Wieloletnie rośliny miododajne
-
Nawłoć kanadyjskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Nawłoć kanadyjska trafiła do Francji około 1644 roku. Przez długi czas pozostawała podziwianym rarytasem w ogrodach arystokratów. Do wiejskich ogrodów znalazła drogę dopiero w połowie XIX wieku, skąd szybko uciekła i stała się gatunkiem inwazyjnym. Rozrasta się w szybkim tempie i tworzy konkurencję dla rodzimych gatunków. Złotożółte wiechy kwiatów stanowią w ogrodzie ozdobę oraz źródło pokarmu dla owadów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Werbena pospolitabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Werbena pospolita jest znaną od starożytności rośliną leczniczą. W połowie lata zaczyna rozwijać delikatne, jasnofioletowe kwiaty, które mogą być subtelną ozdobą słonecznych i żyznych rabat ogrodowych. Z powodzeniem może być uprawiana w donicach i pojemnikach na balkonie lub tarasie.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Wieloletnie rośliny miododajne - pozostałe
-
Krwiściąg lekarskibyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Naturalny wdzięk i subtelna uroda krwiściągu lekarskiego sprawiają, że roślina coraz częściej znajduje miejsce na ogrodowych rabatach. Jako gatunek rodzimy wykazuje pełną mrozoodporność i przystosowanie do naszych warunków klimatycznych. Nazwa rodzajowa botaniczna pochodzi od łacińskich słów „sangus” =„krew” i „sorbere” =„wsysanie”.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Lawenda wąskolistna ‘Hidcote Blue’półkrzewy półkrzewy liściaste roślina ozdobna
Lawenda wąskolistna ‘Hidcote Blue’ należy do najpiękniejszych i odpornych na mróz odmian lawendy. Ta niezwykle popularna odmiana została wyhodowana w 1950 roku nie w Prowansji, która kojarzy się z lawendą, ale w Anglii. Nazwa pochodzi od Hidcote Manor Garden in Gloucestershire.
półkrzew Trudność uprawy: łatwa -
Rdestowiec ostrokończystybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Rdest japoński sprowadzony do Europy na początku XIX wieku jako roślina ozdobna znalazł bardzo korzystne dla siebie warunki i szybko stał się gatunkiem inwazyjnym, wypierającym gatunki rodzime. Posiada efektowne kwiatostany, które rozwijają się późnym latem i stanowią cenne źródło pożywienia dla owadów. W Chinach i Japonii jest wykorzystywany jako roślina lecznicza.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Wielosił błękitnybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Wielosił błękitny jest kłączową byliną rodzimego pochodzenia o atrakcyjnych, niebieskofioletowych kwiatach i liściach przypominających drabinę. Ma kępiasty pokrój, lubi stanowiska wilgotne, słoneczne i półcieniu. Oprócz formy botanicznej istnieją odmiany o kwiatach białych oraz odmiennie zabarwionych liściach. Nadaje się na podmokłe rabaty.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Przegorzan kulistybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Przegorzan kulisty jest bardzo dekoracyjną byliną stepowego pochodzenia, przypominająca wyglądem oset. Główną ozdobę stanowią kuliste kwiatostany osadzone na wysokich łodygach. Doskonale nadaje się do barwnych ogrodowych kompozycji z innymi bylinami o podobnych wymaganiach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Sadziec plamistybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Sadziec plamisty jest okazałą byliną kłączową, porastającą bagienne tereny wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej. Dobrze radzi sobie również na rowach i podmokłych polach. Sięgająca dwóch metrów wysokości łodyga ma zwykle czerwone plamki. Ozdobą sadźca plamistego są purpurowe kwiaty rozwijające się od lipca do września.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Nawłoć pospolitabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Nawłoć pospolita jest byliną rodzimego pochodzenia, rosnącą na miedzach, polanach, suchych łąkach i zaroślach. O popularności rośliny świadczą liczne nazwy dawne i ludowe. Nawłoć pospolita jest rośliną leczniczą i miododajną. Ze względu na efektowne, żółte, wiechowate kwiatostany jest uprawiana jako roślina ozdobna.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Trojeść krwistabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Trojeść krwista jest byliną z podmokłych terenów Ameryki Północnej. Ozdobę roślinę najpierw stanowią pachnące wanilią, różowe kwiaty zebrane w kuliste kwiatostany, a późnym latem owocostany z okazałymi wrzecionowatymi torebkami. Doskonale nadaje się do sadzenia na brzegach zbiorników wodnych oraz w miejscach podmokłych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Bodziszek wspaniałybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Bodziszek wspaniały nie jest gatunkiem botanicznym, ale hybrydą bodziszka wielkopłatkowego (Geranium platypetalum) i bodziszka iberyjskiego (Geranium ibericum). Ze względu na okazały wzrost i duże, intensywnie purpurowoniebieskie kwiaty ta bylina w pełni zasługuje na swoją nazwę. Został po raz pierwszy opisany przez szwedzkiego botanika Nilsa Hylander'a.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Firletka chalcedońskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Firletka chalcedońska wyróżnia się w ogrodzie jaskrawymi, szkarłatnoczerwonymi kwiatami zebranymi w kwiatostany na końcu wzniesionych pędów. Zadomowiona w Azji Centralnej i Syberii bylina dotarła w XVI wieku do Europy Środkowej z tureckich ogrodów, co wyjaśnia nazwę gatunkową pochodzącą od starożytnego miasta leżącego w pobliżu dzisiejszego Konstantynopola.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Krwiściąg mniejszybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Krwiściąg mniejszy wraz ze swoim większym krewniakiem krwiściągiem lekarskim należą do rodzimych ziół, używanych w lecznictwie i w kuchni. Podczas gdy większy brat preferuje wilgotne łąki na terenach zalewowych, krwiściąg mniejszy woli wyraźnie suchsze i bardziej zasadowe stanowiska. Posiada ozdobne liście i kwiaty, a młode liście o smaku ogórka nadają się jako dodatek do zup i sałatek.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Chaber łąkowybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Chaber łąkowy, bliski krewny bławatka, rośnie często na łąkach, pastwiskach i skrajach lasu. Ozdobę stanowią fioletowopurpurowe kwiaty zebrane w duże koszyczki, chętnie odwiedzane przez owady. Do ogrodu wnosi subtelny urok dzikiej przyrody.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Szałwia omszona 'Caradonna'byliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Szałwia omszona 'Caradonna' jest piękną odmianą o długim okresie kwitnienia i intensywnym fiolecie kwiatów. Nadaje się do samodzielnego wypełniania rabat albo tworzenia efektownych kompozycji z różami. Dodatkową zaletą tej szałwii jest magiczne przyciąganie pszczół i innych owadów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Szałwia łąkowabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Szałwia łąkowa jest rodzimą byliną z suchych łąk, pastwisk i przydroży. Z daleka widoczne są długie kwiatostany złożone z fioletowych, charakterystycznych dla rodziny jasnotowatych, kwiatów. Wraz z przyziemną rozetą liści może tworzyć ozdobę ogrodu, do którego wnosi element natury.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Trędownik bulwiastybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Trędownik bulwiasty jest rodzimego pochodzenia byliną z bulwiastymi zgrubieniami na kłączu. Występuje w liściastych lasach, na wilgotnych łąkach i w zaroślach w pobliżu zbiorników wodnych. Kwiaty są brązowoczerwone, u podstawy zielonawe, zebrane na szczycie łodygi w wiechy. Nie są szczególnie efektowne, za to wydzielają bardzo obficie nektar, poszukiwany przez owady.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Zatrwian tatarskibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Zatrwian tatarski jest byliną z południowo-wschodniej Europy, uprawianą u nas jako roślina ozdobna. Ozdobę stanowią pachnące, białe kwiaty z lekkim fioletowym odcieniem. Kwiatostany zatrwianu nadają się do tworzenia suchych bukietów i kompozycji.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Nawłoć późnabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Nawłoć późna, nazywana olbrzymią, jest wbrew nazwie mniejsza od nawłoci kanadyjskiej i ma późniejszy okres kwitnienia. Obie przybyły do Europy z Ameryki Północnej i mają zwyczaj zajmowania coraz większych obszarów, wypierając przy tym gatunki rodzime. Nawłoć późna ma zastosowanie jako roślina ozdobna, lecznicza i miododajna.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Werbena oszczepowatabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Werbena lancetowata jest północnoamerykańską byliną dorastającą do 120 cm wysokości. Jest uprawiana jako roślina ozdobna o fioletowych kwiatach zebranych w wydłużone, kłosowate kwiatostany. Odmiany hodowlane mogą mieć kwiaty różowe albo białe.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kłosowiec meksykańskibyliny bylina z kłączem kwiatowa
Kłosowiec meksykański jest kępiastą byliną o przyjemnym zapachu i długim okresie kwitnienia późnym latem. Jak większość gatunków z rodziny jasnotowatych, również ten wabi na rabatę liczne gatunki owadów. Doskonale nadaje się na większe rabaty oraz jako składnik kwietnych łąk.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Wieloletnie rośliny miododajne - popularne byliny ogrodowe dla pszczół
Zazwyczaj tworząc ogród, wybieramy rośliny i aranżacje, które nam się najbardziej podobają i pomogą nam się zrelaksować. Jednak współczesne trendy i zmiany klimatyczne sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się tworzyć ogród jak najbardziej zbliżony do natury. Taki, który będzie służył nie tylko właścicielom, ale przede wszystkim owadom i zwierzętom. Dlatego takim powodzeniem zaczęły cieszyć się wieloletnie rośliny miododajne, które zamienią każdy ogród w miejsce idealne dla pszczół.
Kwiaty miododajne sadzone dla pszczół
Istnieje teoria, że koniec świata – a przynajmniej koniec człowieka – to nie będzie kolejny wielki wybuch, wybuch słońca czy zderzenie się z asteroidą. Proces nadchodzenia końca świata miał się już rozpocząć. Widać to w ciągle malejącej populacji pszczół. To właśnie one odpowiadają za zapylanie większości roślin, traw, drzew owocowych i warzyw. Bez nich nie będziemy mieć pożywienia roślinnego. Bez nich zwierzęta mięsne nie będą miały paszy, a my tym samym nie będziemy mieli dostępu do mięsa. W oczy ludzi zajrzy głód.
Z tego względu wiele organizacji proekologicznych bije na alarm i próbuje wprowadzać rośliny miododajne do przestrzeni publicznej. Tworzy się łąki kwietne dla pszczół na dachach budynków, miejskich skwerach. Zasadzenie kilku roślin miododajnych w swoim ogrodzie będzie wspaniałym sposobem na walkę z narastającym problemem ginięcia pszczół. Nie trzeba wygospodarować przy domu w ogrodzie miejsca na niekoszoną łąkę kwietną. Tak naprawdę każde działanie się liczy i kilka miododajnych krzewinek czy bylin już da jakiś efekt. A przy tym te rośliny są naprawdę atrakcyjne i będą ładnie się prezentować w ogrodzie.
Wieloletnie rośliny miododajne – jak mierzyć wartość miodową?
Warto wiedzieć, że kwiaty miododajne mogą mieć inną wartość miodową, czyli ilość miodu, które mogą wyprodukować z niego pszczoły. Niektóre są bardziej pyłkotwórcze, czyli tworzą potrzebny pszczołom pokarm, inne jeszcze są wybitnie miododajne, czyli pozwalają na tworzenie większej ilości miodu niż inne gatunki.
Rośliny dostarczają pszczołom składników do produkcji miodu, pyłku, nektaru i spadzi. Ogólna przydatność konkretnej rośliny dla tych pracowitych owadów mierzona jest tak zwaną wartością miodową. Jest to ilość nektaru pobranego przez pszczoły z jakiejś powierzchni (najczęściej hektara). Jest on przeliczany na surowiec, który zawiera 80% lub więcej cukrów – inny uznaje się za mało wartościowy. Warto wiedzieć, że nawet w przypadku roślin o najwyższej wartości miodowej, pszczoły są w stanie pobrać około 70% surowców.
Wieloletnie rośliny miododajne do ogrodu – charakterystyka
Rośliny miododajne to zazwyczaj gatunki, które mają duże kwiaty lub bardzo dużo znacznie mniejszych. Dzięki temu są także bardzo atrakcyjne dla człowieka i są chętnie wybierane do ogrodów. Dużo najbardziej obfitych w nektar kwiatów to rośliny jednoroczne, które trzeba wysiewać co roku. Bardzo duży udział w produkcji miodu mają także drzewa owocowe, zwłaszcza śliwy, jabłonie i czereśnie czy wiśnie. Jednak byliny o dużej wartości miodowej to także świetne rozwiązanie.
Byliny wystarczy posadzić raz, nie trzeba co roku zmieniać koncepcji i rozmieszczenia roślin. Dobrze pielęgnowane przez wiele lat będą rosły w jednym miejscu, ciesząc oko i przyciągając do siebie owady. Jeśli chodzi o wartość miodową, na szczycie listy znajdują się zarówno kwiaty rabatowe, całoroczne i zrzucające liście na zimę, jak i pnącza czy kwitnące półkrzewy. Im więcej tego rodzaju bylin w ogrodzie, tym większa szansa na przetrwanie dla okolicznych pszczół.
Popularne byliny miododajne – lista gatunków
Niektóre kwiaty miododajne są bardzo atrakcyjne i warto zaprosić je do swojego ogrodu. Oto popularne wieloletnie rośliny miododajne, które sprawdzą się na rabatach:
- Jeżówka purpurowa – popularna roślina o fioletowym kolorze płatków okalających czarne oczko. Duże koszyczki kwiatostanowe pojawiają się na rozgałęzieniach długich łodyg (nawet do 150 cm!), kępiasto wyrastających wprost z podłoża.
- Kocimiętka właściwa – roślina ma bardzo charakterystyczny zapach, który uwielbiają koty. Ale to nie wszystko – jej woń odstrasza komary i gryzonie, a przyciąga pszczoły. Drobne, groniaste kwiaty o fioletowym, różowym lub białym kolorze kwitną przez całe lato i są chętnie odwiedzane przez zapylaczy.
- Przegorzan – jedna z żelaznych roślin, która wyrośnie, gdzie się ją posadzi. Kuliste, niebieskoszare kwiatostany wyglądają jak małe kuleczki nasadzone na grube, mocne łodygi. Przegorzan to jedna z bardziej popularnych roślin ozdobnych. Pszczoły szczególnie ją lubią.
- Lawenda – to chyba nie jest żadne zaskoczenie. Jedną z pamiątek z podróży do Francji, a zwłaszcza Prowansji może być niewielki słoiczek lawendowego miodu, który ma wspaniałe właściwości lecznicze. Lawendę w ogóle warto posadzić w ogrodzie. To kwiaty miododajne o wspaniałym, poprawiającym nastrój zapachu i przepięknych kwiatostanach w fioletowym kolorze.
- Naparstnica purpurowa – roślina, która ma bardzo ciekawy pokrój. W górnej części jej łodygi (osiągającej nierzadko 120 cm wysokości) powstaje duży kwiatostan: grono złożone z dzwoneczków zwróconych w dół. Naparstnica jest rośliną leczniczą, ale do ogrodu warto ją zaprosić przede wszystkim ze względu na ładny wygląd i wysoką wartość miododajną.
- Floksy – nazywane także płomykami rośliny mają bardzo wyraziste kolory. Fiolet, czerwień, intensywny róż na drobnych, mocno przytulonych do siebie kwiatuszkach – to naprawdę piękny widok. Floksy są dość łatwe w uprawie i długo kwitną, więc będą zdobić ogród przez bardzo długi czas.
- Macierzanka – kolejna bylina na tej liście, której zapach zapiera dech. Wytwarza olejki eteryczne wyczuwalne dla człowieka i uwielbiane przez pszczoły. Roślina ma zaledwie 5-10 cm wysokości, ale tworzy gęste, zwarte kobierce, które podczas kwitnienia wyglądają jak puchaty, fioletowo-różowy dywan. Kwitnie krótko, na przełomie czerwca i lipca, ale tak efektownie, że naprawdę warto ją posadzić na swoich rabatach.
- Liatra kłosowa – to jedna z ładniejszych bylin do uprawy w ogrodzie. Tworzy grube, wyprostowane łodygi, na szczycie których pojawia się owalne grono drobnych kwiatów trąbkowatych. Najczęściej mają niebieski kolor, chociaż są także inne odmiany.
Co ciekawe, wartościowe dla pszczół są nie tylko intensywnie kwitnące, ozdobne rośliny ogrodowe. Wysoką wartość miodową wykazują także niektóre zioła, takie jak melisa lekarska, mięta pieprzowa, oregano (lebiodka pospolita) czy szałwia. Rośliny mają drobne kwiaty, które pojawiają się latem. Wyglądają niepozornie, a jednak są bardzo przydatne dla pszczół. Ogródek ziołowy jak widać także może być wartościowy dla tych pracowitych stworzonek.
Kwiaty miododajne – na rabatę czy na łące kwietnej?
Bardzo modne jest ostatnio tworzenie łąk kwietnych, czyli wytyczonych części ogrodów, gdzie sadzi się i wysiewa rośliny miododajne. To dobre rozwiązanie, o ile ktoś ma na tyle dużo miejsca, by móc sobie na to pozwolić. Łąka kwietna w teorii powinna być niekoszona, by całoroczne trawy ozdobne mogły zakwitnąć. Przyciąga pszczoły i dość dobrze wygląda, zwłaszcza w ogrodzie rustykalnym czy wiejskim. Łąka kwietna rzadko kiedy w całości składa się z roślin wieloletnich. Byliny są poprzetykane roślinami jednorocznymi, wysiewanymi z nasion specjalnych mieszanek zaprojektowanych tak, by były najbardziej wartościowe dla pszczół.
Jeśli jednak wolisz bardziej uporządkowaną aranżację w swoim ogrodzie, nic nie stoi na przeszkodzie. Możesz po prostu stworzyć rabatę, na której zasadzisz miododajne rośliny. Pierwszy krok to byliny ogrodowe – od roślin wieloletnich należy zacząć tworzyć kompozycję. Dopiero miejsca obok nich można zapełnić jednorocznymi gatunkami. Tak naprawdę ogrodowe rośliny miododajne są bardzo dekoracyjne. Wymieszanie kilku z wymienionych wyżej gatunków to najlepszy sposób na uporządkowaną, ale przydatną dla pszczół rabatę, która będzie pięknie wyglądać.