Wysokie byliny
-
Słonecznik bulwiastybyliny bylina z bulwą ozdobna
Słonecznik bulwiasty zyskał swoją powszechnie używaną nazwę "topinambur" przypadkowo i przez nieporozumienie. W 1613 roku kilku Indian z brazylijskiego plemienia Topinambá zostało przywiezionych do Paryża, gdzie mieli wykonywać tańce plemienne przed królewską rodziną Ludwika XIII. Wydarzenie było bardzo głośne i zupełnie przypadkowo, bez żadnego związku, skojarzono nazwę tego plemienia z równie egzotyczną rośliną od niedawna uprawianą w dworskich ogrodach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Sansewieria gwinejskabyliny sukulent roślina ozdobna
Sansewieria gwinejska zwana też wężownicą lub językami teściowej to sukulent pochodzący z Afryki. Ta niegdyś bardzo modna, a teraz powracająca do naszych domów, doniczkowa roślina nie jest wymagająca w uprawie — dobrze radzi sobie w przepuszczalnej, jednak żyznej glebie oraz na słonecznych lub jasnych stanowiskach. Nie wymaga, a nawet nie lubi częstego podlewania. Nadmiar zgromadzonej wody zatrzymuje w swoich mięsistych, jasno obrzeżonych liściach, dzięki czemu wytrzymuje dłuższe okresy suszy. Przy dobrej opiece wypuszcza pęd, na którym znajdują się kwiaty o delikatnym zapachu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Miskant chińskibyliny trawa trawa ozdobna
Egzotyczna trawa o nazwie miskant chiński jest piękną krewniaczką naszych zbóż i może stanowić efektowną ozdobę każdego ogrodu. Gęste kępy miskanta z ogromnymi wiechami kwiatów należą do najbardziej wyrazistych elementów ogrodowych kompozycji. Istnieje cala paleta odmian tego gatunku.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Grubosz jajowatybyliny sukulent roślina ozdobna
Jeśli ktoś szuka rośliny doniczkowej, która może przynieść szczęście i pieniądze, powinien rozpocząć uprawę grubosza jajowatego. W swojej afrykańskiej ojczyźnie dorasta do czterech metrów wysokości, ale w naszych domowych warunkach wygląda znacznie skromniej. Starsze drzewko szczęścia może nawet zakwitnąć.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Amarylis nadobnybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Amarylis jest prawdziwą gwiazdą pośród roślin doniczkowych. Nie bez powodu nosi imię pięknej pasterki z wierszy Wergiliusza. Na mocnej, pełnej łodydze rozwija do 12 pasteloworóżowych kielichów (są też odmiany o białych kwiatach). Często mylona z amarylisem zwartnica ma tylko 3-4 duże kwiaty na łodydze pustej w środku.
bylina Trudność uprawy: trudna
Wysokie byliny - pozostałe
-
Rabarbar kędzierzawybyliny byliny ogrodowe bylina warzywna
Rabarbar kędzierzawy jest długowieczną byliną warzywną, która może rosnąć w tym samym miejscu przez kilkanaście lat. Atrakcyjność rabarbaru wynika z jego walorów smakowych oraz tego, że jest dostępny już wczesną wiosną. W Chinach znany od ponad tysiąca lat, do naszej części Europy trafił w XVIII wieku.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Werbena patagońskabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Werbena patagońska albo argentyńska jest filigranową, efektowną rośliną rabatową. Latem kwitnie długo i obficie, wabiąc roje owadów. Zachwyca możliwością tworzenia różnorodnych kompozycji z innymi bylinami. W naszych warunkach zwykle przemarza, jednak odnawia się co roku z nasion.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Juka karolińskabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Juka karolińska wnosi do ogrodu powiew egzotyki. Jako roślina wiecznie zielona stanowi ozdobę przez cały rok. Szczególnie efektownie wygląda w okresie kwitnienia. Dodatkową zaletą jest duża odporność na suszę i mróz.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Czosnek olbrzymibyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Czosnek olbrzymi jest dekoracyjną byliną, rozwijającą kuliste kwiatostany o imponujących wymiarach powyżej 10 cm. Tym efektownym, purpurowofioletowym kulom zawdzięcza roślina swoją wielką popularność. Pochodzący ze stepów Iranu i Afganistanu czosnek zadomowił się w europejskich ogrodach pod koniec XIX wieku.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Tojad najmocniejszybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Rosnący dziko w górach i na podgórzu tojad niebieski jest zaliczany do klasyków ozdobnych bylin ogrodowych. Uroda oryginalnych, przypominających hełm kwiatów tojadu, łączy się z bardzo silną toksycznością całej rośliny. Jeśli w ogrodzie będą przebywać małe dzieci, lepiej zastąpić tę piękną bylinę bardziej bezpiecznym gatunkiem. Tojad niebieski jest długowieczny, a intensywność kwitnienia rośnie wraz z wiekiem.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Strelicja królewskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Efektowne i oryginalne w formie kwiaty strelicji królewskiej nawet laikowi trudno jest pomylić z inną rośliną. Nieco dziwnie i obco brzmiąca nazwa rodzajowa upamiętnia brytyjską królową Sophie Charlotte, urodzoną księżniczkę von Mecklenburg-Strelitz, żonę króla Jerzego III. Strelicja należy do najpiękniejszych roślin kwiatowych uprawianych w mieszkaniach.
bylina Trudność uprawy: trudna
-
Wrotycz pospolitybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Rodzimego pochodzenia wrotycz pospolity jest pozytywnym przykładem odwrotu w naszych ogrodach od nietypowych dla tutejszego klimatu roślin egzotycznych. Trudno przeoczyć tę bylinę o mocnej łodydze, podobnych do paproci liściach i jaskrawożółtych, guzikowatych kwiatach. Spłaszczone kwiatowe koszyczki tworzą efektowne, widoczne z daleka baldachy.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Lilia drzewiastabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Znane i cenione od niepamiętnych czasów lilie mają nadzwyczajną łatwość tworzenia mieszańców międzygatunkowych. Ogrodnicy stworzyli w ciągu wieków tysiące hybryd i kultywarów, które podzielono dla orientacji na 9 grup. Możliwe są oczywiście kombinacje międzygrupowe i w ten sposób, w wyniku krzyżowania lilii wschodnich (orientalnych) i trąbkowych, powstały hybrydy OT, nazywane liliami drzewiastymi.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Jeżówka purpurowabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Jeżówka purpurowa jest efektowną byliną na słoneczne rabaty. Jej duże koszyczki kwiatów przyciągają pszczoły i inne pożyteczne owady. Wyższe odmiany jeżówki purpurowej stanowią idealne tło dla innych bylin. Doskonale komponuje się z trawami ozdobnymi.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Palczatka cytrynowabyliny trawa trawa ozdobna
Trawa cytrynowa jest uprawiana w wielu krajach tropikalnych jako roślina przyprawowa i lecznicza. Soczyste podstawy liści są używane w kuchni, a długie, świeże źdźbła do przyrządzania orzeźwiających napojów. Wysokie, rozłożyste kępy trawy cytrynowej stanowią efektowną ozdobę ogrodów i tarasów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Begonia koralowabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Begonia koralowa zachwyca niezwykle ozdobnymi liśćmi dużego formatu i jaskrawymi koralowoczerwonymi gronami kwiatów. Ta fotogeniczna roślina doniczkowa wnosi do mieszkania powiew egzotyki. Begonia koralowa oraz begonia plamista są uznawane za nazwy synonimiczne.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Bylica pospolitabyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Trudno dzisiaj uwierzyć, że spotykana pospolicie na przydrożach, rowach i nieużytkach bylica pospolita była kiedyś uważana za "matkę wszystkich ziół" kuchennych i leczniczych. W średniowieczu uprawiano ją w każdym wiejskim i klasztornym ogrodzie. Służyła jako aromatyczna przyprawa oraz środek leczniczy o szerokim działaniu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Krwawnik pospolitybyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Krwawnik pospolity jest nie tylko atrakcyjną byliną rodzimego pochodzenia na rabaty, ale również znanym od starożytności ziołem leczniczym. Nazwa rodzajowa Achillea wywodzi się od imienia legendarnego bohatera wojny trojańskiej, który tę roślinę stosował do leczenia ran. Wyhodowano wiele odmian krwawnika o kwiatach czerwonych i różowych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Alstremeria pomarańczowabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pochodząca z Chile alstremeria pomarańczowa jest kłączową byliną o efektownych kwiatostanach utrzymujących się przez całe lato. Nazwa rodzajowa upamiętnia szwedzkiego botanika Claesa Alströmer'a. Chociaż ten gatunek jest najbardziej odporny na niskie temperatury, to i tak wymaga ochrony przed mrozem albo zimowania w pomieszczeniu.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Nawłoć kanadyjskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Nawłoć kanadyjska trafiła do Francji około 1644 roku. Przez długi czas pozostawała podziwianym rarytasem w ogrodach arystokratów. Do wiejskich ogrodów znalazła drogę dopiero w połowie XIX wieku, skąd szybko uciekła i stała się gatunkiem inwazyjnym. Rozrasta się w szybkim tempie i tworzy konkurencję dla rodzimych gatunków. Złotożółte wiechy kwiatów stanowią w ogrodzie ozdobę oraz źródło pokarmu dla owadów.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Ketmia bagiennabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Hibiskus kojarzy się zwykle z egzotyczną rośliną doniczkową albo kwitnącym krzewem ogrodowym. Hibiskus bylinowy, czyli ketmia bagienna, jest mniej znany od swoich krewniaków, ale równie efektowny. Główną ozdobę tworzą ogromne malwowate kwiaty, które rozwijają się pod koniec lata.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Strelicja Mikołajabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Strelicja Mikołaja jest rośliną o wyjątkowo arystokratycznej nazwie: nazwę rodzajową nadano jej na cześć brytyjskiej królowej Sophie Charlotte von Mecklenburg-Strelitz, a epitet gatunkowy upamiętnia Wielkiego Księcia Mikołaja Romanowa. Ta krewniaczka strelicji królewskiej ma również bardzo efektowne kwiaty, jednak utrzymane w mniej jaskrawych kolorach.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Liatra kłosowabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Liatra kłosowa jest amerykańską byliną, która przez całe lato rozwija w ogrodzie niezwykłe kwiatostany w formie długich i gęstych kłosów. W magiczny sposób przyciągają one nie tylko uwagę obserwatorów, ale również całe roje motyli. Kwiaty cięte liatry kłosowej długo utrzymują się w wazonie.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Floks wiechowatybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Ze swoimi pachnącymi kwiatami w jaskrawych kolorach floks wiechowaty należy do najbardziej dekoracyjnych bylin w ogrodzie. Mocne, sztywne łodygi wyrastają z krótkich kłączy, tworząc gęste kępy o wysokości ponad 100 cm. Liczne odmiany tego floksa wyróżniają się wielobarwnymi liśćmi i kolorowymi kwiatami (forma botaniczna ma kwiaty jasnoczerwone).
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Parzydło leśnebyliny bylina z kłączem kwiatowa
Parzydło leśne jest bardzo efektowną byliną rodzimego pochodzenia. Duże pierzaste liście i puszyste, wiechowate kwiatostany stanowią szczególną ozdobę ogrodu w miejscach zacienionych. Parzydło leśne jest rośliną dwupienną, przy czym kwiatostany żeńskie są czysto białe, a męskie kremowobiałe.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Miskant chiński 'Gracillimus'byliny trawa trawa ozdobna
Subtelne, pełne gracji źdźbła tej odmiany miskanta chińskiego, tworzą prawdziwą atrakcję rabaty. Gęste, zielone kępy dorastają do dwóch metrów wysokości. Niezwykłej urody trawa została wyhodowana przez niemieckiego ogrodnika i hodowcę bylin Karla Foerster'a.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Wieczornik damskibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Piękne kwiaty w dzień i czarujący aromat nocą — tak prezentuje się w ogrodzie wieczornik damski. Jasnopurpurowe kwiaty pachną szczególnie intensywnie wieczorem, przypominając zapach lewkonii albo fiołków. Przynależność wieczornika do rodziny kapustowatych sprawia, że jego kwiatostany podobne są do rzepaku albo gorczycy.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Bylica piołunbyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Bylica piołun jest ziołem leczniczym znanym od starożytności. O popularności rośliny świadczą liczne nazwy ludowe i regionalne w językach zarówno słowiańskich, jak i germańskich. Nazwa rodzajowa nawiązuje do Artemidy, bogini przyrody i łowów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Aloes drzewiastybyliny sukulent roślina ozdobna
Aloes drzewiasty, rosnący dziko w południowej Afryce, jest jednym z najbardziej znanych gatunków tego rodzaju. Oprócz wartości dekoracyjnej liści i kwiatów ma właściwości lecznicze. Jest jedną z najstarszych roślin leczniczych, szczególnie skuteczną w leczeniu oparzeń. Latem aloes drzewiasty może stanowić ozdobę tarasu lub balkonu.
bylina Trudność uprawy: średnia
-
Skrzydłokwiat Wallisabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Nazwa gatunkowa tego skrzydłokwiatu upamiętnia niemieckiego botanika Gustava Wallisa. Rzadki gatunek rośliny stał się bardzo popularny w uprawie doniczkowej dzięki wyhodowaniu licznych kultywarów. Różnią się one wysokością wzrostu oraz formą i kolorem liści, niektóre odmiany rozwijają duże i pachnące kwiaty. Atrakcyjny wygląd skrzydłokwiatu Wallisa zapewniają zarówno długo utrzymujące się kwiaty, jak i piękne, ciemnozielone liście.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Paciorecznik indyjskibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Ten gatunek paciorecznika trafił do Europy z Meksyku już w XVI wieku. Jego nazwa gatunkowa nie wynika z obszaru występowania, ale z błędnego nazwania Ameryki przez odkrywców Indiami Zachodnimi. Paciorecznik indyjski ze swoimi pięknymi kwiatami w jaskrawych kolorach wprowadza do każdego ogrodu powiew egzotyki.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Strelicja białabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Strelicja biała (synonim: Strelitzia augusta) jest jedną z trzech strelicji drzewiastych (obok Strelitzia caudata i Strelitzia nicolai), przypominającą wyglądem bananowce. W odróżnieniu od mylonej z nią strelicji nicolai ma prostsze kwiaty, bez kilku częściowych jeden na drugim. Nazwa gatunkowa odnosi się do koloru kwiatów.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Proso rózgowatebyliny trawa trawa ozdobna
Rosnące dziko na amerykańskiej prerii proso rózgowate, w naszych ogrodach jest okazałą trawą dekoracyjną. Od złotej żółci do miedzianej czerwieni — ciepłe jesienne barwy prosa ułatwiają pożegnanie z latem. Oprócz formy botanicznej istnieje wiele kultywarów różniących się wysokością wzrostu oraz barwą liści.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Krwawnica pospolitabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Krwawnica pospolita jest rośliną rodzimego pochodzenia, spotykaną na podmokłych łąkach i brzegach wód. Jej efektowne, jaskrawe kwiatostany są ozdobą ogrodu i magicznie przyciągają roje motyli i innych owadów. Z powodzeniem może konkurować z ozdobnymi bylinami sprowadzanymi z dalekich stron.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Skrzyp zimowybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Skrzyp zimowy jest rodzimym gatunkiem spotykanym w podmokłych lasach i na wilgotnych łąkach. Należy do bardzo dekoracyjnych roślin i w ogrodzie nie tylko efektownie wygląda, ale jest też odporny i mało wymagający. Wyprostowane, metrowej wysokości łodygi, przypominają pędy bambusa.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pelargonia bluszczolistnabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pelargonia kaskadowa jest nazwą grupy odmian hybryd pelargonii bluszczolistnej z innymi gatunkami. Wyróżnia się długimi, zwieszającymi się pędami, które tworzą efektowne kaskady kwiatów w skrzynkach i wiszących doniczkach. Dostępna jest szeroka paleta barw, w której brakuje tylko błękitu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Piwonia chińskabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Niezwykłą urodę piwonii chińskiej połączoną z długowiecznością ceniono na Dalekim Wschodzie już przed tysiącami lat. W pierwszych wiekach naszej ery Chińczycy rozróżniali wiele odmian hodowlanych tej kwiatowej byliny. Dzisiaj różnorodność kolorów i form piwonii chińskiej spełni życzenie każdego ogrodnika.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Miskant chiński 'Morning Light'byliny trawa trawa ozdobna
Atrakcyjna odmiana miskanta chińskiego, tworząca pełne wdzięku kępy o wysokości prawie dwóch metrów. Czerwonawe wiechy kwiatów pojawiają się późnym latem. 'Morning Light' wprowadził na rynek Kurt Bluemel, amerykański ogrodnik.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Wysokie byliny – najładniejsze rośliny ogrodowe. Jakie gatunki wybrać?
Wysokie byliny to piękne rośliny ozdobne. Bardzo wysokie kwiaty świetnie sprawdzają się do ogrodu. Niektóre długo kwitnące rośliny mogą całkiem zmienić aranżację w ogrodzie. Jakie rośliny ogrodowe nadają się na słońce? Które wieloletnie okazy są najładniejsze? Sprawdź przydatne informacje o wysokich bylinach.
Polecane wysokie byliny do ogrodu – sprawdź najładniejsze odmiany
Zimozielone kwiaty ogrodowe – warto zwrócić na nie uwagę!
Byliny zimozielone mogą ozdabiać ogród dosłownie przez cały rok. Właśnie dlatego są jednymi z najczęściej wybieranych roślin ogrodowych przez ludzi. Wniosą rzucają bardzo dużo koloru, nawet w najbardziej zacienione miejsca. Dzięki swojej wielkości mogą także ochronić posesję przed wzrokiem natrętnych sąsiadów i przypadkowych ludzi. Byliny zimozielone potrafią w efektowny sposób ozdobić ogród np. kolorowymi liśćmi. Dlaczego warto sadzić byliny w ogrodzie i co warto wiedzieć na temat zimozielonych odmian? Większość bylin pod koniec sezonu wegetacyjnego chowa się do ziemi. Dzięki temu oszczędzają energię, aby przetrwać kolejny sezon. A sprawą tego, że byliny przez zimę zachowują liście, mogą pełnić funkcję przepięknej ozdoby zimowej. Wiele z nich (np. paproć) może przetrwać w niskiej temperaturze. Warto dodać, że paproć jest byliną naprawdę wysoką – może osiągnąć ok. 1 m wysokości. Poza tym wiele odmian długo żyje. Wśród nich wyróżniają się języczniki ze swoimi pełnymi, ciemnozielonymi liśćmi. Na szczególną uwagę zasługują też paprotniki z pierzastymi, lśniącymi bukietami liści.
Sadząc byliny zimozielone latem, na zimę zachowują swój kolor liści. Dzięki temu ogród zawsze będzie pięknie się prezentował – w końcu zimozielone byliny są długo kwitnące! Jednymi z przykładowych bylin zachowujących zielone liście zimą są zawciąg i żagwin. Istnieje też mnóstwo bylin o szarozielonych liściach (np. santolina). Nie można jednak zapominać o podlewaniu roślin zimozielonych – nie tylko latem, ale i zimą. Byliny wyparowują wodę o każdej porze roku. Aby dostarczać roślinom wody przez korzenie, należy wykorzystywać więc odwilżowe dni. Zimą warto zabezpieczyć mniej trwałe okazy bylin przed siarczystym mrozem. Wśród wysokich zimozielonych bylin wyróżnić można kilka ciekawych okazów:
- Krwawnik pospolity – długo
kwitnąca bylina wieloletnia. Krwawnik pospolity zakwita w kwietniu i cieszy
oczy ciemnozielonymi liśćmi aż do października. Każdy pęd byliny zakończony
jest kolorowymi kwiatostanami. Krwawnik ogrodowy rośnie maksymalnie do 80 cm. Świetnie
wygląda w grupowych nasadzeniach.
-
Trzykrotka Andersona – popularna
kępiasta bylina, która rośnie nawet ok. 90 cm wysokości. Roślina jest mocno
ulistniona. Obradza w ozdobne kwiaty, które na pędach pojawiają się w maju i
rozkwitają aż do września. Co ciekawe, zamykają się przy pochmurnej pogodzie.
Trzykrotki Andersona to byliny wieloletnie. Aby mogły się jednak prawidłowo
rozwijać, wymagają dość żyznego podłoża. Trzykrotka Andersona najładniej
wygląda w małych grupach. Po przekwitnięciu wymaga przycięcia.
-
Trytoma groniasta – wysoka bylina,
uznawana za egzotyczną. Roślina może osiągnąć nawet 100 cm wysokości. Kwitnie
od czerwca do września. Wymaga jednak żyznej gleby i słonecznego miejsca do
rozwoju. Najkorzystniej prezentuje się w grupowych nasadzeniach.
- Odętka wirginijska – rośnie maksymalnie do 70 cm, zachwycając ozdobnymi pędami. Liście odętki wirginijskiej są ciemnozielone, a kwiaty białe lub różowe. Roślina kwitnie od czerwca do września. Odętka wirginijska ma niewielkie wymagania. Najlepiej sadzić ją na rabatach, koniecznie w grupowych nasadzeniach.
Jeśli hodujesz wysokie byliny zimozielone w ogrodzie, pamiętaj o kilku ważnych zasadach. Najlepszą porą sadzenia bylin odpornych na zimno jest wiosna. Rośliny muszą bowiem dobrze się ukorzenić, zanim nadejdzie zima. Ważne jest dla nich odpowiednio przygotowane stanowisko. Sadź byliny zimozielone tak, aby w pełni osłonić je przed słońcem i suchym wiatrem (np. włókniną). W czasie odwilży obficie podlewaj rośliny. Ziemia szybko wysycha, czego na pewno nie zaakceptują byliny.
Byliny wysokie rosnące w słońcu – z pewnością odmienią każdy ogród
Jeśli masz dużo słońca w ogrodzie, a przynajmniej wpada do niego na 5-6 godzin każdego dnia, warto rozejrzeć się za bylinami idealnymi na słońce. Byliny tego typu świetnie rozwijać się będą w skrzyniach, rabatach i donicach. Dzięki nim ogród będzie mienił się niesamowitymi kolorami o każdej porze roku. Staraj się jednak nie skupiać wyłącznie na jednym rodzaju bylinach lubiących słońce. Warto postawić na różnorodne odmiany, które mają np. podobny okres kwitnienia. Wówczas w rabacie nie będą się tworzyć brzydkie luki, gdy jeden okaz przestanie kwitnąć. Rabata z bylin wygląda świetnie, gdy oparta jest na trzech rzędach roślin. Wśród najczęściej polecanych bylin preferujących słońce wyróżnia się lawendę. To popularna roślina, która powinna mieć przepuszczalne podłoże wapienne. Po kwitnieniu należy systematycznie przycinać roślinę. Okazjonalnie powinno się ją również podlewać. Jeszcze jedną popularną o wysoką byliną lubiącą słońce jest pysznogłówka ogrodowa. Podstawowa odmiana rośnie nawet do 1 m wysokości. Pysznogłówka ogrodowa nie ma dużych wymagań, więc nawet amatorzy ogrodnictwa powinni z nią sobie nieźle poradzić.
Wysoką byliną uwielbiającą słońce jest także jeżówka. To bylina odporna na działanie promieni słonecznych. Możesz posadzić ją do ogrodu w kilku ciekawych kolorach – białym, czarnym lub cytrynowym. Roślina ma niskie wymagania, dzięki czemu amatorzy ogrodnictwa nie powinni mieć z nią żadnego problemu. Jeżówkę powinno się przesadzać co ok. 2-3 lata. Dzięki temu z pewnością będzie znacznie lepiej kwitnąć, przyciągając jednocześnie pożyteczne owady do ogrodu. Zwróć też uwagę na bylinę znaną jako kosmos. Idealnie nada się do ogrodu stylizowanego na wiejski. To długo kwitnąca roślina, która uwielbia słoneczne stanowiska. Rośnie do 1,5 m wysokości, zaliczając się do naprawdę wysokich bylin. Warto zaopatrzyć się również we floks wiechowaty, który najlepiej rozwija się w pełnym słońcu. W zależności od odmiany bylina rośnie od 60 do nawet 100 cm. Na rabacie powinno się sadzić floks w drugiej linii, żeby nie zasłaniał mniejszych roślin.
Kolorowe byliny w ogrodzie – dzięki nim ogród będzie wyglądał inaczej
Bardzo wysokie byliny do ogrodu, na które warto zwrócić uwagę
Byliny osiągające półtora lub nawet dwa metry wysokości uznawane są za jedne z największych, jakie można hodować w ogrodzie. Każdego roku takie byliny tracą części nadziemne jesienią, po czym zasypiają na zimę – jeśli nie są zimozielone. Wysokie byliny zaczynają od początku kwitnięcie dopiero wiosną. Obradzają wówczas w potężne pędy i ogromną ilość liści, wydając mnóstwo kwiatów. Właśnie tak rozwijają się przez wiele lat i się wciąż rozrastają – pod warunkiem skrupulatnej pielęgnacji. Pokazuje to, jak dużą energię do życia mają byliny. Świadczy to również o ich niesamowitych zdolnościach regeneracyjnych. Wysokie byliny pełny wzrost osiągają dopiero latem. Rozwój liści i pędów kwiatowych bylin jest interesującym zjawiskiem. Warto przyjrzeć się zwłaszcza odmianom, takim jak gunnera i rabarbar. Obie byliny mają naprawdę ogromne liście. Co jeszcze warto wiedzieć na temat innych wysokich bylin? Oto garść przydatnych informacji na ten temat:
- Niektóre byliny mają fioletowe kwiatostany, np. czosnek olbrzymi. Roślina osiąga maksymalnie półtora metra wysokości. Wyróżnia się wąskimi liśćmi, które niestety szybko zamierają.
- Ciekawą byliną jest pustynnik, którego kwiaty są niewielkie, a liście niemal niezauważalne. Wszystko przez kwiatostan osiągający nawet 2 m wielkości.
- Popularnością cieszą się również lilie, takie jak lilie azjatyckie i tzw. orienpety. Rosną do ok. 2 m wysokości, ciesząc oczy wielobarwnymi kwiatami.
- Uroda niektórych kwiatów doskonale pasuje do zielonych części bylin. Za przykład posłużyć może makleja, której pędy są szare i pokryte przepięknie wykrojonymi liśćmi. Różowe kwiaty rośliny skupione są w wiechach, a bylina urosnąć może od 2 do nawet 2,5 m wysokości.
- Na uwagę zasługują również miskanty, które zadziwiają długimi liśćmi. Są zaskakujące, ponieważ np. szumią podczas wiania wiatru. Są również bardzo wysokie, tworzące rozrośnięte kępy. Przy jesieni nad liśćmi miskantów wyrastają puchate kłosy.
Warto dodać, że wysokie byliny powinno się wybierać, mając na uwadze światło wpadające do ogrodu. Jeśli stanowisko znajduje się w słońcu, możesz wybrać np. jukę karolińską. To roślina wypuszczająca tuż przy ziemi śliczne, szablaste liście. Latem z kolei pojawiają się u niej sztywne pędy, najczęściej zakończone ogromnymi kwiatostanami w kolorze kości słoniowej. Bylinę powinno się hodować na piaszczystej i suchej glebie. Na uwagę zasługują też słoneczniki rosnące od 2 do 2,5 m wysokości. Mało wymagają, dlatego polecane są osobom z niewielkimi zdolnościami do pielęgnowania roślin. Możesz też spróbować z hodowlą ostróżek, które osiągają ok. 1,5 wysokości.
Wysokie byliny do cienia oraz odporne na suszę
Wysokie byliny pasują również do cienia. Niektóre z nich znajdą swoje miejsce pod koronami drzew. W maju rozkwita np. parzydło leśne, które może urosnąć od 1,5 do 2 m wysokości. Podobnie rośnie długosz królewski, będący doskonałym elementem naturalistycznych ogrodów. W cieniu posadzić możesz tawułkowca tarczowatego, szczycącego się koliście uformowanymi liśćmi. Zachwycić może również lilia himalajska, wypuszczająca ponad 2 m pędy z wielkimi kwiatami. Wysokie byliny, które lubią cień, można sadzić pojedynczo na rabacie – będą tam znakomicie się prezentować przez cały okres wegetacyjny. Idealnym przykładem jest słonecznik, który wspaniale koresponduje z naturalistycznymi i stylizowanymi na wiejskie ogrodami. Ciężko nie dostrzec bylin i nie zachwycić się nimi – zwłaszcza zestawiając z wielogatunkowymi kompozycjami.
Warto napomknąć także o roślinach odpornych na suszę. Są silnie rosnące i potrzebują dużo składników mineralnych, aby mogły prawidłowo się rozwijać. Powinieneś zasilać je ok. 3 razy wiosną i latem, zachowując minimum 2 tygodniowe odstępy. Świetnie sprawdzi się do tego nawóz dedykowany roślinom ogrodowym. Aby byliny nie szpeciły ogrodu zżółkniętymi liśćmi lub pędami, powinieneś je systematycznie wycinać. Zrób dokładnie to samo, gdy kwiaty bylin uschną. Dzięki temu nie tylko odbudujesz wizerunek ogrodu, ale też umożliwisz bylinom ponowne zakwitnięcie w kolejnym roku. Gdy dojdzie do długotrwałej suszy, powinieneś regularnie podlewać kwiaty. Aby nic nie stało się bylinom, gdy zawieje mocniejszy wiatr, warto je podeprzeć i przywiązać do solidnych podpór. Jeśli masz w ogrodzie starsze okazy, możesz je odmłodzić przez podział wczesną wiosną lub jesienią. Zapamiętaj, że niektóre wysokie byliny nie są w pełni mrozoodporne (np. gunnera). Na zimę okryj je zatem ściółką – świetnie sprawdzą się gałęzie drzew iglastych.