Żółte kwiaty
-
Hiacynt wschodnibyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Ponad 100 różnokolorowych odmian hiacyntów to kultywary znanego od starożytności hiacynta wschodniego. Rosnące w doniczce na parapecie okiennym hiacynty napełniają mieszkanie magicznym aromatem już zimą. Okres kwitnienia w ogrodzie zaczyna się pod koniec marca.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Słonecznik bulwiastybyliny bylina z bulwą ozdobna
Słonecznik bulwiasty zyskał swoją powszechnie używaną nazwę "topinambur" przypadkowo i przez nieporozumienie. W 1613 roku kilku Indian z brazylijskiego plemienia Topinambá zostało przywiezionych do Paryża, gdzie mieli wykonywać tańce plemienne przed królewską rodziną Ludwika XIII. Wydarzenie było bardzo głośne i zupełnie przypadkowo, bez żadnego związku, skojarzono nazwę tego plemienia z równie egzotyczną rośliną od niedawna uprawianą w dworskich ogrodach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Dynia zwyczajna kabaczekrośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Znana powszechnie dynia zwyczajna trafiła w XVI wieku do Europy. We Włoszech ogrodnikom udało się wyhodować odmianę o podłużnych owocach, którą nazwano „zucchina”, czyli "mała dynia". Przejęliśmy tę nazwę podobnie jak Niemcy i Anglicy. Nasi wschodni sąsiedzi natomiast, którzy stykają się z turkijskimi językami, nazywają tę odmianę dyni zdrobniale „kabaczok” od „kabak” = „dynia”. Jak widać, w obu wypadkach chodzi o tę samą grupę odmian dyni zwyczajnej.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Frezja ogrodowabyliny bylina z bulwą ozdobna
Frezja ogrodowa jest ogólną nazwą grupy odmian i hybryd różnych gatunków frezji. Ich delikatne liście i pachnące kwiaty stanowią doskonałą ozdobę na rabacie i w wazonie. Urodę frezji odkryto ponad sto lat temu. Wyhodowano odmiany przystosowane do chłodniejszych temperatur.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Rokietta siewnarośliny jednoroczne warzywna warzywa liściowe
Lekko pikantne, o orzechowym smaku liście rukoli można znaleźć w wielu sałatkach i zupach. Jako przyprawę wykorzystuje się też nasiona rukoli. Do Europy Zachodniej trafiła prawdopodobnie razem z Rzymianami. Po dłuższym zapomnieniu, rukola ponownie zyskała dużą popularność.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa
Żółte kwiaty - pozostałe
-
Krokus wiosennybyliny bylina z bulwą ozdobna
Kwitnące krokusy pod koniec zimy są jedną z pierwszych atrakcji ogrodu i zwiastują początek nowego sezonu. Zakwitają bardzo wcześnie i tworzą kolorowy dywan na trawniku. Fascynujące widowisko powtarza się każdego roku na nowo.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Arbuz zwyczajnyrośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Kawon, czyli arbuz zwyczajny, jest uprawiany w wielu krajach o ciepłym klimacie. Chociaż istnieją odmiany radzące sobie w naszych warunkach, to jednak wymagania cieplne rośliny są nadal wysokie. Aby utrzymać optymalną temperaturę w granicach 22-28ºC, najlepiej jest uprawiać tego egzotycznego kuzyna dyni w szklarni albo tunelu.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: trudna -
Dynia Hokkaidorośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Dynia Hokkaido jest małą odmianą dyni olbrzymiej (Cucurbita maxima), pochodzącą z Japońskiej wyspy Hokkaido. Od lat 90. ubiegłego wieku jest uprawiana również w Europie. Jej owoce zawierają aromatyczny, słodki i bezwłóknisty miąższ o smaku kasztanów. Cienka, jaskrawopomarańczowa skórka jest również jadalna.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Kapusta rzepakrośliny dwuletnie do ogrodu użytkowa i ozdobna
Ze skrzyżowania w naturze kapusty warzywnej (Brassica oleracea) i kapusty właściwej (Brassica rapa) powstała kapusta rzepak, której odmiana jest jedną z najważniejszych obecnie uprawianych roślin oleistych. W ogrodzie rzepak może mieć zastosowanie jako roślina ozdobna albo zielony nawóz pod inne uprawy. W naszych warunkach sieje się przeważnie rzepak ozimy.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: średnia -
Dynia piżmowarośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Gatunek dyni o wydłużonych, gruszkowatych albo okrągłych owocach (w zależności od odmiany). Miąższ jest słodkawy, bez włókien, ciemnożółty i odznacza się charakterystycznym zapachem piżma. Pod względem smaku dynia piżmowa jest gwiazdą w swoim botanicznym rodzaju.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Dynia zwyczajna patisonrośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Patison jest grupą odmian dyni zwyczajnej i podobnie jak jego krewniacy został przez Hiszpanów przywieziony z Ameryki do Europy. Powszechnie przyjęta nazwa wywodzi się z języka francuskiego: „pâtisson” od słowa „pâté”= pieróg, co związane jest z kształtem owocu. Charakterystyczny dla patisona jest jego spłaszczony, soczewkowaty kształt, który kojarzy się ze spodkami UFO.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia
-
Strelicja królewskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Efektowne i oryginalne w formie kwiaty strelicji królewskiej nawet laikowi trudno jest pomylić z inną rośliną. Nieco dziwnie i obco brzmiąca nazwa rodzajowa upamiętnia brytyjską królową Sophie Charlotte, urodzoną księżniczkę von Mecklenburg-Strelitz, żonę króla Jerzego III. Strelicja należy do najpiękniejszych roślin kwiatowych uprawianych w mieszkaniach.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Wrotycz pospolitybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Rodzimego pochodzenia wrotycz pospolity jest pozytywnym przykładem odwrotu w naszych ogrodach od nietypowych dla tutejszego klimatu roślin egzotycznych. Trudno przeoczyć tę bylinę o mocnej łodydze, podobnych do paproci liściach i jaskrawożółtych, guzikowatych kwiatach. Spłaszczone kwiatowe koszyczki tworzą efektowne, widoczne z daleka baldachy.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Cynia wytwornarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Cynia wytworna, pochodząca z Meksyku roślina jednoroczna, zachwyca różnorodnością kolorów i wspaniałością kwiatów. Sprowadzona do Europy pod koniec XVIII wieku roślina nosi nazwę na cześć niemieckiego botanika Johanna Gottfrieda Zinn'a. Dzisiaj w uprawie są dostępne liczne odmiany cynii o rozmaitych kolorach kwiatów pełnych i pojedynczych.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Lilia drzewiastabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Znane i cenione od niepamiętnych czasów lilie mają nadzwyczajną łatwość tworzenia mieszańców międzygatunkowych. Ogrodnicy stworzyli w ciągu wieków tysiące hybryd i kultywarów, które podzielono dla orientacji na 9 grup. Możliwe są oczywiście kombinacje międzygrupowe i w ten sposób, w wyniku krzyżowania lilii wschodnich (orientalnych) i trąbkowych, powstały hybrydy OT, nazywane liliami drzewiastymi.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Pierwiosnek ogrodowybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Pierwiosnki, które wczesną wiosną rozwijają w ogrodzie różnobarwne dywany kwiatów, są zwykle hybrydami i kultywarami różnych gatunków. Pod określeniem pierwiosnka ogrodowego mieszczą się naturalne mieszańce pierwiosnka bezłodygowego (Primula vulgaris) i pierwiosnka lekarskiego (Primula veris) oraz liczna grupa często uprawianych odmian mieszańcowych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Bylica rocznarośliny jednoroczne ogrodowa kwiatowa i użytkowa
Bylica roczna jest pachnąca i ma właściwości lecznicze, a jej drobne koszyczki kwiatowe stanowią subtelną ozdobę. Roślina od wieków jest stosowana w medycynie chińskiej, a jej bakteriobójcze działanie zostało potwierdzone badaniami. Może być uprawiana w ogrodzie.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Pomidor koktajlowyrośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Pomidor, bliski krewniak ziemniaka i papryki, trafił do Europy na początku XVI wieku. Uprawiany początkowo w celach dekoracyjnych, znalazł w końcu szerokie uznanie dla swoich smacznych i zdrowych owoców. Duże zainteresowanie ogrodników pomidorem spowodowało pojawienie się licznych odmian, które dla orientacji podzielono na grupy. Jedną z takich grup stanowią pomidory drobnoowocowe, nazywane koktajlowymi, o małych jagodach zebranych w grona.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Berberys Thunbergakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Berberys Thunberga jest ciernistym krzewem sprowadzonym do Europy z Japonii przez szwedzkiego przyrodnika Carla Thunberga. Krzew stanowi w ogrodzie efektowną ozdobę, a ponadto zapewnia ptakom oraz innym małym zwierzętom zarówno pokarm, jak i schronienie w bezpiecznym gąszczu.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Groszek pachnącyrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Śródziemnomorski gatunek groszku pachnącego jest uprawiany u nas jako roślina ozdobna. Na długich cienkich pędach rozwijają się ładne, pachnące kwiaty w pastelowych kolorach. Wyhodowano wiele odmian zarówno karłowych, jak i wysokich w całej palecie barw. Roślina doskonale nadaje się do obsadzania ogrodzeń i wysokich murów.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia
-
Nemezja powabnarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Pochodząca z Afryki Południowej nemezja liczy ponad 60 gatunków, przy czym w naszych ogrodach spotyka się najczęściej nemezję powabną, a zwłaszcza jej hybrydy i kultywary. Roślina odznacza się bajecznie kolorowymi kwiatami, które rozwijają się niezmordowanie od wiosny do końca lata.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Alstremeria pomarańczowabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pochodząca z Chile alstremeria pomarańczowa jest kłączową byliną o efektownych kwiatostanach utrzymujących się przez całe lato. Nazwa rodzajowa upamiętnia szwedzkiego botanika Claesa Alströmer'a. Chociaż ten gatunek jest najbardziej odporny na niskie temperatury, to i tak wymaga ochrony przed mrozem albo zimowania w pomieszczeniu.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Nawłoć kanadyjskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Nawłoć kanadyjska trafiła do Francji około 1644 roku. Przez długi czas pozostawała podziwianym rarytasem w ogrodach arystokratów. Do wiejskich ogrodów znalazła drogę dopiero w połowie XIX wieku, skąd szybko uciekła i stała się gatunkiem inwazyjnym. Rozrasta się w szybkim tempie i tworzy konkurencję dla rodzimych gatunków. Złotożółte wiechy kwiatów stanowią w ogrodzie ozdobę oraz źródło pokarmu dla owadów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Tojeść rozesłanabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Tojeść rozesłana jest płożącą się byliną o okrągłych liściach i gwiazdkowatych, złotych kwiatach. Nazwa rodzajowa odnosi się do Lysimachosa, starożytnego dowódcy Aleksandra Wielkiego, który według legendy był pierwszym odkrywcą tej rośliny. Epitet gatunkowy pochodzi natomiast od łacińskiego słowa "nummus" = moneta, co wskazuje na podobny do małych monet kształt liści rośliny.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Wyżlin większyrośliny jednoroczne rośliny kwiatowe ogrodowe
Wyżlin większy jest w swojej śródziemnomorskiej ojczyźnie byliną, jednak w naszych warunkach jest uprawiany w ogrodach jako roślina jednoroczna. Nazwa rodzajowa pochodzi z greckiego i znaczy "podobny do nosa". Główną zaletą tej rośliny jest intensywność i długość kwitnienia w szerokiej gamie kolorów.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Jaskier azjatyckibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Pochodzący z krajów Wschodu jaskier azjatycki trafił do Europy z Turcji w XVI wieku. Przez długi czas cieszył się wielką popularnością, podobnie jak tulipan. W XIX wieku nieco zapomniany, dzięki swoim kolorowym kwiatom został na nowo odkryty i dzisiaj jest uprawiany w wielu odmianach, również o pełnych kwiatach.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Niecierpek nowogwinejskirośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Jak wskazuje nazwa, ten gatunek niecierpka pochodzi z wyżyn Nowej Gwinei, a łacińska i polska nazwa rodzajowa odnosi się do samorzutnego, "niecierpliwego", rozrzucania nasion pod wpływem dotyku. W swojej ojczyźnie niecierpek nowogwinejski jest byliną, jednak w naszych warunkach, ze względu na wrażliwość na mróz, jest uprawiany tylko przez jeden sezon. W ogrodach spotyka się najczęściej kultywary i mieszańce niecierpka.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Nagietek lekarskirośliny jednoroczne rośliny kwiatowe ogrodowe
Nagietek lekarski należy do najstarszych roślin ozdobnych uprawianych na świecie. Od czasów starożytnych jest ceniony zarówno za urodę swoich kwiatów, ale również za ich lecznicze działanie. Płatki kwiatów nagietka lekarskiego zawierają substancje przeciwzapalne i bakteriobójcze, a liście mogą służyć jako warzywo.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Wężymord czarny korzeńrośliny dwuletnie do ogrodu użytkowa i ozdobna
Skorzonera jest nie tylko cennym warzywem korzeniowym, ale również piękną rośliną ozdobną. Duże żółte kwiaty o zapachu wanilii na długich pędach kwiatowych przypominają nieco kwiaty mniszka lekarskiego. Nazwa rodzajowa Scorzonera wywodzi się od hiszpańskiego escorzonera = żmija i nawiązuje do dawnego zastosowania tej rośliny w medycynie ludowej jako lekarstwa na jad żmii.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa
-
Stokrotka afrykańskarośliny jednoroczne rośliny kwiatowe ogrodowe
Rodzaj botaniczny Osteospermum, nazywany stokrotką afrykańską, obejmuje około 45 gatunków. W uprawie ogrodowej spotyka się głównie rozmaite hybrydy trudnego do ustalenia pochodzenia oraz kultywary. Czasem zdarzają się formy botaniczne Osteospermum ecklonis, Osteospermum jucundum albo Osteospermum fruticosum. W naszych warunkach stokrotka afrykańska traktowana jest jako roślina jednoroczna, mimo że w swojej ojczyźnie bywa również byliną i półkrzewem.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Chryzantema wielkokwiatowabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Chryzantema wielkokwiatowa wnosi wraz ze swoimi kolorowymi kwiatami jeszcze raz barwne akcenty do jesiennego ogrodu. Chodzi tutaj o mieszańca wschodnioazjatyckich gatunków złocieni, którego wyhodowano w Chinach ponad 3000 lat temu. Główną rośliną rodzicielską jest Chrysanthemum indicum, natomiast inne liczne składniki hybrydy pozostają nieznane. Dzięki wielowiekowym wysiłkom ogrodników powstało mnóstwo fantastycznych odmian chryzantemy wielkokwiatowej.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Liliowiec ogrodowybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Liliowiec ogrodowy jest zbiorową nazwą dla grupy odmian mieszańcowych. Powstał w wyniku złożonego procesu krzyżowania różnych gatunków: liliowca żółtego, rdzawego, cytrynowego, mniejszego, Midendorfa, Dumortiera, i Thumberga. Pierwszą hybrydę liliowca stworzył w 1893 r. brytyjski hodowca George Yeld. Chociaż uroda pojedynczego kwiatu szybko przemija (co trafnie określa nazwa rośliny "dzienna lilia"), to na szczęście bylina wytwarza ich tyle, że wystarcza na długie tygodnie kwitnienia.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Jaskier ostrybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Jaskier ostry jest byliną często spotykaną na wilgotnych łąkach i pastwiskach. Złote kwiaty o błyszczących, jakby woskowanych płatkach, tworzą efektowny kontrast z zielenią liści. Jak wszystkie jaskry, zawiera trującą substancję ranunkulinę.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Ziarnopłon wiosennybyliny bylina z bulwą ozdobna
Ziarnopłon wiosenny jest ciekawą byliną, która już wczesną wiosną prezentuje swoje złote, podobne do zawilców kwiaty. Z części korzeni tworzą się wrzecionowate bulwki. Również w kątach liści powstają po kwitnieniu bulwkowate rozmnóżki. Jako roślina ozdobna ziarnopłon wiosenny jest uprawiany w formie botanicznej oraz w szeregu odmian hodowlanych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Szachownica cesarskabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Szachownica cesarska jest jedną z najbardziej efektownych przedstawicielek rodziny liliowatych. Rozwija duże kwiaty w kolorze żółtym, pomarańczowym i czerwonym. W odróżnieniu od innych lilii, są one skierowane pionowo w dół, jakby zawieszone na łodydze. Nazwa rodzajowa rośliny Fritillaria pochodzi od łacińskiego słowa fritillus = „kubek do gry w kości” i nawiązuje do formy kwiatu.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Smagliczka skalnabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Smagliczka skalne wnosi do wiosennego ogrodu piękne, złote akcenty i doskonale nadaje się do wypełnienia suchych miejsc. W naturze występuje w górach na skałach zasadowych, w Polsce wyłącznie w Pieninach. Jako roślina ozdobna jest uprawiana również w formie odmian z pełnymi kwiatami.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Starzec Jakubekrośliny dwuletnie rośliny dekoracyjne roślina do ogrodu
Starzec Jakubek jest rodzimym gatunkiem o dużych, żółtych, zebranych w wiechę kwiatach. Ponieważ pełnia kwitnienia przypada na dzień świętego Jakuba, czyli 25 lipca, stąd wzięła się i zwyczajowa, i botaniczna nazwa rośliny. Roślina jest trująca i szczególni niebezpieczna dla koni.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa -
Pierwiosnek lekarskibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Złocistożółte kwiaty pierwiosnka lekarskiego zwiastują w ogrodzie nadejście wiosny. Poza subtelną urodą posiada on jeszcze jedną ważną zaletę: jest rośliną rodzimego pochodzenia. Pierwiosnek lekarski jest byliną o skromnych wymaganiach i łatwą w uprawie.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Żółte kwiaty - najładniejsze gatunki roślin kwitnących na żółto. Jakie wybrać?
Jasny, słoneczny, dodający energii i uroku kolor – żółtych kwiatów po prostu nie może zabraknąć na rabacie. Dlatego są one tak popularne. Na dodatek botanicy prześcigają się, by stworzyć kwitnące na żółto odmiany najwspanialszych gatunków. Jest więc w czym wybierać i na pewno bez problemu znajdziesz najpiękniejsze żółte kwiaty do ogródka, które będą pasować do jego stylu.
Wiosenne żółte kwiaty ogrodowe
Wiosną jest szczególnie dużo gatunków, które wspaniale kwitną na żółto. Pierwsze oznaki wiosny, czyli krokusy i forsycja mają właśnie słoneczny kolor. Jednak jest o wiele więcej kwiatów ozdobnych, które wczesną wiosną wyrastają w ogrodzie.
Oczywiście trzeba wspomnieć o żonkilach. One chyba najbardziej korzą się z wiosną. Wyrastają z cebulek bardzo wcześnie, jak tylko zrobi się trochę cieplej. Zazwyczaj już pod koniec marca zakwitają na rabatach i trawnikach. To ciekawe rośliny ogrodowe, które można hodować także w doniczkach. Podobnie jest z krokusami. Są białe, fioletowe i właśnie żółte. Malutkie kwiatuszki często porastają miejskie trawniki, ponieważ nie potrzebują żadnych szczególnych warunków ani intensywnej pielęgnacji.
Forsycja jest bardzo często wybierana do ogródka. W zasadzie jest to krzew, najczęściej niewysoki, który jeszcze przed pojawieniem się liści, wypuszcza kwiaty. Mają gwiazdkowaty kształt, promieniście rozchodzące się płatki i są niewielkie. Jest ich za to naprawdę dużo, wręcz oblepiają długie pędy forsycji ze wszystkich stron.
Najładniejsze żółte kwiaty na rabatę
Ozdobne żółte kwiaty idealnie nadają się na rabatę. Bardzo popularnym wyborem jest rudbekia. Roślina wytwarza długie, wzniesione łodygi, na szczycie których pojawia się kwiat w formie koszyczka. Jego „płatki” mają języczkowaty kształt i żółty kolor, otaczają czarne, wewnętrzne oczko. Rudbekia rośnie w formie kępy, a ponieważ to wysokie kwiaty, idealnie nadają się na tło rabaty.
Do takich wysokich żółtych piękności należą także oczywiście słoneczniki. I nie chodzi tutaj o te, które dają jadalne nasiona – te są za duże, ale o rabatowe, które osiągają od 70 do 100 cm. Kwitną w lipcu i sierpniu i potrzebują dość żyznego podłoża. Ale za to naprawdę świetnie wyglądają, czy to na rabacie, czy w jednogatunkowej grupie. Słoneczniki mają żółty, złocisty lub bardziej pomarańczowo-czerwony kolor. Wymieszanie wszystkich odcieni daje niezwykły efekt.
Jeśli chodzi o małe kwiaty rabatowe w żółtym kolorze, na uwagę zasługuje miłek wiosenny. Kwitnie od maja do czerwca i osiąga około 50 cm wysokości. To idealna roślina okrywowa, która świetnie sprawdzi się na rabacie. Można zaprosić ją także do ogródka skalnego.
Żółte kwiaty – kwitnące byliny
Chyba najbardziej znane żółte gatunki to chryzantemy i lilie. Oczywiście są dostępne w innych kolorach, jednak większość z nich ma odcienie żółtego. Chryzantemy to byliny uprawiane i w ogrodzie i w doniczkach. Są to kwiaty jesienne, które kwitną aż do przymrozków. Są wybierane na cmentarze, zwłaszcza w okolicach Wszystkich Świętych, ale tak naprawdę w ogrodzie także dobrze się sprawdzą. Ich duże, pełne kwiaty są bardzo ozdobne, a chryzantema świetnie sprawdzi się na tarasie. Niektóre gatunki mają ogromne kwiaty, inne są małe i niepozorne.
Lilie także kojarzą się z żółtymi odcieniami. Wiele odmian jest białych, ale te żółte, złociste i kremowe również bez problemu znajdziesz. Są to rośliny rozwijające się z cebuli. Kwitną latem, zachwycając wielkimi, rozłożystymi kwiatami. Idealnie nadają się do ogrodu. Liliowce to liczne gatunki o średnich wymaganiach. To wysokie rośliny o wzniesionych łodygach, wytwarzające po kilka ciekawych kwiatów. Nadają się do bukietów, lecz także po prostu do ogródka, zwłaszcza jako tło rabaty.
Dobrze znane żółte kwiaty: aksamitki i nagietki
Aksamitki mają niezbyt przyjemny zapach, ale z jakiegoś powodu ich popularność nie słabnie. Być może to właśnie urok zaklęty w ich wyjątkowych, żółtych kwiatach, sprawia, że są tak lubiane. To plus ładne, sztywne liście oraz oczywiście niewiarygodnie długi czas kwitnienia to gwarancja przepięknej rabaty. Aksamitki uprawia się w pojemnikach lub jako rośliny ogrodowe. To najczęściej małe roślinki, które obficie kwitną aż do pierwszych przymrozków. Ich kwiaty są półpełne lub pełne i utrzymane w żółto-pomarańczowej kolorystyce. Bywają wykorzystywane na rabatach.
Jednoroczne nagietki także wyróżniają się swoim urokiem. Składają się z drobnych, gęsto ułożonych płatków, mają budowę zbliżoną do ostrów. Są świetne do ogrodu, ale dobrze czują się także w doniczkach i mogą być stawiane na balkonach i tarasach. Nie mają szczególnych wymagań pielęgnacyjnych, wręcz przeciwnie, podobnie jak aksamitki, wybaczają różne błędy w pielęgnacji i kwitną obłędnie przez długi czas.
Żółte odmiany ciekawych gatunków
Mnóstwo najbardziej popularnych gatunków ma odmiany w żółtym kolorze. Przykładem takich kwiatów mogą być mieczyki. Są to wysokie rośliny, które tworzą szablowate liście, spomiędzy których wyrasta wzniesiona, sztywna i gruba łodyga. Na jej szczycie jest kłosowaty kwiatostan złożony z licznych dużych kwiatów. Mieczyki kwitną latem. Jeśli zależy ci na żółtej odmianie, wybierz spomiędzy ‘Nova Lux’, ‘Bocelli’ (odmiana z pomarańczową plamą na środku żółtych płatków) i ‘Albandeira’ (z czerwoną plamką).
Cynie uprawia się z nasion. Są to wspaniałe kwiaty ogrodowe. Różne gatunki i odmiany cynii mogą być półpełne, pełne lub pojedyncze i mają najpiękniejsze barwy. Jasne, ciemne, dwukolorowe, z ozdobnymi plamkami. Wśród tej całej feerii bez problemu można znaleźć wspaniałe odmiany o żółtym kolorze kwiatów, jak pełna ‘Canary Bird’, daliowa ‘Candy Stripe’ o pstrokatych żółto-czerownych płatkach czy delikatna, jasnożótło-zielona ‘Envy’. Naprawdę jest w czym wybierać.
Żółte róże jako oznaka zazdrości?
Odmian róż w żółtym kolorze można liczyć w setkach. I chociaż według mowy kwiatów przypisuje im się nieszczególnie ciekawe znaczenie – mają symbolizować zazdrość – są bardzo popularne. Pojawiają się w ogrodach i to we wszystkich swoich odsłonach. Można spotkać zarówno pnące złociste piękności, jak i róże parkowe, angielskie czy okrywowe kwitnące na żółto. Oto lista najciekawszych odmian:
- Róża wielokwiatowa ‘Gloria Dei’, której kwiaty mają złocistą barwę połączoną z różowawym obrzeżem,
- Róża wielkokwoatowa ‘Elina’ o niezwykle dużych kwiatach w żółtym kolorze,
- Róża rabatowa ‘Friesia’ o złocistożółtych i pełnych kwiatach, uważana za najbardziej wartościową ze względu na dużą odporność na choroby,
- Róża rabatowa ‘Arthur Bell’ o niezwykłym zapachu i kwiatach półpełnych,
- Róża rabatowa ‘Goldfinger’ o wyjątkowo złocistej poświacie na płatkach,
- Róża pnąca ‘Goldstern’, która kwitnie aż do jesieni,
- Róża pnąca ‘Casino’ o długich pędach i bardzo wyrazistym zapachu,
- Róża okrywowa ‘Sunny Rose’, która ma jedynie 20-30 cm wysokości i szybko się rozprzestrzenia, ma wyjątkowo wysoką odporność na niesprzyjające warunki pogodowe.
Róże w żółtym kolorze dobrze się komponują z tymi kremowymi, czerwonymi i bordowymi. Można stworzyć z nich słoneczny ogród różany.
Żółte tulipany do wazonu i do ogródka
Podobnie jest z tulipanami. W tym przypadku żółte odmiany tych powszechnych kwiatów można liczyć w setkach. Tulipany to także cebulowe kwiaty, kwitnące wiosną i na początku lata. Są cenione na bukiety, ale w ogrodzie także zawsze znajdzie się dla nich miejsce, zwłaszcza że nie są szczególnie wymagające. Tulipany o czysto żółtych kwiatach to ‘Crystal Star’, ‘Hamilton’ i ‘Cream Coctail’. Żółto-kremowy kolor ma kwiat dedykowany Marii Kaczyńskiej.
W żółto-czerwonym kolorze jest tulipan noszący imię Fryderyka Chopina. Taką kombinację barw można znaleźć także na odmianach ‘Wonder Cube’, ‘Cluisiana Sheila’, ‘Taco’ i ‘El Cid’. Na uwagę zasługuje także tulipan ‘Flaming Parrot’. Ma żółte płatki z czerwonymi paskami, które mają postrzępione brzegi i pięknie wygląda podczas kwitnienia. Bardzo oryginalna jest odmiana ‘Gavota’ w kolorze bordowo-żółtym.