniają powietrze, regulują wilgotność, a także asymilują. Od gatunku zależeć będzie trwałość liści. Wiele zależy również od warunków klimatycznych, w jakich rośnie wybrany krzew. Co ciekawe, liście wymieniają się niemal niepostrzeżenie. Przez to ma się wrażenie, że na gałęziach wiszą przez cały rok.

Czy zimozielone rośliny są zatem tym samym, co wiecznie zielone? Nie do końca. Zimozielone mają liście na gałęziach dosłownie przez cały rok – również wtedy, gdy okres wegetacyjny się zakończy. Na gałęziach będą więc wisieć, nawet gdy nadejdzie zima. Dopiero wiosną nastąpi wymiana liści, więc proces wymiany podobnie, jak w przypadku krzewów wiecznie zielonych, będzie niezauważalny. Dlaczego niektórzy decydują się na wiecznie zielone krzewy? Otóż zima nie zawsze jest piękna pod względem kolorów. Rośliny w ogrodach zwykle są podobne, a mnóstwo osób tęskni za jesiennymi i letnimi, kolorowymi kwiatami. Jeśli chcesz poprawić sobie samopoczucie lub po prostu cieszyć wielobarwnym ogrodem, możesz posadzić w ogrodzie wiecznie zielone krzewy. To idealny sposób na dobry humor oraz stworzenie prywatnej strefy odpoczynku i wyciszenia. Wiecznie zielone krzewy możesz zaaranżować na wiele ciekawych sposobów. Jedni wolą sadzić je w gruncie, inni w doniczkach. Część osób skusi się na pojedyncze okazy, inni będą woleli hodować krzewy wiecznie zielone w grupach. Rośliny można również dowolnie formować. W ten sposób można tworzyć rozmaite kompozycje, które z czasem stać się mogą elementem dowolnej aranżacji ogrodowej.

Wiecznie zielone krzewy – pielęgnacja, krok po kroku

Niektóre wiecznie zielone krzewy wymagają naprawdę wiele. Inne potrzebują minimalnych udogodnień, aby prawidłowo się rozwijać. Lawenda lub ostrokrzew potrzebują np. dobrej osłony przed silnym mrozem. W okresie zimowym powinno się również osłonić wrażliwe krzewy przed południowym i porannym słońcem, a także silnymi wschodnimi wiatrami. Doskonałym pomysłem będzie wykorzystanie własnoręcznie przygotowanych parawanów ze słomy lub z tekstury. Warto użyć również geowłókniny, aby owinąć sadzonki. W ten sposób zapewnisz roślinom ciepło i swobodny dostęp do powietrza. Geowłóknina dostępna jest w większości sklepów ogrodniczych. Możesz ją dowolnie przyciąć pod wymiar. Nie tylko korona drzewa, ale i korzenie potrzebują ochrony. Możesz zrobić izolujące przesłony np. z siana oraz iglaków. Wykorzystać też możesz słomę i jesienne liście. O czym jeszcze pamiętać, pielęgnując zielone krzewy? Oto kilka ważnych kwestii:

  1. Sadzonki wyparowują niezbędną wodę przez liście – również w porze zimowej. Kiedy susza będzie długotrwała, podczas suszy trzeba będzie regularnie podlewać rośliny. Zanim nadejdzie silny mróz, należy nawodnić zimozielone krzewy.
  2. Przed zimą należy uformować krzewy, które dobrze znoszą przycinanie. Możesz stworzyć z nich ciekawe kształty, uzyskując zielone ozdoby ogrodowe. Nie zapominaj o tym, aby regularnie nawozić zimozielone rośliny. Należy to robić wiosną i latem, najlepiej przy użyciu kompostu.
  3. Do nawożenia dobre będą również gotowe mieszanki, które przeznaczone są dla wiecznie zielonych krzewów. Odżywki dla roślin do kupienia są zarówno w formie płynnej, jak i sypkiej. Nie stosuj ich jednak bezpośrednio na rośliny! Mogą bowiem sprawić, że krzewy się wypalą i pozostaną na nich czarne dziury lub plamy. Odżywiaj rośliny wyłącznie w suchy dzień.
  4. Wiecznie zielonych krzewów nie powinno się sadzić zbyt późno w ogrodzie. Najlepszą porą będzie wiosna. Podłoże dla roślin powinno być jednak ciepłe, a krzewy przed nadejściem zimy muszą się ukorzenić.
  5. Jeśli wiecznie zielone krzewy mają przetrwać zimę, powinieneś zapewnić roślinom odpowiednie stanowisko. Liściaste krzewy nie powinny rosnąć w pełnym słońcu. Słońce nagrzewa bowiem liście, z których odparowuje woda, a krzew nie ma jak uzupełnić uciekającej wilgoci. Z czasem liście mogą zaschnąć, a zaraz po nich całe pędy.
  6. Warto obficie podlewać krzewy podczas dni, gdy nastanie odwilż. Ziemia szybko wysycha, więc powinieneś o tym pamiętać. Nie strząsaj nawet małej warstwy śniegu – będzie jak naturalna bariera przeciwsłoneczna.

Piękne krzaki wiecznie zielone – czy słyszałeś o tych odmianach?

Polecane odmiany wiecznie zielonych krzewów do ogrodu

Wśród najpopularniejszych krzewów wiecznie zielonych wyróżniają się berberysy. Doskonale nadają się na rośliny ochronne i okrywowe. Na pewno poradzą sobie nie tylko na małych, ale i dużych tarasach oraz balkonach. Możesz wykorzystywać berberysy do grupowych nasadzeń, a także pojedynczych kompozycji. Berberysy nie są wymagające, więc mogą zajmować się nimi nawet amatorzy ogrodnictwa. Berberysy są odporne na choroby roślin, mróz i silne słońce. Niestraszne im cięcie lub formowanie. Do ogrodu polecane są trzy odmiany berberysów: „Natasza”, „Golden Ring” oraz „Pink Queen”. Berberysy rosną maksymalnie do 1,5 m wysokości. Oto kilka innych krzewów, na które również warto zwrócić uwagę:

  • Różanecznik – niektórzy sądzą, że to jedna z najtrudniejszych w uprawie roślin ogrodowych. Różanecznik ma bowiem dość silne wymagania uprawne – zwłaszcza w przypadku odczynu gleby i wilgotności powietrza. Miejsce dla różaneczników powinno zostać dokładnie osłonięte przed wiatrem. Musi być również półcieniste, o kwaśnej oraz umiarkowanie wilgotnej glebie. Nie wystawiaj zimozielonych odmian różaneczników na bezpośrednie działanie słońca, ponieważ może to opóźnić ich prawidłowy wzrost.
  • Mahonia pospolita – to krzew o błyszczących, sztywnych pędach i twardych liściach. Rośnie maksymalnie do 1,5 m wysokości, jednak możesz go niemal dowolnie formować i skracać. Mahonia powinna być uprawiana w miejscach możliwie szczelnie osłoniętych od wiatru. Zadbaj o żyzną, wilgotną oraz próchniczą glebę dla krzewu.
  • Ognik szkarłatny – jesienią obradza w pomarańczowe, czerwone i żółte owoce. Zimą wciąż jest pięknym krzewem, ponieważ błyszczą się na nim zimozielone, drobne liście. Ogniki szkarłatne preferują słoneczne lub delikatnie zacienione miejsca. Są to krzewy dość wrażliwe na mróz, więc na zimę powinno się jak najlepiej okryć ogniki. Dokładnie podlej roślinę przed zimą, żeby zdążyła zgromadzić zapasy wody dla liści.
  • Irga – ma ciemnozielone, błyszczące i drobne liście. Krzew rośnie od 50 do maksymalnie 70 cm. Jesienią wypuszcza czarne, żółte lub czerwone owoce. Zimozielony krzew wykazuje dużą odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Urośnie w każdej ziemi, choć zdecydowanie preferuje przepuszczalną i próchniczą glebę.

Trzmieliny – jedne z najciekawszych wiecznie zielonych krzewów

Trzmielina to ogrodowy krzew liściasty, który może osiągnąć nawet ponad 3 m wysokości. Doskonale poradzi sobie jako pnącze, żywopłot lub ozdoba ogródka skalnego. Na świecie jest mnóstwo odmian trzmieliny – zdecydowanie powyżej 120 rodzajów. Niezależnie od odmiany trzmieliny, wszystkie wyróżniają się niesamowitymi, zimozielonymi liśćmi. W naszym kraju uprawia się głównie trzy rodzaje: kiauczukowską „Manhattan”, oskrzydloną „Chicago Fire” oraz Fortune’a „Golden Harlequin”. Trzmielina nie należy do wymagających roślin. Urośnie niemal na każdej glebie. Mimo wszystko najlepsza będzie jednak próchnicza, piaszczysto-gliniasta, żyzna i bogata w wiele składników pokarmowych. Gleba nie może być ani zbita, ani bardzo wilgotna.

Trzmieliny doskonale czują się na słońcu. W półcieniu powinieneś sadzić wyłącznie mniej ubarwione odmiany (np. jednokolorowe). Nie ograniczaj im jednak dostępu do promieni słonecznych. Stanowisko dla trzmieliny powinno być ciepłe i osłonięte od zimnych powiewów wiatru. Z podłoża należy usunąć wszystkie chwasty. Młoda roślina musi mieć dużo miejsca do rozwoju, a także mnóstwo wody do bezproblemowego jej czerpania. Trzmielina dobrze znosi różne zabiegi pielęgnacyjne, np. przycinanie. Jeśli tylko masz czas, systematycznie skracaj pędy boczne, ponieważ zaniedbane zniekształcają formę krzewu. Wiosną skracaj pędy, aby trzmielina rosła równo. Jedynie trzmielina „Golden Harlequin” nie wymaga cięcia. Regularnie podlewaj trzmielinę i staraj się ją nawozić dwa razy w roku. Młode trzmieliny mogą być przesadzane, natomiast starsze rośliny mają już z tym większy problem.

Niektóre odmiany trzmieliny dobrze znoszą cień, jednak większość preferuje pełne słońce. Krzewy dobrze czują się niemal w każdej ziemi ogrodowej. Najefektywniej rosną jednak w żyznej, piaszczysto-gliniastej i próchnicznej glebie. Właśnie wtedy mają najładniejsze liście i kwiaty, a także obficie się rozrastają. Miejsce dla krzewu zawsze powinno być ciepłe i osłonięte od wiatru. Nie można też narażać trzmieliny na długotrwałe przeciągi. Szukając efektownych wiecznie zielonych trzmielin do ogrodu, zwróć uwagę na odmiany, takie jak: trzmielina Hamiltona „Popcorn”, trzmielina płaskoogonkowa, trzmielina japońska oraz trzmielina brodawkowata. Każdy z wymienionych krzewów jest na swój sposób wyjątkowy i z pewnością odmieni dowolnie zaaranżowany ogród.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto