Wiosenne kwiaty

Ilustracja wiosenne kwiaty

Wiosenne kwiaty to jedne z najważniejszych symboli ulubionej pory roku. Dzięki nim ogród z pewnością stanie się kolorowy na wiosnę. Wśród popularnych kwiatów wyróżnia się m.in. śnieżyczka przebiśnieg, krokus i pierwiosnek. Niektóre kwiaty wiosenne są trudne w uprawie. Inne polecane nawet amatorom ogrodnictwa. Jeśli chcesz pochwalić się nietuzinkowym ogrodem na wiosnę, warto zaopatrzyć się w odmiany roślin, dzięki którym każdy zwróci uwagę na ogródek.

Filtry0

Wiosenne kwiaty

Wiosenne kwiaty - pozostałe

Wiosenne kwiaty – popularne odmiany kwiatów, kwitnących wczesną wiosną

Wiosenne kwiaty do ogrodu z pewnością sprawdzą się, jeśli chcesz mieć w nim najładniejsze rośliny. To właśnie wczesnowiosenne kwiaty wspaniale nadają się do ogrodu. Warto zwrócić uwagę na ogrodowe okazy kwitnące wiosną, które są popularne w naszym kraju. Które odmiany są naprawdę piękne? Jakie uznawane są za proste w uprawie? Sprawdź najważniejsze informacje na temat wiosennych kwiatów.

Wiosenne kwiaty ogrodowe – najładniejsze rośliny kwitnące wiosną

Bratek ogrodowy i śnieżyczka przebiśnieg – piękne kwiaty na wiosnę

Bratek ogrodowy to przepiękny wiosenny kwiat, którego sadzenie przypada na kwiecień / maj. Większość ogrodników zna roślinę nie tylko pod nazwą „bratek”, ale również „fiołek ogrodowy”. Nie da się zaprzeczyć – to jeden z najładniejszych kwiatów na rabaty. Nietuzinkowy jest zwłaszcza kwiatostan rośliny, składający się z kolorowych i aksamitnych płatków. Niektórzy wykorzystują bratki jako elementy kwiatowych dywanów, a także obwódek alejek. To wyjątkowo urodziwa roślina, która kwitnie od marca do czerwca. Nie dość, że pięknie się prezentuje, to w dodatku nie jest trudna w pielęgnacji. Bratek ogrodowy najlepiej rośnie w słońcu. Jeśli zadbasz o dobre warunki rozwojowe dla bratka, na pewno będzie kwitł intensywnie i długo. Wystarczy postarać się o delikatnie wilgotną glebę dla rośliny, koniecznie z domieszką kompostu. Unikaj jednak zraszania liści, jak robi się w przypadku wielu innych wiosennych roślin. Może to doprowadzić do grzybicy bratków.

Kolejną interesującą rośliną ogrodową jest śnieżyczka przebiśnieg. To pierwszy wiosenny kwiat, jaki pojawia się w ogrodzie. Właśnie dlatego często nazywa się śnieżyczki przebiśniegi roślinami, które zwiastują koniec zimy. Kwiaty wyglądają spod śniegu w lutym, ozdabiając go w białe i delikatne kwiatki. Najczęściej rosną w kępach, stając się ozdobą zielonej murawy. Można też uczynić z przebiśniegów element kwiatowego dywanu. Nie są to rośliny trudne do posadzenia, ponieważ śnieżyczki przebiśniegi to kwiaty cebulowe. Warto jednak wysiewać kwiaty nie tylko przez cebulki, ale również z nasion – najlepiej późnym latem lub wczesną jesienią. Rośliny mogą też wysiać się samodzielnie. Przebiśniegi na początku potrzebują dużo światła, aby mogły się prawidłowo rozwinąć. Później wolą bardziej cieniste miejsca. Właśnie dlatego dobrym pomysłem jest sadzenie kwiatów pod krzewami lub drzewami, gdzie śnieżyczki ukryją się latem przed promieniami słońca. Zadbaj także o jak najlepsze podłoże dla kwiatów – powinno być wilgotne, próchnicze i o obojętnym odczynie. Aby przebiśniegi mogły zdrowo i obficie urosnąć, ziemia wokół cebulek powinna zostać odchwaszczona i delikatnie spulchniona. Zadbaj również o systematyczne odłamywanie przekwitłych kwiatków. Aby zapobiec przemarzaniu roślin, na zimę przykryj cebulki kwiatów słomą, korą lub iglastymi gałązkami.

Kosaciec i krokus – popularne kwiaty do ogrodu na wiosnę

Kosaciec, znany również jako irys, to trudny w uprawie kwiat wiosenny. Sadzenie rośliny przypada na sierpień / wrzesień. Kosaciec jest pięknym, ale niełatwym w hodowli kwiatem. Poszczególne gatunki irysów mają duże potrzeby. Dla przykładu irys bródkowy musi rosnąć w słońcu, koniecznie w wilgotnej i nieco kwaśnej ziemi o małej przepuszczalności. Inaczej nie będzie mógł się prawidłowo rozwinąć. Z kolei irys syberyjski musi mieć zapewnione słoneczne, ewentualnie półcieniste miejsce. Najlepiej zapewnić mu kwaśne podłoże, które będzie charakteryzować się niezbyt dużą przepuszczalnością. Gdy łodygi przekwitną, należy je odciąć. Zostawić w ziemi można jedynie cebulki kwiatów. Na szczęście zimą nie trzeba przejmować się ocieplaniem kosaćców, ponieważ niska temperatura nie wpływa źle na ich rozwój. Warto podkreślić, że ogromnym plusem irysów jest szybki rozwój. Dzięki temu już po kilku latach w ogrodzie pojawią się piękne, bujne kępy roślin.

Krokus to popularny kwiat, który od lat zachwyca w polskich ogrodach. Wczesnowiosenna roślina kwitnie od marca do kwietnia. Czasami pojawia się obok przebiśniegów. Krokus fantastycznie wygląda w kępie. Dobrze prezentuje się na brzegach rabat, trawniku i skalniakach. Warto posadzić roślinę pod drzewem, zwłaszcza że wspaniale dopełnia aranżację ogrodu z niektórymi gatunkami. Krokusy dzielą się na kilkadziesiąt odmian, które różnią się kolorami. Dzięki temu ogród na wiosnę może stać się prawdziwie kolorowym miejscem, które zachwyci każdego gościa. Krokusy powinno się sadzić wczesną jesienią, korzystając z próchniczej ziemi. Musi być również przepuszczalna i wilgotna, a także o neutralnym odczynie. Po przekwitnięciu roślina może zimować w ziemi. Co 4 lata powinno się jednak wykopać i przesuszyć kwiat do czasu ponownego sadzenia. Co w przypadku, gdy na dworze panuje susza? Wówczas nie możesz zapomnieć o regularnym nawadnianiu krokusów.

Najciekawsze wiosenne kwiaty w ogrodzie – przegląd roślin

Hiacynt, prymulka, anemon – rośliny wiosenne do każdego ogrodu

Wśród wiosennych kwiatów warto wymienić hiacynty, czyli jedne z najbardziej kolorowych roślin. Niektórzy Polacy dawniej uwielbiali hodować hiacynty w mieszkaniach na parapecie okna. Okazuje się jednak, że roślina świetnie poradzi sobie również w ogrodzie. Mimo że cieszy wyglądem maksymalnie do 3 tygodni, warto roślinę uprawiać – zwłaszcza w kolorowej kępie. Możesz skomponować hiacynty z pierwiosnkami lub narcyzami. Spróbuj posadzić kwiaty w słonecznym miejscu, które będzie osłonięte od wiatru. Zadbaj o przepuszczalną, wilgotną i żyzną glebę dla hiacyntów. Wczesną wiosną, zanim posadzisz rośliny, pozbądź się chwastów, spulchnij i nawieź podłoże azotem.

Kolejnym hitem wśród wiosennych kwiatów jest prymulka, większości znana jako pierwiosnek. Roślina kwitnie między marcem a lipcem. Preferuje zacienione stanowisko. Prymulka dzieli się na wiele różnorodnych odmian, które charakteryzują się przepięknymi kolorami. Warto ozdobić roślinami skalniaki oraz rabaty. Mimo że każdy gatunek prymulki ma swoje potrzeby, większość lubi przepuszczalną i wilgotną ziemię. Powinna być również próchnicza. Nie można jednak zapominać, że część odmian będzie preferować ciężką i gliniastą glebę. Właśnie dlatego pierwiosnki nie stanowią najłatwiejszych roślin do hodowania. Jeśli chcesz stworzyć z nich piękną aranżację, posadź prymulki po kilka sztuk w niewielkich kępach.

Zwróć również uwagę na anemony, czyli zawilce. Kwiaty dzielą się na różne odmiany – zarówno uprawne, jak i dziko rosnące. Trzeba jednak zachować ostrożność przy ich sadzeniu i pielęgnacji, ponieważ niektóre gatunki są trujące. Anemony fantastycznie prezentują się w wiosennym ogrodzie obok narcyzów, szafirków i tulipanów. Wśród zawilców szczególną popularnością cieszy się odmiana wielkokwiatowa. Anemon najlepiej rośnie w półcieniu, koniecznie w wapiennej i wilgotnej ziemi. W Polsce znamy też zawilce gajowe, które mogą pięknie prezentować się pod wysokimi drzewami. Należy jednak zadbać o suchą i wilgotną glebę dla tych roślin. Niezwykle ciekawy jest także zawilec wieńcowy. Charakteryzuje się kolorowymi kwiatami. Do życia potrzebuje słonecznego stanowiska i wilgotnej, żyznej gleby. Wśród ozdobnych anemonów na uwagę zasługuje zawilec japoński. Obradza w ogromne, różowe kwiaty i osiąga maksymalnie 1 m wysokości. Nieco wyższe rosą zawilce mieszańcowe. Oba gatunki preferują półcień, próchniczą i wilgotną glebę.

Kwiaty, które warto hodować wiosną – tulipany, narcyzy i szafirki

Ciężko wyobrazić sobie wiosnę bez tulipanów. To jedne z najbardziej efektownych roślin w wiosennym ogrodzie, które pojawiają się długo przed tym, nim zazielenią się niektóre krzewy. Tulipany poleca się sadzić w kępach, mieszając odmiany i zestawiając ze sobą różne kolory. Kwiaty doskonale prezentują się na rabatach. W marcu pojawiają się pierwsze tulipany, np. Kaufmana. To niskie kwiaty, które wyróżniają się rozłożystymi płatkami. Następnie w ogrodzie rosną tulipany Fostera, a także Griega. W kwietniu można już zauważyć zupełnie inne odmiany, m.in. Triumph i Darwina. Jeśli najbardziej interesują cię odmiany dekoracyjne, pomyśl o tulipanach papuzich. To najbardziej charakterystyczne tulipany na wiosnę, które zaskakują falbaniastymi płatkami. Bardzo ciekawymi wzorami wyróżniają się również tulipany Rembrandta. Tulipany nie mają wysokich wymagań. Preferują słoneczne miejsca, lekko wilgotną ziemię i przepuszczalne podłoże o niewysokiej kwasowości.

Narcyzy nazywane są często żonkilami, choć tak naprawdę to tylko podgatunek kwiatów. Żółte narcyzy pięknie komponują się z innymi roślinami na rabatach. Możesz ozdobić nimi skalniaki. Warto dodać, że uprawa żonkili nie należy do najtrudniejszych. Wymagania kwiatów są podobne, niezależnie od gatunku. Rośliny dobrze czują się w słońcu. Możesz jednak sadzić je również pod krzewami i drzewami. Zadbaj o przepuszczalną i żyzną glebę dla żonkili. Nie może być zbyt wilgotna, ponieważ doprowadzić to może do zgnicia cebulek kwiatowych. Zwróć też uwagę na szafirki. To niewielkie, niebieskie kwiatki, które przypominają dzwonki. Dzięki różnorodnym odmianom szafirków można stworzyć ciekawe kompozycje na skalniakach, brzegach rabat i wzdłuż alejek w ogrodzie. Warto łączyć kwiaty z innymi gatunkami. Wśród najpopularniejszych szafirków wyróżnia się groniasty i armeński. Zadbaj jednak o słoneczne, ewentualnie półcieniste stanowisko dla kwiatów. Podłoże powinno być przepuszczane, próchnicze i delikatnie wilgotne. Właśnie w takiej glebie szafirki wyrosną w wiosennym ogrodzie, ozdabiając go niesamowitymi kolorami i lśniąc jak najcenniejsze klejnoty.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto