Wytrzymałe rośliny na balkon

Ilustracja wytrzymałe rośliny na balkon

Wytrzymałe rośliny na balkon – gatunki i odmiany, które są szczególnie odporne na warunki atmosferyczne i choroby oraz mają małe wymagania co do gleby i stanowiska. Rośliny szczególnie wytrzymałe są preferowane przez osoby, mające małe doświadczenie w ogrodnictwie lub niewiele czasu. Szczególnie cenione są rośliny mrozoodporne, odporne na suszę i zmienną temperaturę. Rośliny wytrzymałe mogą należeć do wszelkich rodzin i rodzajów: roślin zielnych, traw, krzewów. Niektóre są specjalnie przystosowanymi odmianami hodowlanymi (np. róża Hansa Rugosa, pelargonia Champion).

Filtry0

Wytrzymałe rośliny na balkon

Wytrzymałe rośliny na balkon - pozostałe

Wytrzymałe rośliny na balkon - gatunki roślin odpornych na warunki atmosferyczne

Chcesz mieć ogródek na balkonie, ale nie masz czasu na jego pielęgnowanie? Zainwestuj w wytrzymałe rośliny na balkon, które nie potrzebują wiele uwagi i wybaczą wiele błędów. Wiele roślin, które są odporne na zmienne warunki atmosferyczne i choroby, ma jednocześnie atrakcyjny wygląd. Oto przegląd mało wymagających roślin na balkon.

Odporne gatunki kwiatów

Kwiaty, które zwykle sadzi się w ogródkach wiejskich, mogą bez problemu służyć jako wytrzymałe rośliny na balkon. Należą do nich m.in.:

  • Rudbekie – odporne na mróz, mało wymagające rośliny, o wyrazistych kwiatach. Zewnętrzne płatki w żywych kolorach (żółte, pomarańczowe, u odmian ogrodowych również dwukolorowe), wewnętrzne rurkowate w kolorze ciemnobrązowym, czarnym lub zielonym. Kwitną od sierpnia do października. Jedynym wymaganiem jest słoneczne stanowisko i raczej żyzna, przepuszczalna ziemia, odczyn obojętny, lekko kwaśny lub lekko zasadowy. Na balkon najlepiej nadają się odmiany rudbekii owłosionej – „Toto”, „Toto Gold”, „Becky”. Rudbekia owłosiona jest rośliną jednoroczną. Gatunki wieloletnie są wyższe (lśniąca, naga), chociaż znajdziemy wśród nich odmiany karłowe.   
  • Jeżówki – podobne do rudbekii i często z nimi mylone, są kolejną propozycją kwiatów należących do rodziny astrowatych. Występują głównie w kolorach różowym, purpurowym po czerwony. Istnieją też odmiany żółte i białe. Jeśli poświęcimy im trochę czasu, to będą wyjątkowo pięknie kwitły. Poradzą sobie jednak nawet jeśli ograniczmy się do podlewania i usuwania zwiędłych kwiatów. Jedyne czego potrzebują to słońce i wilgotna, żyzna ziemia.
  • Pelargonie – popularne kwiaty balkonowe i parapetowe. Dobrze rosną w zwykłej ziemi do kwiatów, byle była podlewana – zwłaszcza w czasie suchych dni. Są wyjątkowo odporne na warunki atmosferyczne takie jak wiatr czy chłodniejsze dni. Dodatkowo pelargonie bluszczolistne są bardziej odporne na przesychanie i nadają się do sadzenia w cieniu. Można je kupić w wielu kolorowych odmianach. Mają kwiaty pełne, półpełne i pojedyncze. Dodatkową ozdobą są owłosione, sercowate liście. Dorastają do 50 cm. Są to rośliny wieloletnie, ale nie całoroczne. Na zimę należy je zabrać z balkonu, bo przemarzają.
  • Aksamitki – nieduże, bardzo dekoracyjne i oczywiście niezbyt wymagające kwiaty ogrodowe. Tak jak pelargonia kwitną niemal przez cały sezon, od czerwca do pierwszych przymrozków. Kwiaty są pełne lub półpełne, liście małe i pierzaste. Aksamitki w naszym klimacie są roślinami jednorocznymi. To bardzo popularne ozdoby rabat, balkonów i parapetów. Na dodatek przyciągają owady zapylające.
  • Maciejka (lewkonia długopłatkowa) – jednoroczna roślina sucholubna. Najlepiej kwitnie w pełnym słońcu. Drobne, lawendowo-różowe kwiaty otwierają się dopiero wieczorem i wydzielają przyjemny zapach. Ma niewielkie wymagania i subtelny wygląd. Będzie dobrą przeciwwagą dla wyrazistych rudbekii czy aksamitek.
  • Czarnuszka – rośliny rosną w gęstych kępach. Kwiat jest niebieski, biały lub różowy do 4 cm średnicy. Czarnuszka lubi stanowiska w pełnym słońcu, poza tym nie ma dużych wymagań. Jest jednoroczna, ale mrozoodporna. Kwitnie od czerwca do lipca.

Odpornymi kwiatami są też zakwitające wczesną wiosną przebiśniegi czy irysy. Można je uprawiać zarówno w ogrodzie jak i w doniczce. Pamiętajmy tylko, że są kwiatami cebulowymi i potrzebują dość głębokiej donicy.

Całoroczne krzewy

Wytrzymałe rośliny na balkon to również karłowe odmiany krzewów i krzewinki. Spośród nich szczególnie atrakcyjne są całoroczne iglaki oraz zimozielone krzaczki liściaste. Dobrym wyborem będzie bukszpan wiecznie zielony, zimozielone odmiany berberysu czy trzmieliny. Ta ostatnia jest szczególnie atrakcyjna, dzięki wzorzystym liściom. Jakie jeszcze odporne całoroczne krzewy można uprawiać na balkonie?

  • Jałowiec – jeden z odporniejszych iglaków. Chociaż potrafi dorastać do kilku metrów, to istnieją odmiany miniaturowe i płożące, doskonałe do donicy na balkon. Odporny na suszę i mrozy, potrzebuje tylko dostępu do słońca.
  • Żywotnik (tuja) – kolejny krzew iglasty, chociaż jego igły to tak naprawdę łuski. Jesienią przebarwia się na zielono-rdzawo (intensywność przebarwień zależy od odmiany). Odmiany balkonowe mogą mieć postać kolumnową, kulistą, rzadziej rozłożystą. Są dostępne również szczepione na pniu.
  • Pięciornik krzewiasty – zwykle wybierany jako mało wymagająca roślina ogrodowa. Ten krzew liściasty jest też dostępny w odmianach karłowych np. „Goldteppich”. Zaletą są przede wszystkim duże kwiaty, najczęściej żółte lub białe, które utrzymują się na krzaku przez całe lato. Potrzebuje dużo słońca, wtedy kwiaty będą najładniejsze. Jest mrozoodporny.
  • Karagana – z tego rodzaju większość gatunków to krzewy średniej wysokości. Do upraw na dużym balkonie lub tarasie nadaje się karagana Korszyckiego, karagana karłowata na pniu, niskie odmiany karagany syberyjskiej. Jest to krzew wyjątkowo odporny na warunki atmosferyczne. Jego liście i kwiaty przypominają miniaturki liści i kwiatów robinii akacjowej (popularnie nazywanej akacją). Nie jest zimozielony, ale ma atrakcyjnie wykręcane gałęzie, które mogą być ozdobą w okresie zimowym.

Odporne gatunki traw i bylin

Jednymi z najbardziej odpornych roślin na balkon są trawy ozdobne. Szczególnie niskie turzyce, kostrzewy i kosmatki dobrze będą się czuć przy każdej pogodzie. Poza tym coraz większą popularnością cieszą się mrozoodporne bambusy (sasy, pseudosasy, fargesje).

Byliny zimozielone, odporne i mało wymagające, to przede wszystkim rośliny okrywowe. Tutaj można wymienić barwinek pospolity, bluszcz pospolity, bergenię sercowatą czy ubiorek wiecznie zielony. Byliny i niewysokie trawy ozdobne będą dobrym dopełnieniem całorocznych krzewów. Zapewnią wrażenie dużej ilości gęstej zieleni na każdej powierzchni.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto