Wysokie byliny

Ilustracja wysokie byliny

Wysokie byliny to ciekawe rośliny do ogrodu. Jeśli postawisz na wieloletnie okazy, mogą zakwitnąć o każdej porze roku. Wysokie odmiany bylin zaprezentują się przepięknie w każdym ogrodzie, podkreślając dowolną aranżację. Rośliny te umożliwiają udekorowanie przestrzeni wokół domu, dzięki czemu zawsze wygląda niebanalnie. Wysokie byliny doskonale nadają się do zaakcentowania kluczowych elementów przestrzeni. Można je również uczynić główną ozdobą ogrodu. Wieloletnie wysokie byliny poradzą sobie w każdym ogrodzie, w większości warunków uprawnych.

Filtry0

Wysokie byliny

Wysokie byliny - pozostałe

Wysokie byliny – najładniejsze rośliny ogrodowe. Jakie gatunki wybrać?

Wysokie byliny to piękne rośliny ozdobne. Bardzo wysokie kwiaty świetnie sprawdzają się do ogrodu. Niektóre długo kwitnące rośliny mogą całkiem zmienić aranżację w ogrodzie. Jakie rośliny ogrodowe nadają się na słońce? Które wieloletnie okazy są najładniejsze? Sprawdź przydatne informacje o wysokich bylinach.

Polecane wysokie byliny do ogrodu – sprawdź najładniejsze odmiany

Zimozielone kwiaty ogrodowe – warto zwrócić na nie uwagę!

Byliny zimozielone mogą ozdabiać ogród dosłownie przez cały rok. Właśnie dlatego są jednymi z najczęściej wybieranych roślin ogrodowych przez ludzi. Wniosą rzucają bardzo dużo koloru, nawet w najbardziej zacienione miejsca. Dzięki swojej wielkości mogą także ochronić posesję przed wzrokiem natrętnych sąsiadów i przypadkowych ludzi. Byliny zimozielone potrafią w efektowny sposób ozdobić ogród np. kolorowymi liśćmi. Dlaczego warto sadzić byliny w ogrodzie i co warto wiedzieć na temat zimozielonych odmian? Większość bylin pod koniec sezonu wegetacyjnego chowa się do ziemi. Dzięki temu oszczędzają energię, aby przetrwać kolejny sezon. A sprawą tego, że byliny przez zimę zachowują liście, mogą pełnić funkcję przepięknej ozdoby zimowej. Wiele z nich (np. paproć) może przetrwać w niskiej temperaturze. Warto dodać, że paproć jest byliną naprawdę wysoką – może osiągnąć ok. 1 m wysokości. Poza tym wiele odmian długo żyje. Wśród nich wyróżniają się języczniki ze swoimi pełnymi, ciemnozielonymi liśćmi. Na szczególną uwagę zasługują też paprotniki z pierzastymi, lśniącymi bukietami liści.

Sadząc byliny zimozielone latem, na zimę zachowują swój kolor liści. Dzięki temu ogród zawsze będzie pięknie się prezentował – w końcu zimozielone byliny są długo kwitnące! Jednymi z przykładowych bylin zachowujących zielone liście zimą są zawciąg i żagwin. Istnieje też mnóstwo bylin o szarozielonych liściach (np. santolina). Nie można jednak zapominać o podlewaniu roślin zimozielonych – nie tylko latem, ale i zimą. Byliny wyparowują wodę o każdej porze roku. Aby dostarczać roślinom wody przez korzenie, należy wykorzystywać więc odwilżowe dni. Zimą warto zabezpieczyć mniej trwałe okazy bylin przed siarczystym mrozem. Wśród wysokich zimozielonych bylin wyróżnić można kilka ciekawych okazów:

  • Krwawnik pospolity – długo kwitnąca bylina wieloletnia. Krwawnik pospolity zakwita w kwietniu i cieszy oczy ciemnozielonymi liśćmi aż do października. Każdy pęd byliny zakończony jest kolorowymi kwiatostanami. Krwawnik ogrodowy rośnie maksymalnie do 80 cm. Świetnie wygląda w grupowych nasadzeniach.
  • Trzykrotka Andersona – popularna kępiasta bylina, która rośnie nawet ok. 90 cm wysokości. Roślina jest mocno ulistniona. Obradza w ozdobne kwiaty, które na pędach pojawiają się w maju i rozkwitają aż do września. Co ciekawe, zamykają się przy pochmurnej pogodzie. Trzykrotki Andersona to byliny wieloletnie. Aby mogły się jednak prawidłowo rozwijać, wymagają dość żyznego podłoża. Trzykrotka Andersona najładniej wygląda w małych grupach. Po przekwitnięciu wymaga przycięcia.
  • Trytoma groniasta – wysoka bylina, uznawana za egzotyczną. Roślina może osiągnąć nawet 100 cm wysokości. Kwitnie od czerwca do września. Wymaga jednak żyznej gleby i słonecznego miejsca do rozwoju. Najkorzystniej prezentuje się w grupowych nasadzeniach.
  • Odętka wirginijska – rośnie maksymalnie do 70 cm, zachwycając ozdobnymi pędami. Liście odętki wirginijskiej są ciemnozielone, a kwiaty białe lub różowe. Roślina kwitnie od czerwca do września. Odętka wirginijska ma niewielkie wymagania. Najlepiej sadzić ją na rabatach, koniecznie w grupowych nasadzeniach.

Jeśli hodujesz wysokie byliny zimozielone w ogrodzie, pamiętaj o kilku ważnych zasadach. Najlepszą porą sadzenia bylin odpornych na zimno jest wiosna. Rośliny muszą bowiem dobrze się ukorzenić, zanim nadejdzie zima. Ważne jest dla nich odpowiednio przygotowane stanowisko. Sadź byliny zimozielone tak, aby w pełni osłonić je przed słońcem i suchym wiatrem (np. włókniną). W czasie odwilży obficie podlewaj rośliny. Ziemia szybko wysycha, czego na pewno nie zaakceptują byliny.

Byliny wysokie rosnące w słońcu – z pewnością odmienią każdy ogród

Jeśli masz dużo słońca w ogrodzie, a przynajmniej wpada do niego na 5-6 godzin każdego dnia, warto rozejrzeć się za bylinami idealnymi na słońce. Byliny tego typu świetnie rozwijać się będą w skrzyniach, rabatach i donicach. Dzięki nim ogród będzie mienił się niesamowitymi kolorami o każdej porze roku. Staraj się jednak nie skupiać wyłącznie na jednym rodzaju bylinach lubiących słońce. Warto postawić na różnorodne odmiany, które mają np. podobny okres kwitnienia. Wówczas w rabacie nie będą się tworzyć brzydkie luki, gdy jeden okaz przestanie kwitnąć. Rabata z bylin wygląda świetnie, gdy oparta jest na trzech rzędach roślin. Wśród najczęściej polecanych bylin preferujących słońce wyróżnia się lawendę. To popularna roślina, która powinna mieć przepuszczalne podłoże wapienne. Po kwitnieniu należy systematycznie przycinać roślinę. Okazjonalnie powinno się ją również podlewać. Jeszcze jedną popularną o wysoką byliną lubiącą słońce jest pysznogłówka ogrodowa. Podstawowa odmiana rośnie nawet do 1 m wysokości. Pysznogłówka ogrodowa nie ma dużych wymagań, więc nawet amatorzy ogrodnictwa powinni z nią sobie nieźle poradzić.

Wysoką byliną uwielbiającą słońce jest także jeżówka. To bylina odporna na działanie promieni słonecznych. Możesz posadzić ją do ogrodu w kilku ciekawych kolorach – białym, czarnym lub cytrynowym. Roślina ma niskie wymagania, dzięki czemu amatorzy ogrodnictwa nie powinni mieć z nią żadnego problemu. Jeżówkę powinno się przesadzać co ok. 2-3 lata. Dzięki temu z pewnością będzie znacznie lepiej kwitnąć, przyciągając jednocześnie pożyteczne owady do ogrodu. Zwróć też uwagę na bylinę znaną jako kosmos. Idealnie nada się do ogrodu stylizowanego na wiejski. To długo kwitnąca roślina, która uwielbia słoneczne stanowiska. Rośnie do 1,5 m wysokości, zaliczając się do naprawdę wysokich bylin. Warto zaopatrzyć się również we floks wiechowaty, który najlepiej rozwija się w pełnym słońcu. W zależności od odmiany bylina rośnie od 60 do nawet 100 cm. Na rabacie powinno się sadzić floks w drugiej linii, żeby nie zasłaniał mniejszych roślin.

Kolorowe byliny w ogrodzie – dzięki nim ogród będzie wyglądał inaczej

Bardzo wysokie byliny do ogrodu, na które warto zwrócić uwagę

Byliny osiągające półtora lub nawet dwa metry wysokości uznawane są za jedne z największych, jakie można hodować w ogrodzie. Każdego roku takie byliny tracą części nadziemne jesienią, po czym zasypiają na zimę – jeśli nie są zimozielone. Wysokie byliny zaczynają od początku kwitnięcie dopiero wiosną. Obradzają wówczas w potężne pędy i ogromną ilość liści, wydając mnóstwo kwiatów. Właśnie tak rozwijają się przez wiele lat i się wciąż rozrastają – pod warunkiem skrupulatnej pielęgnacji. Pokazuje to, jak dużą energię do życia mają byliny. Świadczy to również o ich niesamowitych zdolnościach regeneracyjnych. Wysokie byliny pełny wzrost osiągają dopiero latem. Rozwój liści i pędów kwiatowych bylin jest interesującym zjawiskiem. Warto przyjrzeć się zwłaszcza odmianom, takim jak gunnera i rabarbar. Obie byliny mają naprawdę ogromne liście. Co jeszcze warto wiedzieć na temat innych wysokich bylin? Oto garść przydatnych informacji na ten temat:

  1. Niektóre byliny mają fioletowe kwiatostany, np. czosnek olbrzymi. Roślina osiąga maksymalnie półtora metra wysokości. Wyróżnia się wąskimi liśćmi, które niestety szybko zamierają.
  2. Ciekawą byliną jest pustynnik, którego kwiaty są niewielkie, a liście niemal niezauważalne. Wszystko przez kwiatostan osiągający nawet 2 m wielkości.
  3. Popularnością cieszą się również lilie, takie jak lilie azjatyckie i tzw. orienpety. Rosną do ok. 2 m wysokości, ciesząc oczy wielobarwnymi kwiatami.
  4. Uroda niektórych kwiatów doskonale pasuje do zielonych części bylin. Za przykład posłużyć może makleja, której pędy są szare i pokryte przepięknie wykrojonymi liśćmi. Różowe kwiaty rośliny skupione są w wiechach, a bylina urosnąć może od 2 do nawet 2,5 m wysokości.
  5. Na uwagę zasługują również miskanty, które zadziwiają długimi liśćmi. Są zaskakujące, ponieważ np. szumią podczas wiania wiatru. Są również bardzo wysokie, tworzące rozrośnięte kępy. Przy jesieni nad liśćmi miskantów wyrastają puchate kłosy.

Warto dodać, że wysokie byliny powinno się wybierać, mając na uwadze światło wpadające do ogrodu. Jeśli stanowisko znajduje się w słońcu, możesz wybrać np. jukę karolińską. To roślina wypuszczająca tuż przy ziemi śliczne, szablaste liście. Latem z kolei pojawiają się u niej sztywne pędy, najczęściej zakończone ogromnymi kwiatostanami w kolorze kości słoniowej. Bylinę powinno się hodować na piaszczystej i suchej glebie. Na uwagę zasługują też słoneczniki rosnące od 2 do 2,5 m wysokości. Mało wymagają, dlatego polecane są osobom z niewielkimi zdolnościami do pielęgnowania roślin. Możesz też spróbować z hodowlą ostróżek, które osiągają ok. 1,5  wysokości.

Wysokie byliny do cienia oraz odporne na suszę

Wysokie byliny pasują również do cienia. Niektóre z nich znajdą swoje miejsce pod koronami drzew. W maju rozkwita np. parzydło leśne, które może urosnąć od 1,5 do 2 m wysokości. Podobnie rośnie długosz królewski, będący doskonałym elementem naturalistycznych ogrodów. W cieniu posadzić możesz tawułkowca tarczowatego, szczycącego się koliście uformowanymi liśćmi. Zachwycić może również lilia himalajska, wypuszczająca ponad 2 m pędy z wielkimi kwiatami. Wysokie byliny, które lubią cień, można sadzić pojedynczo na rabacie – będą tam znakomicie się prezentować przez cały okres wegetacyjny. Idealnym przykładem jest słonecznik, który wspaniale koresponduje z naturalistycznymi i stylizowanymi na wiejskie ogrodami. Ciężko nie dostrzec bylin i nie zachwycić się nimi – zwłaszcza zestawiając z wielogatunkowymi kompozycjami.

Warto napomknąć także o roślinach odpornych na suszę. Są silnie rosnące i potrzebują dużo składników mineralnych, aby mogły prawidłowo się rozwijać. Powinieneś zasilać je ok. 3 razy wiosną i latem, zachowując minimum 2 tygodniowe odstępy. Świetnie sprawdzi się do tego nawóz dedykowany roślinom ogrodowym. Aby byliny nie szpeciły ogrodu zżółkniętymi liśćmi lub pędami, powinieneś je systematycznie wycinać. Zrób dokładnie to samo, gdy kwiaty bylin uschną. Dzięki temu nie tylko odbudujesz wizerunek ogrodu, ale też umożliwisz bylinom ponowne zakwitnięcie w kolejnym roku. Gdy dojdzie do długotrwałej suszy, powinieneś regularnie podlewać kwiaty. Aby nic nie stało się bylinom, gdy zawieje mocniejszy wiatr, warto je podeprzeć i przywiązać do solidnych podpór. Jeśli masz w ogrodzie starsze okazy, możesz je odmłodzić przez podział wczesną wiosną lub jesienią. Zapamiętaj, że niektóre wysokie byliny nie są w pełni mrozoodporne (np. gunnera). Na zimę okryj je zatem ściółką – świetnie sprawdzą się gałęzie drzew iglastych.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto