Rośliny o jadalnych kwiatach

Ilustracja rośliny o jadalnych kwiatach

Rośliny o jadalnych kwiatach - gatunki roślin, które posiadają jadalne kwiaty. Do nich zaliczają się zarówno gatunki uprawne, czyli kwiaty ogrodowe, ale również dziko rosnące gatunki w Polsce. Nie są to jedynie rośliny zielne. Do tej grupy roślin zaliczają się także byliny, krzewy, a także drzewa. Należy mieć na uwadze, iż kwiaty jadalne niektórych gatunków roślin wykazują właściwości lecznicze, dlatego można je spożywać wyłącznie we wskazanych ilościach lub też po wcześniejszej obróbce termicznej.

Rośliny o jadalnych kwiatach - najpopularniejsze rośliny

Rośliny o jadalnych kwiatach - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny o jadalnych kwiatach - rodzaje, opis, ciekawostki

Pewnie widziane przez nas dania, na których komponują się kolorowe kwiaty, wzbudzają w nas duże zaciekawienie. Okazuje się, że nie jest to tylko piękna dekoracja, ale również pyszny przysmak. Dlatego warto dowiedzieć się, jakie rośliny o jadalnych kwiatach możemy uprawiać w swoim ogrodzie, a także jakie dziko rosnące gatunki o takich samych właściwościach możemy spotkać w Polsce.

Ogrodowe rośliny o jadalnych kwiatach

Okazuje się, że piękne kwiaty, które często sadzimy na naszych rabatach lub w doniczkach na balkonie, mogą cieszyć nie tylko nasze oczy, ale również podniebienie. Warto sprawdzić, które gatunki posiadają kwiaty do jedzenia. To właśnie dzięki nim będziemy mogli urozmaicić nasze sałatki, a nawet słodkie wypieki. Na pewno dużym zaskoczeniem jest to, iż lista gatunków, które posiadają jadalne kwiaty, jest naprawdę długa.

Sprawdź, jakie rośliny ogrodowe posiadają kwiaty przeznaczone do jedzenia:

  • Hibiskus (Hibiscus) - krzew lub drzewo zalicza się do rodziny ślazowatych. Hibiskus potocznie określany jest mianem chińskiej róży. Posiada dość okazałe kwiaty w rozmaitych kolorach. Jadalne kwiaty wyróżniają się kwaskowym posmakiem. Doskonale sprawdza się w sałatkach. Natomiast suszone kwiaty doskonale sprawdzą się do zaparzania herbaty.
  • Róża (Rosa) - najpopularniejsza roślina w Polsce, która posiada kwiaty przeznaczone do jedzenia. Można również przygotować z niej słynną konfiturę, wyróżniającą się charakterystycznym aromatem i smakiem.
  • Fiołek trójbarwny (Viola tricolor) - roślina zaliczająca się do rodziny fiołkowatych, określana również potocznie jako bratek polny. Fiołek trójbarwny jest bardzo popularny w Polsce. Są one fioletowe z dolnymi płatkami o żółtym zabarwieniu. Kwiaty przeznaczone do jedzenia doskonale sprawdzają się w deserach lub do przyrządzania sałatek. Z płatków można przyrządzić również konfiturę. Kwiaty fiołka w smaku wyróżniają się delikatnym słodkawym posmakiem. Należy pamiętać, że jest to również roślina lecznicza, dlatego kwiaty fiołka trójbarwnego należy jeść z umiarem, inaczej będziemy mogli liczyć się z działaniami niepożądanymi.
  • Chryzantema (Chrysanthemum) - rośliny zaliczające się do rodziny astrowatych na pewno nie kojarzyły nam się z jadalnymi kwiatami. Okazuje się, że w zależności od odmiany, płatki wyróżniają się gorzkawym, a nawet nieco pikantnym smakiem.
  • Goździk (Dianthus) - oprócz swojej ozdobnej funkcji, a także wydzielania charakterystycznego olejku eterycznego, kwiaty goździków można jeść w sałatkach lub deserach. Płatki w smaku wyróżniają się dość sporą słodyczą. Kwiaty występują najczęściej, jako białe, różowe, fioletowe lub purpurowe odmiany.
  • Nagietek (Calendula) - rośliny zaliczające się do rodziny astrowatych. Najczęściej wyróżniają się one żółtymi lub czerwonymi kwiatami. Te rośliny ogrodowe posiadają kwiaty do jedzenia, które w smaku są nieco pikantne.
  • Jaśmin (Jasminum) - rośliny ogrodowe zaliczające się do rodziny oliwkowatych. Wyróżniają się bardzo intensywnymi olejkami eterycznymi. Kwiaty można jeść najczęściej w słodkich wypiekach lub sałatkach. Jednak warto zachować umiar.
  • Lawenda (Lavandula) - roślina zaliczająca się do rodziny jasnotowatych, która najczęściej kojarzy nam się z Prowansją, również posiada charakterystyczne fioletowe kwiaty do jedzenia. Wyróżniają się one słodkawym smakiem. Dlatego doskonale sprawdzą się one w deserach, słodkich sosach oraz jako dodatek do lodów.

Jadalne kwiaty warzyw uprawianych w ogrodzie

Oprócz kwiatów, które rosną na rabatach ogrodowych, możemy znaleźć również takie same części warzyw. Okazuje się, że niektóre warzywa po zakwitnięciu, mają nie tylko dekoracyjne kwiaty, ale również można je jeść. Dobrze jest zatem sprawdzić, jakie gatunki warzyw możemy uprawiać w swoim ogrodzie, aby korzystać z nich całościowo.

Do warzyw, które posiadają kwiaty przeznaczone do jedzenia, zaliczają się takie okazy jak:

  • Cukinia (Cucurbita pepo) -  jest jedno z popularniejszych warzyw, jakie uprawiamy w naszych ogrodach. W rzeczywistości cukinia stanowi odmianę dyni zwyczajnej i jest niezwykle cenionym warzywem. Okazuje się, że cukinia posiada także kwiaty, które można jeść na wiele sposobów. Żółte i okazałe kwiaty najlepiej smakują w cieście lub tempurze, ale mogą być spożywane również w niskokalorycznych sałatkach.
  • Czosnek pospolity (Allium sativum) - gatunek byliny, który jest w Polsce nie tylko bardzo często uprawiany, ale również niezwykle ceniony za swoje cenne właściwości zdrowotne. Oprócz ząbków czosnku możemy jeść również fioletowe kwiaty. Jednak należy nastawić się na dość charakterystyczny, ostry smak. Dlatego kwiaty, chociaż są niezwykle dekoracyjne, dobrze jest stosować jako przyprawę.
  • Rzodkiewka (Raphanus sativus) - rzodkiewka posiada nie tylko jadalny korzeń, ale również liście, a nawet kwiaty. Kwiaty tych warzyw wyróżniają się lekko pikantnym posmakiem.
  • Dynia (Cucurbita) - rodzaj warzyw zaliczający się do rodziny dyniowatych. Posiadają kwiaty, które można jeść nie tylko po usmażeniu lub grillowaniu, ale również na surowo.

Dziko rosnące gatunki roślin mające jadalne kwiaty

Rośliny o jadalnych kwiatach możemy spotkać również w stanie dzikim w Polsce. Należy jednak wiedzieć dokładnie, jaka ilość kwiatów konkretnego gatunku jest bezpieczna w jedzeniu, ponieważ takie rośliny często wykazują właściwości lecznicze. Dlatego ich nadmiar może przysporzyć nam konkretne dolegliwości lub też nasz stan zdrowia w niektórych sytuacjach może okazać się przeciwwskazaniem do ich spożycia.

Zobacz, jakie rośliny o jadalnych kwiatach znajdziesz na naturalnie porastających areałach:

  • Chaber (Centaurea) - rośliny posiadające charakterystyczne niebieskie, a dokładniej chabrowe zabarwienie. Kwiaty chabrów są jadalne. Można je wykorzystać nie tylko do deserów i sałatek, ale również świetnie sprawdzą się jako naturalny barwnik.
  • Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) - są to popularne rośliny o jadalnych kwiatach, które wyróżniają się słodko-gorzkim smakiem. Można spożywać je na surowo, ale również przyrządzać z nich nalewki, herbatę, a nawet miód.
  • Czarny bez (Sambucus nigra) - krzew określany również jako dziki bez. Posiada nie tylko jadalne owoce, ale również kwiaty. Ze względu na swój słodkawy posmak, doskonale sprawdzą się jako dodatek do ciast lub deserów.
  • Koniczyna (Trifolium) - jest to roślina zaliczająca się do rodziny bobowatych. Posiada jadalne kwiaty, które mogą być z powodzeniem dodawane do zielonych sałatek.
  • Akacja (Acacia) - drzewa zaliczające się do rodziny bobowatych. Akcja posiada nie tylko aromatyczne kwiaty, ale również wyjątkowo smaczne. Można je dodawać do deserów i ciast. Ponadto doskonale sprawdzają się również w przypadku przygotowywanych sosów.
  • Czeremcha (Padus) - rośliny zaliczające się do rodziny różowatych. Posiadają jadalne liście oraz kwiaty. Kwiaty świetnie nadają się do zaparzania herbaty. Ponadto można je kandyzować.

Jak przyrządzić jadalne kwiaty - kilka pomysłów

Skoro już wiemy, jakie fioletowe, żółte, czerwone lub różowe kwiaty możemy spożywać, warto dowiedzieć się, jakie przepisy będą doskonałym pomysłem na ich wypróbowanie. Najpopularniejszym pomysłem na wykorzystanie jadalnych kwiatów jest spożywanie ich w sałatkach. Można mieszać ze sobą kwiaty nasturcji, mniszka lekarskiego, czy też stokrotek. Do kwiatów należy dodać nowalijki. Wszystko przyprawiamy solą, pieprzem, a także oliwą z oliwek.

Kolejnym przepisem, który cieszy się dużym uznaniem, są kwiaty jadalne w cieście lub tempurze. Doskonale sprawdzi się przepis na ciasto naleśnikowe. Można je oczywiście modyfikować według swojego uznania. Na przykład dodając mąkę ryżową, przez co ciasto będzie bardziej chrupkie i mniej kleiste. Tutaj najlepiej sprawdzą się kwiaty akacji, dyni zwyczajnej lub bzu czarnego. Po zanurzeniu kwiatów w cieście smażymy je na głębokim oleju. Jeżeli chcemy podkreślić fioletowe płatki fiołka, różowe płatki hibiskusa lub żółte płatki nagietka, to warto przygotować z nich ciasteczka. W ten sposób również nasze wypieki będą prezentować się wyśmienicie i oryginalnie.

Rośliny o jadalnych kwiatach w Twoim ogrodzie i nie tylko. Zobacz, jakie jadalne kwiaty ogrodowe i dziko rosnące możesz spotkać w Polsce, a także co możesz z nich przygotować.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto