Wytrzymałe kwiaty na balkon

Ilustracja wytrzymałe kwiaty na balkon

Wytrzymałe kwiaty na balkon to gatunki, które wyróżniają się stosunkowo niskimi wymaganiami jeśli chodzi o podlewanie, nawożenie czy inne zabiegi pielęgnacyjne. To także gatunki, które mają bardzo długi okres kwitnienia i zdobią balkony przez dłuższy czas. Na liście wytrzymałych kwiatów na balkon pojawiają się zarówno rośliny ozdobne z liści, jak i kwitnące. Są to rośliny, które przez cały sezon, a nawet dłużej, zdobią balkon mimo przejściowych zaniedbań lub niesprzyjających warunków siedliskowych. Sprawdzają się także na tarasie.

Filtry0

Wytrzymałe kwiaty na balkon

Wytrzymałe kwiaty na balkon - pozostałe

Wytrzymałe kwiaty na balkon - popularne rośliny doniczkowe na balkon. Jakie wybrać?

Ukwiecone balkony są wspaniałą dekoracją. Jednak wiele osób rezygnuje z kupowania roślin balkonowych, wiedząc, że brak czasu czy częste wyjazdy sprawią, że balkon nie będzie wyglądał zbyt dobrze. Jest jednak wyjście z tej sytuacji: wytrzymałe kwiaty na balkon, czyli gatunki, które będą dobrze się rozwijać, nawet w razie zaniedbań czy błędów pielęgnacyjnych. Które rośliny na balkon są najbardziej wytrzymałe?

Jakie wytrzymałe rośliny na balkon wybrać?

Duża część popularnych roślin balkonowych, jak chociażby surfinie czy fuksje, są bardzo wymagające. Bez regularnego, nawet codziennego podlewania i nawożenia co 2-3 tygodnie, szybko marnieją i przestają kwitnąć, a nawet obumierają. Jest jednak duża grupa innych roślin ozdobnych, które mają o wiele mniejsze wymagania i na balkonie będzie im naprawdę wspaniale.

Rośliny na balkon, które są na tyle wytrzymałe, by nie było z nimi za dużo zachodu, to te, które dobrze radzą sobie w małych pojemnikach. Muszą mieć niewielki system korzeniowy, by nie zajmował dużo miejsca, ale na tyle silny, by nie było ryzyka, że podmuch wiatru je uszkodzi. Na balkonie jest najczęściej także więcej cienia lub wręcz przeciwnie – większe nasłonecznienie niż w ogrodzie. To musza być więc naprawdę mocno wytrzymałe rośliny, gatunki o minimalnych wymaganiach. Jest to szczególnie istotne dla osób, które nie mają czasu na zajmowanie się kwiatami balkonowymi, często wyjeżdżają lub po prostu o tym zapominają w natłoku innych spraw. Wybór bardziej wytrzymałych gatunków to gwarancja, że balkon będzie pięknie wyglądał przez długi czas.

Mało wymagające rośliny na zacieniony balkon

Begonia i koleus to najbardziej wytrzymałe rośliny doniczkowe. Uważa się tak, ponieważ są mało wymagające jeśli chodzi o poziom słońca. Dobrze rosną w cieniu, niestraszny im wiatr, nie wymagają obfitego podlewania, a za regularną pielęgnację odwdzięczają się najpiękniejszymi liśćmi i kwiatami.

Begonia ma wiele odsłon. W domach uprawiana jest Begonia Rex, na balkonach natomiast begonia semperflorens i begonia bulwiasta. Ta druga najlepiej sprawdzi się na zacienionym balkonie. Ma mocne łodygi i korzenie, więc żadne wichury jej niestraszne. Kwitnie bardzo długo – od maja aż do późnej jesieni, tworząc pojedyncze lub pełne kwiaty, czasami postrzępione (u odmian Fimbrata) lub zwisające (u odmian Pendula). Begonie te będą rosły także w słońcu. Naprawdę bardzo mało potrzebują, a przy tym są po prostu piękne. Odmiany mają różne kolory – czerwone, białe, różowe i żółte.

Koleus to druga z popularnych roślin doniczkowych. Koleusy to doniczkowe rośliny ozdobne uprawiane zarówno w domu, jak i na balkonie. Ma wspaniałe liście, które budową i fakturą przypominają pokrzywę. Są jednak o wiele piękniejsze – wielobarwne, mają wspaniałe plamki kolorów, na przykład intensywnie różowe, fioletowe lub jasnozielone. To odporne i mało wymagające rośliny – trzeba tylko zapewnić im stanowisko z daleka od mocnych promieni słońca, a świetnie sobie poradzą.

Wytrzymałe kwiaty na balkon odporne na słońce

Tak naprawdę nasłonecznione balkony są o wiele trudniejsze do obsadzenia roślinami niż te zacienione lub znajdujące się w półcieniu przez większość dnia. Rośliny balkonowe rosną zazwyczaj w małych pojemnikach i skrzynkach. Niewielka objętość ziemi szybko się nagrzewa i wysusza, dlatego znalezienie roślin odpowiednich na słońce jest najtrudniejsze.

Pierwszy gatunek z nasze listy to naprawdę żelazna roślina. Aksamitka, bo o niej mowa, zachwyca pojedynczymi lub pełnymi kwiatami w bardzo intensywnych odcieniach – od kanarkowej żółci, poprzez wszelkie barwy pomarańczy, aż do czerwieni wpadającej w bordo. To bardzo popularna roślina, która wspaniale sprawdza się i w ogrodzie, i w doniczkach. Piękne doniczkowe aksamitki kwitną aż do pierwszych przymrozków, więc są niezwykle trwałą ozdobą balkonu. Warto posadzić je w mocno nasłonecznionym miejscu – dzięki grubym, mięsistym liściom świetnie sobie poradzą z przejściowym brakiem wody.

Kolejną propozycja na mocno nasłoneczniony balkon są stokrotki. Ale nie chodzi o popularne, małe stokrotki, które uśmiechają się do nas z trawnika. Chodzi o stokrotkę afrykańską. Na pewno jest ci znana, to powszechna roślina na bukiety. Ma wiele odmian o żółtych, pomarańczowych, czerwonych lub różowych kwiatach. Mają typowy dla stokrotek kształt – kwiaty języczkowe i wewnętrzne oczko złożone z kwiatów rurkowatych. Wielkością przypominają bardzo margaretki. Stokrotka afrykańska jest jednak niższa, osiąga około 50 cm wysokości i dobrze sprawdza się na rabatach. To mało wymagające rośliny, a jednak nie są zbyt popularne w naszym kraju. Wszystko przez to, że na zimę potrzebują przeniesienia w miejsce, gdzie panuje temperatura około 10 stopni.

Bidens nazywany inaczej uczepem to ciekawa roślina balkonowa. Do szczęścia potrzebuje tylko słońca, nic więcej. Świetnie radzi sobie z podmuchami wiatru i przejściowym brakiem wody. Regularnie i obficie podlewana, kwitnie przez całe lato i jesień, wspaniałymi złocistymi kwiatami, które pięknie prezentują się na balkonie. Niektóre odmiany mają zwisające pędy, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w wiszących doniczkach, skrzynkach na balustradach i w większych pojemnikach.

Piękne i wytrzymałe kwiaty na balkon

Wymienione poniżej rośliny nie są może tak odporne i wytrzymałe, jak wymienione wcześniej poprzedniczki. Są jednak piękne i w porównaniu do innych, najbardziej popularnych roślin balkonowych jak surfinia, mają niewielkie wymagania. Jakie to rośliny?

Mowa na przykład o bakopie, kwitnącej na niebiesko piękności, której kwiaty pojawiają się jeszcze jesienią. Ładnie wygląda w wiszącej donicy, ponieważ jej ukwiecone pędy delikatnie się przewieszają i tworzą łagodną kaskadę. Bakopa to wytrzymała roślina. W warunkach naturalnych rośnie na podmokłych terenach, więc można postawić ją w miejscach, gdzie na balkonie zacina deszcz. Poza tym trzeba pamiętać o stałym podlewaniu. Te rośliny ozdobne ładnie wyglądają także na szczycie ogrodu skalnego – tutaj także można postawić je w donicy.

Smagliczka nadmorska to także roślina o lekko przewieszających się pędach. W ogóle wszystkie smagliczki to bardzo odporne gatunki, a ta nadmorska jest szczególnie wytrzymała. Sprawdza się i w ogrodzie, i w doniczce. Nie potrzebuje dużo pielęgnacji ani wyjątkowej uwagi. Ładnie rośnie, jeśli jest tylko regularnie podlewana. Wiatr, słońce czy deszcz nie są jej straszne – w końcu w warunkach naturalnych rośnie na nadmorskich klifach i tam świetnie sobie radzi. Smagliczki to wspaniałe rośliny dekoracyjne. Są przepiękne. Kwitną na biało, żółto lub różowo, tworząc ogromne kępy ukwieconych, wzniesionych pędów. Na ich szczycie pojawiają się gęsto ułożone kwiatuszki.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto