Żółte kwiaty wiosenne

Ilustracja żółte kwiaty wiosenne

Żółte kwiaty wiosenne – rośliny zakwitające na żółto, między lutym a majem. Źródłem żółtego, a także pomarańczowego zabarwienia roślin są flawonole, najlepiej dotychczas przebadana grupa flawonoidów. Żółte kwiaty na zielonym tle to jeden z najbardziej rozpoznawalnych znaków wczesnej wiosny. Kolorystyka jest często stosowana w dekoracjach wielkanocnych. Najpopularniejsze kwiaty kwitnące na żółto wczesną wiosną to tulipany, żonkile i krokusy. Z wiosennym kwitnieniem kojarzona jest też powszechna w parkach i ogrodach forsycja.

Filtry0

Żółte kwiaty wiosenne

Żółte kwiaty wiosenne - pozostałe

Żółte kwiaty wiosenne - popularne wczesnowiosenne kwiaty ogrodowe

Żółty może się kojarzyć z letnimi kłosami, przesuszonymi trawami i jesiennymi liśćmi. Jednak jest wiele wiosennych kwiatów, które mają płatki w tym kolorze. Jeżeli chcesz dodać trochę ciepłej barwy swoim grządkom, to jest z czego wybierać.

Wczesnowiosenne kwiaty ogrodowe

Kalendarzowa wiosna zaczyna się 21 marca, ale wczesnowiosenne kwiaty mogą się pojawić w ogrodzie już w lutym. Złote, pomarańczowe lub delikatnie cytrynowe płatki pomogą cieszyć się ogrodem jeszcze przed rozpoczęciem sezonu.

Najwcześniejsze żółte kwiaty wiosenne to rannik zimowy i miłek amurski. Pojawiają się już w lutym i kwitną przez marzec, czasem do kwietnia.

W późniejszym okresie zaczynają się pojawiać krokusy żółtokwiatowe. Ciekawą propozycją dla przedwiosennego ogrodu jest też głodek mrzygłód – odpowiedni dla ogródków skalnych i nasadzeń przy murkach. Nieco później zakwita pierwiosnek wyniosły, ale za to jego kwiaty utrzymują się nawet do maja.

Marzec to również czas zakwitania pierwszych krzewów. W ogrodach, parkach i na osiedlach króluje przede wszystkim forsycja. Można ją uprawiać jako soliter, akcent w większej kompozycji lub tło dla niższych krzewów. Świetnie nadaje się też na żywopłoty i szpalery.

Ciekawą propozycją do nieco większego ogrodu może być też leszczyna pospolita. Kwitnie na żółto w lutym i marcu. Chociaż jej kwiaty (męskie) są zebrane w kotki, a nie w kielichy, to w budzącym się do życia ogrodzie będą stanowić subtelny, ciepły akcent.

Od kwietnia do maja

Kwiecień i maj to dla wielu roślin kwitnących już pełnia sezonu. Te kwitnące na żółto stanowią dużą grupę. Zwłaszcza jeżeli wliczymy w to żółte odmiany wielokolorowych kwiatów. Sztandarowe żółte kwiaty kwietnia to narcyz żonkil oraz kaczeniec. Żonkile są niezwykle popularne jako ozdoba wielkanocnych parapetów i stołów (w postaci kwiatów ciętych). W ogrodach i wazonach pojawiają się też tulipany, które można kupić prawie we wszystkich kolorach tęczy.

Najładniejsze kwiaty kwitnące na żółto w kwietniu to kosaciec żółty (czyli irys). Jest wyjątkowo dekoracyjny, ze względu na zróżnicowany, nieregularny kształt płatków.

Ogródek skalny mogą w kwietniu rozświetlić drobne, żółte kwiatki smagliczki skalnej.

Z krzewów warta polecenia jest szczególnie azalia pontyjska, zwana też różanecznikiem żółtym.

Początek maja wita nas feerią barw. Nie trudno i wśród nich znaleźć żółte kwiaty. Popularne tulipany dopiero wtedy zaczynają pełnię kwitnienia. Zwłaszcza tulipany Darwina, nadające się świetnie na kwiat cięty. Z odmian żółtych, kwitnących w maju warto polecić np. Golden Apeldoorn, o dużym kielichu z czarnym środkiem. 

Kiedy i jak sadzić kwiaty wczesnowiosenne?

Dokładne instrukcje sadzenia poszczególnych gatunków i odmian najlepiej sprawdzić osobno. Warto jednak wiedzieć jak i kiedy zaplanować pracę w ogrodzie, żeby od wczesnej wiosny cieszyć się pięknymi, żółtymi kwiatami w ogrodzie.

  • Najwcześniejsze kwiaty wiosenne – bardzo wczesne kwiaty to zwykle byliny lub rośliny uprawiane jako jednoroczne (nie licząc również wieloletnich krzewów). Większość to rośliny rozmnażane z cebulek. Można je też rozmnażać z nasion, ale wtedy trzeba kilka lat dłużej czekać na kwitnienie. Dlatego najlepiej sadzić je w postaci bulw jesienią poprzedniego roku lub kupić sadzonki późną zimą i posadzić przez zakwitnięciem. Ogrodowe kwiaty kwitnące w lutym i marcu są zwykle bardzo niskie. Chociaż sam kielich może być okazały, to w czasie śnieżnej zimy będzie ledwie widoczny spod śniegu. Warto o tym pamiętać wybierając dla nich stanowisko.
  • Krzewy kwitnące wczesną wiosną – tutaj możemy liczyć na kwiaty już w pierwszym roku po posadzeniu, ze względu na rozmnażanie przez sadzonki. Forsycję z gotowych sadzonek można sadzić od wczesnej wiosny do wczesnej jesieni. Najważniejsze, żeby w czasie jej początkowego wzrostu nie panowała susza. Kwitnienie nastąpi dopiero w następnym roku – po zimie. Żeby krzew zakwitał w kolejnych latach konieczne jest przycinanie pędów. Azalia pontyjska nie rozmnaża się z nasion w naszym klimacie. Najczęściej dostępne są sadzonki w pojemnikach, które można sadzić przez cały sezon (do późnej jesieni). Optymalnym miesiącem jest maj. Należy pamiętać, że kwiaty pojawiają się na pędach jednorocznych.
  • Rośliny kwitnące w kwietniu i maju – rośliny cebulowe sadzimy jesienią (najczęściej we wrześniu, październiku). Kwitnące na żółto tulipany Darwina są roślinami kilkuletnimi. Jeżeli jednak chcemy zachować okazałe kwiaty warto wykopać cebulki, przesuszyć i zasadzić jeszcze jesienią. Kwiatem wiosennym, którego cebul nie trzeba wykopywać jest szachownica cesarska. Ten wytworny kwiat pojawia się w marcu i kwietniu. Jego nietypowy kształt (kielichy skierowane do dołu) i żywe kolory będą bardzo dobrym uzupełnieniem żółtego ogródka. Można wybrać tylko odmianę żółtą lub połączyć ją z pomarańczową i czerwoną. Cebulki sadzimy w sierpniu-wrześniu. Najlepiej kładąc je poziomo i zakopując na głębokość równą trzykrotnej szerokości cebul. We wrześniu najlepiej też sadzić żonkile. Chociaż ocieplający się klimat pozwala też na sadzenie do końca października. Byle nie było przymrozków, śniegu, ani ulewnych deszczy.
  • Kwiaty z poprzedniego roku – część roślin kwitnących, które będą zdobić rabaty wczesną wiosną, zakwita już wcześniej. Można tu zaliczyć ciemiernik zielony. Jego kwiaty utrzymują się nawet od grudnia. Mają jasno-zielony, prawie żółty kolor. Może to być dobry wariant żółci do zestawienia z bardziej ciepłymi barwami rannika czy krokusa. Planując wczesnowiosenną żółtą rabatę dobrze jest posadzić kilka kwitnących już zimą krzewów (np. oczar wiosenny) i roślin zielnych.

Kompozycje ogrodowe na powitanie wiosny

Kiedy wiemy już mniej więcej jak zasadzić poszczególne gatunki kwiatów dobrze jest skomponować rabatę lub klomb. Oto kilka propozycji:

  1. Krokusów żółtych zwykle nie sadzi się w kompozycjach jednokolorowych. Najpopularniejsze są naprzemiennie rosnące kwiaty żółte, białe i fioletowe. Jeżeli chcemy pozostać przy jednym kolorze, to dobrze połączyć je z wcześnie rosnącymi tulipanami. Wśród niewielkich tulipanów Kauffmanna, zakwitających już w marcu, można znaleźć ciekawe odmiany żółte i żółto-czerwone („Chopin”, „Glück”, „Stresa”). Można je też komponować z żonkilami.
  2. Wczesnowiosenne kompozycje ogrodowe dobrze wyglądają kiedy zestawi się żółty z soczystą, młodą zielenią. Rabata żonkili czy tulipanów otoczona młodą trawką to prosty sposób na stworzenie wiosennego nastroju w ogrodzie. Smagliczka skalna może zdobić ogródek skalny na tle intensywnie zielonych iglaków płożących, takich jak np. cis, jałowiec czy mikrobiota syberyjska.
  3. Duża kompozycja z żółtymi kwiatami – jeżeli mamy miejsce i czas, to warto założyć profesjonalną kompozycję z przemyślanymi roślinami tła, akcentami i roślinami wypełnienia. Tło, to duże gęste krzewy lub pnącza porastające ścianę czy ogrodzenie. Dla wczesnowiosennych kwiatów najlepsze będą zimozielone (np. tuje, bukszpan, cis np. kolumnowy). Dobrym akcentem, wyróżniającym się na tym tle może być pojedyncza forsycja, ciekawym dopełnieniem będzie też trzmielina japońska np. odmiana aureus – o złoto zielonych liściach. Jako rośliny wypełnienia można zastosować smagliczkę skalną. Na roślinę wypełnienia w tego typu kompozycji mniej nadają się pojedynczo kwitnące kwiaty typu tulipan, krokus.
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto