Żółte kwiaty ogrodowe

żółte kwiaty ogrodowe

Żółte kwiaty ogrodowe to ciekawe gatunki, które wytwarzają ciekawe żółte kwiaty. W tej grupie roślin są i byliny, i kwiaty jednoroczne. Mogą mieć różne odcienie – od jasnożółtego, kremowego, poprzez cytrynowy i kanarkowy, aż do intensywnej żółci, prawie wpadającej w pomarańczowy. Dzięki temu można stworzyć nietypową, jasną rabatę. Żółte kwiaty z reguły przyciągają do siebie owady. Bardzo wiele ciekawych gatunków ma odmiany w żółtym kolorze, które świetnie sprawdzą się na jednogatunkowych rabatach.

Filtry0

Żółte kwiaty ogrodowe

Żółte kwiaty ogrodowe - pozostałe

Żółte kwiaty ogrodowe - byliny rabatowe, które kwitną na żółto. Jakie wybrać?

Kwitnące na żółto kwiaty wieloletnie są niezbędne w każdym ogrodzie. Wprowadzają dużo koloru, życia, sprawiają, że każda rabata staje się o wiele bardziej wesoła i przyciągająca wzrok. Żółte kwiaty ogrodowe ładnie prezentują się także same, na przykład przy ogrodzeniu lub ścieżce. Dowiedz się, które gatunki wybrać!

Popularne rośliny kwitnące na żółto

Niektóre rośliny wieloletnie kwitnące na żółto cieszą się bardzo dużą popularnością, o wiele większą niż inne. Najlepszym przykładem jest rudbekia. Jest to roślina która tworzy łan wzniesionych, sztywnych łodyg, na szczycie których pojawiają się koszyczkowate kwiaty o żółtym kolorze i ciemnym wewnętrznym oczku. Rudbekia ma tendencję do szybkiego rozrastania się i jest bardzo wytrzymała. Idealnie sprawdza się w ogrodzie wiejskim i rustykalnym.

A jeśli już o tych stylach mowa, nie może zabraknąć w nich malwy. Najbardziej popularne malwy kwitną na czerwono lub purpurowo. Ale te żółte także cieszą się bardzo dużym powodzeniem. Odmian jest mnóstwo, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Malwy to najładniejsze rośliny ozdobne. Tworzą grube, wysokie łodygi, na których pojawiają się duże, ozdobne liście. Do tego mają przepiękne, trąbkowate kwiaty, bardzo duże, z dużymi pylnikami w środku. Są dekoracyjne przez całe lato.

Popularne rośliny na rabaty to także liliowce. One również występują w bardzo licznych kolorach i odcieniach, a żółte zdecydowanie należą do tych najbardziej powszechnych. Te wspaniałe byliny to rośliny kłączowe, tworzące wyprostowaną łodygę z licznymi pękami ogrodowymi. Chociaż jest to roślina jednego dnia – jej kwiaty otwierają się tylko na jedną dobę, to kwitnie przez cały sezon, aż do pierwszych przymrozków. Tak dużo jest kwiatów! Liliowce mają liczne odmiany żółte i pomarańczowo-żółte, na które warto zwrócić uwagę

Żółte kwiaty ogrodowe

Wymienione niżej kwiaty ogrodowe może są mniej popularne. Są to jednak byliny, które świetnie sprawdzają się na rabacie. Najlepszym przykładem jest nachyłek. To roślina w stu procentach mrozoodporna, która w ogóle nie wymaga opieki. Ma wspaniałe promieniste, złociste kwiaty. Kwitnie od czerwca do przymrozków, tworząc wspaniałą barwną plamę na rabacie. To jedna z najmniej problematycznych roślin w ogrodzie.

Na drugim miejscu na pewno znajduje się krwawnik. Nie chodzi o ten niepozorny chwast, który czasami pojawia się na trawniku, a o ozdobne krwawniki. Potrafią osiągnąć nawet 1 m wysokości! Mają ciekawe, igiełkowate liście, a ich kwiaty tworzą duży baldach złożony z niewielkich, przytulonych mocno do siebie kwiatuszków. Żółte kwiaty krwawnika świetnie nadają się na rabaty, zwłaszcza na zielonym tle na przykład funkii. Krwawniki nie mają szczególnych wymagań ani w stosunku do rodzaju gleby, ani pielęgnacyjnych.

Teraz czas na wysokie byliny, idealne na tył rabaty. To kniphofia i mieczyki. Oba gatunki mają wyprostowane, sztywne pędy, na szczycie których pojawiają się niebanalne kwiatostany. Kniphofia, zwana inaczej trytomą, jest o wiele bardziej oryginalna. Jej kwiaty wyglądają jak… szczotka do butelek. Otaczają górną część pędu, mocno go oblepiając. Mają żółty lub żółto-pomarańczowy kolor.

Mieczyki natomiast to tradycyjnie uprawiane w Polsce rośliny. W wielu ogrodach można zobaczyć ich wyjątkowe kwiatostany w najróżniejszych kolorach. Jest kilka ciekawych żółtych, żółto-pomarańczowych i kremowych odmian, które sprawdzają się w ogrodzie. Kwiatostan mieczyka składa się z bardzo wielu dużych kwiatów ułożonych w gęsty kłos. Dojrzewają równomiernie, od dołu. Mieczyk to roślina cebulowa, która ma naprawdę niewielkie wymagania uprawne.

Byliny kwitnące na żółto – najładniejsze odmiany róż

Pisząc o roślinach wieloletnich kwitnących na żółto nie można zapomnieć o królowych ogrodów – różach. Są niekwestionowanie najpiękniejszymi kwiatami na świecie. A spośród kilkuset tysięcy odmian co najmniej kilkadziesiąt jest żółtych lub w odcieniach żółtego. W tym kolorze można spotkać zarówno różne parkowe, rabatowe, okrywowe, jak i pnące. Żółte róże mają oczywiście swoją symbolikę. Dawniej uważano, że oznaczają zazdrość lub zdradę. Dziś traktuje się je jako kwiaty wyrażające sympatię, przyjaźń i inne ciepłe, aczkolwiek platoniczne uczucia.

Na rabatach dobrze sprawdzają się róże wielokwiatowe, na przykład ‘New Day’, ‘Valencia’, ‘Sutters Gold’ (o złocistym blasku) i ‘Stern Taller’. Do uprawy pojemnikowej sprawdzi się odmiana ‘All Gold’, która jest nieco niższa.

Jeśli chodzi o róże okrywowe w żółtym kolorze, i tutaj jest z czego wybierać. Wśród odmian z tej grupy na uwagę zasługuje zwłaszcza ‘Sunny Rose’, odmiana o niewielkich rozmiarach i niewiele większych oczekiwaniach. Kremowożółte kwiaty ma wspaniała ‘Amber Sun”, a bardziej pomarańczowe tony zachwycają w odmianie ‘Sedana’. Jasnożółtą, wyraźną barwę mają natomiast odmiany ‘Celina’ i ‘Golden Touch’.

Żółte kwiaty ogrodowe – piwonie

To kolejna grupa roślin, wśród której znajdziesz całe mnóstwo odmian o żółtym kolorze. Piwonie są bardzo popularne i jako solitery, i na rabatach. Świetnie współgrają z innymi roślinami, a przy tym są po prostu przepiękne! Niektóre odmiany mają intensywnie żółty, wręcz złocisty kolor. Inne natomiast są delikatniejsze lub dwubarwne – łączą żółte lub kremowe odcienie z ciemniejszymi barwami. Oto najciekawsze odmiany:

  • ‘Boule de Neige’ – piwonia o kremowożółtym kolorze i czerwonym środku,
  • ‘Laura Desert’ – pełna odmiana, intensywnie żółta w środku, jasnożółta na zewnątrz,
  • ‘Honey Gold’ – pełna odmiana o żółtych kwiatach języczkowych w środku,
  • ‘Golden Treasure’ – żółta, pojedyncza odmiana z czerwonym środkiem,
  • ‘Bartzella’ – intensywnie żółta, o dużych, pełnych kwiatach,
  • ‘Canary Briliants’ – jedna z najbardziej oryginalnych, żółtych odmian o fioletowych końcach płatków.

Żółte piwonie zachwycają i zdobią ogród przez cały sezon.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto