Żółte kwiaty polne
-
Kapusta rzepakrośliny dwuletnie do ogrodu użytkowa i ozdobna
Ze skrzyżowania w naturze kapusty warzywnej (Brassica oleracea) i kapusty właściwej (Brassica rapa) powstała kapusta rzepak, której odmiana jest jedną z najważniejszych obecnie uprawianych roślin oleistych. W ogrodzie rzepak może mieć zastosowanie jako roślina ozdobna albo zielony nawóz pod inne uprawy. W naszych warunkach sieje się przeważnie rzepak ozimy.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: średnia -
Wrotycz pospolitybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Rodzimego pochodzenia wrotycz pospolity jest pozytywnym przykładem odwrotu w naszych ogrodach od nietypowych dla tutejszego klimatu roślin egzotycznych. Trudno przeoczyć tę bylinę o mocnej łodydze, podobnych do paproci liściach i jaskrawożółtych, guzikowatych kwiatach. Spłaszczone kwiatowe koszyczki tworzą efektowne, widoczne z daleka baldachy.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Nawłoć kanadyjskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Nawłoć kanadyjska trafiła do Francji około 1644 roku. Przez długi czas pozostawała podziwianym rarytasem w ogrodach arystokratów. Do wiejskich ogrodów znalazła drogę dopiero w połowie XIX wieku, skąd szybko uciekła i stała się gatunkiem inwazyjnym. Rozrasta się w szybkim tempie i tworzy konkurencję dla rodzimych gatunków. Złotożółte wiechy kwiatów stanowią w ogrodzie ozdobę oraz źródło pokarmu dla owadów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Bylica piołunbyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Bylica piołun jest ziołem leczniczym znanym od starożytności. O popularności rośliny świadczą liczne nazwy ludowe i regionalne w językach zarówno słowiańskich, jak i germańskich. Nazwa rodzajowa nawiązuje do Artemidy, bogini przyrody i łowów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Jaskier ostrybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Jaskier ostry jest byliną często spotykaną na wilgotnych łąkach i pastwiskach. Złote kwiaty o błyszczących, jakby woskowanych płatkach, tworzą efektowny kontrast z zielenią liści. Jak wszystkie jaskry, zawiera trującą substancję ranunkulinę.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Żółte kwiaty polne - pozostałe
-
Dziurawiec zwyczajnybyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Dziurawiec zwyczajny jest znaną i cenioną od starożytności rośliną leczniczą. Ponieważ kwitnie około dnia św. Jana, czyli 24 czerwca, wiele nazw ludowych nawiązuje właśnie do tego świętego. Dziurawiec zwyczajny rozwija baldachogrona jaskrawożółtych kwiatów i z powodzeniem sprawdza się w ogrodzie również w roli byliny ozdobnej.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Starzec Jakubekrośliny dwuletnie rośliny dekoracyjne roślina do ogrodu
Starzec Jakubek jest rodzimym gatunkiem o dużych, żółtych, zebranych w wiechę kwiatach. Ponieważ pełnia kwitnienia przypada na dzień świętego Jakuba, czyli 25 lipca, stąd wzięła się i zwyczajowa, i botaniczna nazwa rośliny. Roślina jest trująca i szczególni niebezpieczna dla koni.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa -
Słonecznik zwyczajnyrośliny jednoroczne rośliny kwiatowe ogrodowe
Niepowtarzalna uroda słonecznika stanowi ozdobę wielu ogrodów. Nawet dzieci z łatwością rozpoznają tę roślinę z wielkimi złotymi kwiatami, jednak mało kto wie, jak wielka jest różnorodność gatunków i odmian rodzaju botanicznego Helianthus. Słonecznik zwyczajny jest jednym z około 70 gatunków swojego rodzaju. W przeciwieństwie do wielu innych swoich krewniaków, między innymi topinamburu, jest rośliną jednoroczną.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Gorczyca polnarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Gorczyca polna jest przykładem uprawnej rośliny, która zastąpiona innymi gatunkami o lepszych właściwościach, jest teraz uznawana przez rolników za chwast. Odkładając na bok uprzedzenia, warto zauważyć w gorczycy polnej subtelną urodę złotych kwiatów oraz przydatność w kuchni pąków kwiatowych i liści.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Starzec zwyczajnyrośliny jednoroczne rośliny kwiatowe ogrodowe
Starzec zwyczajny pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego ale doskonale zadomowił się w naszych warunkach klimatycznych. Rozwija się jako roślina jednoroczna, ale również dwuletnia i wtedy kwitnie praktycznie przez cały rok. Chociaż na pastwiskach i łąkach jest niepożądany ze względu na właściwości trujące, to w ogrodzie prezentuje swoją oryginalną, naturalną urodę.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Jaskier rozłogowybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Jaskier rozłogowy jest rodzimym gatunkiem spotykanym na wilgotnych łąkach, rowach i podmokłych miejscach na polach. Złotożółte, duże kwiaty mogą być ozdobą również w ogrodzie. Jako bylina ozdobna często bywa uprawiana odmiana jaskra rozłogowego z pełnymi kwiatami.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Kosmaczek pospolitybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Kosmaczek pospolity jest byliną rodzimego pochodzenia i najłatwiej rozpoznawalnym gatunkiem swojego licznego rodzaju. Na pierwszy rzut oka wygląda na drobną i delikatną roślinę, jednak w odpowiednich warunkach potrafi za pomocą rozłogów utworzyć zwarte płaty. Żółte koszyczki kwiatów rozwijają się przez wiele tygodni i stanowią nie tylko ozdobę, ale i źródło pokarmu dla owadów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Wiesiołek dwuletnirośliny dwuletnie rośliny dekoracyjne roślina do ogrodu
Wiesiołek dwuletni trafił do Europy z Ameryki Północnej na początku XVII wieku jako roślina ozdobna. Tak bardzo zadomowił się na naszym kontynencie, że wiele osób uważa go za gatunek rodzimy. Botaniczna nazwa rodzajowa pochodzi od greckich słów "oino" (wino) i "ther" (zwierzę), jako że według dawnych wierzeń wiesiołek zwilżony winem miał zapewniać szczęście podczas polowania.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: średnia -
Dziewanna drobnokwiatowarośliny dwuletnie rośliny dekoracyjne roślina do ogrodu
Dziewanna drobnokwiatowa w pierwszym roku rozwija tylko okazałą rozetę liści, natomiast wysoki pęd zakończony długim kwiatostanem pojawia się dopiero w drugim roku. Jest prawdziwym magnesem dla owadów, a długi okres kwitnienia zapewnia im pożywienie przez wiele tygodni. Dziewanna może być atrakcją w ogrodzie oraz rośliną leczniczą.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa -
Łubin żółtyrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Łubin żółty jest gatunkiem rośliny jednorocznej, przedstawicielem licznej rodziny motylkowatych (bobowatych). Wykorzystywany jest w rolnictwie jako nawóz zielony, jednak żółte i pachnące kwiatostany mogą być również efektowną ozdobą ogrodowych rabat.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Jaskier polnyrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Jaskier polny jest rośliną jednoroczną (czasem dwuletnią) zasiedlającą ugory, nieużytki i łąki. Można go pomylić z częściej spotykanym jaskrem ostrym i innymi dziko rosnącymi jaskrami. Nie tworzy rozłogów, tylko mocny system korzeniowy. Rozwija latem jasne, cytrynowożółte kwiaty.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Gorczyca białarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Gorczyca biała jest zadomowioną u nas od XVII wieku jednoroczną rośliną z Europy Południowej. Dawniej uprawiana jako roślina oleista, obecnie dostarcza nasion do wyrobu przypraw i musztardy. Ze względu na delikatny urok jasnozłotych kwiatów, gorczyca biała może pełnić rolę dekoracji w ogrodzie.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Dziewanna pospolitarośliny dwuletnie rośliny dekoracyjne roślina do ogrodu
Żółte kwiaty z czerwoną plamką u nasady dziewanny pospolitej, zebrane na szczycie łodygi w długie grono, wnoszą do każdego ogrodu jasny, słoneczny akcent. W naturalnym środowisku można często spotkać dziewannę pospolitą na polanach, w zaroślach, przydrożach i brzegach rzek. Kwitnie długo od czerwca do września.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa -
Kuklik pospolitybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Kuklik pospolity jest często spotykaną w lasach, zaroślach i na rowach byliną, która była kiedyś cenioną rośliną leczniczą uprawianą w klasztornych ogrodach, a jej kłącza używano do aromatyzowania piw i likierów. Nazwa rodzajowa Geum pochodzi od greckiego słowa oznaczającego "pachnieć", co ma związek z goździkowym aromatem rośliny.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Dziewanna wielkokwiatowarośliny dwuletnie rośliny dekoracyjne roślina do ogrodu
Dziewanna wielkokwiatowa rozwija w pierwszym roku rozetę liści, a w drugim imponującej wielkości kwiatostan dochodzący do 2 m wysokości. Duże, żółte kwiaty rozwijają się stopniowo od dołu łodygi do góry, tworząc ozdobę ogrodu od lipca do września. Cała roślina jest pokryta gęstym, żółtawym kutnerem, który chroni przed promieniowaniem słońca i nadmiernym parowaniem wody.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa
-
Arnika górskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Arnika górska jest znaną i cenioną od wieków rośliną leczniczą, a jej duże, żółtopomarańczowe koszyczki kwiatów stanowią ozdobę ogrodowych rabat. Ze względu na zagrożenie wyginięciem, w Polsce arnika górska jest objęta ścisłą ochroną gatunkową.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Lnica pospolitabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Lnica pospolita jest interesującą, rodzimego pochodzenia byliną, która prezentuje oryginalne, podobne do lwiej paszczy kwiaty. Dobrze się czuje zarówno na siedliskach suchych i piaszczystych, jak i na wilgotnych łąkach. Żółte kwiaty lnicy pospolitej doskonale się komponują z niebieskimi i czerwonymi kwiatami polnymi.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pięciornik kurze zielebyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pięciornik kurze ziele jest rodzimą kłączową byliną, którą spotkać można zarówno w lasach, jak i na pastwiskach i torfowiskach. Żółte kwiaty kurzego ziela, w odróżnieniu od innych gatunków swojego rodzaju, mają tylko cztery płatki, a nie pięć. Niska bylina o trójlistkowych zwykle liściach, pokładających się łodygach i złotych kwiatach może być efektowną ozdobą ogrodu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Rzepik pospolitybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Rzepik pospolity jest byliną spotykaną często na skrajach lasów i w zaroślach. Jest znaną od wieków rośliną leczniczą, a ze względu na ciemnozielone, pierzaste liście oraz kłosowate kwiatostany żółtych, niewielkich kwiatów, rzepik pospolity może być również ozdobą ogrodu. Botaniczna nazwa rodzajowa Agrimonia jest zlatynizowaną formą greckiego słowa argemōnion, oznaczającego "mieszkańca pól".
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Rzodkiew świrzeparośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Rzodkiew świrzepa należy do bogatej w gatunki rodziny kapustowatych (krzyżowych), a przybyła do naszej części Europy prawdopodobnie już w neolicie. Rośnie jako roślina jednoroczna na ugorach, przydrożach i w zbożach, na glebach kwaśnych, ubogich, często piaszczystych i suchych. Chociaż w uprawach rolnych nie jest mile widziana, to jednak do ogrodu może wnieść element świeżości dzikiego gatunku.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Jaskier jadowityrośliny jednoroczne rośliny kwiatowe ogrodowe
Jaskier jadowity jest jednoroczną albo dwuletnią rośliną rodzimego pochodzenia, spotykaną na rowach, brzegach wód i innych wilgotnych miejscach. Jest rzadszy od jaskra ostrego, ma drobne, jasnożółte kwiaty, jest najbardziej trujący ze wszystkich jaskrów.
roślina jednoroczna, roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa -
Sałata jadowitarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Salata jadowita jest bliską krewniaczką sałaty siewnej, jej właściwości lecznicze wykorzystywano już w starożytności, mleczny sok tej sałaty ma działanie podobne do łagodnego działania opium. W ogrodzie może pełnić rolę rośliny ozdobnej z rozetami odziomkowych liści i wiechami żółtych, koszyczkowatych kwiatów.
roślina jednoroczna, roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa -
Sałata kompasowarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Sałata kompasowa jest gatunkiem, z którego już w starożytności wyhodowano pozbawioną goryczy sałatę siewną. Nazwa gatunkowa pochodzi od ustawienia liści na łodydze parami w jednej płaszczyźnie w kierunku północ-południe, co chroni roślinę przed intensywnym promieniowaniem słońca w godzinach południowych. Jasnożółte koszyczki kwiatów zebrane w wiechowate kwiatostany mogą być naturalną ozdobą ogrodu.
roślina jednoroczna, roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa -
Gorczyca czarnarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Gorczyca czarna jest jednoroczną rośliną, uprawianą już w starożytności i cenioną za właściwości lecznicze oraz przyprawowe. Kwiaty ma niewielkie, żółte, a nasiona mogą mieć kolor ciemnobrązowy, szary lub czarny. W ogrodzie może pełnić rolę mało wymagającej rośliny ozdobnej.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa
Żółte kwiaty polne - jakie rośliny łąkowe kwitną na żółto? Popularne żółte kwiaty
Żółte kwiaty bardzo przyciągają wzrok. Dlatego często są wybierane na rabaty i do ogrodu. Bardzo wiele gatunków uprawianych w przydomowych warunkach to kwiaty polne, które dziko rosną na łąkach, polach i poboczach. Dowiedz się, które polne kwiaty kwitną na żółto i czy można uprawiać je także w ogrodzie.
Gatunki o żółtych kwiatach będące pod ochroną
Wiele osób, które pragną stworzyć w ogrodzie łąkę kwietną lub marzy im się ogród w stylu rustykalnym, chodzi szukać inspiracji na łąkach i polach. I o ile czerpanie inspiracji jest jak najbardziej w porządku, o tyle już pozyskiwanie kwiatów, sadzonek i rozłóg może być problematyczne.
Warto wiedzieć, że bardzo wiele roślin o żółtych kwiatach, które nam się podobają, znajduje się pod całkowitą lub częściową ochroną. Przykładem może być pełnik – bylina o dużych, żółtych kwiatach, wyglądających nieco jak kwiaty piwonii. Piękne kwiaty zachęcają do zrywania, ale jest to niemożliwe. Roślin pozostających pod ochroną nie można w żaden sposób pozyskiwać. Nie można ich wykopywać, ucinać sadzonek, przenosić, posiadać ani sprzedawać. Jednak w przypadku szczególnie ładnych kwiatów, możliwa jest uprawa z nasion czy sadzonek z legalnego źródła. Ich rozpowszechnianiem zajmują się szkółki i sklepy ogrodnicze. Czasami w sprzedaży są dostępne tylko mieszańcowate odmiany poszczególnych gatunków. Bardzo często są o wiele bardziej atrakcyjne wizualnie (mają na przykład większe kwiaty, ładniejsze kolory czy inne walory ozdobne) i można je sadzić w ogrodach.
Żółte kwiaty polne – najpowszechniejsze gatunki
Nie ulega wątpliwości, że najbardziej popularną rośliną o żółtych kwiatach jest mniszek polny. Nie jest to gatunek szczególnie piękny, ale za to bardzo wytrwały. Jego palowy korzeń rośnie głęboko, więc usuwanie rośliny jest bardzo trudne. Po przycięciu kosiarką i tak się odradza. Żółte, złożone z licznych drobnych języczkowatych płatków, kwiaty mniszka szybko zamieniają się w dmuchawce – białe, puchate kuleczki z nasionkami. Wiatr potrafi przesuwać je na ogromne odległości, przez co mniszek bardzo szybko się rozprzestrzenia. Może być prawdziwą zmorą właścicieli trawników, zwłaszcza że ma bardzo małe wymagania i każda gleba mu pasuje. Warto jednak wiedzieć, że roślina ma właściwości zdrowotne. Drobne kwiatki się gotuje z cukrem, by powstał gęsty syrop. Dodawany do herbaty lub ciepłej wody ma działać przeciwbakteryjnie i wzmacniająco.
Nieco mniej popularną rośliną polną jest dziurawiec czteroboczny. To bylina o wysokości do 60 cm, która ma wzniesioną, kanciastą łodygę (stąd też nazwa rośliny). Podłużne liście stanowią tło dla szczytowego kwiatostanu złożonego z odgiętych płatków korony okalających kielich. Dziurawiec jest rośliną leczniczą. Jego nazwa pochodzi stąd, że płatki kwiatów mają wyraźne czarne plamki, które wyglądają jak miniaturowe dziurki, zrobione szpileczką. Herbatę z dziurawca wykorzystuje się przy leczeniu problemów układu trawiennego. Dziurawce są pospolite w całej Polsce, najwięcej jednak można ich spotkać w Karpatach.
Driakiew żółtawa to kolejna powszechna roślina. Ma około 80 cm wysokości i wzniesioną, rozgałęzioną łodygę. Na jej szczycie pojawiają się ciekawe kwiaty, o żółtawym lub kremowym kolorze, zebrane w luźne koszyczki. Zewnętrzne kwiaty są znacznie większe od środkowych, dzięki czemu cały kwiatostan ma ciekawy kształt. Driakiew to typowa roślina zarówno na niżu, jak i w niższych położeniach górskich. Te kwiaty łąkowe nie są pod ochroną, jednak nie są bardzo pospolite. Dobrze czują się w zaroślach i na przydrożach.
Żółte kwiaty polne – gatunki do ogrodu
Jest bardzo wiele gatunków kwiatów polnych, które można uprawiać swoim ogrodzie. Duża część z nich doczekała się stworzenia odmian i podgatunków, które mają większe walory ozdobne i tym samym lepiej sprawdzają się na rabaty. Kwiaty łąkowe przeniesione do ogrodu to na przykład jaskier. Z tym, że jaskry ogrodowe prawie w niczym nie przypominają tych dzikich. Znamy je ze zboczy dużych rowów, naturalnych jezior i rzek. Uwielbiają wodę, a ich błyszczące, drobne kwiatki odbijają światło i zwracają na siebie uwagę. Czasami faktycznie jaskier ostry zostaje przeniesiony do ogrodu, ale o wiele częściej pojawiają się w nim jaskry ogrodowe. Jakie? Mają wzniesione łodygi i duże, okrągłe i zbudowane z licznych płatków kwiatostany w różyczkowym stylu. Są nie tylko żółte, kwiaty mogą być różowe, białe, czerwone i pomarańczowe. To najładniejsze (albo jedne z najładniejszych) kwiaty w ogrodzie, idealnie sprawdzają się na rabaty.
Kolejne kwiaty łąkowe, które świetnie odnajdują się do uprawy w ogrodzie, to fiołki trójbarwne. W ogóle na polskich łąkach aż roi się od różnego rodzaju fiołków. To piękne kwiaty o ciekawym pokroju i charakterystycznej budowie kwiatów – mają większe górne płatki i mniejsze dolne. Fiołek trójbarwny z reguły jest fioletowo-żółty lub niebiesko-żółty. Kwiaty są drobne, ale mają bardzo dużo uroku. Są najładniejsze na polnej rabacie. Można uprawiać je także w pojemnikach. Roślina ma naprawdę niewielkie wymagania i nie potrzebuje ani szczególnej pielęgnacji, ani zasilania nawozami wieloskładnikowymi. Drobne kwiatuszki wysiewa się wiosną. Zaczynają kwitnąć w czerwcu i nieprzerwanie utrzymują kwiaty aż do października. Pospolite fiołki zwane są także leśnymi bratkami.
W ogrodach od wieków pojawia się wrotycz pospolity. To bylina, która ma dość ładny pokrój. Jej sztywne, grube łodygi dorastają do 100 cm wysokości. Na szczycie jej licznych rozgałęzień pokazują się drobne kwiaty – nieduże koszyczki kwiatostanowe w intensywnie żółtym kolorze. Roślina zamiera na zimę, by odrodzić się wiosną z podziemnych kłączy i jest dość atrakcyjna. W ogrodach uprawia się ją także z innych powodów, na przykład ze względu na działanie owadobójcze. Sadzi się ją, by odstraszać szkodniki.
Żółte kwiaty polne a aranżacje w ogrodzie
Wiele osób decyduje się na wybór roślin łąkowych i polnych do zasadzenia w ogrodzie. Są to zazwyczaj rośliny pełne uroku, które mają w sobie rys pewnej swojskości i sielskości. Ich zastosowanie przemieni zakątek ogrodu w przyjazne, kolorowe miejsce. Żółte kwiaty polne są szczególnie lubiane ze względu na swój intensywny kolor. Przyciąga wzrok ludzi i oczywiście przyciąga owady, dzięki czemu w ogród jest ciągle pełny życia i ruchu. Kwiaty łąkowe i polne idealnie sprawdzą się do ogrodów w stylu rustykalnym lub wiejskim. Można także zastosować je na łąkach kwietnych – specjalnych częściach ogrodów, w których wprowadza się minimum ingerencji człowieka, by zwierzęta i owady mogły czerpać z dobrodziejstw naturalnie rosnących roślin.
Żółte kwiaty polne to rośliny, które dziko porastają pola i łąki. A to oznacza, że mają naprawdę małe wymagania. To rośliny, które niezależnie od pogody, temperatury, opadów śniegu czy wody, są w stanie sobie poradzić i ciągle rozwijać się dalej. Dlatego warto zaprosić takie gatunki do swojego ogrodu. Rośliny polne nie potrzebują ani nawożenia, ani szczególnej pielęgnacji czy podlewania.