Rośliny o jadalnych liściach - najpopularniejsze rośliny
-
Selery zwyczajnerośliny dwuletnie warzywo korzeniowe
Uprawiane od dawna formy selera odznaczają się korzennym aromatem, korzystnym dla zdrowia składem chemicznym oraz różnorodnością zastosowania. Trochę dziwnie brzmiąca nazwa rośliny pochodzi od lombardzkiego "selleri", liczby mnogiej od "sellero". Istnieją odmiany botaniczne selera uprawiane jako warzywo liściowe albo korzeniowe.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: średnia -
Kapusta warzywna kalareparośliny dwuletnie warzywo kapustne
Kalarepa jest łatwym w uprawie, szybo rosnącym warzywem kapustnym. W zależności od odmiany oraz z zachowaniem odpowiednich terminów sadzenia, może zapewnić zbiory aż do późnej jesieni. W odróżnieniu od innych warzyw, bulwa pędowa kalarepy tworzy się nad ziemią, a nie w glebie.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: średnia -
Rzodkiewkarośliny jednoroczne warzywna warzywa rzepowate
Rzodkiewka, znana od tysięcy lat, jest odmianą botaniczną rzodkwi zwyczajnej. To popularne i lubiane powszechnie warzywo dotarło do Europy dopiero w XVI wieku. Dzięki bardzo krótkiemu okresowi wegetacji rzodkiewka zwykle sezon na warzywnej rabacie. W uprawie istnieje wiele kultywarów o różnej formie i kolorze korzenia.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Kapusta właściwa rzeparośliny dwuletnie warzywo warzywo rzepowate
Warzywo nazywane w skrócie rzepą jest podgatunkiem kapusty właściwej. Zgrubiały korzeń rzepy jest podobny w smaku do rzodkiewki. Do spożycia nadają się też młode liście. W drugim roku roślina rozwija drobne, złocistożółte kwiaty.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: średnia -
Kapusta warzywna brukselskarośliny dwuletnie warzywo kapustne
Brukselka jest odmianą kapusty warzywnej i powstała w ówczesnych Niderlandach Hiszpańskich, dzisiejszej Belgii. Ta kapusta tworzy mocną, ulistnioną łodygę, na której w kątach liści tworzą się małe główki - silnie skrócone pędy boczne. Pęd kwiatostanowy i drobne żółte kwiaty rozwijają się dopiero w drugim roku.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa
Rośliny o jadalnych liściach - pozostałe rośliny
-
Sałata rzymskarośliny jednoroczne warzywna warzywa liściowe
Sałata rzymska jest odmianą botaniczną sałaty siewnej. Znana była w Egipcie już 4000 lat temu i początkowo uprawiana tylko w rejonie śródziemnomorskim. Obecnie ta sałata o podłużnych, mocno pofalowanych liściach rozprzestrzeniła się w całej Europie i Ameryce.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Kapusta warzywna jarmużrośliny dwuletnie warzywo kapustne
Jarmuż jest jedną z odmian botanicznych kapusty warzywnej i jednocześnie jedną z najstarszych odmian użytkowych kapusty. Jest ceniony ze względu na swój unikatowy zestaw składników odżywczych. Niektóre kultywary jarmużu mogą pełnić rolę roślin dekoracyjnych w ogrodzie.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: średnia -
Czosnek szczypiorekbyliny bylina z cebulą dekoracyjna i jadalna
Szczypiorek jest gatunkiem czosnku, uprawianym jako warzywo liściowe. Liście mają aromat podobny do szczypioru zwykłej cebuli, ale jest mniej ostre i o mniejszej średnicy. Intensywnie różowe kwiaty zebrane w kuliste kwiatostany nadają się na kompozycje i suche bukiety.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Sałata lodowarośliny jednoroczne warzywna warzywa liściowe
Sałata lodowa, nazywana też kruchą, jest formą sałaty głowiastej, która z kolei jest odmianą botaniczną sałaty siewnej. Dzięki swoim delikatnym i kruchym liściom stała się jedną z najbardziej popularnych odmian sałaty. Na początku XX wieku była uprawiana w Ameryce i przewożona stamtąd, ze względu na ograniczone wówczas możliwości chłodnicze, w bryłach lodu — stąd nazwa "iceberg salad", czyli "sałata lodowa".
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Podagrycznik pospolitybyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Na skutek wyjątkowej łatwości rozmnażania się za pomocą kłączy i rozłogów, podagrycznik pospolity jest ulubionym wrogiem ogrodników. Niemniej jednak ta rodzimego pochodzenia bylina posiada również dobre strony — kulinarne i lecznicze. W ocienionych miejscach ogrodu może znaleźć zastosowanie jako bardzo skuteczna roślina okrywowa.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Cebula dymkarośliny dwuletnie warzywo warzywo cebulowe
Pod nazwą "cebula dymka" nie kryje się jakaś specjalna odmiana Allium cepa, ale po prostu mała, wyhodowana z nasion cebulka, z której w następnym sezonie wyrośnie na rabacie dorodna cebula. Nazwa pochodzi od stosowanego kiedyś zabiegu zadymiania cebuli, co miało zahamować wytwarzanie pędów kwiatowych. Zabieg okazał się nieskuteczny, ale dym w nazwie pozostał.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: średnia
-
Jasnota purpurowarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Jasnota purpurowa jest rośliną jednoroczną rodzimego pochodzenia, spotykaną pospolicie na terenie całego kraju. Takie rośliny, nazywane często chwastami, są zwykle niedoceniane. Jasnota purpurowa dostarcza pokarmu wielu gatunkom owadów, a jej młode pędy i kwiaty są smaczne, zdrowe i posiadają właściwości lecznicze.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Krwawnik pospolitybyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Krwawnik pospolity jest nie tylko atrakcyjną byliną rodzimego pochodzenia na rabaty, ale również znanym od starożytności ziołem leczniczym. Nazwa rodzajowa Achillea wywodzi się od imienia legendarnego bohatera wojny trojańskiej, który tę roślinę stosował do leczenia ran. Wyhodowano wiele odmian krwawnika o kwiatach czerwonych i różowych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kapusta właściwa chińskarośliny dwuletnie warzywo kapustne
Pochodzący z Azji Wschodniej podgatunek kapusty właściwej znany jest u nas pod nazwą "pak choi", co z kantońskiego oznacza "białe warzywo". Kapusta chińska nie tworzy główek, a jedynie rozety liści z mięsistym ogonkiem. Jest rośliną dwuletnią, zakwita i tworzy nasiona w drugim roku.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa -
Kapusta warzywna włoskarośliny dwuletnie warzywo kapustne
Kapusta włoska jest odmianą botaniczną kapusty warzywnej, podobnie jak kapusta głowiasta, do której jest podobna. W odróżnieniu od niej ma jednak mocno pomarszczone liście o nierównej powierzchni. Kapusta włoska jest smaczna, delikatna i zawiera dużo składników odżywczych.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: średnia -
Sałata masłowarośliny jednoroczne warzywna warzywa liściowe
Salata masłowa nie jest odrębnym gatunkiem rośliny warzywnej, a jedynie szczególną formą sałaty głowiastej, która z kolei jest botaniczną odmianą sałaty siewnej. W przypadku uprawianych od wieków roślin użytkowych dominują ich odmiany i mieszańce, podczas gdy pierwotne gatunki często już nie istnieją. Delikatna w smaku i dotyku sałata masłowa należy do ulubionych warzyw ogrodowych.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Koniczyna łąkowabyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Koniczyna łąkowa, nazywana też koniczyną czerwoną, jest rodzimym gatunkiem należącym do roślin motylkowatych. Dzięki jasnopurpurowym pachnącym kwiatom oraz charakterystycznym trójlistkowym liściom koniczyna jest efektowną rośliną ozdobną. Młode liście i świeże kwiaty mogą być dodatkiem do różnych potraw.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Czosnek askalońskibyliny bylina z cebulą dekoracyjna i jadalna
Czosnek askaloński, czyli cebula szalotka tworzy niewielkie, wydłużone cebule, które niewiele różnią się od typowej Allium cepa. Szalotka jest niewątpliwie bardziej pracochłonna w obieraniu, za to bardziej aromatyczna. Nazwa gatunkowa nawiązuje do śródziemnomorskiego portu Aszkelon, z którego - według podań - krzyżowcy przywieźli szalotkę do Europy.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Jasnota białabyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Jasnota biała przypomina ogólnym wyglądem i kształtem liści pokrzywę, jednak z tą parzącą rośliną łączy ją tylko pokrewieństwo w ramach botanicznej rodziny. Jako bylina rodzimego pochodzenia jest mało wymagająca i łatwa w uprawie. Jasnota biała zalicza się do ziół jadalnych, ma właściwości lecznicze, a jej kwiaty stanowią źródło pokarmu dla wielu owadów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Gorczyca polnarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Gorczyca polna jest przykładem uprawnej rośliny, która zastąpiona innymi gatunkami o lepszych właściwościach, jest teraz uznawana przez rolników za chwast. Odkładając na bok uprzedzenia, warto zauważyć w gorczycy polnej subtelną urodę złotych kwiatów oraz przydatność w kuchni pąków kwiatowych i liści.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Nasturcja większarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Ze swoimi dużymi kwiatami w różnych odcieniach żółci, pomarańczu i czerwieni, nasturcja większa wnosi do każdego ogrodu bardzo wyraziste akcenty. Powstała jako hybryda na zachodzie Ameryki Południowej. Od XVII wieku jest uprawiana w Europie. Chociaż w swojej ojczyźnie rośnie jako bylina, u nas jest rośliną jednoroczną.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Pietruszka naciowarośliny dwuletnie warzywo warzywo liściowe
Pietruszka naciowa jest odmianą pietruszki zwyczajnej, która od wieków stanowi ważną przyprawę kuchenną. W przeciwieństwie do pietruszki korzeniowej rozwija głównie nadziemną część, a liście pozyskuje się w miarę dorastania. Pęd kwiatostanowy i nasiona tworzy w drugim roku wegetacji.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa -
Krwiściąg lekarskibyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Naturalny wdzięk i subtelna uroda krwiściągu lekarskiego sprawiają, że roślina coraz częściej znajduje miejsce na ogrodowych rabatach. Jako gatunek rodzimy wykazuje pełną mrozoodporność i przystosowanie do naszych warunków klimatycznych. Nazwa rodzajowa botaniczna pochodzi od łacińskich słów „sangus” =„krew” i „sorbere” =„wsysanie”.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Szczaw zwyczajnybyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Szczaw zwyczajny jest rodzimą byliną o raczej rzadko spotykanym rozwoju dwupiennym. To oznacza, że kwiaty żeńskie i męskie rozwijają się oddzielnie na dwóch roślinach. Zawierające kwas szczawiowy liście są jadalne i używane do zup, sosów i sałatek.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Burak ćwikłowyrośliny dwuletnie warzywo korzeniowe
Burak ćwikłowy, podobnie jak burak cukrowy, nie jest gatunkiem botanicznym rośliny, ale nazwą zbiorczą odmian hodowlanych podgatunku buraka zwyczajnego. W przypadku roślin użytkowych znanych od tysiącleci wyhodowane odmiany znacznie różnią się od form botanicznych, nabierając coraz więcej cech przydatnych do celów spożywczych i leczniczych.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa -
Łopian większyrośliny dwuletnie do ogrodu użytkowa i ozdobna
Łopian większy jest rodzimą rośliną, którą wiele osób woli oglądać z daleka, ze względu na zaopatrzone w haczyki kwiaty, które wczepiają się w ubranie i futro domowych zwierząt. Pomijając uprzedzenia, warto mieć łopian w ogrodzie, ponieważ nie tylko prezentuje efektowny wygląd, ale również zapewnia pokarm wielu owadom i ptakom, a jego korzenie są jadalne i mają właściwości lecznicze.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa -
Szarłat szorstkirośliny jednoroczne ogrodowa kwiatowa i użytkowa
Szarłat szorstki jest jednoroczną rośliną, do Europy dotarł na początku XIX wieku i rozprzestrzenił się również na terenie Polski. Wyprostowany pokrój oraz zielone, zebrane w pozorny kłos na szczycie pędu kwiaty, mogą stanowić element ogrodowej kompozycji. Szarłat szorstki może być wykorzystany do celów spożywczych albo na karmę dla zwierząt.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Czosnek dętybyliny bylina z cebulą dekoracyjna i jadalna
Czosnek dęty jest byliną warzywną uprawianą w Chinach od ponad 2000 lat. Dziko rośnie nad Bajkałem i Ałtajem, skąd prawdopodobnie przez Rosję trafił w XVII wieku do Europy. Nie tworzy dużych cebul, a częścią użytkową jest bogaty w witaminę C, łagodny w smaku szczypior.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Mięta meksykańskabyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Mięta meksykańska, nazywana kubańskim oregano albo jamajskim tymiankiem, wbrew mylącym nazwom pochodzi z południowej Afryki. Nie jest też tymiankiem, chociaż przypomina go smakiem i bliżej jej do popularnej komarzycy. Epitet gatunkowy amboinicus odnosi się do indonezyjskiej wyspy Ambon, na której roślina została znaleziona i opisana przez portugalskiego przyrodnika João de Loureiro (1717–1791).
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Mięta czekoladowabyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Mięta czekoladowa jest odmianą mięty pieprzowej o oryginalnym zapachu czekolady z miętowym nadzieniem. Liście dodane do herbaty, kawy, mięsa, sosu albo deseru stanowią interesujące uzupełnienie smaku. Mięta czekoladowa może być również efektowną rośliną dekoracyjną w ogrodzie.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Burak liściowyrośliny dwuletnie warzywo warzywo liściowe
Popularne i uprawiane od wieków warzywa są zwykle wybranymi odmianami gatunków albo mieszańców, i mało przypominają swoich dziko rosnących przodków. Rzadko uprawiany u nas burak liściowy, również wywodzący się od buraka zwyczajnego, jest nie tylko smacznym i bogatym w witaminy warzywem, ale również dekoracyjną rośliną rabatową.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa -
Trętwian czterorożnyrośliny jednoroczne warzywna warzywa liściowe
Szpinak nowozelandzki jest wprawdzie podobny do naszego szpinaku, nie jest jednak z nim spokrewniony i występuje, jak nazwa wskazuje, w Nowej Zelandii, a także Australii i Japonii. Do Europy trafił pod koniec XVIII wieku. Wadą tego wciąż mało znanego, chociaż wartościowego warzywa jest niedostosowanie do naszego klimatu; szybko rośnie tylko w wysokich temperaturach.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Koper ogrodowyrośliny jednoroczne ogrodowa kwiatowa i użytkowa
Koper ogrodowy był uprawiany jako roślina lecznicza i przyprawowa już w starożytnym Egipcie przed ponad 5000 lat. W ciągu wieków przemieszczał się ze wschodnich regionów Morza Śródziemnego w kierunku Atlantyku. Do Europy Środkowej i Północnej trafił prawdopodobnie z mnichami do klasztornych ogrodów. Jest łatwą w uprawie rośliną jednoroczną.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny o jadalnych liściach - opis, uprawa, zastosowanie, porady
Nie od dziś wiadomo, że warzywa powinny stanowić kluczowy element naszej codziennej diety. Zawierają one wiele cennych witamin i składników odżywczych. Do cenionych gatunków zaliczają się rośliny o jadalnych liściach. Warto sprawdzić, jakie gatunki możemy uprawiać w swoim ogrodzie, a jakie możemy spotkać w polskich lasach lub na łąkach.
Rośliny o jadalnych liściach uprawiane w ogrodzie
Wśród warzyw uprawianych w ogrodzie, które posiadają jadalne liście, wymienia się głównie takie gatunki jak:
- Sałata siewna (Lactuca sativa) - jest to gatunek rośliny zaliczający się do rodziny astrowatych. Występuje wyłącznie w uprawie w licznych odmianach. W zależności od odmiany liście sałaty, które są przeznaczone do jedzenia, wyróżniają się zielonym, ale również czasem nawet purpurowym kolorem. Ponadto w smaku liście bywają mniej lub bardziej goryczkowe, a także wyróżniać się odmiennym stopniem kruchości.
- Kapusta (Brassica) - rośliny, które występują nie tylko w uprawie, ale również spotykane są jako dzikie gatunki, które można spotkać w polskich obszarach. Do najczęściej uprawianych gatunków kapusty zalicza się kapusta warzywna, kapusta pekińska, kapusta chińska, czy też kapusta właściwa.
- Cykoria (Cichorium) - rośliny o jadalnych liściach, które zaliczają się do rodziny astrowatych. Do najpopularniejszych gatunków zalicza się cykoria endywia oraz cykoria podróżnik. Rośliny te cenione są jako warzywa, do których zresztą zaliczają się liczne odmiany. Ponadto korzenie cykorii wykorzystuje się do produkcji kawy zbożowej.
- Seler naciowy (Apiumgraveolens) - odmiana selera zwyczajnego, które posiadają przydatne do jedzenia nie tylko liście, ale również zgrubiałe ogonki liściowe. Warzywo to wyróżnia się tym, że nie występują korzenie spichrzowe.
- Por (Allium ampeloprasum) - warzywo posiada wydłużone i płaskie liście o lekko pikantnym posmaku. Posiada dość silnie rozwinięte korzenie, dzięki czemu roślina wyróżnia się dość dużą odpornością na suszę.
Dzikie gatunki roślin o jadalnych liściach
Uprawiane w naszym ogrodzie warzywa, nie są jedynymi roślinami, które posiadają liście przeznaczone do jedzenia. Ponieważ oprócz nich, w polskich lasach lub na łąkach możemy spotkać wiele drzew i roślin z jadalnymi liśćmi. Warto mieć na uwadze, że dzikie gatunki, często mogą mieć pewne ograniczenia lub wskazania co do spożycia liści. Ponieważ niektóre z nich w nadmiarze lub bez obróbki termicznej mogą być szkodliwe dla zdrowia, a nawet trujące.
Do gatunków, które możemy spotkać m.in. w lesie, które posiadają liście do jedzenia, zaliczają się:
- Brzoza (Betula) - wśród drzew spotykanych w lesie, które posiadają jadalne liście, wymienia się brzozę. Najlepiej sprawdzają się młode listki, które można dodawać do sałatek oraz zup.
- Buk (Fagus) - do kolejnych drzew w polskich lasach z jadalnymi liśćmi zalicza się buk. Liście buku wyróżniają się lekko kwaskowym smakiem. Można dodawać je do ciast, czy też przygotować charakterystyczne pesto.
- Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) - można go spotkać niemalże na terenie całego kraju. Najczęściej można go spotkać w lesie na cienistych stanowiskach. Doskonale sprawdza się jako przyprawa do różnych dań.
- Koniczyna czerwona (Trifolium pratense) - Jest to roślina, która posiada jadalne kwiaty i liście. Mogą one być dodawane do sałatek. Ponadto posiada ona właściwości lecznicze.
Jak uprawiać warzywa z jadalnymi liśćmi
Uprawa warzyw o jadalnych liściach nie zalicza się do zbyt skomplikowanych. Największym zagrożeniem w takiej uprawie są niestety szkodniki oraz choroby. Do najczęściej występujących zaliczają się ślimaki. Ciekawostką jest to, iż niektóre gatunki możemy uprawiać w domu przez cały sezon. Do nich zalicza się między innymi sałata.
Uprawa kapusty powinna odbywać się na nowych stanowiskach, dzięki czemu będziemy chronić ją przed szkodnikami oraz chorobami. Należy pamiętać także o odpowiednich rozstawach. Nie należy przesadzać z nawożeniem, ponieważ w uprawie kapusty, ale i również innych warzyw kapustnych odniesiemy zupełnie odwrotny skutek do zamierzonego.
Rośliny o jadalnych liściach w uprawie i dziko rosnące. Zobacz, jakie warzywa posiadają liście do jedzenia, a także jakie można spotkać w polskich lasach rośliny z jadalnymi liśćmi.