Wiosenne kwiaty
-
Śnieżyczka przebiśniegbyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Kwiaty śnieżyczki przebiśniegu pojawiają się często na przedwiośniu, kiedy w ogrodzie leży jeszcze śnieg. Tworzą kwiatowe dywany, dające, pokarm budzącym się pszczołom. Śnieżyczka bywa często mylona ze śnieżycą wiosenną, która ma inne kwiaty i nie jest tak popularna w uprawie.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Przylaszczka pospolitabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Przylaszczka pospolita jest rodzimą byliną o zimozielonych liściach. Od marca do maja rozwija błękitne niczym niebo niewielkie kwiatki. Nowe liście pojawiają się z pewnym opóźnieniem, podczas gdy ubiegłoroczne w tym czasie więdną. Obok formy botanicznej uprawiane są w ogrodach kultywary o kwiatach białych, różowych i purpurowych, pojedynczych i pełnych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Barwinek pospolitykrzewinki krzewinki ogrodowe krzewinki ozdobne
Już w połowie kwietnia pojawiają się na tle ciemnej zieleni liści barwinka pospolitego jego piękne niebieskie kwiaty. Zimozielona krzewinka chętnie okrywa ziemię pod drzewami i w innych cienistych miejscach w ogrodzie. Barwinkowy dywan tworzy efektowne tło dla roślin o barwnych liściach.
krzewinka Trudność uprawy: łatwa -
Bluszczyk kurdybanekbyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Bluszczyk kurdybanek jest rodzimą byliną o różnorodnym zastosowaniu. Jest rośliną ozdobną, leczniczą, przyprawową i miododajną. Epitet gatunkowy zawdzięcza podobieństwu liści do specjalnie garbowanej skóry — kurdybanu. Może być uprawiany w gruncie albo w pojemnikach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Konwalia majowabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Trudno wyobrazić sobie majowy ogród bez śnieżnobiałych kwiatów konwalii. Subtelne, pełne wdzięku dzwoneczki roztaczają słodki aromat wabiący owady i oczarowujący ludzi. Niewielkich rozmiarów bylina doskonale nadaje się do uzupełniania ogrodowych kompozycji. Jako gatunek rodzimy, konwalia majowa jest dobrze przystosowana do naszych warunków i nie wymaga specjalnej opieki.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Wiosenne kwiaty - pozostałe
-
Fiołek wonnybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Fiołek wonny jest nie tylko mało wymagający i łatwy w uprawie, ale należy też do pięknych i uroczych roślin okrywowych w półcienistych zakątkach ogrodu. Od czasów starożytnych do dzisiaj pozostaje cenioną i lubianą rośliną ozdobną i leczniczą. Subtelne, wonne kwiaty fiołka pojawiają się już w marcu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Przetacznik ożankowybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Przetacznik ożankowy jest rodzimą byliną, której subtelne, błękitne kwiaty pojawiają się wiosną w ogrodzie i na łące jako jedne z pierwszych. Czasem bywa mylony z niezapominajką, do której jest nieco podobny. Liście i kwiaty przetacznika ożankowego mają łagodny smak i nadają się jako dodatek do potraw. Ziele tej byliny było kiedyś cenione również ze względu na właściwości lecznicze.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Serduszka okazałebyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Serduszka okazałe to romantyczna, piękna i nieco ekstrawagancka bylina ozdobna. Wcześnie rozwija swoje oryginalne kwiaty w ocienionych zakątkach ogrodu. Roślina jest bardzo trwała i w jednym miejscu może rosnąć nawet kilkadziesiąt lat.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Żagwin ogrodowybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Żagwin ogrodowy nie jest gatunkiem botanicznym, ale zbiorową nazwą mieszańców pochodzących od żagwina zwyczajnego (Aubrieta deltoidea). Nazwa rodzajowa upamiętnia francuskiego malarza i botanika Claude Aubriet'a. Jest efektowną byliną, tworzącą w ogrodzie barwne kobierce.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zawilec gajowybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Każdej wiosny zawilec gajowy tworzy w naszych lasach gęste, kwiatowe dywany. Jak wiele innych roślin, które wcześnie się rozwijają, zawilec gajowy jest również geofitem i niekorzystne okresy w roku spędza pod ziemią. Dzięki tej sprytnej strategii wykorzystuje optymalnie czas, kiedy korony drzew liściastych przepuszczają do dna lasu jeszcze dużo światła. Z powodzeniem może rosnąć również w większym ogrodzie.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Sasanka zwyczajnabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Występująca często na obrzeżach sosnowych borów sasanka zwyczajna stała się dzisiaj rzadkością i jest pod ochroną. Na szczęście ta piękna roślina coraz częściej pojawia się w ogrodach. Odmiany hodowlane rozwijają kwiaty w rozmaitych kolorach, nie tylko w klasycznym fiolecie.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Przetacznik perskirośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Przetacznik perski jest gatunkiem kaukaskiego pochodzenia, który sprowadzony 200 lat temu do ogrodu botanicznego w Niemczech, zdziczał i rozprzestrzenił się szybko w całej Europie. Chociaż jest często spotykany zwłaszcza na polach uprawnych, to ze swoimi delikatnymi, niebieskimi kwiatami może pełnić również rolę ogrodowej dekoracji.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Bergenia sercowatabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pochodząca z gór Ałtaju bergenia sercowata jest byliną o dużych liściach, które są odporne na mróz. Wiosenną ozdobę tworzą masywne kwiatostany z licznymi fioletoworóżowymi kwiatami. Nazwa rodzajowa rośliny upamiętnia niemieckiego botanika Karla von Bergen'a. Bergenia sercowata jest uprawiana w ogrodach od końca XVIII wieku.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Szachownica kostkowatabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Szachownica kostkowata to spotykana czasem również w Polsce piękna przedstawicielka rodziny liliowatych. Duży, dzwonkowaty kwiat tego gatunku ma wzór przypominający pola na szachownicy. Linneusz, który opisał roślinę, miał widocznie inne skojarzenia, jako że meleagris znaczy "perliczka".
bylina Trudność uprawy: średnia -
Wilczomlecz sosnkabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Wilczomlecz sosnka jest rodzimego pochodzenia byliną o zielonożółtych, pachnących przyjemnie kwiatach. Miniaturowe kwiatki są opatrzone podsadkami w takim samym kolorze i zebrane w wierzchotkę. Wyprostowane młode pędy wilczomlecza z bardzo wąskimi liśćmi przypominają gałązkę iglastego drzewa.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kosaciec żółtybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Kosaciec żółty jest rodzimym gatunkiem spotykanym nierzadko nad stawami, odnogami rzek i w szuwarach. Jego kłącza i liście przypominają tatarak, stąd też epitet gatunkowy "pseudacorus" , czyli "fałszywy tatarak". Jaskrawożółte kwiaty i żywozielone liście stanowią efektowną ozdobę ogrodowej sadzawki i nadwodnego ogrodu. Dodatkową zaletą jest całkowita mrozoodporność tego kosaćca.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zawilec żółtybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Zawilec żółty jest gatunkiem rodzimym, jednak w naturze mniej popularnym od zawilca gajowego. W ogrodzie tworzy wiosną piękne dywany złotych kwiatów na tle jasnozielonych liści. Subtelnej urody kwiaty zamykają się na noc oraz w czasie deszczu. Po przekwitnięciu przechodzą w stan spoczynku pod ziemią.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Ciemiernik cuchnącybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Ciemiernik cuchnący jest zimozieloną byliną, która w Polsce nie występuje dziko i jest spotykana tylko w ogrodach. Bardzo dekoracyjne są ciemnozielone, skórzaste liście, a główną atrakcję ciemiernika stanowią rozwijające się bardzo wcześnie jasnozielone kwiaty. Nazwa gatunkowa pochodzi od niezbyt przyjemnego zapachu całej rośliny.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Ciemiernik wschodnibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Ciemiernik wschodni jest byliną pochodzącą z Turcji i Kaukazu. W ogrodzie stanowi atrakcję ze względu na zimozielone liście i bardzo wcześnie rozwijające się dzwonkowate kwiaty. W uprawie spotyka się częściej odmiany hybrydowe niż formę botaniczną ciemiernika wschodniego.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pierwiosnek bezłodygowybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pierwiosnek bezłodygowy jest rodzimym gatunkiem, który w stanie dzikim został uznany za wymarły, ale dużą popularnością cieszy się w uprawie ogrodowej. Jako niska, wcześnie zakwitająca bylina, pierwiosnek bezłodygowy nadaje się doskonale zarówno na rabaty i obrzeża sadzawek, jak i do skrzynek na balkonie lub tarasie. Kwiaty formy botanicznej mają kolor jasnożółty.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Rannik zimowybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Rannik zimowy jest bulwiastą byliną z rodziny jaskrowatych, która w Polsce jest uprawiana w ogrodach, a czasem dziczeje. Jest jednym z pierwszych zwiastunów wiosny i doskonale pasuje do krokusów i przebiśniegów, z którymi tworzy z czasem gęste dywany kwiatów. Występuje w uprawie w kilku odmianach, różniących się odcieniem kwiatów i wypełnieniem.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Śnieżyca wiosennabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Śnieżyca wiosenna, bylina cebulowa rodzimego pochodzenia, bywa czasem mylona z częściej uprawianą w ogrodach śnieżyczką przebiśnieg. Ogólny pokrój roślin jest podobny, jednak łatwo można odróżnić przebiśnieg po odmiennej budowie kwiatu - ma on koronę złożoną z dwóch okółków, przy czym zewnętrzny jest wyraźnie podzielony na trzy stosunkowo wąskie płatki.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kopytnik pospolitybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Kopytnik pospolity jest rodzimego pochodzenia byliną kłączową, spotykaną w wilgotnych i cienistych lasach. Polska nazwa rodzajowa odnosi się do nerkowatego kształtu liści, przypominającego odcisk końskiego kopyta. Znosi nawet silne ocienienia i doskonale nadaje się do okrywania powierzchni ogrodowej pod drzewami.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Śniedek baldaszkowatybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Śniedek baldaszkowaty jest cebulową byliną, która pod koniec XVI wieku dotarła do Europy Środkowej ze wschodnich rejonów Morza Śródziemnego. Sadzona początkowo w ogrodach klasztornych, roślina trafiła później do wiejskich ogrodów, a z czasem zdziczała. Śniedek baldaszkowaty jest bardzo efektowny w okresie kwitnienia na początku wiosny, potem liście szybko zanikają.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Szczawik czterolistnybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Szczawik czterolistny jest cebulową byliną o liściach przypominających koniczynę, z którą jednak nie jest spokrewniony. Ma zbyt słabą odporność na mróz, aby przezimować w gruncie, a z kolei w uprawie doniczkowej problemem może być zimowy niedobór światła. Najlepiej rozwija się na rabacie lub w pojemnikach z zimowym okresem spoczynku.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Tawułka japońskabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Rosnąca w górskich wąwozach w Japonii tawułka jest jedną z najbardziej popularnych bylin ogrodowych. Ozdobę tawułki japońskiej stanowią pierzaste, ciemnozielone liście oraz wcześnie rozwijające się stożkowate wiechy białych kwiatów. Doskonale nadaje się do miejsc trwale wilgotnych oraz zacienionych. W uprawie można spotkać wiele odmian o kwiatach w odcieniach różu i czerwieni.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Cebulica dwulistnabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Cebulica dwulistna tworzy wiosną błękitne niczym niebo dywany kwiatów, a wczesnym latem wycofuje się do swoich cebulek i znika z widoku. Ta mała bylina doskonale nadaje się do obsadzenia miejsc pod liściastymi drzewami. Piękna niebieska barwa kwiatów kontrastuje z szarą jeszcze powierzchnią ogrodu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Złoć żółtabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Złoć żółta jest wczesnowiosenną byliną cebulową rodzimego pochodzenia. Ma jeden szeroki liść odziomkowy, jasnożółte kwiaty zebrane w baldach rozwijają się bardzo wcześnie. W naturze występuje w wilgotnych lasach, zaroślach i w dolinach rzek.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zawilec wielkokwiatowybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Zawilec wielkokwiatowy, podobnie jak jego bliscy krewni zawilec gajowy oraz zawilec żółty, jest gatunkiem rodzimym, ale występuje w naturze rzadko i jest pod ochroną. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby ta bylina przemieniła słoneczną ogrodową rabatę w morze kwiatów. Tworzy efektowne kompozycje z innymi bylinami jak pierwiosnki, orliki albo niezapominajki.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Bożykwiat Meadabyliny bylina z bulwą ozdobna
Bożykwiat Meada rośnie w naturze na preriowych obszarach wschodniej części Ameryki Północnej. Tajemnicza nazwa rośliny ma związek z dawną nazwą rodzajową Dodecatheon, złożonej z greckich słów dodéka = "dwanaście" i théos = "bóg". Podobno Pliniusz Starszy nazwał tak kwiat na część 12 najważniejszych greckich bogiń i bogów. Wprawdzie Pliniuszowi chodziło zapewne o inny gatunek, jako że tego amerykańskiego nie mógł widzieć, jednak Linneusz użył takiej właśnie nazwy.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zawilec greckibyliny bylina z kłączem kwiatowa
Zawilec grecki, nazywany często bałkańskim, należy do najbardziej znanych przedstawicieli swojego rodzaju. W naszych lasach wprawdzie nie rośnie, ale za to występuje na górskich zboczach i obrzeżach lasów w Europie Południowej. Można go spotkać również w jasnych dąbrowach. W uprawie ogrodowej występuje w licznych odmianach.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Narcyz żonkilbyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Żonkile to wieloletnie rośliny cebulowe kwitnące wczesną wiosną. Ich duże, żółte i słodko pachnące kwiaty zachwycają już w marcu. Stanowią świetny dodatek do ogrodów wiejskich oraz leśnych. Sprawdzą się również podczas uprawy w pojemnikach. Mogą być uprawiane zarówno pojedynczo, jak i w grupowych nasadzeniach, a nawet tworząc dywan kwiatowy. Nie mają wysokich wymagań — potrzebują przepuszczalnej, lekko wilgotnej gleby oraz dostępu do słońca.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kosaciec holenderskibyliny bylina z bulwą ozdobna
Kosaćce holenderskie powstały pod koniec XIX wieku w Holandii jako krzyżówka kilku gatunków - Iris xiphium, Iris tingitana, Iris boissieri i innych. Pierwotnie były uprawiane na kwiaty cięte, jednak szybko znalazły miejsce również w ogrodach. Pojedyncze kwiaty mogą mieć kolor żółty, niebieski, biały albo purpurowy. Ciemnozielone, trawiaste liście kosaćca holenderskiego więdną po przekwitnięciu i usychają - roślina przechodzi w stan spoczynku w podziemnych bulwach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Narcyz trąbkowybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Narcyz trąbkowy to cebulowa bylina pochodząca z zachodu Europy. Jest jedną z pierwszych roślin kwitnących w naszych ogrodach. Jego kwiaty są żółte i wydzielają słodki zapach. Cechą charakterystyczną tych narcyzów jest wyjątkowo okazały, przypominający trąbkę, przykoronek znajdujący się w środku kwiaty. Uprawa tych roślin nie jest trudna. Wymagają jedynie przepuszczalnego i lekko wilgotnego podłoża oraz dostępu do światła słonecznego. Narcyzy świetnie wyglądają w grupowych nasadzeniach w przydomowych ogrodach, przy ścieżkach, chodnikach, a także pod drzewami, gdzie tworzą aspekt wiosenny.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pierwiosnek ząbkowanybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Pierwiosnek ząbkowany jest byliną zadomowioną w Himalajach i zachodnich Chinach, gdzie rośnie na wilgotnych, górskich łąkach. W ogrodzie tworzy bardzo dekoracyjne różyczki ząbkowanych liści, a już w marcu rozwija piękne główki kwiatów w różowopurpurowym kolorze. Odmiany hodowlane pierwiosnka ząbkowanego mają kwiaty w różnych kolorach i odcieniach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Szafirek drobnokwiatowybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Szafirek drobnokwiatowy ma swoją pierwotną ojczyznę rozciągającą się od Francji po Ukrainę, gdzie rośnie na górskich łąkach i w dąbrowach. Jego intensywnie szafirowoniebieskie kwiaty tworzą wiosną całe dywany i dostarczają owadom pierwszego pokarmu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Leszczyna południowa 'Purpurea'krzewy krzewy liściaste krzewy dekoracyjne i owocowe
Leszczyna południowa 'Purpurea', rozłożysty krzew o ciemnoczerwonych liściach przez okres wegetacji, jest czasem brany za kultywar leszczyny pospolitej. Czerwone są nie tylko liście i pędy, ale również okrywa owoców - "orzechów laskowych". Doskonale nadaje się do roli solitera albo jako element ogrodowej kompozycji.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Magnolia nagadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Pochodząca ze wschodnich Chin magnolia naga jest efektownym drzewem ozdobnym w ogrodach, a jej nazwa nawiązuje do rozwoju kwiatów wiosną na bezlistnych pędach. Szczególnego znaczenia nabrała jako gatunek macierzysty, obok magnolii purpurowej, dla najpiękniejszej chyba mieszańcowej magnolii pośredniej.
drzewo Trudność uprawy: średnia
Wiosenne kwiaty – popularne odmiany kwiatów, kwitnących wczesną wiosną
Wiosenne kwiaty do ogrodu z pewnością sprawdzą się, jeśli chcesz mieć w nim najładniejsze rośliny. To właśnie wczesnowiosenne kwiaty wspaniale nadają się do ogrodu. Warto zwrócić uwagę na ogrodowe okazy kwitnące wiosną, które są popularne w naszym kraju. Które odmiany są naprawdę piękne? Jakie uznawane są za proste w uprawie? Sprawdź najważniejsze informacje na temat wiosennych kwiatów.
Wiosenne kwiaty ogrodowe – najładniejsze rośliny kwitnące wiosną
Bratek ogrodowy i śnieżyczka przebiśnieg – piękne kwiaty na wiosnę
Bratek ogrodowy to przepiękny wiosenny kwiat, którego sadzenie przypada na kwiecień / maj. Większość ogrodników zna roślinę nie tylko pod nazwą „bratek”, ale również „fiołek ogrodowy”. Nie da się zaprzeczyć – to jeden z najładniejszych kwiatów na rabaty. Nietuzinkowy jest zwłaszcza kwiatostan rośliny, składający się z kolorowych i aksamitnych płatków. Niektórzy wykorzystują bratki jako elementy kwiatowych dywanów, a także obwódek alejek. To wyjątkowo urodziwa roślina, która kwitnie od marca do czerwca. Nie dość, że pięknie się prezentuje, to w dodatku nie jest trudna w pielęgnacji. Bratek ogrodowy najlepiej rośnie w słońcu. Jeśli zadbasz o dobre warunki rozwojowe dla bratka, na pewno będzie kwitł intensywnie i długo. Wystarczy postarać się o delikatnie wilgotną glebę dla rośliny, koniecznie z domieszką kompostu. Unikaj jednak zraszania liści, jak robi się w przypadku wielu innych wiosennych roślin. Może to doprowadzić do grzybicy bratków.
Kolejną interesującą rośliną ogrodową jest śnieżyczka przebiśnieg. To pierwszy wiosenny kwiat, jaki pojawia się w ogrodzie. Właśnie dlatego często nazywa się śnieżyczki przebiśniegi roślinami, które zwiastują koniec zimy. Kwiaty wyglądają spod śniegu w lutym, ozdabiając go w białe i delikatne kwiatki. Najczęściej rosną w kępach, stając się ozdobą zielonej murawy. Można też uczynić z przebiśniegów element kwiatowego dywanu. Nie są to rośliny trudne do posadzenia, ponieważ śnieżyczki przebiśniegi to kwiaty cebulowe. Warto jednak wysiewać kwiaty nie tylko przez cebulki, ale również z nasion – najlepiej późnym latem lub wczesną jesienią. Rośliny mogą też wysiać się samodzielnie. Przebiśniegi na początku potrzebują dużo światła, aby mogły się prawidłowo rozwinąć. Później wolą bardziej cieniste miejsca. Właśnie dlatego dobrym pomysłem jest sadzenie kwiatów pod krzewami lub drzewami, gdzie śnieżyczki ukryją się latem przed promieniami słońca. Zadbaj także o jak najlepsze podłoże dla kwiatów – powinno być wilgotne, próchnicze i o obojętnym odczynie. Aby przebiśniegi mogły zdrowo i obficie urosnąć, ziemia wokół cebulek powinna zostać odchwaszczona i delikatnie spulchniona. Zadbaj również o systematyczne odłamywanie przekwitłych kwiatków. Aby zapobiec przemarzaniu roślin, na zimę przykryj cebulki kwiatów słomą, korą lub iglastymi gałązkami.
Kosaciec i krokus – popularne kwiaty do ogrodu na wiosnę
Kosaciec, znany również jako irys, to trudny w uprawie kwiat wiosenny. Sadzenie rośliny przypada na sierpień / wrzesień. Kosaciec jest pięknym, ale niełatwym w hodowli kwiatem. Poszczególne gatunki irysów mają duże potrzeby. Dla przykładu irys bródkowy musi rosnąć w słońcu, koniecznie w wilgotnej i nieco kwaśnej ziemi o małej przepuszczalności. Inaczej nie będzie mógł się prawidłowo rozwinąć. Z kolei irys syberyjski musi mieć zapewnione słoneczne, ewentualnie półcieniste miejsce. Najlepiej zapewnić mu kwaśne podłoże, które będzie charakteryzować się niezbyt dużą przepuszczalnością. Gdy łodygi przekwitną, należy je odciąć. Zostawić w ziemi można jedynie cebulki kwiatów. Na szczęście zimą nie trzeba przejmować się ocieplaniem kosaćców, ponieważ niska temperatura nie wpływa źle na ich rozwój. Warto podkreślić, że ogromnym plusem irysów jest szybki rozwój. Dzięki temu już po kilku latach w ogrodzie pojawią się piękne, bujne kępy roślin.
Krokus to popularny kwiat, który od lat zachwyca w polskich ogrodach. Wczesnowiosenna roślina kwitnie od marca do kwietnia. Czasami pojawia się obok przebiśniegów. Krokus fantastycznie wygląda w kępie. Dobrze prezentuje się na brzegach rabat, trawniku i skalniakach. Warto posadzić roślinę pod drzewem, zwłaszcza że wspaniale dopełnia aranżację ogrodu z niektórymi gatunkami. Krokusy dzielą się na kilkadziesiąt odmian, które różnią się kolorami. Dzięki temu ogród na wiosnę może stać się prawdziwie kolorowym miejscem, które zachwyci każdego gościa. Krokusy powinno się sadzić wczesną jesienią, korzystając z próchniczej ziemi. Musi być również przepuszczalna i wilgotna, a także o neutralnym odczynie. Po przekwitnięciu roślina może zimować w ziemi. Co 4 lata powinno się jednak wykopać i przesuszyć kwiat do czasu ponownego sadzenia. Co w przypadku, gdy na dworze panuje susza? Wówczas nie możesz zapomnieć o regularnym nawadnianiu krokusów.
Najciekawsze wiosenne kwiaty w ogrodzie – przegląd roślin
Hiacynt, prymulka, anemon – rośliny wiosenne do każdego ogrodu
Wśród wiosennych kwiatów warto wymienić hiacynty, czyli jedne z najbardziej kolorowych roślin. Niektórzy Polacy dawniej uwielbiali hodować hiacynty w mieszkaniach na parapecie okna. Okazuje się jednak, że roślina świetnie poradzi sobie również w ogrodzie. Mimo że cieszy wyglądem maksymalnie do 3 tygodni, warto roślinę uprawiać – zwłaszcza w kolorowej kępie. Możesz skomponować hiacynty z pierwiosnkami lub narcyzami. Spróbuj posadzić kwiaty w słonecznym miejscu, które będzie osłonięte od wiatru. Zadbaj o przepuszczalną, wilgotną i żyzną glebę dla hiacyntów. Wczesną wiosną, zanim posadzisz rośliny, pozbądź się chwastów, spulchnij i nawieź podłoże azotem.
Kolejnym hitem wśród wiosennych kwiatów jest prymulka, większości znana jako pierwiosnek. Roślina kwitnie między marcem a lipcem. Preferuje zacienione stanowisko. Prymulka dzieli się na wiele różnorodnych odmian, które charakteryzują się przepięknymi kolorami. Warto ozdobić roślinami skalniaki oraz rabaty. Mimo że każdy gatunek prymulki ma swoje potrzeby, większość lubi przepuszczalną i wilgotną ziemię. Powinna być również próchnicza. Nie można jednak zapominać, że część odmian będzie preferować ciężką i gliniastą glebę. Właśnie dlatego pierwiosnki nie stanowią najłatwiejszych roślin do hodowania. Jeśli chcesz stworzyć z nich piękną aranżację, posadź prymulki po kilka sztuk w niewielkich kępach.
Zwróć również uwagę na anemony, czyli zawilce. Kwiaty dzielą się na różne odmiany – zarówno uprawne, jak i dziko rosnące. Trzeba jednak zachować ostrożność przy ich sadzeniu i pielęgnacji, ponieważ niektóre gatunki są trujące. Anemony fantastycznie prezentują się w wiosennym ogrodzie obok narcyzów, szafirków i tulipanów. Wśród zawilców szczególną popularnością cieszy się odmiana wielkokwiatowa. Anemon najlepiej rośnie w półcieniu, koniecznie w wapiennej i wilgotnej ziemi. W Polsce znamy też zawilce gajowe, które mogą pięknie prezentować się pod wysokimi drzewami. Należy jednak zadbać o suchą i wilgotną glebę dla tych roślin. Niezwykle ciekawy jest także zawilec wieńcowy. Charakteryzuje się kolorowymi kwiatami. Do życia potrzebuje słonecznego stanowiska i wilgotnej, żyznej gleby. Wśród ozdobnych anemonów na uwagę zasługuje zawilec japoński. Obradza w ogromne, różowe kwiaty i osiąga maksymalnie 1 m wysokości. Nieco wyższe rosą zawilce mieszańcowe. Oba gatunki preferują półcień, próchniczą i wilgotną glebę.
Kwiaty, które warto hodować wiosną – tulipany, narcyzy i szafirki
Ciężko wyobrazić sobie wiosnę bez tulipanów. To jedne z najbardziej efektownych roślin w wiosennym ogrodzie, które pojawiają się długo przed tym, nim zazielenią się niektóre krzewy. Tulipany poleca się sadzić w kępach, mieszając odmiany i zestawiając ze sobą różne kolory. Kwiaty doskonale prezentują się na rabatach. W marcu pojawiają się pierwsze tulipany, np. Kaufmana. To niskie kwiaty, które wyróżniają się rozłożystymi płatkami. Następnie w ogrodzie rosną tulipany Fostera, a także Griega. W kwietniu można już zauważyć zupełnie inne odmiany, m.in. Triumph i Darwina. Jeśli najbardziej interesują cię odmiany dekoracyjne, pomyśl o tulipanach papuzich. To najbardziej charakterystyczne tulipany na wiosnę, które zaskakują falbaniastymi płatkami. Bardzo ciekawymi wzorami wyróżniają się również tulipany Rembrandta. Tulipany nie mają wysokich wymagań. Preferują słoneczne miejsca, lekko wilgotną ziemię i przepuszczalne podłoże o niewysokiej kwasowości.
Narcyzy nazywane są często żonkilami, choć tak naprawdę to tylko podgatunek kwiatów. Żółte narcyzy pięknie komponują się z innymi roślinami na rabatach. Możesz ozdobić nimi skalniaki. Warto dodać, że uprawa żonkili nie należy do najtrudniejszych. Wymagania kwiatów są podobne, niezależnie od gatunku. Rośliny dobrze czują się w słońcu. Możesz jednak sadzić je również pod krzewami i drzewami. Zadbaj o przepuszczalną i żyzną glebę dla żonkili. Nie może być zbyt wilgotna, ponieważ doprowadzić to może do zgnicia cebulek kwiatowych. Zwróć też uwagę na szafirki. To niewielkie, niebieskie kwiatki, które przypominają dzwonki. Dzięki różnorodnym odmianom szafirków można stworzyć ciekawe kompozycje na skalniakach, brzegach rabat i wzdłuż alejek w ogrodzie. Warto łączyć kwiaty z innymi gatunkami. Wśród najpopularniejszych szafirków wyróżnia się groniasty i armeński. Zadbaj jednak o słoneczne, ewentualnie półcieniste stanowisko dla kwiatów. Podłoże powinno być przepuszczane, próchnicze i delikatnie wilgotne. Właśnie w takiej glebie szafirki wyrosną w wiosennym ogrodzie, ozdabiając go niesamowitymi kolorami i lśniąc jak najcenniejsze klejnoty.