Znajdź fachowców na fixly.pl

Rośliny o jadalnych bulwach

Rośliny o jadalnych bulwach

Rośliny o jadalnych bulwach - grupa roślin, które posiadają podziemną część jadalną określaną mianem bulwy. Bulwą określamy organ spichrzowy roślin, który najczęściej wyróżnia się skróconym i zgrubiałym kształtem. Do powstania bulwy dochodzi w ramach przekształcenia pędu, bądź też korzeni. Łatwo jest odróżnić jedne od drugich, ponieważ bulwy korzeniowe swoim wyglądem przypominają bardziej korzeń. Natomiast bulwy pędowe powstają wyłącznie w jednym sezonie wegetacyjnym, po którym zamierają.

Rośliny o jadalnych bulwach - najpopularniejsze rośliny

Rośliny o jadalnych bulwach - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny o jadalnych bulwach - spis roślin, charakterystyka, uprawa

Chcąc się przekonać jakie rośliny o jadalnych bulwach są nie tylko dostępne w sklepach, ale także można je uprawiać w swoim ogrodzie, warto zapoznać się z całym spisem. Dobrze jest również sprawdzić, jakie rodzaje roślin występują jako dziko rosnące gatunki w Polsce. Jeżeli zdecydujemy się na uprawę roślin o jadalnych bulwach, to warto przekonać się, jakie są ich dokładne wymagania.

Rośliny o jadalnych bulwach - charakterystyka

Już wiemy, że rośliny, które posiadają jadalne bulwy, dzielą się na te, które mają bulwy korzeniowe oraz pędowe. Niektóre rośliny są spotykane w Polsce w warunkach naturalnych, inne z kolei są możliwe jedynie w kontrolowanej uprawie. Każda roślina o jadalnych bulwach składa się również z łodyg, liści, a także często kwitnie.

Niektóre okazy posiadają bulwy jadalne, które tworzą się nad ziemią. W większości gatunków okres kwitnienia przypada na wiosnę, natomiast zbiory są możliwe już od maja, aż do końca jesieni. Dokładny termin zbiorów zależy od konkretnego gatunku, a nawet odmiany. Ponadto warto zauważyć, iż konkretne gatunki różnią się między sobą pokrojem. Bardzo często jednak cechują one dość mocno rozwiniętą część naziemną.

Rodzaje roślin o jadalnych bulwach - lista

Chcąc się przekonać, jakie warzywo lub inną roślinę możesz uprawiać w Polsce, to do najpopularniejszych gatunków zalicza się między innymi:

  • Kapusta warzywna kalarepa (Brassica oleracea) - roślina zaliczająca się do rodziny kapustowatych. Istnieją różne rodzaje kalarepy, wśród których wymienia się odmiany zielone, a nawet fioletowe. W przypadku tej rośliny mamy do czynienia z bulwą pędową, która tworzy naziemną część rośliny. Jej uprawa w Polsce jest bardzo powszechna. Zatem to pospolite warzywo nie stwarza większego problemu w uprawie.
  • Ziemniak (Solanum tuberosum) - smaczne i pospolite warzywo, które zalicza się do rodziny psiankowatych. Za część jadalną uznaje się bulwy pędowe. Uprawa ziemniaków jadalnych jest niezwykle powszechna w naszym kraju, ze względu na częstość występowania ziemniaków w tradycyjnych przepisach.
  • Maniok (Manihot esculenta Crantz) - określany również jako maniok gorzki lub też podpłomycz najużyteczniejszy. Roślina wywodzi się z Brazylii. Te coraz bardziej pospolite bulwy w Polsce nie są łatwe w uprawie ze względu na dużą wrażliwość na mróz. Dlatego eksperymentuje się najczęściej z uprawą pojemnikową. Należy pamiętać, że to smaczne warzywo jest trujące w stanie surowym. Dlatego trzeba wcześniej maniok ugotować lub upiec.
  • Batat (Ipomoea batatas) - ten słodki ziemniak prawidłowo powinien być nazywany wilcem ziemniaczanym. Mimo pochodzenia z ciepłego klimatu występującego w Ameryce Południowej batat staje się warzywem chętnie uprawianym w Polsce.
  • Słonecznik bulwiasty (Helianthus tuberosus) - warzywo określane potocznie mianem topinambura. W Polsce uprawa słonecznika bulwiastego nadal nie jest tak powszechna, jednak warto mieć na uwadze, że wymagania tej rośliny nie są zbyt duże. Charakterystyczną cechą topinamburu są kwiaty, które swoim wyglądem przypominają słoneczniki. Sama roślina może dorastać nawet do 2 metrów wysokości.

Uprawa i wymagania roślin o jadalnych bulwach

Wiedząc już, jakie pospolite i smaczne rośliny z jadalnymi bulwami możemy spotkać na naszym talerzu, warto sprawdzić, w jaki sposób prezentuje się ich uprawa w ogrodowych warunkach. Najmniejszy problem będziemy mieli z uprawą kalarepy oraz ziemniaków jadalnych. Jeżeli jednak będziemy chcieli uprawiać w swoim ogrodzie bataty, czy też maniok, musimy pamiętać o stworzeniu roślinie specjalnych warunków.

Są to rośliny ciepłolubne, które w żaden sposób nie wykazują się odpornością na przymrozki. Dlatego możliwe jest spróbowanie ich uprawy pod osłoną lub w pojemnikach. Bardzo często w sklepach ogrodniczych możemy zakupić również specjalne worki do uprawy bulwiastych warzyw. Najważniejsze jest to, aby zadbać o odpowiednio wysoką temperaturę, nawodnienie podłoża, a także żyzność gleby. W takich okolicznościach mamy bardzo duże szanse na satysfakcjonujące zbiory.

Rośliny o jadalnych bulwach w ogrodzie. Zobacz, jakie rodzaje roślin o jadalnych w bulwach mogą być uprawiane w ogrodzie, a także jakie posiadają one wymagania.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto