Wysokie kwiaty doniczkowe

Ilustracja wysokie kwiaty doniczkowe

Wysokie kwiaty doniczkowe – rośliny ozdobne, które szybko rosną i osiągają wysokość ponad 50-60 cm. Zwykle są to krzewy i karłowe drzewa. Do dużych rozmiarów dorastają też niektóre egzotyczne rośliny jednoliścienne i sukulenty. Wysokie kwiaty do salonu zwykle wybiera się ze względu na walory estetyczne. Dlatego często są to rośliny o ozdobnych liściach i oryginalnych kwiatach. Szczególnie dużo tego typu roślin należy do rodziny obrazkowatych. Oprócz tego wysokie kwiaty doniczkowe mogą mieć nietypowy wygląd, który przyciąga uwagę i dopełnia ekstrawagancji wnętrza np. kaktus, wilczomlecz trójżebrowy.

Filtry0

Wysokie kwiaty doniczkowe

Wysokie kwiaty doniczkowe - pozostałe

Wysokie kwiaty doniczkowe - jakie wysokie rośliny ozdobne wybrać do salonu?

Do dużego salonu dobrze jest wybrać rośliny, które będą wyraźnie widoczne i nadadzą charakter wnętrzu. Wysokie kwiaty doniczkowe doskonale nadają się do tej roli. Ożywiają przestrzeń, zwykle poprawiają też jakość powietrza, a przede wszystkim mogą zorganizować niezagospodarowany kawałek pokoju.

Jakie to wysokie kwiaty doniczkowe?

Szukając wysokich roślin możemy mieć wątpliwości od czego zacząć. W naturze wiele krzewów, drzew, a nawet niektóre trawy ozdobne, przekracza wysokość 2 metrów. W przypadku roślin do salonu w nowoczesnym budownictwie miejskim zwykle 2-2,5 metra to górna granica. Na trochę więcej mogą sobie pozwolić osoby posiadające mieszkanie w starej kamienicy lub designerski dom jednorodzinny z salonem obejmującym dwie kondygnacje i antresolą. Musimy też brać pod uwagę możliwości donicy. Wysokie kwiaty doniczkowe to będą takie, które są w stanie dorosnąć do sufitu w mieszkaniu. Dolna granica wzrostu waha się między 60 a 80 cm. Zwłaszcza jeżeli nie jest to ostateczna wysokość rośliny.

Z wizualnego punktu widzenia do wysokich roślin można zaliczyć również długie lub rozrastające się rośliny pnące, które mogą się piąć po pionowej kratce czy podporach.

Wybierając rośliny trzeba też pamiętać, że polskie warunki klimatyczne i zmniejszony dostęp do słońca zimą mogą spowolnić wzrost niektórych z nich. Do prawidłowego wzrostu niezbędna jest też pielęgnacja zgodnie z wymaganiami rośliny.

Wysokie rośliny do umieszczenia w donicach

Jakie duże rośliny ozdobne można umieścić w salonie? Żeby znaleźć roślinę, która będzie się nadawała do zorganizowania przestrzeni w salonie, warto znać nie tylko gatunki, ale konkretne odmiany. Czasami od selekcji specyficznych cech zależy wielkość i ozdobność danej rośliny. Oto kilka naszych propozycji roślin, które nadają się do ozdoby salonu:

 • Alokazja olbrzymia – chociaż nie jest największą przedstawicielką swojego rodzaju, to na warunki domowe jest wystarczająco duża. Alokazje dość szybko rosną, dlatego powinno się je umieszczać w donicach na wyrost. Rośliny przesadza się co 2-3 lata. W domu możemy się spodziewać docelowo 1 m wysokości. Za to ogromne liście po ok. 30 cm są doskonałą ozdobą do dużych pomieszczeń. Można ją ustawiać pojedynczo lub w domowej dżungli, z innymi roślinami tropikalnymi.
 • Dracena obrzeżona – niewielkie (jak na warunki naturalne) egzotyczne drzewko z rodziny szparagowatych. W domu rośnie dość wysoko, zwykle trzeba ją przycinać, bo osiąga 2-2,5 m. Poza tym dracena jest dość łatwa w uprawie. Jeżeli tylko nie przelejemy podłoża i zapewnimy jej odpowiedni drenaż, to powinna sobie poradzić. Rośliną podobną do draceny jest nolina, jednak rośnie powoli i nie przekracza raczej metra wysokości.
 • Monstera dziurawa – W naturze jest pnączem i może dorastać do 10 m. Jako roślina doniczkowa osiągnie do 2,5 m. Jeżeli ma szybko rosnąć, to trzeba ją nawozić w okresie od wiosny do jesieni. Tak jak u alokazji i innych obrazkowatych jej wielką zaletą są duże, ozdobne liście. W przypadku monstery są to prawdopodobnie najbardziej ikoniczne liście, chętnie reprodukowane jako element roślinny na obrazach, opakowaniach czy ubraniach. Mają charakterystyczne dziury i głębokie wcięcia między nerwami.
 • Wilczomlecz trójżebrowy – afrykański kuzyn naszych wilczomleczy bardziej przypomina kaktus niż roślinę liściastą (często jest sprzedawany jako wilczomlecz-kaktus, chociaż nie jest to prawidłowa nazwa). Rośnie dość szybko i może osiągać do 2 m wysokości. Wadą jest to, że nie kwitnie w uprawie domowej. Dobrze będzie się nadawał do minimalistycznych wnętrz, gdzie zbyt wybujałe kwiaty lub liście burzyłyby kompozycję.
 • Areka dypsis – jedna z trzech popularnych odmian palmy areka. Rośnie powoli, ale osiąga prawie 2 m wysokości. Z tego powodu, za odpowiednio wysoką opłatą, można kupić odchowane, wyższe okazy. Areka nie jest trudna w uprawie, ale wymaga rozproszonego światła i dużej wilgoci w powietrzu.

Wysokie rośliny domowe doskonale nadają się do uprawy pojedynczo. Można je jednak zebrać w domowy ogród lub tzw. miejską dżunglę. Dzięki temu w dużym pomieszczeniu spotęguje się efekt zazielenienia przestrzeni. W mieście może to być też dobry sposób na czyste powietrze w mieszkaniu.

Pnącza jako wysokie rośliny domowe

Wysokie kwiaty doniczkowe zwykle kojarzy się z roślinami, których łodyga lub pień zapewniają odpowiednią wielkość wzwyż. Jednak wiele pnączy z odpowiednimi podpórkami lub puszczonych po kratce (np. na ścianie) może spełniać podobną rolę. Odpowiednio ułożone pnącza zajmą mniej miejsca, dlatego są dobrą alternatywą do domu o nieco mniejszych wymiarach. Do klasycznych pnączy zalecanych do salonu należą:

 • Epipremnum aureum – klasyczne pnącze domowe i biurowe. Liście o sercowatym kształcie wyrastają na długiej roślinie. Może dorastać do kilku metrów długości. Jest łatwe w uprawie.
 • Filodendron pnący – podobnie jak epipremnum jest dość powszechnie hodowanym pnączem domowym. Szybko rośnie, niewiele wymaga. Jest nieco ciemniejszy i ma bardziej podłużne liście. W uprawie domowej dorasta do 3 m.
 • Bluszcz pospolity – uniwersalne pnącze do pomieszczeń i na zewnątrz. Nieduże, błyszczące liście sprawiają, że jest bardzo dekoracyjny. Nadaje się do uprawy w większych kompozycjach z kwiatami doniczkowymi.
 • Monstera Adansona (Monkey Mask) – początkowo krzaczasta, szybko zaczyna się rozrastać na długość. Trzeba jej zapewnić podpórki (nie jest rośliną zwisającą). W naturze dorasta do kilkudziesięciu metrów, ale w domu bez problemu osiągnie przynajmniej 1 m długości.

Podobny efekt „wysokiej” rośliny można uzyskać zawieszając pod sufitem albo stawiając na wysokiej półce doniczkę z pnączem rosnącym w dół. Do tego można wykorzystać również np. starca Rowleya, a nawet oplątwę brodaczkową. Ta ostatnia jest epifitem. Nie wymaga żyznej ziemi, ale trzeba jej zapewnić zraszanie i przewiewne miejsce.

Duże rośliny doniczkowe sprawiają, że salon staje się bardzie zielony, powietrze jest czystsze, a rozmowy ze znajomymi czy wypoczynek bardziej relaksują. Dlatego warto dodać kilka ciekawych wysokich roślin do swojej kolekcji.

Załóż kontoużytkownika
 • Komentuj pod własnym nickiem
 • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto