Wiosenne drzewa

Ilustracja wiosenne drzewa

Kwitnące drzewa wiosenne mogą stać się fantastycznym akcentem w każdym ogrodzie. Dzięki nim dowolnie zaaranżowany ogród może wyglądać interesująco. Drzewa wiosenne mogą całkiem zmienić jego aranżację, a także wspaniale podkreślić dowolny styl ogrodu. Jeśli masz niewielką posesję, wystarczy posadzić jedno, maksymalnie dwa drzewa. W większym ogrodzie sadzić można z kolei znacznie więcej roślin. Kwitnące drzewa mogą stać się doskonałym uzupełnieniem np. roślin na rabatach. Jeśli chcesz posadzić kwiaty pod drzewami, staraj się wybierać okazy nierzucające głębokiego cienia.

Filtry0

Wiosenne drzewa

Wiosenne drzewa - pozostałe

Wiosenne drzewa – gatunki drzew do ogrodu, które kwitną na wiosnę

Wiosenne drzewa mogą stać się ciekawą, naturalną ozdobą do ogrodu. Poszczególne odmiany kwitną przez pewien czas, wspaniale się prezentując i podkreślając naturalną aranżację. Inne drzewa kwitnące na wiosnę czasami utrzymują się przez większą część roku, doskonale prezentując. Jakie gatunki wiosennych drzew są proste w uprawie? Dlaczego niektóre ozdobne drzewa nie mogą być hodowane w polskich ogrodach? Sprawdź najważniejsze informacje na temat wiosennych drzew i dowiedz się, co warto wiedzieć na ich temat.

Wiosenne drzewa – które kwitnące na wiosnę odmiany drzew są ciekawe?

Wiśnie i śliwy w ogrodzie na wiosnę – czy warto sadzić?

Kwitnące drzewa mogą stać się doskonałym elementem ozdobnym każdego wiosennego ogrodu. Jeśli ogród jest mały, wystarczy posadzić w nim jedno lub dwa drzewa, aby podkreślić wyjątkowość miejsca. Jeśli ogród jest duży, czasami konieczne są grupowe nasadzenia, żeby przestrzeń prezentowała się znacznie ciekawiej. Wśród szczególnie polecanych drzew do ogrodu wyróżniają się wiśnie i śliwy ozdobne. Mówi się, że są jednymi z pierwszych drzew kwitnących. Drzewa należą zarówno do dużych, jak i średnich czy małych (szczepionych) okazów. Jeśli chcesz, aby wiśnie i śliwy w wyjątkowy sposób ozdobiły ogród, najlepiej wybrać małe okazy – jednak o możliwie dużych kwiatach. Doskonałym wyborem będą również drzewa kwitnące (w bezlistnym stanie). Kwiaty takich drzew mocno przypominają… japońskie malowidła. Nawiązują też do klasycznego, japońskiego ogrodu. Wiśnie i śliwy pasują również do ogrodów w orientalnym, egzotycznym stylu. Właśnie one stać się mogą znakomitym uzupełnieniem różaneczników oraz azalii. Świetnie pasują też do formowanych krzewów zimozielonych. Co jeszcze warto wiedzieć na temat wiśni oraz śliw w ogrodzie?

 1. Wiśnie i śliwy świetnie nadają się do ogrodu tzw. swojskiego, czyli typowo polskiego. Możesz posadzić drzewa razem z szafirkami, tulipankami i sasankami. Pod spodem posadzić można także bergenie, żurawki i funkie, które są znakomitym uzupełnieniem drzew. O wiśniach i śliwach powiedzieć można, że są uniwersalne w zastosowaniu. Sprawdzą się znakomicie niezależnie od tego, gdzie je posadzisz.
 2. Wśród drzew tego typu z pewnością wyróżnia się wiśnia japońska. Mimo swojej nazwy drzewo pochodzi z Chin. Jest jednak popularne w Japonii, ponieważ stanowi element wiosennych, tradycyjnych obchodów hanami.
 3. W Polsce dla wiśni i śliw problemem okazać się mogą wietrzne, mroźne zimy. Jeśli posadzisz drzewa w donicy, rośliny zostaną osłonięte od wiatru. W ogrodzie zimowym drzewa przetrwać mogą w idealnym stanie.
 4. Wiśnie japońskie uwielbiają słońce. Mogą urosnąć do ok. 10 metrów, ciesząc oczy kulistą koroną. Wiśnie te zakwitają na przełomie kwietnia i maja. Właśnie wtedy obradzają w różowe, piękne kwiaty. Niektóre odmiany wiśni japońskiej kwitną jednak stopniowo, czyli od wiosny aż do jesieni.
 5. Wśród śliw wiśniowych uwagę zwraca Nigra. Jest bardzo elegancka, a także subtelnie wyglądająca podczas okresu kwitnienia. To odmiana obradzająca po przekwitnięciu w purpurowo-brązowe liście.
 6. Pozostałe polecane gatunki śliw wiśniowych to m.in. piłkowane. Drzewa te obfitują w ozdobne różowe, fioletowe lub białe kwiaty. Popularnością cieszą się też odmiany o delikatnym pokroju, które przypominają „tryskającą fontannę” (np. kolumnowa odmiana Amanogawa). To dzięki spływającym gałęziom roślina ma niezwykle delikatny wygląd. Drzewo uważane jest za eleganckie nie tylko wiosną, ale dosłownie o każdej porze roku.
 7. Bardzo ciekawa jest także wiśnia Umbraculifera o kulistej koronie, której wcale nie trzeba przycinać. To wyjątkowe drzewo, które wyróżnia się na tle innych wiśni. Pozostałe w większości nie kwitną, a ta odmiana… jak najbardziej! Kiedy na początku maja robi się ciepło, drzewo pokazuje, jak doskonale wygląda. Na koronie pojawiają się niewielkie, białe kwiaty. Z kolei po przekwitnięciu wiśnia wypuszcza podłużne, urocze liście. Będą się one utrzymywać na drzewie jeszcze przez bardzo długi czas. Jesienią zrobią się pomarańczowo-żółte, następnie spadną.
 8. Większość wiśni może rosnąć na pełnym słońcu, ewentualnie w delikatnym cieniu. Postaraj się sadzić je w wilgotnej i dobrze zdrenowanej ziemi. Pamiętaj, wiśnie i śliwy nie przepadają za podmokłymi stanowiskami.

Lilak pospolity – czy to drzewo sprawdzi się w ogrodzie na wiosnę?

Lilak pospolity pochodzi z Europy, a dokładnie z jej południowo-wschodniej części. Roślinę sprowadzono jednak z Turcji – stąd niektórzy potocznie mówią o niej „bez turecki”. Lilak można hodować zarówno w formie wysokiego krzewu, jak i niskiego drzewa. Roślina rozrasta się przez rozłogi. Często tworzy też zarośla. To niezwykle tolerancyjne drzewo, które może dobrze odnaleźć się na różnych stanowiskach (np. na zróżnicowanej glebie i w różnym świetle). Mimo wszystko warto sadzić lilak pospolity na pełnym słońcu, ponieważ właśnie dzięki niemu najlepiej się rozwija. Małe drzewo odporne jest na suszę. Rośnie maksymalnie do 5 m wysokości w ogrodzie. Lilak można uprawiać zarówno w formie luźnej (krzaczastej), jak i piennej. Roślina najsilniej kwitnie w maju, dlatego znakomicie sprawdza się jako wiosenne drzewo. Barwa kwiatów omawianych drzew to cecha odmianowa. Najczęściej jednak trafić można w ogrodzie na różowe i białe kwiaty lilaków.

Lilaki najlepiej sadzić w słonecznym miejscu, ponieważ właśnie wtedy bez kwitnie najobficiej. Drzewa uwielbiają żyzne podłoże, a także jego umiarkowany odczyn – od obojętnego do lekko zasadowego. Dobrze czują się w różnym typie gleby, jednak źle rosną na jałowym podłożu. Nie będą też dobrze czuć się w podmokłej i piaszczystej glebie. Zdecydowana większość odmian lilaków wykazuje odporność na mróz. Jednak polskie zimy bywają nieprzewidywalne. Właśnie dlatego warto osłaniać drzewa przed nadejściem mrozów. Po jesiennym sadzeniu należy skrócić pędy lilaka o połowę, aby pobudzić krzewienie rośliny. Drzewa na pewno warto podlewać podczas długotrwałych susz, a także usuwać przekwitłe kwiatostany. Lilaki można nawozić, jednak nie wolno robić tego zbyt intensywnie. Najbardziej niebezpieczne dla rośliny są nawozy organiczne. Jednak doskonały wpływ na wzrost bzu ma na pewno ściółkowanie gleby. Warto też co kilka lat przyciąć drzewko, pozbywając się słabszych i zdeformowanych pędów. Czasem koniecznie może okazać się usunięcie odrostów korzeniowych, ponieważ lilak ma zdolność do ich tworzenia. Mimo wszystko drzewa te nie powinny sprawiać większych problemów w uprawie.

Jakie gatunki drzew wiosennych sadzić w ogrodzie? Najważniejsze informacje

Te wiosenne drzewa warto uprawiać do ogrodu – nie zapominaj o nich!

Na szczególną uwagę zasługują derenie, które są niewielkimi lub całkiem dużymi drzewami. Właśnie one obradzają w żółte kwiaty, jeszcze zanim pojawią się liście. Mimo że kwiaty nie są specjalnie wielkie, na pewno bardzo słodko pachną i są miododajne. Wybarwiają się na fioletowo-czerwony kolor. Wśród dereni warto wyróżnić odmianę Cornus officinalis. To dereń japoński, nazywany również leczniczym drzewem. Popularne odmiany derenia to również Variegata, Aurea i Golden Glory. Warto podkreślić, że kolorowe odmiany są znacznie mniejsze niż typowa odmiana derenia – znana jako Cornus mas. Klasyczny dereń rośnie bujnie, osiągając potężne rozmiary bez względu na to, czy jest przycinany, czy też nie. Wszystkie derenie to jedne z najbardziej odpornych drzew na świecie, które są proste w uprawie. Doskonale komponują się z cisami, ostrokrzewami albo kolorowymi cyprysikami. Warto uzupełnić kompozycję drzewną o krokusy, przebiśniegi i niewielkie narcyzy. Poza dereniami należy zwrócić uwagę na pozostałe wiosenne drzewa, które można hodować w ogrodzie:

 • Pięciornik krzewiasty – krzew należący do rodziny różowatych. W naturalnym środowisku można znaleźć go rosnącego m.in. w Azji i Ameryce Północnej. Pięciornik krzewiasty porasta też niektóre tereny europejskie (np. Francję i Wielką Brytanię). Rośnie maksymalnie do 120 cm wysokości. Liści rośliny są drobne i lancetowate z kształtu. Mają ciemnozielony kolor z wierzchu. Pięciornik kwitnie od maja do października. Roślina odporna jest na suszę i mróz. Najlepsze dla niej stanowisko jest słoneczne lub delikatnie zacienione. Drzewo preferuje gleby piaszczyste i piaszczysto-gliniaste. Nie poleca się sadzić pięciorników na ciężkim, wilgotnym i zimnym podłożu. Roślina nie poradzi sobie w podłożu o niskiej zawartości wapnia. Najlepsze pH dla pięciorników krzewiastych wynosi od 4,5 do 6,5 pH. Drzewa fantastycznie wyglądają w grupach. Można komponować je z krzewami albo bylinami.
 • Migdałek trójklapowy – małe drzewo lub większy krzew z Chin oraz Korei. Podobnie do pięciornika należy do rodziny różowatych. Warto posadzić go do ogrodu, ponieważ migdałek wiosną pokrywa się niesamowitymi kwiatkami, które przypominają róże. Wyglądają naprawdę bajecznie! Rośliny te są niezwykle popularne i często spotkać je można w polskim klimacie. Doskonale wyglądają w formie efektownych szpalerów. To właśnie migdałki trójklapowe wyznaczają ścieżki lub przejścia między blokami, np. na osiedlu mieszkaniowym. Oczywiście świetnie wyglądać też będą w prywatnym ogródku.
 • Robinia akacjowa – wiele osób nazywa ją również grochodrzewem akacjowym. Jeszcze inni mówią na roślinę robinia biała. Drzewo należy do rodziny bobowatych. Naturalnie rośnie w Ameryce Północnej. Co ciekawe, niektórzy mylą robinię z… akacją. Tymczasem to dwie zupełnie inne rośliny. Robinia akacjowa rośnie nawet do 25 m wysokości. Jej pień jest krótki, a pokrój luźny. Korona drzewa ma nieregularną w zarysie koronę – najczęściej jest owalna. Bardzo efektowne są gałązki robinii akacjowej, które zwieszają się ku dołowi. Kora młodych robinii akacjowych jest gładka. Starsze mogą poszczycić się bruzdowaną głęboko korą. Robinia akacjowa kwitnie w czerwcu. Kwiaty są żółte i żółto-białe. Bardzo przyjemnie pachną. Należy jednak pamiętać, że w korze, nasionach i liściach drzewa znajdują się toksyczne dla zwierząt alkaloidy. Dlatego należy bardzo na nie uważać.
 • Magnolia – niektórzy uważają magnolie za najpiękniejsze drzewa na świecie. Gdy wiosną nie ma przymrozków, magnolia rzeczywiście może zachwycić. Wówczas drzewo ozdabia się wieloma różowymi kwiatami, które są subtelne i pięknie pachną. Najczęściej fotografowane są fioletowe i różowo-fioletowe odmiany. Ze względu na walory estetyczne, magnolię zalicza się do popularnych drzew w polskich ogrodach. Kwiaty są ciężkie i duże – niesamowicie prezentują się w aranżacjach ogrodowych. W małych ogródkach najlepiej wyglądają karłowate odmiany magnolii. W większych sprawdzają się drzewiaste magnolie. W zależności od odmiany okres kwitnienia przypada na marzec, maj lub czerwiec. Magnolię najlepiej sadzić na słonecznym stanowisku, w umiarkowanie wilgotnej glebie. Dzięki temu roślina będzie obficie kwitnąć, a także przetrwa w sezonie zimowym. Jeśli chcesz cieszyć się pięknym drzewkiem przez wiele sezonów, nie umieszczaj go w cieniu i nie przesadzaj drzewa.

Na czym polega wiosenna pielęgnacja drzew?

Aby wiosenne drzewa prezentowały się znakomicie, nie można zdawać się jedynie na naturę. Czasem trzeba zakasać rękawy, aby drzewa wyglądały naprawdę dobrze. Stan zdrowia drzew poprawić może np. przycinanie i okrzesywanie. Dzięki obu technikom pozbędziesz się obumierających, martwych lub chorych pni. Pozwoli to drzewom szybciej i lepiej rosnąć. Przycinanie i okrzesywanie pomaga okiełznać drzewa. Właściwa pielęgnacja może sprawić, iż ogród stanie się nie tylko piękniejszym, ale i znacznie bezpieczniejszym miejscem. Masz duże drzewa, których gałęzie zwisają nad domem? Należy je przystrzyc, żeby nie zagrażały życiu domowników. O czym jeszcze pamiętać, pielęgnując drzewa w ogrodzie? Oto kilka ciekawych wniosków i wskazówek:

 1. Usuwając niezdrowe części drzewa, można zapewnić im miejsce do lepszego i swobodniejszego pobierania składników odżywczych. Sprawi to, że drzewa będą zdrowe i silne.
 2. Przycinanie drzew umożliwia utrzymanie atrakcyjniejszego wyglądu całej posesji. Właśnie dzięki temu nieruchomość jest lepiej wyeksponowana. To ważne nie tylko ze względów estetycznych i bezpieczeństwa. Jeśli chcesz sprzedać dom, zwiększy to szansę na przyciągnięcie potencjalnych klientów.
 3. Aby drzewa doskonale prezentowały się na wiosnę, sprawdź i uporządkuj rośliny. Musisz upewnić się, że nie ma na nich chorób lub widocznych uszkodzeń – zwłaszcza gdy nie ma na drzewie liści. Sprawdź wszystko, gdy na zewnątrz jeszcze chłodno. Poświęć czas również na przycięcie martwych i niebezpiecznych gałęzi.
 4. Gdy się ociepli, posadź wszystkie nowe drzewa w ogrodzie. Warto zrobić ściółkę wokół sadzonek. Wspomoże to walkę z chwastami, a także utrzyma idealny poziom wilgotności gleby.
 5. Rozłóż kilkucentymetrową warstwę mulczu wokół drzew. Dzięki temu usuniesz chwasty i zapobiegniesz uszkodzeniu roślin przez np. kosiarkę.
 6. Drzewa mają różne zapotrzebowanie na poziom pH gleby. Warto więc sprawdzić podłoże w celu określenia odczynu i jednocześnie zbadania stanu zdrowia drzew, które w nim rosną. Przygotowując rośliny do wiosny, warto zlecić profesjonalne badanie gleby np. arboryście. Dzięki temu po zimowych miesiącach można zapewnić drzewom prawidłowy wzrost.
 7. Przed chorobami i szkodnikami ochronić może podanie drzewom np. nawozu o spowolnionym uwalnianiu składników pokarmowych.
Załóż kontoużytkownika
 • Komentuj pod własnym nickiem
 • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto