Wiosenne drzewa
-
Klon palmowydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Klon palmowy jest niewątpliwie najbardziej popularnym gatunkiem spośród klonów ozdobnych. Ten elegancki Azjata przybiera różne formy liści i wzrostu w zależności od odmiany. Stanowi efektowny składnik ogrodowych kompozycji. Jesienią jego liście przebarwiają się wspaniale w żółtoczerwone kolory.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Morwa białadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Morwa biała kojarzy się przede wszystkim z hodowlą jedwabników, których larwy żywią się liśćmi tego drzewa. Uprawiana od wieków w Chinach, również u nas stała się popularna jako roślina ozdobna, a także dostarczająca jadalnych owoców. Do ogrodu wprowadza trochę egzotycznego nastroju.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Dąb bezszypułkowydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Dąb bezszypułkowy jest często mylony ze swoim szypułkowym kuzynem. Ma przy tym potencjał, aby godnie zastąpić go w ogrodzie. Żołędzie dojrzewają w bezszypułkowych gronach, natomiast liście mają blisko dwucentymetrowe ogonki. Dąb bezszypułkowy rozwija się i kwitnie o 2 tygodnie później od dębu szypułkowego.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Dąb szypułkowydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Kto sadzi koło domu dąb szypułkowy, ten uszczęśliwia wiele pokoleń. Nasz rodzimy gatunek dębu przez całe wieki powiększa swoją okazałą koronę, osiągając przy tym wysokość ponad 40 m. Ze względu na ogromne wymiary, dąb szypułkowy może pełnić rolę drzewa rodzinnego jedynie na odpowiednio dużej działce. Dąb szypułkowy ma liście na krótkich ogonkach, a kwiaty (potem żołędzie) na długich szypułkach - stąd nazwa gatunkowa.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Śliwa wiśniowadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Pochodząca z Azji Mniejszej i Bałkanów śliwa wiśniowa jest niskim drzewem sadzonym w ogrodach często w formie szpalerów i żywopłotów. Razem z rozwojem liści albo krótko przedtem, całe drzewo pokrywa się gęstą chmurą białych kwiatów. Używana potocznie nazwa ałycza pochodzi od azerskiego słowa aluča i znaczy "mała śliwka".
drzewo Trudność uprawy: łatwa
Wiosenne drzewa - pozostałe
-
Miłorząb dwuklapowydrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Miłorząb dwuklapowy jest gatunkiem reliktowym i endemicznym. Jako przedstawiciel roślin nagonasiennych jest drzewem iglastym, jednak zamiast igieł albo łusek wytwarza pięknie uformowane wachlarzowate liście. Etymologia nazw botanicznych, często ludowa, bywa bardzo interesująca. Nazwa rodzajowa Gingko bije chyba wszelkie rekordy. Z tłumaczenia chińskiej nazwy pisanej japońskimi znakami przez niemieckiego botanika Engelberta Kaempfera wyszło słowo "gingko" = "srebrna morela". Linneusz powielił błąd i drzewo nosi nazwę naukową Ginkgo biloba.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Dąb czerwonydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Pochodzący z Ameryki Północnej dąb czerwony, od początku XVIII wieku zaczął swoją wędrówkę po Europie. Odporny ma mróz i mało wymagający w porównaniu z dębami rodzimego pochodzenia, dąb czerwony stał się popularnym drzewem ogrodowym i parkowym. Miał swój epizod w polskiej gospodarce leśnej, jednak ze względu na skłonności do wypierania dębów krajowych, został uznany za gatunek inwazyjny. Co nie umniejsza oczywiście jego walorów estetycznych.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Orzech włoskidrzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Orzech włoski trafił do naszej części Europy prawdopodobnie w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Rośnie jako długowieczne, rozłożyste drzewo o krótkim, wygiętym zwykle pniu. Okazała korona składa się z licznych, poskręcanych gałęzi. Orzech włoski jest w ogrodzie nie tylko ozdobą, ale też źródłem smacznych orzechów.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Klon czerwonydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Klon czerwony jest północnoamerykańskim drzewem, które potrafi być podwójnie przekonujące: jaskrawym przebarwieniem liści jesienią i pięknymi, czerwonymi kwiatostanami na wiosnę. W ogrodach spotyka się liczne odmiany hodowlane różniące się pokrojem i jesienną barwą liści.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Brzoza brodawkowatadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Brzoza brodawkowata jest najczęściej spotykanym w Polsce gatunkiem brzozy. Malownicza korona, cienkie, zwisające gałęzie, powiewające na wietrze oraz biała kora wyglądają bardzo efektownie w każdym dużym ogrodzie. Drzewo dobrze znosi zanieczyszczenie powierza i radzi sobie w każdych warunkach.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Wierzba płacząca 'Chrysocoma'drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Wierzba płacząca jest nazwą zwyczajową hybryd różnych gatunków wierzb. Najbardziej popularne są mieszańce Salix babylonica (wierzba babilońska) i Salix alba (wierzba biała), a spośród nich najczęściej sadzona odmiana hodowlana 'Chrysocoma'. Dla mieszańców wierzby babilońskiej z wierzbą białą został nawet przyjęty epitet botaniczny sepulcralis od łacińskiego sepulcrum = „grób”, co tłumaczy inne nazwy, jak „wierzba nagrobna”, albo „wierzba żałobna”.
drzewo Trudność uprawy: łatwa
-
Wierzba mandżurska 'Tortuosa'drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Wierzba mandżurska jest naturalną odmianą wierzby babilońskiej. W Polsce najczęściej spotyka się jej mrozoodporny kultywar 'Tortuosa', nazywany wierzbą kręconą ze względu na podobne do korkociągu pędy. Bez sztucznego formowania tworzy w ogrodzie żywe dzieła sztuki, potrzebuje tylko do tego dużo wolnej przestrzeni. Nazwa "tortuosa" oznacza po hiszpańsku "kręty, zawiły".
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Wiśnia piłkowanadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Od botanicznego gatunku wiśni piłkowanej pochodzi mnóstwo odmian naturalnych i jeszcze więcej hodowlanych. To pięknie kwitnące wiosną drzewo cieszy się od wieków szczególnym zainteresowaniem Japonii. Kwiat wiśni stanowi tam symbol czystego piękna. Niektóre odmiany wiśni piłkowanej są sadzone również w naszych ogrodach.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Sosna himalajskadrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Ta pochodząca z Hindukuszu i Himalajów pięcioigielna sosna jest bardzo dekoracyjnym drzewem o długich igłach i dużych szyszkach przypominających sosnę amerykańską. Nazwa botaniczna upamiętnia duńskiego botanika Nathaniela Wallich'a. Pewną wadą jest niepełna mrozoodporność; sosna himalajska w naszym kimacie może przemarzać.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Świerk pospolitydrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Świerk pospolity jest naszym jedynym świerkiem rodzimego pochodzenia. Jest wrażliwy na wilgotność i czystość powietrza, dlatego źle się czuje w warunkach miejskich. Nazwa rodzajowa Picea pochodzi od łacińskiego "pix" = "smoła, żywica". W sprzyjających warunkach dorasta do ogromnych rozmiarów i jest bardzo długowieczny. W ogrodzie nadaje się również do tworzenia żywopłotów.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Klon japońskidrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Klon japoński jest niskim drzewem pochodzącym z północnej Japonii. W ogrodzie zachowuje atrakcyjny wygląd przez cały sezon. Purpurowe kwiaty rozwijają się razem z liśćmi, które jesienią przebarwiają się pięknie na czerwono.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Klon jesionolistnydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Sprowadzony do Europy w XVII wieku klon jesionolistny zadomowił się u nas na dobre i w naturalnym środowisku wypiera nawet gatunki rodzime. Dzięki niewielkiej wysokości, rozłożystej i luźnej koronie oraz przebarwiającym się jesienią liściom, klon jesionolistny dobrze sprawdza się w roli drzewa ogrodowego.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Świerk serbskidrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Świerk serbski, jako gatunek botaniczny, został odkryty i opisany przez serbskiego botanika zaledwie 150 lat temu. Nazwa gatunkowa omorika pochodzi od lokalnej nazwy potocznej tego drzewa. Omorika ma wąski, gęsty pokrój i dobrze znosi warunki miejsce, przez co jest chętnie sadzony w naszych ogrodach. Doskonale prezentuje się jako wysoka zasłona na granicy działki.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Wierzba białadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Kto ma w ogrodzie trochę wolnego miejsca i dużo światła, może wprowadzić do niego prawdziwą perłę w postaci dekoracyjnej wierzby białej. Ozdobne cienkie gałązki oraz lancetowate liści są gęsto pokryte jedwabistymi, białymi włoskami i wyglądają, jakby były całkiem białe. Jako gatunek rodzimy, jest doskonale przystosowana do naszych warunków.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Sosna wejmutkadrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Pięcioigielna sosna amerykańska nosi w wielu językach nazwę gatunkową upamiętniającą angielskiego podróżnika Georgea Weymouth'a. Ze swoimi jedwabiście miękkimi igłami i długimi niczym u świerka szyszkami, stanowi prawdziwą ozdobę ogrodu. W naturze wyrasta na ogromne drzewo.
drzewo Trudność uprawy: łatwa
-
Morela pospolitadrzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Morela pospolita była uprawiana na terenie Armenii już w epoce miedzi i ten rejon przyjmuje się często za jej ojczyznę - stąd łacińska nazwa gatunkowa. W naszych ogrodach lubiące ciepło drzewa moreli nie są często spotykane. Ich kwiaty są wrażliwe na spóźnione przymrozki, a pędy i pnie młodych drzewek na przemarzanie.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Jesion wyniosłydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Jesion wyniosły jest rodzimym drzewem, długowiecznym i dorastającym do znacznych rozmiarów. Był kiedyś ceniony za właściwości lecznicze i drewno, z którego wyrabiano łuki i włócznie oraz liście, wykorzystywane na karmę dla domowych zwierząt. W lasach nie tworzy litych drzewostanów
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Klon zwyczajnydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Klon zwyczajny jest najczęściej spotykanym z gatunków rodzimych. Zakwita bardzo wcześnie, w sezonie posiada bujne ulistnienie, a jesienią zmienia kolor liści na złoty, pomarańczowy lub czerwony. Odznacza się rozłożystą i regularną koroną.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Robinia akacjowadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Robinia akacjowa jest drzewem sprowadzonym z Ameryki Północnej już cztery wieki temu. Nazwa rodzajowa upamiętnia ogrodnika królów francuskich Jeana Robin'a, a epitet gatunkowy wskazuje na mylące podobieństwo do odrębnego rodzaju akacji. Dobrze rośnie w warunkach miejskich.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Paulownia omszonadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Paulownia omszona, nazywana też cesarską albo puszystą, jest pochodzącym z Chin egzotycznym drzewem o pięknych kwiatach. Nieco osobliwa nazwa rodzajowa została nadana przez bawarskiego botanika Philippa Franza von Siebold na cześć holenderskiej księżnej, a później królowej Anny Pawłownej, która była córką rosyjskiego cara Pawła I. Paulownia omszona była ulubionym drzewem cesarza Franciszka Józefa.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Buk pospolitydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Buk pospolity należy do najpiękniejszych drzew liściastych rodzimego pochodzenia. Ze swoją malowniczą koroną doskonale sprawdza się w roli solitera, a ciemnozielone i błyszczące liście są ozdobą bukowego żywopłotu. Z wiekiem tworzy w ogrodzie coraz bardziej efektowną ozdobę.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Jodła kaukaskadrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Jodła kaukaska jest bardzo lubianym drzewem na choinkę. Jej regularna, stożkowata korona może również stanowić ozdobę ogrodu. Nazwa gatunkowa upamiętnia fińskiego botanika Alexandra von Nordmann'a, który odkrył tę jodłę na Kaukazie na ternie dzisiejszej Gruzji.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Nektarynkadrzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Nektarynka jest naturalną odmianą brzoskwini zwyczajnej o gładkiej jak śliwka skórce. Za brak charakterystycznego meszku na owocach odpowiada genetyczna mutacja. Nektarynki znane od wieków w Chinach i Persji od niedawna zyskały popularność również u nas i doczekały się wielu kultywarów.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Platan klonolistnydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Platan klonolistny jest monumentalnym drzewem liściastym i rozłożystej koronie. Pod względem botanicznym jest krzyżówką platanu wschodniego i platanu zachodniego, która powstała w XVII wieku w Europie. Dorasta do ponad 30 m wysokości, w naszych warunkach jest mrozoodporny w starszym wieku.
drzewo Trudność uprawy: łatwa
-
Magnolia pośredniadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Magnolia pośrednia zachwyca wiosną niezwykłą urodą swoich "tulipanowych" kwiatów, a przez cały sezon malowniczym pokrojem. Jest dziełem francuskiego oficera Etienne Soulange-Bodin'a, który zajął się ogrodnictwem i w 1820 roku wyhodował krzyżówkę magnolii nagiej z magnolią purpurową.
drzewo Trudność uprawy: trudna -
Modrzew europejskidrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Modrzew europejski jest osobliwością pośród rosnących u nas drzew iglastych — jesienią tworzy wspaniałe przebarwienie swoich długich i miękkich igieł, które następnie są przed zimą zrzucane. Jest drzewem długowiecznym i szybko rosnącym, dorasta nawet do 50 m wysokości. Drewno modrzewia jest bardzo trwałe.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Surmia bignoniowadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Surmia bignoniowa jest szybko rosnącym, rozłożystym drzewem, wprowadzającym do ogrodu nieco egzotyki. Ozdobę drzewa stanowią duże liście, oryginalne kwiaty oraz długie, przypominające strąki owoce. Botaniczna nazwa Catalpa ma indiańskie pochodzenie, z ojczystych stron drzewa.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Jodła koreańskadrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Ze swoim malowniczym pokrojem i wspaniałymi szyszkami wolno rosnąca jodła koreańska jest efektowną ozdobą każdego ogrodu. Drzewo o bardzo regularnej, stożkowej koronie osiąga w naszych warunkach 8-10 m wysokości. Fioletowe, dekoracyjne szyszki pojawiają się już na 1-1,5 metrowych jodłach.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Topola czarnadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Topola czarna jest drzewem rodzimego pochodzenia, spotykanym często nie tylko w nasadzeniach przydrożnych, ale również w ogrodach. Jest gatunkiem długowiecznym o różnych cechach pokroju — o pniach prostych albo zniekształconych i koronach rozłożystych lub wąskich i gęstych.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Olsza czarnadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Olsza czarna jest rodzimym drzewem liściastym o charakterystycznym pokroju, podobnym do drzew iglastych. Tworzy prosty pień, widoczny prawie od szczytu korony i odchodzące poziomo cienkie gałęzie. Do ogrodu wnosi element natury.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Brzoza pożyteczna 'Doorenbos'drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Brzoza pożyteczna 'Doorenbos' jest pękną odmianą, wyselekcjonowaną w Holandii. Śnieżnobiała korowina pokrywająca pień i konary daje niezwykły efekt zwłaszcza w okresie bezlistnym. Brzoza 'Doorenbos' nadaje się doskonale do roli solitera, jak i do nasadzeń grupowych.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Głóg jednoszyjkowydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Głóg jednoszyjkowy jest rodzimym gatunkiem, jego pięciopłatkowe kwiaty mają słupek z pojedynczą szyjką, a owoce zawsze pojedyncze nasiona. Owoce głogu są jadalne, kwiaty i owoce mają znane od dawna działanie lecznicze. Głóg jednoszyjkowy może z powodzeniem pełnić rolę dekoracyjną albo funkcję trudnego do przebycia żywopłotu.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Jabłoń purpurowa 'Royalty'drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Malus 'Royalty' jest kanadyjską selekcją jabłoni purpurowej, równie szlachetną jak jej nazwa. Jest powoli rosnącym drzewem o połyskliwych, czerwonych liściach i rozwijających się w maju bordowych kwiatach. Niezwykle dekoracyjny efekt rajskiej jabłoni wzmacniają jeszcze małe, czerwone owoce, długo utrzymujące się na gałęziach.
drzewo Trudność uprawy: średnia
Wiosenne drzewa – gatunki drzew do ogrodu, które kwitną na wiosnę
Wiosenne drzewa mogą stać się ciekawą, naturalną ozdobą do ogrodu. Poszczególne odmiany kwitną przez pewien czas, wspaniale się prezentując i podkreślając naturalną aranżację. Inne drzewa kwitnące na wiosnę czasami utrzymują się przez większą część roku, doskonale prezentując. Jakie gatunki wiosennych drzew są proste w uprawie? Dlaczego niektóre ozdobne drzewa nie mogą być hodowane w polskich ogrodach? Sprawdź najważniejsze informacje na temat wiosennych drzew i dowiedz się, co warto wiedzieć na ich temat.
Wiosenne drzewa – które kwitnące na wiosnę odmiany drzew są ciekawe?
Wiśnie i śliwy w ogrodzie na wiosnę – czy warto sadzić?
Kwitnące drzewa mogą stać się doskonałym elementem ozdobnym każdego wiosennego ogrodu. Jeśli ogród jest mały, wystarczy posadzić w nim jedno lub dwa drzewa, aby podkreślić wyjątkowość miejsca. Jeśli ogród jest duży, czasami konieczne są grupowe nasadzenia, żeby przestrzeń prezentowała się znacznie ciekawiej. Wśród szczególnie polecanych drzew do ogrodu wyróżniają się wiśnie i śliwy ozdobne. Mówi się, że są jednymi z pierwszych drzew kwitnących. Drzewa należą zarówno do dużych, jak i średnich czy małych (szczepionych) okazów. Jeśli chcesz, aby wiśnie i śliwy w wyjątkowy sposób ozdobiły ogród, najlepiej wybrać małe okazy – jednak o możliwie dużych kwiatach. Doskonałym wyborem będą również drzewa kwitnące (w bezlistnym stanie). Kwiaty takich drzew mocno przypominają… japońskie malowidła. Nawiązują też do klasycznego, japońskiego ogrodu. Wiśnie i śliwy pasują również do ogrodów w orientalnym, egzotycznym stylu. Właśnie one stać się mogą znakomitym uzupełnieniem różaneczników oraz azalii. Świetnie pasują też do formowanych krzewów zimozielonych. Co jeszcze warto wiedzieć na temat wiśni oraz śliw w ogrodzie?
- Wiśnie i śliwy świetnie nadają się do ogrodu tzw. swojskiego, czyli typowo polskiego. Możesz posadzić drzewa razem z szafirkami, tulipankami i sasankami. Pod spodem posadzić można także bergenie, żurawki i funkie, które są znakomitym uzupełnieniem drzew. O wiśniach i śliwach powiedzieć można, że są uniwersalne w zastosowaniu. Sprawdzą się znakomicie niezależnie od tego, gdzie je posadzisz.
- Wśród drzew tego typu z pewnością wyróżnia się wiśnia japońska. Mimo swojej nazwy drzewo pochodzi z Chin. Jest jednak popularne w Japonii, ponieważ stanowi element wiosennych, tradycyjnych obchodów hanami.
- W Polsce dla wiśni i śliw problemem okazać się mogą wietrzne, mroźne zimy. Jeśli posadzisz drzewa w donicy, rośliny zostaną osłonięte od wiatru. W ogrodzie zimowym drzewa przetrwać mogą w idealnym stanie.
- Wiśnie japońskie uwielbiają słońce. Mogą urosnąć do ok. 10 metrów, ciesząc oczy kulistą koroną. Wiśnie te zakwitają na przełomie kwietnia i maja. Właśnie wtedy obradzają w różowe, piękne kwiaty. Niektóre odmiany wiśni japońskiej kwitną jednak stopniowo, czyli od wiosny aż do jesieni.
- Wśród śliw wiśniowych uwagę zwraca Nigra. Jest bardzo elegancka, a także subtelnie wyglądająca podczas okresu kwitnienia. To odmiana obradzająca po przekwitnięciu w purpurowo-brązowe liście.
- Pozostałe polecane gatunki śliw wiśniowych to m.in. piłkowane. Drzewa te obfitują w ozdobne różowe, fioletowe lub białe kwiaty. Popularnością cieszą się też odmiany o delikatnym pokroju, które przypominają „tryskającą fontannę” (np. kolumnowa odmiana Amanogawa). To dzięki spływającym gałęziom roślina ma niezwykle delikatny wygląd. Drzewo uważane jest za eleganckie nie tylko wiosną, ale dosłownie o każdej porze roku.
- Bardzo ciekawa jest także wiśnia Umbraculifera o kulistej koronie, której wcale nie trzeba przycinać. To wyjątkowe drzewo, które wyróżnia się na tle innych wiśni. Pozostałe w większości nie kwitną, a ta odmiana… jak najbardziej! Kiedy na początku maja robi się ciepło, drzewo pokazuje, jak doskonale wygląda. Na koronie pojawiają się niewielkie, białe kwiaty. Z kolei po przekwitnięciu wiśnia wypuszcza podłużne, urocze liście. Będą się one utrzymywać na drzewie jeszcze przez bardzo długi czas. Jesienią zrobią się pomarańczowo-żółte, następnie spadną.
- Większość wiśni może rosnąć na pełnym słońcu, ewentualnie w delikatnym cieniu. Postaraj się sadzić je w wilgotnej i dobrze zdrenowanej ziemi. Pamiętaj, wiśnie i śliwy nie przepadają za podmokłymi stanowiskami.
Lilak pospolity – czy to drzewo sprawdzi się w ogrodzie na wiosnę?
Lilak pospolity pochodzi z Europy, a dokładnie z jej południowo-wschodniej części. Roślinę sprowadzono jednak z Turcji – stąd niektórzy potocznie mówią o niej „bez turecki”. Lilak można hodować zarówno w formie wysokiego krzewu, jak i niskiego drzewa. Roślina rozrasta się przez rozłogi. Często tworzy też zarośla. To niezwykle tolerancyjne drzewo, które może dobrze odnaleźć się na różnych stanowiskach (np. na zróżnicowanej glebie i w różnym świetle). Mimo wszystko warto sadzić lilak pospolity na pełnym słońcu, ponieważ właśnie dzięki niemu najlepiej się rozwija. Małe drzewo odporne jest na suszę. Rośnie maksymalnie do 5 m wysokości w ogrodzie. Lilak można uprawiać zarówno w formie luźnej (krzaczastej), jak i piennej. Roślina najsilniej kwitnie w maju, dlatego znakomicie sprawdza się jako wiosenne drzewo. Barwa kwiatów omawianych drzew to cecha odmianowa. Najczęściej jednak trafić można w ogrodzie na różowe i białe kwiaty lilaków.
Lilaki najlepiej sadzić w słonecznym miejscu, ponieważ właśnie wtedy bez kwitnie najobficiej. Drzewa uwielbiają żyzne podłoże, a także jego umiarkowany odczyn – od obojętnego do lekko zasadowego. Dobrze czują się w różnym typie gleby, jednak źle rosną na jałowym podłożu. Nie będą też dobrze czuć się w podmokłej i piaszczystej glebie. Zdecydowana większość odmian lilaków wykazuje odporność na mróz. Jednak polskie zimy bywają nieprzewidywalne. Właśnie dlatego warto osłaniać drzewa przed nadejściem mrozów. Po jesiennym sadzeniu należy skrócić pędy lilaka o połowę, aby pobudzić krzewienie rośliny. Drzewa na pewno warto podlewać podczas długotrwałych susz, a także usuwać przekwitłe kwiatostany. Lilaki można nawozić, jednak nie wolno robić tego zbyt intensywnie. Najbardziej niebezpieczne dla rośliny są nawozy organiczne. Jednak doskonały wpływ na wzrost bzu ma na pewno ściółkowanie gleby. Warto też co kilka lat przyciąć drzewko, pozbywając się słabszych i zdeformowanych pędów. Czasem koniecznie może okazać się usunięcie odrostów korzeniowych, ponieważ lilak ma zdolność do ich tworzenia. Mimo wszystko drzewa te nie powinny sprawiać większych problemów w uprawie.
Jakie gatunki drzew wiosennych sadzić w ogrodzie? Najważniejsze informacje
Te wiosenne drzewa warto uprawiać do ogrodu – nie zapominaj o nich!
Na szczególną uwagę zasługują derenie, które są niewielkimi lub całkiem dużymi drzewami. Właśnie one obradzają w żółte kwiaty, jeszcze zanim pojawią się liście. Mimo że kwiaty nie są specjalnie wielkie, na pewno bardzo słodko pachną i są miododajne. Wybarwiają się na fioletowo-czerwony kolor. Wśród dereni warto wyróżnić odmianę Cornus officinalis. To dereń japoński, nazywany również leczniczym drzewem. Popularne odmiany derenia to również Variegata, Aurea i Golden Glory. Warto podkreślić, że kolorowe odmiany są znacznie mniejsze niż typowa odmiana derenia – znana jako Cornus mas. Klasyczny dereń rośnie bujnie, osiągając potężne rozmiary bez względu na to, czy jest przycinany, czy też nie. Wszystkie derenie to jedne z najbardziej odpornych drzew na świecie, które są proste w uprawie. Doskonale komponują się z cisami, ostrokrzewami albo kolorowymi cyprysikami. Warto uzupełnić kompozycję drzewną o krokusy, przebiśniegi i niewielkie narcyzy. Poza dereniami należy zwrócić uwagę na pozostałe wiosenne drzewa, które można hodować w ogrodzie:
- Pięciornik krzewiasty – krzew
należący do rodziny różowatych. W naturalnym środowisku można znaleźć go
rosnącego m.in. w Azji i Ameryce Północnej. Pięciornik krzewiasty porasta też
niektóre tereny europejskie (np. Francję i Wielką Brytanię). Rośnie maksymalnie
do 120 cm wysokości. Liści rośliny są drobne i lancetowate z kształtu. Mają
ciemnozielony kolor z wierzchu. Pięciornik kwitnie od maja do października.
Roślina odporna jest na suszę i mróz. Najlepsze dla niej stanowisko jest
słoneczne lub delikatnie zacienione. Drzewo preferuje gleby piaszczyste i
piaszczysto-gliniaste. Nie poleca się sadzić pięciorników na ciężkim, wilgotnym
i zimnym podłożu. Roślina nie poradzi sobie w podłożu o niskiej zawartości
wapnia. Najlepsze pH dla pięciorników krzewiastych wynosi od 4,5 do 6,5 pH.
Drzewa fantastycznie wyglądają w grupach. Można komponować je z krzewami albo
bylinami.
-
Migdałek trójklapowy – małe drzewo
lub większy krzew z Chin oraz Korei. Podobnie do pięciornika należy do rodziny
różowatych. Warto posadzić go do ogrodu, ponieważ migdałek wiosną pokrywa się
niesamowitymi kwiatkami, które przypominają róże. Wyglądają naprawdę bajecznie!
Rośliny te są niezwykle popularne i często spotkać je można w polskim klimacie.
Doskonale wyglądają w formie efektownych szpalerów. To właśnie migdałki
trójklapowe wyznaczają ścieżki lub przejścia między blokami, np. na osiedlu
mieszkaniowym. Oczywiście świetnie wyglądać też będą w prywatnym ogródku.
-
Robinia akacjowa – wiele osób
nazywa ją również grochodrzewem akacjowym. Jeszcze inni mówią na roślinę
robinia biała. Drzewo należy do rodziny bobowatych. Naturalnie rośnie w Ameryce
Północnej. Co ciekawe, niektórzy mylą robinię z… akacją. Tymczasem to dwie zupełnie
inne rośliny. Robinia akacjowa rośnie nawet do 25 m wysokości. Jej pień jest
krótki, a pokrój luźny. Korona drzewa ma nieregularną w zarysie koronę –
najczęściej jest owalna. Bardzo efektowne są gałązki robinii akacjowej, które
zwieszają się ku dołowi. Kora młodych robinii akacjowych jest gładka. Starsze
mogą poszczycić się bruzdowaną głęboko korą. Robinia akacjowa kwitnie w
czerwcu. Kwiaty są żółte i żółto-białe. Bardzo przyjemnie pachną. Należy jednak
pamiętać, że w korze, nasionach i liściach drzewa znajdują się toksyczne dla
zwierząt alkaloidy. Dlatego należy bardzo na nie uważać.
- Magnolia – niektórzy uważają magnolie za najpiękniejsze drzewa na świecie. Gdy wiosną nie ma przymrozków, magnolia rzeczywiście może zachwycić. Wówczas drzewo ozdabia się wieloma różowymi kwiatami, które są subtelne i pięknie pachną. Najczęściej fotografowane są fioletowe i różowo-fioletowe odmiany. Ze względu na walory estetyczne, magnolię zalicza się do popularnych drzew w polskich ogrodach. Kwiaty są ciężkie i duże – niesamowicie prezentują się w aranżacjach ogrodowych. W małych ogródkach najlepiej wyglądają karłowate odmiany magnolii. W większych sprawdzają się drzewiaste magnolie. W zależności od odmiany okres kwitnienia przypada na marzec, maj lub czerwiec. Magnolię najlepiej sadzić na słonecznym stanowisku, w umiarkowanie wilgotnej glebie. Dzięki temu roślina będzie obficie kwitnąć, a także przetrwa w sezonie zimowym. Jeśli chcesz cieszyć się pięknym drzewkiem przez wiele sezonów, nie umieszczaj go w cieniu i nie przesadzaj drzewa.
Na czym polega wiosenna pielęgnacja drzew?
Aby wiosenne drzewa prezentowały się znakomicie, nie można zdawać się jedynie na naturę. Czasem trzeba zakasać rękawy, aby drzewa wyglądały naprawdę dobrze. Stan zdrowia drzew poprawić może np. przycinanie i okrzesywanie. Dzięki obu technikom pozbędziesz się obumierających, martwych lub chorych pni. Pozwoli to drzewom szybciej i lepiej rosnąć. Przycinanie i okrzesywanie pomaga okiełznać drzewa. Właściwa pielęgnacja może sprawić, iż ogród stanie się nie tylko piękniejszym, ale i znacznie bezpieczniejszym miejscem. Masz duże drzewa, których gałęzie zwisają nad domem? Należy je przystrzyc, żeby nie zagrażały życiu domowników. O czym jeszcze pamiętać, pielęgnując drzewa w ogrodzie? Oto kilka ciekawych wniosków i wskazówek:
- Usuwając niezdrowe części drzewa, można zapewnić im miejsce do lepszego i swobodniejszego pobierania składników odżywczych. Sprawi to, że drzewa będą zdrowe i silne.
- Przycinanie drzew umożliwia utrzymanie atrakcyjniejszego wyglądu całej posesji. Właśnie dzięki temu nieruchomość jest lepiej wyeksponowana. To ważne nie tylko ze względów estetycznych i bezpieczeństwa. Jeśli chcesz sprzedać dom, zwiększy to szansę na przyciągnięcie potencjalnych klientów.
- Aby drzewa doskonale prezentowały się na wiosnę, sprawdź i uporządkuj rośliny. Musisz upewnić się, że nie ma na nich chorób lub widocznych uszkodzeń – zwłaszcza gdy nie ma na drzewie liści. Sprawdź wszystko, gdy na zewnątrz jeszcze chłodno. Poświęć czas również na przycięcie martwych i niebezpiecznych gałęzi.
- Gdy się ociepli, posadź wszystkie nowe drzewa w ogrodzie. Warto zrobić ściółkę wokół sadzonek. Wspomoże to walkę z chwastami, a także utrzyma idealny poziom wilgotności gleby.
- Rozłóż kilkucentymetrową warstwę mulczu wokół drzew. Dzięki temu usuniesz chwasty i zapobiegniesz uszkodzeniu roślin przez np. kosiarkę.
- Drzewa mają różne zapotrzebowanie na poziom pH gleby. Warto więc sprawdzić podłoże w celu określenia odczynu i jednocześnie zbadania stanu zdrowia drzew, które w nim rosną. Przygotowując rośliny do wiosny, warto zlecić profesjonalne badanie gleby np. arboryście. Dzięki temu po zimowych miesiącach można zapewnić drzewom prawidłowy wzrost.
- Przed chorobami i szkodnikami ochronić może podanie drzewom np. nawozu o spowolnionym uwalnianiu składników pokarmowych.