Wieloletnie rośliny miododajne

Ilustracja wieloletnie rośliny miododajne

Wieloletnie rośliny miododajne to gatunki, które mają wysoką wartość miodową, czyli są przydatne dla pszczół. Wyróżniają się obfitym kwitnieniem lub bardzo dużymi kwiatami. Często wydzielają przyjemny dla człowieka zapach, który wabi do ogrodu także pszczoły. Kwiaty ogrodowe miododajne pomagają stworzyć środowisko najbardziej zbliżone do naturalnego i najbardziej korzystne dla pszczół. Z punktu widzenia ekologii jest to szczególnie ważne. Niektóre byliny miododajne to rośliny bardzo atrakcyjne, które są niezwykle popularne i chętnie sadzone w ogrodach.

Filtry0

Wieloletnie rośliny miododajne

Wieloletnie rośliny miododajne - pozostałe

Wieloletnie rośliny miododajne - popularne byliny ogrodowe dla pszczół

Zazwyczaj tworząc ogród, wybieramy rośliny i aranżacje, które nam się najbardziej podobają i pomogą nam się zrelaksować. Jednak współczesne trendy i zmiany klimatyczne sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się tworzyć ogród jak najbardziej zbliżony do natury. Taki, który będzie służył nie tylko właścicielom, ale przede wszystkim owadom i zwierzętom. Dlatego takim powodzeniem zaczęły cieszyć się wieloletnie rośliny miododajne, które zamienią każdy ogród w miejsce idealne dla pszczół.

Kwiaty miododajne sadzone dla pszczół

Istnieje teoria, że koniec świata – a przynajmniej koniec człowieka – to nie będzie kolejny wielki wybuch, wybuch słońca czy zderzenie się z asteroidą. Proces nadchodzenia końca świata miał się już rozpocząć. Widać to w ciągle malejącej populacji pszczół. To właśnie one odpowiadają za zapylanie większości roślin, traw, drzew owocowych i warzyw. Bez nich nie będziemy mieć pożywienia roślinnego. Bez nich zwierzęta mięsne nie będą miały paszy, a my tym samym nie będziemy mieli dostępu do mięsa. W oczy ludzi zajrzy głód.

Z tego względu wiele organizacji proekologicznych bije na alarm i próbuje wprowadzać rośliny miododajne do przestrzeni publicznej. Tworzy się łąki kwietne dla pszczół na dachach budynków, miejskich skwerach. Zasadzenie kilku roślin miododajnych w swoim ogrodzie będzie wspaniałym sposobem na walkę z narastającym problemem ginięcia pszczół. Nie trzeba wygospodarować przy domu w ogrodzie miejsca na niekoszoną łąkę kwietną. Tak naprawdę każde działanie się liczy i kilka miododajnych krzewinek czy bylin już da jakiś efekt. A przy tym te rośliny są naprawdę atrakcyjne i będą ładnie się prezentować w ogrodzie.

Wieloletnie rośliny miododajne – jak mierzyć wartość miodową?

Warto wiedzieć, że kwiaty miododajne mogą mieć inną wartość miodową, czyli ilość miodu, które mogą wyprodukować z niego pszczoły. Niektóre są bardziej pyłkotwórcze, czyli tworzą potrzebny pszczołom pokarm, inne jeszcze są wybitnie miododajne, czyli pozwalają na tworzenie większej ilości miodu niż inne gatunki.

Rośliny dostarczają pszczołom składników do produkcji miodu, pyłku, nektaru i spadzi. Ogólna przydatność konkretnej rośliny dla tych pracowitych owadów mierzona jest tak zwaną wartością miodową. Jest to ilość nektaru pobranego przez pszczoły z jakiejś powierzchni (najczęściej hektara). Jest on przeliczany na surowiec, który zawiera 80% lub więcej cukrów – inny uznaje się za mało wartościowy. Warto wiedzieć, że nawet w przypadku roślin o najwyższej wartości miodowej, pszczoły są w stanie pobrać około 70% surowców.

Wieloletnie rośliny miododajne do ogrodu – charakterystyka

Rośliny miododajne to zazwyczaj gatunki, które mają duże kwiaty lub bardzo dużo znacznie mniejszych. Dzięki temu są także bardzo atrakcyjne dla człowieka i są chętnie wybierane do ogrodów. Dużo najbardziej obfitych w nektar kwiatów to rośliny jednoroczne, które trzeba wysiewać co roku. Bardzo duży udział w produkcji miodu mają także drzewa owocowe, zwłaszcza śliwy, jabłonie i czereśnie czy wiśnie. Jednak byliny o dużej wartości miodowej to także świetne rozwiązanie.

Byliny wystarczy posadzić raz, nie trzeba co roku zmieniać koncepcji i rozmieszczenia roślin. Dobrze pielęgnowane przez wiele lat będą rosły w jednym miejscu, ciesząc oko i przyciągając do siebie owady. Jeśli chodzi o wartość miodową, na szczycie listy znajdują się zarówno kwiaty rabatowe, całoroczne i zrzucające liście na zimę, jak i pnącza czy kwitnące półkrzewy. Im więcej tego rodzaju bylin w ogrodzie, tym większa szansa na przetrwanie dla okolicznych pszczół.

Popularne byliny miododajne – lista gatunków

Niektóre kwiaty miododajne są bardzo atrakcyjne i warto zaprosić je do swojego ogrodu. Oto popularne wieloletnie rośliny miododajne, które sprawdzą się na rabatach:

  • Jeżówka purpurowa – popularna roślina o fioletowym kolorze płatków okalających czarne oczko. Duże koszyczki kwiatostanowe pojawiają się na rozgałęzieniach długich łodyg (nawet do 150 cm!), kępiasto wyrastających wprost z podłoża.
  • Kocimiętka właściwa – roślina ma bardzo charakterystyczny zapach, który uwielbiają koty. Ale to nie wszystko – jej woń odstrasza komary i gryzonie, a przyciąga pszczoły. Drobne, groniaste kwiaty o fioletowym, różowym lub białym kolorze kwitną przez całe lato i są chętnie odwiedzane przez zapylaczy.
  • Przegorzan – jedna z żelaznych roślin, która wyrośnie, gdzie się ją posadzi. Kuliste, niebieskoszare kwiatostany wyglądają jak małe kuleczki nasadzone na grube, mocne łodygi. Przegorzan to jedna z bardziej popularnych roślin ozdobnych. Pszczoły szczególnie ją lubią.
  • Lawenda – to chyba nie jest żadne zaskoczenie. Jedną z pamiątek z podróży do Francji, a zwłaszcza Prowansji może być niewielki słoiczek lawendowego miodu, który ma wspaniałe właściwości lecznicze. Lawendę w ogóle warto posadzić w ogrodzie. To kwiaty miododajne o wspaniałym, poprawiającym nastrój zapachu i przepięknych kwiatostanach w fioletowym kolorze.
  • Naparstnica purpurowa – roślina, która ma bardzo ciekawy pokrój. W górnej części jej łodygi (osiągającej nierzadko 120 cm wysokości) powstaje duży kwiatostan: grono złożone z dzwoneczków zwróconych w dół. Naparstnica jest rośliną leczniczą, ale do ogrodu warto ją zaprosić przede wszystkim ze względu na ładny wygląd i wysoką wartość miododajną.
  • Floksy – nazywane także płomykami rośliny mają bardzo wyraziste kolory. Fiolet, czerwień, intensywny róż na drobnych, mocno przytulonych do siebie kwiatuszkach – to naprawdę piękny widok. Floksy są dość łatwe w uprawie i długo kwitną, więc będą zdobić ogród przez bardzo długi czas.
  • Macierzanka – kolejna bylina na tej liście, której zapach zapiera dech. Wytwarza olejki eteryczne wyczuwalne dla człowieka i uwielbiane przez pszczoły. Roślina ma zaledwie 5-10 cm wysokości, ale tworzy gęste, zwarte kobierce, które podczas kwitnienia wyglądają jak puchaty, fioletowo-różowy dywan. Kwitnie krótko, na przełomie czerwca i lipca, ale tak efektownie, że naprawdę warto ją posadzić na swoich rabatach.
  • Liatra kłosowa – to jedna z ładniejszych bylin do uprawy w ogrodzie. Tworzy grube, wyprostowane łodygi, na szczycie których pojawia się owalne grono drobnych kwiatów trąbkowatych. Najczęściej mają niebieski kolor, chociaż są także inne odmiany.

Co ciekawe, wartościowe dla pszczół są nie tylko intensywnie kwitnące, ozdobne rośliny ogrodowe. Wysoką wartość miodową wykazują także niektóre zioła, takie jak melisa lekarska, mięta pieprzowa, oregano (lebiodka pospolita) czy szałwia. Rośliny mają drobne kwiaty, które pojawiają się latem. Wyglądają niepozornie, a jednak są bardzo przydatne dla pszczół. Ogródek ziołowy jak widać także może być wartościowy dla tych pracowitych stworzonek.

Kwiaty miododajne – na rabatę czy na łące kwietnej?

Bardzo modne jest ostatnio tworzenie łąk kwietnych, czyli wytyczonych części ogrodów, gdzie sadzi się i wysiewa rośliny miododajne. To dobre rozwiązanie, o ile ktoś ma na tyle dużo miejsca, by móc sobie na to pozwolić. Łąka kwietna w teorii powinna być niekoszona, by całoroczne trawy ozdobne mogły zakwitnąć. Przyciąga pszczoły i dość dobrze wygląda, zwłaszcza w ogrodzie rustykalnym czy wiejskim. Łąka kwietna rzadko kiedy w całości składa się z roślin wieloletnich. Byliny są poprzetykane roślinami jednorocznymi, wysiewanymi z nasion specjalnych mieszanek zaprojektowanych tak, by były najbardziej wartościowe dla pszczół.

Jeśli jednak wolisz bardziej uporządkowaną aranżację w swoim ogrodzie, nic nie stoi na przeszkodzie. Możesz po prostu stworzyć rabatę, na której zasadzisz miododajne rośliny. Pierwszy krok to byliny ogrodowe – od roślin wieloletnich należy zacząć tworzyć kompozycję. Dopiero miejsca obok nich można zapełnić jednorocznymi gatunkami. Tak naprawdę ogrodowe rośliny miododajne są bardzo dekoracyjne. Wymieszanie kilku z wymienionych wyżej gatunków to najlepszy sposób na uporządkowaną, ale przydatną dla pszczół rabatę, która będzie pięknie wyglądać.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto