Rośliny odporne na zanieszyczenia powietrza

Ilustracja rośliny odporne na zanieszyczenia powietrza

Mieszkając w domach jednorodzinnych, większość ludzi pragnie spokoju, ciszy i czystego powietrza. Niestety, w dzisiejszych czasach coraz trudniej spełnić te wymagania. Całe szczęście istnieje wiele roślin, które są odporne na zanieczyszczenie powietrza. Dzięki nim można stworzyć przestrzeń, która będzie korzystniej oddziaływać na nasze zdrowie. Wśród nich wyróżnia się m.in. żywopłoty z bluszczu, a także zielistkę Sternberga, sansewierię, monsterę, dracenę i jaśminowiec.

Rośliny odporne na zanieszyczenia powietrza - najpopularniejsze rośliny

Rośliny odporne na zanieszyczenia powietrza - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny odporne na zanieczyszczenia powietrza – spis roślin, charakterystyka

Na świecie mamy do czynienia z coraz większym zanieczyszczeniem powietrza. Całe szczęście istnieją wytrzymałe kwiaty, które odporne są na toksyny zawarte w atmosferze. Sadzenie takich okazów w ogrodzie przyczyni się do poprawy mikroklimatu, a także naszego zdrowia. Jakie są najciekawsze rośliny odporne na zanieczyszczenia powietrza? Które rodzaje są nie tylko pożyteczne, ale i ozdobne? Sprawdź polecane gatunki roślin.

Popularne rośliny ogrodowe odporne na zanieczyszczenia powietrza

Sansewieria – język teściowej, który oczyszcza powietrze

Sansewieria nazywana bywa wężownicą albo językiem teściowej. Obie nazwy wzięły się od kształtu liści, przypominających wijące się węże albo języki. Sansewieria pochodzi z Afryki, ale spotkać ją też można w tropikalnych częściach Azji. Roślina ostatnio cieszy się coraz większym powodzeniem, ponieważ okazuje się naturalnym środkiem na oczyszczanie powietrza ze szkodliwych toksyn. Sansewieria pojawia się wobec tego w naszych domach i ogrodach. Roślina może wspomóc m.in. w walce ze smogiem. Niektórzy opisują ją jako „żelazną”, ponieważ potrafi wytrzymać nawet kilka miesięcy bez podlewania. Sansewieria gromadzi wodę w liściach, skąd czerpie ją następnie w kryzysowych sytuacjach (np. podczas suszy). Zimą nie można często podlewać rośliny, bo jest to dla niej szkodliwe. Co warto wiedzieć na temat uprawy sansewierii? Oto ważne wskazówki:

  1. Sansewierię powinno się uprawiać w mało wilgotnej glebie. Roślina najlepiej czuje się na słonecznym stanowisku, jednak w półcieniu też powinna sobie poradzić.
  2. Najlepsze podłoże dla rośliny to ziemia dedykowana kwiatom doniczkowym. Jej odczyn powinien być obojętny. W podłożu musi znaleźć się piasek, torf i liście. Sansewieria preferuje suche powietrze.
  3. Sansewierię można rozmnożyć w warunkach domowych. Wystarczy wiosną lub latem przygotować sadzonki z fragmentów liści. Można też rozmnożyć roślinę, dzieląc kłącza starszych okazów. Chcąc rozmnożyć sansewierię przez sadzonki, pamiętaj, że to możliwe wyłącznie w przypadku jednobarwnych okazów.
  4. Młodsze odmiany przesadzaj co dwa, a starsze co trzy lata. Liście oczyszczaj z kurzu, pomagając sobie wilgotną ścierką. Sansewierię latem warto nawozić płynnym nawozem do roślin doniczkowych. Podlewaj ją co dwa tygodnie.
  5. Sansewieria nie lubi zastoju wody lub długo utrzymującej się wilgoci w doniczce. Dlatego najlepszym pomysłem jest umiarkowane podlewanie kwiatu, a następnie pozwalanie mu na przeschnięcie.

Niektóre gatunki sansewierii są bardzo wysokie. Na szczęście rośliny te rosną powoli, rzadko przekraczając 0,5 m w domowej uprawie. Jeśli chcesz hodować rośliny odporne na zanieczyszczenia powietrza, zdecyduj się na niską odmianę sansewierii. Kwiatdzieli się na kilka ciekawych rodzajów. Wśród nich wyróżnia się m.in. Sansevieria Trifasciata, gwinejska, Futura Superbam, cylindryczna, walcowata Mini Rocket, Bacularis, Parva, Cylindrica Spaghetti oraz Cejlon. Żadna z nich nie jest specjalnie wymagająca. Nawet początkujący ogrodnicy zatem świetnie dadzą sobie radę z uprawą rośliny. Sansewieria słynie z wytrzymałości w nawet bardzo ekstremalnych warunkach. Nie straszna jej nie tylko susza, ale też zanieczyszczenie powietrza w ogrodzie.

Dlaczego warto hodować sansewierię w mieszkaniu? Ponieważ w przeciwieństwie do wielu innych kwiatów może przetrwać trudne warunki hodowlane. To naprawdę wytrzymała roślina. Wyjeżdżając na urlop, nie trzeba się o nią martwić. Sansewieria poradzi sobie bez wody nawet przez kilkadziesiąt dni. Poszczególne rodzaje sansewierii wyróżniają się właściwościami zdrowotnymi. Warto pamiętać jednak przede wszystkim, że rośliny te znacznie poprawiają jakość powietrza i przyczyniają się do jego nawilżenia. Sansewierie pochłaniają zanieczyszczenia z otoczenia. Dobrym sposobem będzie umieszczenie wybranego okazu np. w sypialni. Roślina odda dużą ilość tlenu do otoczenia, dzięki czemu powietrze zrobi się zdrowsze. Docenią to zwłaszcza alergicy i ludzie ciepiący na bezsenność.

Dracena to roślina odporna na zanieczyszczenia powietrza

Dracena to popularny sukulent rosnący na dziko w kilku krajach, m.in. w Azji, Afryce, Meksyku i Australii. Roślina jest prosta w uprawie. Wygląda trochę jak egzotyczna palma, dzięki czemu doskonale potrafi ożywić każde pomieszczenie swoim niebanalnym wyglądem. Nie sprawia problemów w pielęgnacji i nie wymaga wiele uwagi. Dracena jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne. Poza tym ma zdolność do oczyszczania powietrza, przez co coraz częściej pojawia się w mieszkaniach. Na świecie istnieje ponad 40 gatunków draceny. Wśród nich szczególnym powodzeniem cieszy się dracena smocza i odwrócona. Na uwagę zasługują też inne odmiany ogrodowe draceny, które można hodować nie tylko w ogrodzie, ale też w domu. Wśród nich wyróżnia się ozdobna dracena Marginata, a także Fragrans, Sandera, Reflexa, Dermensis, Surculosa i dracena kompaktowa.

Dracena nie jest wymagającą rośliną, dlatego poleca się ją amatorom domowego ogrodnictwa. Najważniejsze dla kwiatu jest ciepło. Musi mieć w pomieszczeniu minimum 15 st. C. Nie należy doprowadzać do znaczących spadków temperatury tam, gdzie stoi roślina. Inaczej dracena nie będzie mogła prawidłowo się rozwijać. Kwiat bardzo lubi słońce, zatem ważne jest, aby zapewnić mu dużo światła. W przeciwnym razie liście stracą kolor. Dracena znakomicie radzi sobie z suchym, a także mocno zanieczyszczonym powietrzem, na które jest zresztą uodporniona. Nadaje się do uprawy w domu, bo zniesie nawet trudne warunki. Do najważniejszych zadań pielęgnacyjnych rośliny należy systematycznie pryskanie wodą jej liści. Poza tym dracena nie potrzebuje dużej ilości wody, aby mogła się rozwijać.Najlepsza ziemia dla draceny jest próchnicza, żyzna i nieprzepuszczająca. W chłodnych miesiącach nie wolno nawozić kwiatów, bo mogą źle to znosić.

Aby rozmnożyć dracenę, wiosną należy pobrać sadzonki. Przed umieszczeniem ich w torfie spryskaj sadzonki wybranym środkiem grzybobójczym. Przechowuj sadzonki w temperaturze minimum 25 st. C. Później schowaj je w żyznej, przepuszczalnej glebie. Dracenę uda się rozmnożyć również przez fragmenty łodygi, tnąc pęd na kawałki i umieszczając jego fragmenty w ziemi. Można też rozmnożyć roślinę przez okłady powietrzne. W tym celu należy delikatnie naciąć pęd i nałożyć woreczek foliowy z ziemią. Warto wiedzieć, że dracena jest piękną, ale niebezpieczną rośliną. Znajdują się w niej toksyczne saponiny, które są szczególnie groźne dla zwierząt. Dracena jest również prawdziwym remedium na zanieczyszczone powietrze. Może zwalczyć unoszący się w powietrzu m.in. formaldehyd. W jedną dobę zmniejszy jego zawartość nawet o 70%! Dzięki dracenie można również pozbyć się z otoczenia szkodliwego benzenu i trichloroetenu, a także innych trujących związków.

Ogrodowe i domowe rośliny odporne na zanieczyszczenia powietrza

Bluszczyk kurdybanek – wymagania, uprawa i właściwości rośliny

Kolejną odporną na zanieczyszczone powietrze rośliną jest bluszczyk kurdybanek. Nazywany bywa też bluszczykiem ziemnym. Roślina wzrasta zaledwie do 25 cm. Mówi się o bluszczyku „chwast cudotwórca”, ponieważ ma wiele ciekawych zastosowań. Sprawdza się głównie w ziołolecznictwie. Wykazuje doskonałe działanie m.in. na układ pokarmowy i serce. Dobrze radzi sobie z niestrawnością lub poprawą zachodzących w organizmie procesów metabolicznych. Bluszczyk eliminuje gazy i wzdęcia. Pijąc napary z rośliny, można poprawić trawienie i przynieść ulgę drażliwym jelitom. Poza tym roślina polecana jest również osobom ze słabszą odpornością – ma świetne działanie bakteriobójcze. Ziele kurdybanku pozwala leczyć z płuca zalegającej wydzieliny. Roślina poradzi sobie również z problemami zapalnymi cery. Wystarczy przemywać buzię naparem z kurdybanku, aby zminimalizować trądzik i świąd skóry. Poleca się go także na rany, oparzenia i drobne skaleczenia. Kurdybanek działa ściągająco i odżywczo. Umożliwia naprawdę szybką regenerację naskórka.

Bluszczyk kurdybanek naturalnie spotkać można w gęstych zaroślach i w lesie. Właśnie dlatego niektórzy traktują go jak chwast. Trzeba zaznaczyć wyraźnie, że kurdybanek nie jest tym samym co bluszcz pospolity, który pnie się np. po pergoli. Bluszcze należą do dwóch zupełnie różnych rodzin roślin. Do najczęściej uprawianych bluszczyków kurdybanków, które odporne są na zanieczyszczone powietrze, zaliczamy odmianę Variegata. Roślina preferuje zacienione miejsca. Nie zaleca się wobec tego wystawiania kurdybanku na promienie słoneczne. Najlepsza gleba dla rośliny jest żyzna i wilgotna. Wymagania bluszczyku nie są skomplikowane, jednak trzeba pamiętać o jego regularnej pielęgnacji (np. systematycznym podlewaniu w ogrodzie). Ziele bluszczyku można zbierać między majem a czerwcem. Pędy należy zebrać razem z kwiatami i liśćmi. Podczas zbierania rośliny leczniczej w ogrodzie uważaj, aby zerwać właściwą. Kurdybanek niekiedy wyrasta obok innych podobnych ziół.

Zielistka – jedna z najbardziej odpornych na zanieczyszczone powietrze roślin

Zielistka to popularna roślina ogrodowa, która przez długie liście bardzo przypomina trawę. Ma niskie wymagania, dzięki czemu bez przeszkód można uprawiać ją zarówno w ogrodzie, jak i w mieszkaniu. Niektórzy uważają, że to jedna z najłatwiejszych roślin doniczkowych do utrzymania. Zielistka jest prosta w pielęgnacji. Dodatkowo bardzo skutecznie oczyszcza powietrze z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że zielistka ma zdolność do pochłaniania np. formaldehydu. Najpopularniejszą odmianą kwiatu jest zielistka Sternberga. W Polsce najchętniej uprawiamy roślinę w wiszących doniczkach. Latem można jednak umieścić zielistkę na tarasie. Nie ma też przeciwwskazań, aby uprawiać kwiat w ogrodzie na rabatach. Trzeba jednak pamiętać, że zielistka nie jest mrozoodporna. Jesienią lepiej więc wstawić roślinę do ciepłego pomieszczenia. Zielistka jako roślina jednoroczna coraz częściej uprawiana jest w zieleni miejskiej i parkach, głównie ze względu na właściwości oczyszczające powietrze. Poza formaldehydem usuwa też benzen, tlenek węgla, ksylen, amoniak i aceton z atmosfery. Skutecznie wyłapuje również kurz i bakterie.

Zielistka najbardziej lubi zacienione stanowiska, jednak półcień również nie jest dla niej zły. Musisz jednak zadbać o to, aby światło padające na zielistkę było rozproszone. Roślina może stać w przeciągu, ponieważ lubi dopływ świeżego powietrza. Wykazuje odporność na większość chorób typowych dla roślin. Zielistka preferuje temperaturę powyżej 0 st. C. Rośnie zarówno w zimnych, jak i w niedogrzanych mieszkaniach. To mało wymagający kwiat. Polecany jest zatem osobom niemającym czasu na codzienną pielęgnację roślin. Należy oczywiście zadbać o minimalne wymagania zielistki, ponieważ tylko wtedy będzie w stanie efektownie ozdabiać dom. Należy ją umiarkowanie podlewać za pomocą wody odstanej w pokojowej temperaturze. Zimą można podlewać zielistkę rzadziej. Najłatwiejszym sposobem na rozmnożenie zielistek są rozmnóżki. Jeśli kwiat mocno się rozrasta, możesz rozmnożyć go przez podzielenie. Proces jest szybki i łatwy, dlatego nawet początkujący ogrodnik powinien świetnie poradzić sobie z tym zadaniem. Zielistkę uprawiać można w domu, jednak sprawdzi się nie tylko tam. To wspaniała roślina do biura, która ma zdolność do wchłaniania promieniowania elektromagnetycznego. Właśnie dlatego w biurze możesz ustawić ją przy komputerze, a w domu przy telewizorze.

Monstera – wymagania, uprawa, odmiany i ciekawostki

Monstera w naturalnych warunkach rośnie w Meksyku, Indiach Zachodnich i Ameryce Środkowej. Na dziko rozwija się jako pnącza. Korzenie powietrzne rośliny dotykają podłoża i zwykle zagłębiają się w ziemi. W Polsce monstery nie rosną na dziko, gdyż nie sprzyja im nasz klimat. Mimo to roślina często hodowana jest w domach, bo jest dość prosta w uprawie. Monstera wyróżnia się nie tylko korzeniami powietrznymi, ale też nietypowymi, dużymi i ciekawie ukształtowanymi liśćmi. Naturalnie pojawiają się na nich wycięcia i dziury, które skutecznie zwiększają atrakcyjność aranżowanego rośliną pomieszczenia. Najpopularniejsza odmiana monstery to deliciosa. Poza nią istnieje ok. 40 różnych gatunków, które mają inny rozmiar lub liście. Wśród nich wyróżnia się Variegata, Obliqua i Adansona. Co ciekawe, monstery są najbardziej pożądanymi wśród wszystkich roślin na świecie, zaraz za filodendronami.

Hodując monsterę, zadbaj o jej podstawowe wymagania. Aby roślina mogła prawidłowo wypuszczać liście, ustaw monsterę na słonecznym stanowisku. Zielone odmiany powinny rosnąć w bardziej rozproszonym słońcu, ale kolorowe mogą zostać wystawione na pełne promienie słoneczne. Podłoże musi być przepuszczalne i dobrze natlenione. Ważne jest też regularne nawożenie monstery makro i mikroskładnikami. Podlewanie to nic skomplikowanego. Należy to robić, wyłącznie gdy ziemia rośliny przeschnie. Nie powinno się doprowadzać do sytuacji, że w doniczce będzie stać woda. Podłoże dla monstery powinno być lekkie. Musi być również dobrze napowietrzone, szybkoschnące, przepuszczalne i żyzne. Monstera to pnącze, dlatego powinno się prowadzić roślinę na odpowiedniej podporze. W przeciwnym razie spowolnimy wzrost monstery, a roślina zacznie karłowacieć. Monstery lubią ciasne doniczki. Jeśli kupiłeś roślinę w zbyt dużej donicy, przesadź ją do mniejszej. Warto pamiętać, że monstera to nie tylko modna, ale i pożyteczna roślina. Wiele osób uważa, że to naturalny filtr powietrza. Monstera ma zdolność do wchłaniania formaldehydu, amoniaku i benzenu.

Pozostałe rośliny odporne na zanieczyszczone powietrze – jak je dobierać?

Oprócz wszystkich wyżej wymienionych roślin wyróżnia się także mnóstwo drzew i krzewów. Niektóre mają niewielkie wymagania i mogą rosnąć w miastach niedaleko ulic, a także przy bardzo ruchliwych drogach. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują hortensje bukietowe, amorfy krzewiaste, miłorzęby chińskie, budleje Dawida i rokitniki pospolite. Korzyści, jakie czerpać możemy z takich krzewów i drzew, są ogromne. Wymienione okazy są pokryte liśćmi pochłaniającymi nawet 85% kurzu i spalin, jakie na nich osiadają. Gdy nie mają liści, dalej jest to ok. 60%. Najlepsze właściwości oczyszczania powietrza mają drzewa z gęstymi i szerokimi koronami (m.in. jesiony i klony). Trzeba jednak podkreślić, że rośliny blisko zakładów przemysłowych na pewno będą nieco różnić się od tych uprawianych w lepszych warunkach. Ich wzrost może być wolniejszy, a kolor kwiatów nie aż tak intensywny. Jakie rośliny odporne na zanieczyszczenia powietrza wybierać zatem do ogrodu? Oto ważne wskazówki:

  • Rośliny powinny być wytrzymałe, mało wymagające i odporne na suszę. W mieście oraz wzdłuż zanieczyszczonych tras gleba jest uboga w składniki odżywcze. Dlatego lepiej, aby rośliny nie miały zbyt wielkich oczekiwań w kwestii podłoża.
  • Zadbaj o to, aby kwiaty ozdobne mogły szybko się rozrastać. Ich sadzenie powinno być łatwe. Jeśli prędko staną się większe, będą mogły niemal natychmiast pochłaniać brud, spaliny, a także hałas z otoczenia. Rośliny powinny być również gęste i długowieczne. Dzięki temu zapewnioną będziesz mieć ochronę przed zanieczyszczeniami na długie lata.
  • Zwróć też uwagę na liście sadzonych w ogrodzie roślin. Ważne, aby były gładkie. Dzięki temu nie będą zalegać na nich szkodliwe substancje, a zanieczyszczenia nie zaczną głębiej wnikać w rośliny. Gdy już coś się osadzi, zostanie spłukane razem z deszczem. Liście nie powinny mieć też włosków. To właśnie między nimi często zatrzymuje się kurz i inne zanieczyszczenia.
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto