Rośliny o jadalnych korzeniach - najpopularniejsze rośliny
-
Selery zwyczajnerośliny dwuletnie warzywo korzeniowe
Uprawiane od dawna formy selera odznaczają się korzennym aromatem, korzystnym dla zdrowia składem chemicznym oraz różnorodnością zastosowania. Trochę dziwnie brzmiąca nazwa rośliny pochodzi od lombardzkiego "selleri", liczby mnogiej od "sellero". Istnieją odmiany botaniczne selera uprawiane jako warzywo liściowe albo korzeniowe.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: średnia -
Rzodkiewkarośliny jednoroczne warzywna warzywa rzepowate
Rzodkiewka, znana od tysięcy lat, jest odmianą botaniczną rzodkwi zwyczajnej. To popularne i lubiane powszechnie warzywo dotarło do Europy dopiero w XVI wieku. Dzięki bardzo krótkiemu okresowi wegetacji rzodkiewka zwykle sezon na warzywnej rabacie. W uprawie istnieje wiele kultywarów o różnej formie i kolorze korzenia.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Kapusta właściwa rzeparośliny dwuletnie warzywo warzywo rzepowate
Warzywo nazywane w skrócie rzepą jest podgatunkiem kapusty właściwej. Zgrubiały korzeń rzepy jest podobny w smaku do rzodkiewki. Do spożycia nadają się też młode liście. W drugim roku roślina rozwija drobne, złocistożółte kwiaty.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: średnia -
Kapusta brukiewrośliny dwuletnie warzywo warzywo rzepowate
Pochodząca prawdopodobnie ze Skandynawii brukiew jest korzeniową odmianą gatunku kapusta rzepak. W ciężkich czasach wojen brukiew zastępowała wiele produktów spożywczych. Warzywo jest łatwe w uprawie i zdrowe. W drugim roku tworzy pęd kwiatowy i rozwija drobne, żółte kwiaty.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: średnia -
Burak cukrowyrośliny dwuletnie warzywo korzeniowe
Burak cukrowy nie jest gatunkiem botanicznym rośliny, ale nazwą zbiorczą odmian hodowlanych (kultywarów) podgatunku buraka zwyczajnego. Chociaż brzmi to zawile, wyjaśnienie jest proste: w naturze powstał burak korzeniowy jako podgatunek, a ogrodnicy wyselekcjonowali z niego odmiany najbardziej korzystne do produkcji cukru.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: średnia
Rośliny o jadalnych korzeniach - pozostałe rośliny
-
Wężymord czarny korzeńrośliny dwuletnie do ogrodu użytkowa i ozdobna
Skorzonera jest nie tylko cennym warzywem korzeniowym, ale również piękną rośliną ozdobną. Duże żółte kwiaty o zapachu wanilii na długich pędach kwiatowych przypominają nieco kwiaty mniszka lekarskiego. Nazwa rodzajowa Scorzonera wywodzi się od hiszpańskiego escorzonera = żmija i nawiązuje do dawnego zastosowania tej rośliny w medycynie ludowej jako lekarstwa na jad żmii.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa -
Rzodkiew białarośliny jednoroczne warzywna warzywa rzepowate
Rzodkiew biała jest większą siostrą rzodkiewki i świeżo zebrana smakuje równie dobrze. Jak to w przypadku uprawianych od wieków popularnych warzyw bywa, spotykane w ogrodach rzodkwie i rzodkiewki są kultywarami odmian botanicznych rzodkwi zwyczajnej (Raphanus sativus).
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Marchew czarnarośliny dwuletnie warzywo korzeniowe
Marchew czarna jest naturalną odmianą uprawnego podgatunku marchwi zwyczajnej. Taka botaniczna zawiłość wynika z tego, że znana od niepamiętnych czasów, dziko rosnąca marchew zwyczajna jest bardzo zmienna i ma dużą zdolność do tworzenia licznych podgatunków. Marchew czarna, sprowadzona do Europy z Azji w XIII wieku, została po kilku wiekach wyparta przez odmiany o pomarańczowym korzeniu.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: średnia -
Rzodkiew czarnarośliny jednoroczne warzywna warzywa rzepowate
Rzodkiew czarna, podobnie jak biała i rzodkiewka, jest odmianą rzodkwi zwyczajnej. W porównaniu ze swoimi kuzynkami smakuje bardziej ostro i aromatycznie. Ze względu na wysoką zwartość witamin i innych cennych składników, jest przydatna nie tylko w kuchni, ale też w medycynie. Chociaż korzeń ma czarną skórkę, to miąższ rzodkwi pozostaje biały.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Burak ćwikłowyrośliny dwuletnie warzywo korzeniowe
Burak ćwikłowy, podobnie jak burak cukrowy, nie jest gatunkiem botanicznym rośliny, ale nazwą zbiorczą odmian hodowlanych podgatunku buraka zwyczajnego. W przypadku roślin użytkowych znanych od tysiącleci wyhodowane odmiany znacznie różnią się od form botanicznych, nabierając coraz więcej cech przydatnych do celów spożywczych i leczniczych.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa -
Łopian większyrośliny dwuletnie do ogrodu użytkowa i ozdobna
Łopian większy jest rodzimą rośliną, którą wiele osób woli oglądać z daleka, ze względu na zaopatrzone w haczyki kwiaty, które wczepiają się w ubranie i futro domowych zwierząt. Pomijając uprzedzenia, warto mieć łopian w ogrodzie, ponieważ nie tylko prezentuje efektowny wygląd, ale również zapewnia pokarm wielu owadom i ptakom, a jego korzenie są jadalne i mają właściwości lecznicze.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa
-
Burak pastewnyrośliny jednoroczne warzywna warzywa korzeniowe
Burak pastewny jest nazwą grupy kultywarów podgatunku buraka zwyczajnego. Podział na buraki pastewne i spożywcze nie istniał do XVIII wielu. Dopiero około 1750 roku zaczęto tak nazywać specjalne odmiany o żółtym miąższu pochodzące z Nadrenii, dające się dobrze przechowywać przez zimę. Obecnie burak na nowo znajduje drogę do kuchni i powoli odzyskuje dawne znaczenie.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa -
Marchew uprawnarośliny dwuletnie warzywo korzeniowe
W odróżnieniu od dziko rosnącej marchwi zwyczajnej, która nie tworzy silnie zgrubiałych, jadalnych korzeni i jest rośliną jednoroczną, odmiany podgatunku marchwi uprawnej cenione są właśnie za okazałe i smaczne korzenie. Poszczególne odmiany marchwi uprawnej różnią się kształtem, wielkością i barwą korzeni - mogą być pomarańczowe, białe, żółte lub fioletowe do prawie czarnych.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa -
Chrzan pospolitybyliny byliny ogrodowe bylina warzywna
Chrzan pospolity jest uprawianą w Europie od wielu wieków rośliną leczniczą i przyprawową. Korzeń chrzanu ma zastosowanie wewnętrzne i zewnętrzne w leczeniu wielu chorób. Ostry, charakterystyczny smak chrzanu stanowi cenny dodatek do rozmaitych potraw, sosów i sałatek. Uprawa chrzanu pospolitego w ogrodzie opłaca się, ponieważ tylko świeżo wykopany korzeń zawiera całe bogactwo smaku i aromatu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pietruszka zwyczajnarośliny dwuletnie warzywo korzeniowe
Pietruszka zwyczajna należy do roślin, bez których trudno dzisiaj obejść się w kuchni. Do nas dotarła 400 lat temu prawdopodobnie z Europy Południowej. Jest nie tylko popularnym warzywem, ale również cenną rośliną leczniczą. Pietruszkę zwyczajną spotyka się w ogrodach w różnych odmianach hodowlanych.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa -
Rzodkiew japońskarośliny jednoroczne warzywna warzywa rzepowate
Rzodkiew japońska jest kultywarem uprawianej od tysięcy lat rzodkwi zwyczajnej, dotarła do Japonii ponad tysiąc lat temu i zyskała tam wielką popularność jako jedno z podstawowych warzyw. Korzeń rzodkwi japońskiej można wykorzystywać na różne sposoby w postaci przetworzonej i na surowo. W stanie surowym miąższ daikon smakuje jak czarna rzepa.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny o jadalnych korzeniach - rodzaje, uprawa, zastosowanie
Jeżeli cenimy sobie zbilansowaną dietę, to zapewne w naszym jadłospisie nie powinno zabraknąć roślin, które mają jadalne korzenie. Zazwyczaj są to uprawiane przez nas warzywa. Jednak warto również dowiedzieć się, jakie dzikie gatunki rosnące w Polsce, a dokładniej w lesie lub na łąkach możemy znaleźć z jadalną częścią, jakim jest korzeń.
Rośliny o jadalnych korzeniach - warzywa
Uprawiając swój warzywniak, dobrze jest sprawdzić, jakie rośliny możemy mieć w swoim ogrodzie. W ten sposób będziemy mieli pewność, że pochodzą one z ekologicznej uprawy. Do warzyw, które mają jadalne korzenie zaliczają się przede wszystkim:
- Marchew (Daucus carota) - są to rośliny zaliczające się do rodziny selerowatych. Najpopularniejszym gatunkiem jest marchew zwyczajna. Warzywo o pierzastosiecznych liściach i wzniesionych łodygach, posiada jadalny korzeń spichrzowy. Wśród najczęściej uprawianych odmian wymienia się marchew o pomarańczowym korzeniu. Chociaż są znane również odmiany o korzeniu w kolorze białym lub żółtym.
- Seler zwyczajny (Apium graveolens) - warzywo o jadalnych korzeniach oraz liściach. Sam korzeń przybiera spichrzowy lub bulwiasty kształt. Ciekawostką jest to, że w Polsce rosną dzikie selery wyłącznie na wyspie Uznam.
- Pietruszka zwyczajna (Petroselinum crispum) - gatunek dwuletniej rośliny o jadalnych korzeniach, łodygach oraz liściach. Pietruszka najczęściej posiada korzeń palowy o białym zabarwieniu.
- Burak zwyczajny (Beta vulgaris) - wyróżnia się spichrzowym korzeniem o czerwono-bordowym. Młode warzywo o jadalnych liściach i łodygach określane jest mianem botwinki. Najpopularniejszym kultywatorem jest burak ćwikłowy. Istnieje również podgatunek buraka dzikiego, który w Polsce spotykany jest na wybrzeżach morskich.
- Chrzan pospolity (Armoracia rusticana) - jest to roślina zaliczająca się do rodziny kapustowatych. Wyróżnia się długim korzeniem o jasno kremowym zabarwieniu, a także ostrym smaku. Najczęściej chrzan wykorzystuje się jako dodatek do mięs, sosów, a także zup.
- Rzodkiewka (Raphanus saivus) - jest to odmiana rzodkwi zwyczajnej, która posiada jadalny korzeń o zabarwieniu czerwonym, białym, a nawet fioletowym. W zależności od odmiany korzeń rzodkiewki przybiera kształt kulisty lub podłużny, a także wyróżnia się różnym stopniem pikantności.
Dzikie rośliny w Polsce z jadalnymi korzeniami
Chociaż większość roślin z jadalnymi korzeniami możemy uprawiać w ogrodzie. Warto jednak mieć na uwadze, że niektóre gatunki rosną dziko w Polsce. Możemy je spotkać między innymi w lesie, na łąkach, czy też na różnych nieużytkach. Do takich roślin dziko rosnących z jadalnym korzeniem zaliczają się:
- Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) - korzeń mniszka lekarskiego wyróżnia się gorzkim smakiem. Posiada on wiele cennych witamin i substancji. Zaleca się spożywanie korzenia mniszka lekarskiego przy problemach z wątrobą lub drogami żółciowymi.
- Cykoria podróżnik (Cichorium intybus) - jest to roślina wieloletnia, którą można spotkać w całej Polsce. Posiada jadalny korzeń, który sprawdza się przy leczeniu schorzeń układu trawiennego, a także pobudza układ moczowy do pracy.
- Łopian większy (Arctium lappa) - roślina zaliczająca się do rodziny astrowatych. Można ją spotkać nie tylko w lesie, ale głównie przy drogach. Najlepiej do spożycia nadaje się korzeń młodych roślin, póki za mocno nie zdrewnieje. Korzenie wyróżniają się słodkawo-gorzkim smakiem. Można go spożywać jedynie po wcześniejszej obróbce termicznej.
Rośliny mające jadalne korzenie - uprawa
Decydując się na uprawę roślin o jadalnych korzeniach, powinniśmy pamiętać o to, by ich wymagania odnośnie stanowiska i podłoża były spełnione. W ten sposób będziemy mogli cieszyć się obfitymi plonami. Na przykład marchew najlepiej rośnie na umiarkowanie żyznych glebach o dość dużej przepuszczalności.
Natomiast wysiewając rzodkiewkę, należy pamiętać o tym, aby nie robić tego w najdłuższe dni roku, ponieważ korzeń nam się praktycznie nie wytworzy, natomiast bardzo mocno rozwiną się liście. Warzywa z jadalnymi korzeniami potrzebują częstego nawodnienia, jednak nie należy doprowadzać do tego, by podłoże było stale mokre.
Rośliny o jadalnych korzeniach dzikie i uprawiane w Polsce. Zobacz, jakie rośliny posiadają jadalne korzenie, a także, w jaki sposób możemy je uprawiać w swoim ogrodzie.